bix  Dołączył: 22 Sty 2008
olgierd, jak Ci się ta sigma spisuje? Bo swego czasu marzyła mi się taka (może nadal nawet za nią trochę szaleję).
 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
bix napisał/a:
olgierd, jak Ci się ta sigma spisuje? Bo swego czasu marzyła mi się taka (może nadal nawet za nią trochę szaleję).


W skrócie: jest świetna.

Dłużej: jeśli lubisz wracać z więcej niż 30 zdjęciami ze spaceru, jeśli uważasz, że aparat bez AF do niczego się nie nadaje, jeśli aparat wydaje się fajny dopiero wówczas, gdy można doń dokupić fefnaście dodatków -- to Sigma DP1 jest aparatem beznadziejnym.
Szybko (bardzo szybko) rozładowuje się bateria, zapis RAW-a na kartę trwa dobre 8 sekund, najlepiej pracuje na hiperfokalnej, z gadżetów zostaje w zasadzie tylko osłona przeciwsłoneczna i wizjerek.

Dla mnie to są same plusy. Plus to, że noszę to-to sobie w kieszeni cały dzień i nawet jak nie zrobię zdjęcia to nic mnie nie boli.
A jak już zrobię to jestem zadowolony .
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Łał! :shock: :-) Ależ kolorki wypasione i kontrast - wygląda jak zeskanowany slajd.
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
olgierd, kurcze no właśnie, jedyne co mnie przeraża to ta bateria, reszta jest do przegryzienia.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Z Sigma DP jest jeszcze jeden drobny problem. Jezeli ktos lubi zdjecia pod slonce, lub nocne z ostrymi zrodlami swiatla, to wowczas pojawia sie masa drobnych, czerwoych kropek wkolo tych bardzo jasnych miejsc. Nie wiem jak w nowszych modelach, ale w DP-1 mozna bylo zapomniec o zdjeciach ze sloncem w kadrze jak i nocnych w miescie. Poza tym aparat i foveon miodzio...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Ech, żeby do Pentaxa robili takie szkiełka. :roll:
http://www.fotografuj.pl/...icro_43/id/4425
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
:shock: Obiektyw o takich parametrach za 2,5 tysiąca :shock:
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Z newsów ze światka bezlusterkowców (za m4/3 rumors i optyczne.pl):
wg rankingu BNC, liderem rynku japońskiego został Olympus. Warto zobaczyć, że Canon i Nikon, chociaż jako ostatni praktycznie wchodzili w ten rynek odnieśli spory sukces. Zaskakuje miejsce Pentaksa Q (na marginesie, we Francji na... 1 miejscu) oraz niska pozyja Fuji.


Za optyczne.pl:
"Olympus E-PL3 – 10.6%
Sony NEX-5N – 10.3%
Canon EOS M – 9.2%
Olympus E-PM1 – 9.1%
Panasonic Lumix GF5 – 8.9%
Nikon 1 J1 – 8.3%
Pentax Q – 5.9%
Sony NEX-F3 – 5.4%
Sony NEX-C3 – 5.3%
Olympus E-PL5 – 3.5%"

[ Dodano: 2012-11-09, 12:04 ]
Wszystko wskazuje na to, że przed świetami pojawi się 17/1.8 od Olympusa! W miejsce całkiem udanej 20-tki 1.7 od Panasonica (ale dość wolnej), warto więc rozważyć kolejne Zuiko. Cena? 550Euro. Jeżeli będzie tak samo dobry jak 12/2.0, 45/1.8 czy 75/1.8 to warto się zastanowić.


Jeżeli już jesteśmy przy Zuiko. Serwis ephotozine, przetestował 75/1.8. Wnioski?
"It’s amongst the sharpest lenses currently available for any camera system, it’s well built and a pleasure to use. The price is actually quite good value when such high optical performance is delivered. It can certainly give the Zeiss’ and Leica’s a run for their money.”
W skrócie: to najostrzejszy obiektyw aktualnie dostępny dla jakiegokolwiek systemu. Jest świetnie zbudowany i przyjemny w użyiu. Cena jest wystarczająco dobra w stosunku do wysokich wartości optycznych jakie dostarcza obiektyw*..."


Miłośnicy manualnego ostrzenia, którzy niekoniecznie chcą armat wielkości Vojtków, powinni zainteresować się nowym obiektywem Mitakon 35/0.95 W cenie 800$ dostajemy pięknie wykonany, jasny obiektyw. Mocowanie? m4/3, Fuji XF, Canon M oraz Sony NEX. Nie uwzględniono systemu NCJ (Najlepsza-Cena-Jakość). Nie przypomina wam czegoś z wyglądu?


http://www.ebay.com/itm/1...6338%26_rdc%3D1

Sample z obietywu: http://translate.google.c...4213-1-1-1.html
Gdyby tak Olympus/Fuji dali FocusPeaking...

[ Dodano: 2012-11-09, 12:06 ]
[INFORMACJA BŁĘDNA]Wczoraj firma Zeiss zapowiedziała wypuszczenie do końca roku dwóch obiektywów dla m4/3: APO Sonara T 135/2.0 oraz Distagona 15/2.8

Na razie nic nie wiadomo o tym, czy obiektywy będą zawierały AF, oraz w jakiej cenie pojawią się na rynku.
http://m43blog.com/2012/1...ro-four-thirds/
[INFORMACJA BŁĘDNA]

 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
MacRayers napisał/a:
Wczoraj firma Zeiss zapowiedziała wypuszczenie do końca roku dwóch obiektywów dla m4/3: APO Sonara T 135/2.0 oraz Distagona 15/2.8
Niestety, ale ta informacja nie jest prawdziwa - http://www.43rumors.com/d...ld-do-mft-lens/
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Dla mnie system m4/3 (jak i 4/3) jest wielką zagadką. O aparatach z FF mówiono, że są tak drogie, bo cenę winduje wysoki koszt wielkiej matrycy i spore ścinki z plastra kwarcu. Logiczne byłoby więc, gdyby aparaty 4/3 (i m4/3) były wyraźnie tańsze od aparatów z APS-C. A wcale tak nie jest i nic nie zapowiada, żeby tak się stało.

Co ciekawe, na rynek wchodzą coraz tańsze aparaty z matrycą z FF, którym towarzyszą coraz droższe aparaty z matrycami 4/3. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby polityka cenowa Olympusa i Panasonica doprowadziła za niedługo do takiej sytuacji rynkowej, w której najdroższe będą aparaty z matrycą FF, najtańsze z matrycą APS-C, a w środku stawki ulokują się aparaty z matrycą 4/3.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
cube007 napisał/a:
Niestety, ale ta informacja nie jest prawdziwa - http://www.43rumors.com/d...ld-do-mft-lens/

Szukałem 30 minut - na Zeiss etc. i nie mogłem znaleźć, dlatego podałem źródło. Z tego co też słyszałem, to Zeiss właśnie chce na bagnet XF (Fuji) wydać a nie na m4/3
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Zuiko 60/2.8 macro
Optyczni przetestowali kolejne ZUIKO i znowu pochwały. Brawo.

http://www.optyczne.pl/27...Wst%C4%99p.html

"Kolejny test sprzętu firmy Olympus pokazuje, że stałoogniskowe obiektywy tej firmy można kupować praktycznie w ciemno. Firma trzyma wysoki poziom swojej optyki i nie pozwala sobie na wypuszczanie bubli. "
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Benek napisał/a:
Dla mnie system m4/3 (jak i 4/3) jest wielką zagadką. O aparatach z FF mówiono, że są tak drogie, bo cenę winduje wysoki koszt wielkiej matrycy i spore ścinki z plastra kwarcu. Logiczne byłoby więc, gdyby aparaty 4/3 (i m4/3) były wyraźnie tańsze od aparatów z APS-C. A wcale tak nie jest i nic nie zapowiada, żeby tak się stało.

O ile dobrze pamietam, ostatnio koszt matrycy Sony 12 MPix (tej z K-X) ze 2 lata temu to bylo okolo 100$. To o ile z powodu mniejszej o 60% matrycy 4/3 ma sie niby obnizyc koszt? O 100 zl?? O 200 zl??? Malo znaczace roznice, zeby gotowy produkt byl wyraznie tanszy. Tutaj zostaje przy wyborze raczej kwestia gustu i czy komus podobaja sie nieco mniejsze rozmiary i waga aparatow m4/3, czy woli nieco wieksze APS-C. Nowe matryce w m4/3 zblizyly sie na tyle jakoscia do APS-C, ze roznice sa, przynajmniej jak dla mnie, pomijalnie male.

Cytat
Co ciekawe, na rynek wchodzą coraz tańsze aparaty z matrycą z FF, którym towarzyszą coraz droższe aparaty z matrycami 4/3. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby polityka cenowa Olympusa i Panasonica doprowadziła za niedługo do takiej sytuacji rynkowej, w której najdroższe będą aparaty z matrycą FF, najtańsze z matrycą APS-C, a w środku stawki ulokują się aparaty z matrycą 4/3.

Z tymi "coraz" tanszymi FF nie przesadzalbym, taka cene jak obecnie ma Nikon D600 czy Canon 6D mialy juz Soniaki A850 pare lat temu, nie bardzo widac tutaj tendencje spadkowa, poza cieciami producentow na parametrach czy wykonaniu. I w przypadku matrycy FF chyba za duzo sie nie zmieni, bo ta ma powierzchnie okolo 2,5 wieksza i wg roznych zrodel kosztuje 10-20x wiecej niz tej samej generacji matryce APS-C.
Poza tym jakby na to nie spojrzec, nowe NXy wcale nie sa jakos specjalnie tansze od nowych Olkow porownywalnej klasy, podobnie z NEXami. +/- aparaty z podobnej polki maja zblizone ceny w tych trzech systemach. Tylko Fuji X poki co jest zauwazalnie drozsze.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
sylwiusz napisał/a:
Nowe matryce w m4/3 zblizyly sie na tyle jakoscia do APS-C, ze roznice sa, przynajmniej jak dla mnie, pomijalnie male.

sylwiusz uważaj, bo Cię zaraz od "ofiar marketingu" zwyzywają. ;-)
sylwiusz napisał/a:
Z tymi "coraz" tanszymi FF nie przesadzalbym, taka cene jak obecnie ma Nikon D600 czy Canon 6D mialy juz Soniaki A850 pare lat temu, nie bardzo widac tutaj tendencje spadkowa

Ciągle na rynku są 5d2 i d700 za podobne pieniądze. jak ktoś się nie wstydzi, może sobie "dziadka" sprawić i parę stówek zaoszczędzić. Ta dziecięca naiwność piszących bzdury o "nowych, tanich fufu" po prostu mnie rozbraja.
sylwiusz napisał/a:
Poza tym jakby na to nie spojrzec, nowe NXy wcale nie sa jakos specjalnie tansze od nowych Olkow porownywalnej klasy, podobnie z NEXami. +/- aparaty z podobnej polki maja zblizone ceny w tych trzech systemach.
Oj tam, bo na zachodzie kombinować nie potrafią i za szkła do nx-a trzeba becelować tyle co za m4/3 (60-tka macro nawet droższa w samie):
http://www.bhphotovideo.c...6223+4291237751
Trzeba im gwiazdy handlu z naszych serwisów podesłać i światowy sukces samsunga murowany. :-P
I uprzedzę benkowe "kiedyś"... biorąc po uwagę "kiedyś" to najlepszy jest Pentax, bo kiedyś kupiłem 35 i 50 do P za 500$ a dolar był po 2 złote. Koniec i kropka! :evilsmile:
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
denvi napisał/a:
sylwiusz uważaj, bo Cię zaraz od "ofiar marketingu" zwyzywają. ;-)

Hehe, sprawdzone organoleptycznie, w studio. Mialem mozliwosc porownania OM-D z moja pelnoklatkowa A850. Roznice naprawde w praktyce pomijalnie male. Wiecej jest ich pewnie w cyferkach na DXO niz w koncowym obrazku... Do tego zrobila sie tam juz naprawde fajna szklarnia, jest z czego wybierac.

Cytat
Ciągle na rynku są 5d2 i d700 za podobne pieniądze. jak ktoś się nie wstydzi, może sobie "dziadka" sprawić i parę stówek zaoszczędzić. Ta dziecięca naiwność piszących bzdury o "nowych, tanich fufu" po prostu mnie rozbraja.

Hehe, co prawda to prawda. To nadal swietne maszyny, dajace swietny obrazek - koniec kropka.

Cytat
Oj tam, bo na zachodzie kombinować nie potrafią i za szkła do nx-a trzeba becelować tyle co za m4/3 (60-tka macro nawet droższa w samie):
http://www.bhphotovideo.c...6223+4291237751
Trzeba im gwiazdy handlu z naszych serwisów podesłać i światowy sukces samsunga murowany. :-P

Hihi, tutuaj przynajmniej polscy userzy 4/3 maja tez niezle jak uda im sie dostac do OJ ;-)

Cytat
I uprzedzę benkowe "kiedyś"... biorąc po uwagę "kiedyś" to najlepszy jest Pentax, bo kiedyś kupiłem 35 i 50 do P za 500$ a dolar był po 2 złote. Koniec i kropka! :evilsmile:

Oj byl taki czas, dokladnie 50/1.4 kosztowalo okolo 200$... Szkoda ze juz minal, teraz i ceny w USD podskoczyli i kurs poszedl w gore :-(
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
ostrzegam, tylko raz

z powodu niespotykanego zacietrzewienia forumowiczów wypowiadających się w wątkach o bezlusterkowcach, wątki takie będą dokładnie monitorowane

polecam powściągnąć cugle i nie nacechowywać swoich postów zbytnio emocjonalnie

przypominam, że cały czas obowiązuje regulamin forum !
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tak jest :-) Staramy sie pisac merytorycznie, podane przyklady sa z reala, nie wyssane z palca ;-)
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Panowie, ja proszę delikatnie nie wspominajcie faktów, bo mi znowu "się zamknie" kolejny wątek ;-)
Co do m4/3 - zgadzam się, że szklarnia naprawdę niezła. Zarówno zoomy (Panas) jak i stałki (Olek/PanaLeika).
Zgodzę się też, że gdybym nie patrzył na rozmiary, to łaskawiej rzuciłbym okiem na D700. To nadal świetna, nieprzepakowana pikselami pucha. Chyba ciągnie mnie bardziej niż 5DMkII - możę z racji tego, że tego ostatniego w niektórych momentach znienawidziłem...

[ Dodano: 2012-11-12, 20:51 ]
sylwiusz napisał/a:
Hihi, tutuaj przynajmniej polscy userzy 4/3 maja tez niezle jak uda im sie dostac do OJ

Cen podać nie mogę, ale... różnica jest znacznie większa niz poserwisowe (serwisowe?) NX-y w stosunku do cen sklepowych. Kto wie, po ile Olympus zaoferował zakonowi 75/1.8 to pewnie nie może wyjść z podziwu.
Tak między Bogiem a prawdą, Olympus w mojej ocenie ma najlepsze podejście do użytkowników w Polsce. Wsparcie, warsztaty, zniżki etc. Fuji - też nie jest złe, tutaj główne skrzypce gra Krzysztof Powolny. Nikon trochę się obraził na userów za akcje z serwisem a Canon... no jak to Canon. Sony natomiast generalnie świetnie rozgrywa sprawy merchandisingowe (wystawki, promotorzy etc.)

 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Co do samego m4/3 , to w jednym "warzywniaku" w NY, jest klika modeli Olka i Panasonica poniżej 300$.

Kusi.

Czy taki Panas G3 coś jest wart ?
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
wuzet napisał/a:
Czy taki Panas G3 coś jest wart ?

No pewnie jest. Trochę wolny AF, niezbyt spora dynamika, ale... zapinasz 20/1.7 lub 45/1.8 i jakoś idzie. Parę fotek z niego - http://500px.com/search?u...&q=panasonic+g3

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach