rafal_ski  Dołączył: 09 Maj 2009
używam czegoś co się nazywa photo splits http://www.henzo-albums-u...hoto-mounts.htm
firma walther produkuje też podobne,
 

wieja  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ponoć są dwie metody - wlepki i pistolet (wkłady na ciepło).
Próbowaliśmy tym pistoletem ale to raz ze kapie/ciągnie się a dwa że stygnie. Wlepek używamy henzo. Jak się robi dokładnie to to cholernie czasochłonne jest z mierzeniem układów ale to już mimi by się musiała wypowiedzieć bo ona jest mistrzynią wlepek :)
P.S.
Są jeszcze takie pistolety jak metkownice z których się odkleja jakby taśma dwustronna ale to jak się przyłoży zdjęcie to klops - więc dla nas odpada bo za mało dokładne.
 
mimi  Dołączyła: 02 Cze 2009
Marcinicus, glupie nie jest zdecydowanie :)
metodą prób i błędów (jak pisał wieja) doszlismy do wlepek
metoda nie doskonała - ale trwała, pozwala w nagłych sytuacjach na odklejenie zdjęcia (na zdjęciu nie ma śladu, w albumie zwykle jest).
Rąk nie brudzą - na jedno zdjęcie zużywa się 4-6 wiec jeszcze znośnie (wydajność/pudełko)
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
No więc zapodajcie jakiegoś linka do tych wlepek. To może takie trójkątne narożniki, w które wkłada się zdjęcie czy jakieś dwustronnie klejące kawałki taśmy?
 

wieja  Dołączył: 10 Wrz 2007
Uzupełniając moją żonę, wlepki da się oderwać chwilę po przyklejeniu - po dobie fajnie wiążą i już jest problem odkleić.

Link do wlepek
http://www.fotokoszyk.pl/...uct&prod_id=341
ale w każdym szanującym się fotosklepie powinny być.

Marcinicus, to jest taśma z naklejonymi "wlepkami" - odrywasz od taśmy, masz jedną stronę klejącą a druga jest zabezpieczona. Przyklejasz na fote, milimetr od brzegu - blisko żeby lepiej trzymało - w zależności od rozmiaru odbitki 4 do 8 sztuk na fote. Mimi ustawia kolejne foty na karcie albumu - według szablonu i/lub linijką przytrzymuje duł (oczywiście w rękawiczce) podnosi górę foty, nożykiem (bo wygodnie) odrywa zabezpieczenie wlepki, powoli "kładzie" fote na karcie. Analogicznie z dołem foty i jak wszystko jest ok dociska fote do karty.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Krótko mówiąc to jest dwustronna taśma klejąca po prostu? Swoją drogą jak jest z żywotnością takich albumów? Czy z czasem strony nie mają tendencji do "falowania"?
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
A propos przylepców Henzo (których sam używam). Mają taki fajny prosty patent z pudełkiem, że ciągnie się taśmę i przylepiec sam się od niej odkleja. Podczas przyklejania na zdjęcie odginam nieco wystajcy kawałek papieru, dzięki czemu spokojnie palcami można go później zdjąć. Sporadycznie mi nie wyjdzie - wtedy podważam wcześniej zdjętym papierkiem i jest ok.

Co do miejsca klejenia. Jakoś lepiej się zdjęcia układają, gdy przyklejam przylepce tak 3-5 mm od jego krawędzi... Do przyklejania zdjęć 25x25 cm zużywam 16 przylepców (tak gwoli wydajności ;-) ). Zastanawiałem się też nad taśmą z dozownika jak dla korektora, ale przylepce dają większe pole manewru. Układam na stronie zdjęcie wyposażone w przylepce, odmierzam linijką dokładne położenie, dociskam ściereczką i przyklejam rogi zdjęcia ściągając sukcesywnie papierki z przylepców.

izbkp, to nie jest zwykła taśma - musi być z klejem bezkwasowym, by po czasie zdjęcia nie marniały w miejscach przylepców.
 

blanchet  Dołączyła: 20 Kwi 2007
miałąm taki album i nacinałam kartkę i wkałdałam robi zdjęcia
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
blanchet, rozumiem, że impreza w toku? ;-)
 

wieja  Dołączył: 10 Wrz 2007
rjan, ostatnio u p. Radosława w fotokoszyk próbowaliśmy jego patentu czyli:
http://www.fotokoszyk.pl/...ct&prod_id=1171

Nam nie pasuje :(
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
wieja, po zaaplikowaniu na zdjęcie masz od razu klej na wierzchu? Jeśli tak, to dla mnie też odpada - nie ma jak wyrównywać zdjęć, szczególnie w bardziej skomplikowanych układach...
 

wieja  Dołączył: 10 Wrz 2007
rjan, no dokładnie, dlatego dla nas też odpada bo nie da się dokładnie foty ustawić - podejrzewam że ta taśma z dozownika co o niej pisałeś działa tak samo. Mieliśmy nadzieje że pistolet topiący plastikowy wkład się sprawdzi - kapka na środek zdjęcia, przyklejenie, wyrównanie puki ciepły "klej" i potem dokleić brzegi. Ale szybko schnie, nie sprawdza się :( póki co wlepki rulles.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A ja ostatnio stwierdziłem, że czas na odbitki, zrobiłem ich 203 z ostatnich 2,5 roku i kupiłem właśnie ten album, teraz polecę po tasiemki obustronne do papierniczego i pod koniec tygodnia będę miał najlepszy backup zdjęć jaki się chyba da mieć. :-D
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Marcinicus napisał/a:
Wy wklejacie te foty? Jakim klejem?
W sklepach dla plastykow jest specjalny przezroczysty klej do podklejania prac - cienko rozprowadzony nie faluje odbitek, nie zasycha od razu, wiec mozna lekko dopasowac pozycje, a co najwazniejsze usuwa sie calkowicie bez sladu, tak z podloza jak i z odbitki. Kleilem tak odbitki do plyt PVC na wystawe 2 lata temu i nadal trzyma.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Eldred, chodzi mi od dlugiego czasu chęć pojścia w Twoje ślady. Tak by się pochylić nad swoją "twórczością".

Zdaj relację z naklejania i efektu końcowego :-)
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
dzerry, piszesz o kleju w sprayu? Jeśli tak, to w jaki sposób go usuwasz?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
jorge.martinez, kiedy wpadłem na ten pomysł, nie mogłem zasnąć i przejrzałem kilka tysięcy zdjęć z ostatnich 2,5 roku przez całą noc :-) (a ile usunąłem po drodze, to jest jeszcze jeden niezaprzeczalny plus takiej operacji ;-) )

Kupuję w papierniczym dwie tasiemki z kwadracikami obustronnymi, nie są może idealne ale za to bardzo wygodne i nie niszczą zdjęcia. Jedna tasiemka ma 500 kwadracików i kosztuje około 5zł (jeśli dobrze pamiętam) więc dwie wystarczą mi na 250 zdjęć.

Odbitki wziąłem matowe 13x18, matowe bo gładkie równie dobrze mógłbym powsadzać za folię, a rozmiar taki a nie inny bo brałem pod uwagę jeszcze 15x20 ale to już nie jest 3/2 tylko 4/3 więc i tak miałbym białe brzegi na górze do przycięcia a więc nie opłacało się dopłacać.

Większy rozmiar jest już po ok. 4zł za odbitkę więc przy tej ilości poszło by mi na nie większość pensji. :->
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Iza napisał/a:
dzerry, piszesz o kleju w sprayu? Jeśli tak, to w jaki sposób go usuwasz?
Nie w sprayu - w zwyklej tubce. Wyglada jak stary dobry klej Cement, tylko tak nie smierdzi. Gdy zaschnie, usuwa go sie tak jak klej, na ktory przykleja sie plyty w gazetach, z ta roznica, ze nie rwie papieru. Wystarczy troche potrzec albo zrobic kulke ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Eldred, masz jakiś pomysł na układ albumu? Tematyczny, chronologiczny?

Eldred napisał/a:
Odbitki wziąłem matowe 13x18


To ile można umieścić na stronie? 3?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
jorge.martinez napisał/a:
To ile można umieścić na stronie? 3?
dwie. Nie wiem czy w poziomie, ale w pionie na pewno dwie. Dlatego album na 120 zdjęć, wziąłem pod uwagę że niektóre pionowe kadry umieszczę pojedynczo na stronie.


Ktoś wcześniej pisał o białych ramkach wokół odbitek na czarnym tle, jak je robicie?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach