janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
plwk napisał/a:
Obiektywy z bagnetem K w wersjach bez styków zwierają te styki i nic się nie dzieje.
Dziekuję plwk. Lepiej spytać niż załatwić body na amen. W KM 7D i 5D były przypadki uszkodzenia aparatów przez niewłaściwy adapter M42, który właśnie zwierał styki, choć tego nie powinien. Ale jak widać w Pentaxie jest to inaczej rozwiązane. :-)
 

lukas1  Dołączył: 02 Cze 2008
Terazjadno male pytanko odemnie :

czy tryb przechwytywania ostrosci znajdzie zastosowanie w momencie gdy proboje wyostrzyc w trybie M na DA 55-300 z raynoxem dcr-250 aby wykonac makro.

DA musze wyostrzyc na nieskonczonosc, ustawic ogniskowa i bujac sie to do przodu to do tylu aby wyostrzyc, ale jak juz sie uda to pry pstryknieciu jest poruszenie.

Moze ten tryb by zalatwil ten problem???
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Najlepiej lukas1 sprawdzić to samodzielnie. Co to znaczy, że jest poruszenie? Zdjęcie jest rozmyte wskutek poruszenia aparatu czy obiekt jest przesunięty poza GO?
 

lukas1  Dołączył: 02 Cze 2008
zdjecie jest rozmyte w skutek poruszenia aparatu, moze bede musial uzys statywu ale i tak najmniejszy wiaterek i listek sie buje i mydelko wychodzi

na dniach musze sie wybrac i sprobowac
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
lukas1 napisał/a:
czy tryb przechwytywania ostrosci znajdzie zastosowanie w momencie gdy proboje wyostrzyc w trybie M na DA 55-300 z raynoxem dcr-250 aby wykonac makro.

Z tego, co mi wiadomo, to ten myk działa tylko w trybie AF.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
lukas1 napisał/a:
czy tryb przechwytywania ostrosci znajdzie zastosowanie w momencie gdy proboje wyostrzyc w trybie M na DA 55-300 z raynoxem dcr-250 aby wykonac makro.

Stachu napisał/a:
Z tego, co mi wiadomo, to ten myk działa tylko w trybie AF.


Nie, nie.
Pułapka ostrości działa tylko z obiektywami manualnymi (bez AF) i tymi z przełącznikiem MF/AF na obiektywie (SMC-DA*, SMC-FA*).

Instrukcja, strona 112.
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
No tak ale body musi byc w trybie AF, tak jak napisal Stachu.

Co do wykorzystania z Raynoxem, to o ile potwierdzenie ostrosci dziala przez Raynoxa to tak ale raczej nie byloby to zbyt uzyteczne.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
kenzo napisał/a:
body musi byc w trybie AF

Właśnie to miałem na myśli.
 

Chmarski  Dołączył: 28 Mar 2007
W K10D w AF-S. Przy AF-C wali od razu.
 
Tom3k88  Dołączył: 27 Kwi 2009
Ja chyba ze 3 dni wyklinałem na Heliosa, że nie działa, a okazało się, że rzeczywiście wystarczy podłożyć listek z foli aluminiowej między styki, a przejściówkę i działa aż miło :)

PS. Zna ktoś prosty sposób na zablokowanie bolca przysłony?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Odkręcić dupkę i nałożyć na popychacz 3 mm kawałek wkładu od długopisu.

Przy okazji, to jedno z najczęściej zadawanych pytań ;-)
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
plwk napisał/a:
Odkręcić dupkę

dupke - czesc obiektywu?
czy
dupke - przejsciowke?
 
florek  Dołączył: 18 Sty 2008
dupkę- część obiektywu ;-)
 
Tom3k88  Dołączył: 27 Kwi 2009
To jak już o tym blokowaniu bolca przysłony to znalazłem fajny poradnik:
http://mkropa.republika.pl/m42_2.htm
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
troche glupie to moje pytanie bylo, ale trafilem na taka przejsciowke z gwintu na bagnet, ze popychacz przeslony jest od razu wciskany przy zakladaniu przejsciowki, stad moja niepewnosc...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z taką przejściówką nie trzeba nic grzebać przy obiektywie.
 
rudapestka@gmai  Dołączyła: 05 Cze 2016
Witam serdecznie:)
Mam pentax k-x i obiektyw pentax 50 mm 1.7. bez AF. Nie potrafię sobie poradzić z ustawieniem pułapki ostrości. Robię wszystko tak, jak w instrukcji i niestety nie działa.Ustawiłam w menu : przechywanie ostrości, dzwignię trybu ostrości na AF (body), tryb na AF.S, i odległość np. 1m. Słychać pikanie, ale nie wyzwala się migawka. Rozumiem, że to nie jest istotne czy przedmiot zbliza się czy to aparat jest w ruchu?czy tu też chodzi o styki? Bardzo prosze o pomoc:)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
rudapestka@gmai, a trzymasz wciśnięty spust ? Pzdr.
 
rudapestka@gmai  Dołączyła: 05 Cze 2016
Tak i dlatego myślę, że słyszę pikanie. Wydaje się ze aparat czuje ostrość ale nie spada migawka.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Obiektyw A, czy M ? W jakim trybie jest aparat ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach