Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
To może zrób tak :
oczywiście włącz RAWy i nigdy ich nie wyłączaj
AF-C może być włączony cały czas, ale tylko z wybieranym poprzez strzałki <^> punktem AF - nie będziesz musiał przekadrowywać, tylko przesuwać punkt AF (niezbędne do pracy z małą GO przy jasnych szkiełkach) - jak Ci się znudzi to sobie przestawisz.... Pomiar światła centralny do portretów(środkowa opcja), górna opcja do landszaftów. Po każdym zdjęciu spojrzenie na histogram, ewentualna korekcja +- 1/3 EV i poprawka. Praca głównie na AV, potem np na M. ISO głównie 200 (oczywiście na początku sprawdzisz sobie efekty na wszystkich, a potem zdecydujesz)
Więcej grzechów nie pamiętam za wszystkie serdecznie żałuję... ;-)
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Mrówka napisał/a:
PiotruśP napisał/a:
Fafniak, z tym, że liczba konfiguracji kasetki jest ograniczona.

Aaaaaaaaaaaale śmieszne ; P


Za Fafniakiem - prawdziwe.

Generalnie liczba jest skończona.
Biorąc pod uwagę tylko możliwości ustawienia z Menu Record:
Image Tone 2
RAW/JPG 4
Quality Level 3,lub 1 dla RAW
Saturation 5
Sharpness 5
Contrast 5
AutoBracket Amount 6
Shooting Images 3
AE Metering 3
Switch Distance Meter Point 3
AF Mode 2
Flash Exposure Compensation 10
Shake Rediction 2

Plus 12 trybów pracy i 9 scen = 21

Dodatkowo pod Fn i pokrewne
Drive Mode 7
ISO 5
Auto ISO 4
Flash Mode 2, lub 4
WB 10

I na korpusie jeszcze tyb AF/MF 2
Pod wyłącznikiem DOF, lub Digital Preview.
No i Flash off/on 2

Zakładając, że używamy szkła AF i RAW to mamy na początek jakieś 171460800000 możliwości ustawień :-P
Przy JPG rośnie to do skromnych 1543147200000 możliwości - może żdziebko mniej bo WB nie we wszystkich trybach się daje ustawić.

Ja robię na codzień:
Wyłącznie RAW + Auto ISO (200-800) + Punkt AF wybierany + Pomiar Światła Matrycowy + AF + Shake Raduction On + Flash Off/On - co daje jakieś 2 kombinacje - resztę robie w PPL
Od Święta:
Wyłącznie RAW + Auto ISo/Manual ISO + Punkt AF Centralny/Wybierany + Pomiar Światła Matrycowy/Centalny/Punktowy + AF/MF + Shake Raduction On/Off + Flash Off/On - co daje jakieś 288 kombinacji.

Popatrzyłem na liczby i zastanawiam się nad małpką. :mrgreen:

Może się gdzieś walnąłem - z matmy nie byłem "orzeł"

[ Dodano: 2008-08-13, 11:37 ]
Custom Settings pozostawiam prawdziwym ustawieniowym DieHardowcom :mrgreen:
 

Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
O takie właśnie usatwienia prosiłem :-) Serdeczne dzęki koledzy.

Żeby nie mnożyć wątków. Chciałbym świadomie robić zdjęcia wieczorem, wtedy gdy jest takie złote światło ( Zuzia w takim wychodzi rewelacyjnie ), jaki balans bieli ustawić ? Co może jeszcze ustawić żeby było dobrze.
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
Jeśli wybierzesz RAW to balansem bieli nie musisz się przejmować, bo możesz go zmienić w każdym momencie w "postprodukcji". Kasetka ma ograniczone możliwości ustawiania temperatury barwowej, wiec nie zaprzątaj sobie tym głowy i ustaw Auto.
 

SiekaSS  Dołączył: 11 Maj 2008
Łobuzio Optymalna konfiguracja ?? weź sobie poczytaj instrukcję w PDF !!!! 8-)
 

Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
Siekass - mam wersje analogową.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
SiekaSS napisał/a:
Łobuzio Optymalna konfiguracja ?? weź sobie poczytaj instrukcję w PDF !!!!

Przecież powinien mieć papierową. Zawsze wygodniej - jak dla mnie przynajmniej :shock:
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Ustaw sobie tryb RAW, to odpadnie Ci bawienie się z balansem bieli, nasyceniem kolorów, kontrastem oraz ostrością.
Wybór punktu AF ustaw sobie na wybierany ręcznie, automat IMHO działa tak sobie, a tryb użycia tylko centralnego punktu nie ma właściwie żadnej przewagi nad wyborem punktu AF ręcznie.
Pomiar światła - według uznania.
Tryb pracy AF ustaw na AF-S, AF-C do demonów prędkości nie należy, więc żałować nie będziesz.
Tryb robienia zdjęć ustaw na pojedynczy (ze zdjęciami seryjnymi w K100D należy uważać, bo bufor mieście tylko 3 klatki).
Osobiście nie lubiłem nigdy Auto-ISO, więc ustawiałem je ręcznie w zależności od potrzeb.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
nie wiem jak optymalna konfiguracja w k100d, ale ja jak chce optymalnie skonfigurowac mojego k10d to robie tak:

-najpierw reset do ustawien fabrycznych, a pozniej tylko:

-zielony prostokacik na pokretle
-automatyczny balans bieli
-automatyczny wybor punktu ostrosci
-automatyczne ISO od 100 do 1600

- wszystko co sie jeszcze da, przelaczam na automat.

K100d jest chyba latwiej skonfigurowac, bo na pokretelku sa rysunki, na przyklad "kfiatuszek" albo "krajobras" a nawet "biegacz" chyba jest, tak jak w Nikonie D80, czyli bez problemu mozna sportowcow na igrzyskach w Czajna fotografowac.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
No i bezcenny program dla Fotoreporterów Sejmowych - "Bałwan" :mrgreen:
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
perl napisał/a:
a nawet "biegacz" chyba jest, tak jak w Nikonie D80, czyli bez problemu mozna sportowcow na igrzyskach w Czajna fotografowac.

Schody się zaczynają jak chcesz Otylię sfotografować :mrgreen:
 

Gaclaw  Dołączył: 30 Lip 2008
JackDeJack napisał/a:
No i bezcenny program dla Fotoreporterów Sejmowych - "Bałwan" :mrgreen:


Witam, rozrechotałem się niemiłosiernie po lekturze tego krótkiego acz pierwszorzędnego grepsu :) Niczym wujek Staszek mistrz ciętej riposty:]
 

domwar  Dołączył: 13 Wrz 2006
 
Gaclaw napisał/a:
JackDeJack napisał/a:
No i bezcenny program dla Fotoreporterów Sejmowych - "Bałwan" :mrgreen:


Witam, rozrechotałem się niemiłosiernie po lekturze tego krótkiego acz pierwszorzędnego grepsu :) Niczym wujek Staszek mistrz ciętej riposty:]


.. i ja tez, ja też :mrgreen: :mrgreen: aż zaplułem monitor :mrgreen:
 

Matey3000  Dołączył: 14 Paź 2007
Zeby zrobic dobre zdiecie Otylli trzeba poczekac az chinki przestana chlapac przed nia. :-)
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
Matey3000, nic z tego - póki co nie ma programu pływak, jest tylko biegacz. Skoro jest na kota i na psa, to nie sądzę, żeby biegaczem można było pływaka sfotografować.
 

Matey3000  Dołączył: 14 Paź 2007
A jak aparat w pion wezmiesz to chyba bedzie jak dziwny kraul. :-)
znaczy ten biegacz-plywak
 

Strange69  Dołączył: 13 Mar 2009
Panowie - podpowiedzcie mi w jednej kwestii.

Generalnie ze sprzętowego fetyszyzmu wyleczyłem się dawno, ale od wczoraj jedna kwestia dotycząca kasetki nie daje mi spokoju.

Wedle testu na fotopolis aparat powinien uruchamiać się w czasie poniżej sekundy.

Ok, przekręcam "dzwignie" obok spustu - na małym wyswietlaczu na górze niemal natychmiast pojawiają się dane dotyczące przysłony, czasu, etc. Minimalnie później wyswietla się liczba zdjec zapisanych an karcie. (można już spokojnie wcisnac sput do polowy, lub zmienić przyslone i trzasnąć zdjęcie)

natomiast samo menu na lcd odpala się po blisko dwoch sekundach - czy o normalne, kwestia tego, że procek jest w jakiś sposób "zajechany", a może kwestia oprogramowania?

Czy ktoś kto ma kasetkę mógłby porównać to na swoim egzemplarzu?

Z góry dziekuję przepraszam jesli pytanie wyda sie komuś głupie.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Strange69, liczy się czas włączenia i gotowości do wykonania zdjęć a nie wejścia do menu :-(
 

Strange69  Dołączył: 13 Mar 2009
aha :-D :oops:

W tym przypadku kasetka działa jak błyskawica - przekręcam dzwignię, naciskam spust do połowy i z miejsca aparat łapie ostrość. :mrgreen:


Dzięki :-B :-B :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach