mlmar  Dołączył: 03 Lip 2008
o kupionym trzy dni temu k200d i pierwszym zawodzie
Witam

k200d został trzy dni temu moja pierwsza lustrzanka
oczywiscie nowej zabawce towarzyszył wysyp testowych zdjęć
a.. nie bede sie rozpisywal
popatrzcie, wyjaśnijcie, pomóżcie (;
(robione w jpg)
prawy górny róg
słoneczna łuna
 

mlmar  Dołączył: 03 Lip 2008
takie nagle skoki tonalne to kwestia techniki robienia zdjęcia? nie rozumiem pierwszy raz sie spotkalem z takim efektem i nie rozumiem go. nie jest to coś ocierającego się o banding?
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
BTW, masz chyba zakurzone szkło, te rozproszone flary na pierwszej fotce w lewym dolnym rogu.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Oba zdjęcia są solidnie niedoświetlone, zwłaszcza drugie. No ale przy tych parametrach (1/500s, f=11, 100 ISO) nie może być inaczej. Domyślam się, ze robione na automacie? Niezbędna byłaby korekta albo tryb manualny. Co do przejść tonalnych to są płynne, nie widzę bandingu ani efektu pasmowania (jeśli już to na minimalnym poziomie). mlmar, zacznij robić normalne zdjęcia a nie testy i wszystko będzie ok. :-)
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
mlmar, jeżeli widzisz schodki to:
- masz cienki monitor np. lcd na matrycy tn;
- karta graficzna przekłamuje obraz;
- masz zdolność rozróżniania ponad 16 mln kolorów *

* - nie dotyczy kobiet ... One to mają w standardzie.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
mlmar, schodki widac czasem, jak masz w ustawieniach pulpitu 16bit zamiast 32bit.. sam wowczas schodki widuje
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
ja nic nie widzę, mam płynne przejścia, na CRT(HP A4575A 19") i na LCD (EIZO S1931 19")
 

mlmar  Dołączył: 03 Lip 2008
na swoim monitorze (crt) ogladalem mase zdjec z różnych aparatów i nigdy nie spotkalem sie z czyms takim. jak również z innymi kolorystycznymi przekłamaniami. jednak po waszych sugestiach przegrałem zdjęcia z powrotem do k200, obejrzalem na podgladzie i stwierdzam ze rzeczywiscie nie ma tego schodkowania.
operuje na 32 bitach
skoro to wina komputera to i tak nieco sie uspokoiłem, chociaż problem i jego rozwiązanie się rozszerzyło na wiecej aspektów
należy sie buziak na przeprosiny dla puszki (;
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
mlmar, a moze masz a k200d przestrzen kolorow AdobeRGB zamiast sRGB? Moze to sie tak objawia? cos ewidentnie z fotami jest dziwnego..
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dagio, ekhm.... prosze przeczytaj co koledzy napisali....
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Fafniak, przeczytalem.. i nie wiem o co Tobie chodzi, na prawde

ale dla bezpieczenstwa wstrzymam sie z dalszymi dywagacjami
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dagio, niestety jets to wina sposobu wysiwetlania - sam mam podobnie na moim LCD - nawet raz przestraszylem sie ze K20D jest zepsuta - potem obejrzalem zdjecia z K10D - znalazlem podobne efekty - a potem zrobilem odbitke i bylo ok....
tylko tyle.
Malo tego to takze zalezy od tego jaki program wyswietla dane zdjecia - ogromna roznica wystepuje np. pomiedzy lightroomem a PPLem - z czego to wynika - nie wiem
mlmar napisał/a:
na swoim monitorze (crt) ogladalem mase zdjec z różnych aparatów i nigdy nie spotkalem sie z czyms takim.
- masz takie schodki na CRT ??????? Moze po jakiejs "mocnej" kalibracji (jakas skladowa mocno zmieniona?)
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
dagio napisał/a:
mlmar, schodki widac czasem, jak masz w ustawieniach pulpitu 16bit zamiast 32bit.. sam wowczas schodki widuje

Zdanie mnie zaintrygowalo - To ja się zapytam tak z ciekawości gdzie masz to w ustawieniach pulpitu ?
Może też zapytam o system operacyjny z tym pulpitem ...
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Fafniak napisał/a:
masz takie schodki na CRT ??????
Fafniak, u mnie tez wystepowały schodki na crt. Winna okazała się karta graficzna (stara nVidia MX440), zmieniłem na Radeona i było git - nVidia w starych kartach troszku oszukiwała, żeby poprawić wydajność.

FotoPepe - WinXP, ustawienia pulpitu, jakość kolorów 16/32 bit.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
IIYAMA 22" (CRT)

nie widze zadnych schodkow, przejscia wygladaja na ok.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
noto podawajcie jeszce karty graficzne jakie macie - bo ja zminilem na nvidie (CRYSIS :evilsmile: ) i ponownie mialem wrazenie ze jednak obrazek jest gorszy niz z radeona (nie pamietam zebym na radeonie mial schodkowanie nawet na LCD
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
PiotruśP napisał/a:
...

FotoPepe - WinXP, ustawienia pulpitu, jakość kolorów 16/32 bit.


Ustawienia Ekranu (zkładka Ustawienia) to tak, ale pulpitu ?
Hmm, myślę że piszesz tak ponieważ w ten ekran wchodzisz klikając właściwości na pulpicie.
Ale pulpit nie posiada właściwości takich jak jakość koloru ;)

[ Dodano: 2008-07-27, 11:51 ]
Fafniak napisał/a:
noto podawajcie jeszce karty graficzne jakie macie - bo ja zminilem na nvidie (CRYSIS :evilsmile: ) i ponownie mialem wrazenie ze jednak obrazek jest gorszy niz z radeona (nie pamietam zebym na radeonie mial schodkowanie nawet na LCD


Radeon HD 3870 na 24" Hyundai W240D - nie widzę schodkowania :-P
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
Radeon 9700 @ 9700 PRO (zmieniony bios)

Po malych zabawach w Szopie:

Pierwsze zdjecie jest OK.

Drugie zdjecie, ze sloncem w samym srodku, dosyc mocno rozjasnilemi widac na niebie lune od slonca, sa kolejne schodki ale nie ma pomiedzy nimi mocnych przejsc. IMHO nie jest zle.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
nVidia MX440 - schodkuje;
readeon 9250 - schodków brak;
nVidia 7300 - schodków brak.

Z tego co pamiętam to do serii 6 nVidia stosowała rożne triki żeby dogonić konkurencję. W późniejszych seriach wycofała się z tego. Obecnie pracuję na 7300 i jest git.

Polecam program "eizo monitor test", test 21 z 24.

FotoPepe, ekran/pulpit co za róznica, efekty widać :P.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
PiotruśP napisał/a:
nVidia 7300 - schodków brak.
- hmmm u mnie jest jeszce kwestia samego monitora LCD i kalibracji....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach