perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
[ciekawostka] hakerzy ujawniaja ukryte funkcje cyfrowek
Zrodlo

Cytat
Canon PowerShot + CHDK - hakerzy ujawniają ukryte funkcje prostych cyfrówek
08.05.2008 17:06

Cyfrowe aparaty fotograficzne to małe komputery, nierzadko kontrolowane przez system operacyjny VxWorks. Okazuje się, że dzięki temu można zmusić je do wykonywania zadań, o których producent wolałby nie informować użytowników - doskonałym przykładem są tu modele Canon PowerShot i zestaw Canon Hacker's Development Kit.

Łukasz Bigo


Mało kto wie, że wystarczy aktualizacja firmware w routerach Wi-Fi Linksysa, by z urządzenia wartego 200 złotych uczynić sprzęt dorównujący możliwościom routerów za 3000-4000 złotych (patrz też: "Alternatywne firmware, czyli jak zyskać 3600 zł w godzinę").

Okazuje się, że podobną sztuczkę można zrobić też z aparatami Canon PowerShot. Stworzone przez hakerów oprogramowanie Canon Hacker's Development Kit odblokowuje ukryte funkcje tanich cyfrówek. Software działa niezwykle sprytnie: udaje przed aparatem, że wykonywany jest upgrade firmware i przejmuje kontrolę nad urządzeniem.

Więcej funkcji a gwarancja zostaje

Co najważniejsze, choć CHDK potrafi dotrzeć do ukrytych funkcji PowerShota, oryginalne oprogramowanie nie jest modyfikowane, co w efekcie powinno oznaczać, że użytkownik nie traci gwarancji na sprzęt.

Skorzystanie z CHDK pozwala na:
- aktywację zapisu obrazów w formacie RAW,
- wyświetlanie histogramu zdjęcia,
- ustawienie dłuższego (lub krótszego) czasu ekspozycji niż to oficjalnie deklaruje producent,
- zmuszenie aparatu do wyzwolenia migawki po wykryciu ruchu,
- korygowanie wartości bitrate'u strumienia wideo,
- usuwanie gorących pikseli,
- wyświetlanie szczegółowego stanu naładowania baterii itp.

Niestety, najwyraźniej producentowi nie spodobała się możliwość aktywacji ukrytych funkcji. Niektóre modele Canona już teraz wykorzystują szyfrowanie na poziomie firmware - co blokuje wszelkie hakerskie sztuczki wzbogacające najtańsze cyfrówki.

Dodatkowe informacje: witryna CHDK (w języku angielskim)



Ciekawe... jakby ktos sie wzial za Pentaxa... to moze wyszloby na jaw, ze k100d/k200d/k10d/k20d nagrywaja filmy? :mrgreen:

...
Wykrywaja usmiech?
I ruch !
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
co jeszcze z tej beczki
klik-klak
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
O co chodzi z tymi routerami linksysa z wi-fi? Że co niby będzie lepsze i będą miały funkcje jak te za 3000-4000 zł.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Co do CHDK, to:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=10088

A do linksysa jest alternatywny firmware (sam sie przymierzam) - np. Tomato.
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Kumpel używa CHDK w canonie A590. Kosmos! Poza w/w funkcjami ma nawet gry i ztcp kalkulator ;-)
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Ale co daje te firmware do linksysa?
 
forestowy
[Usunięty]
Poczytaj http://www.pcworld.pl/news/103368_1.html . Tytuł to nie żart....
Później goń na http://www.openlinksys.info/ gdzie znajdziesz szczegóły.
Dostaniesz na przykład zaawansowane zarządzanie pasmem, statystyki i takie tam inne. Sam używam WRT54GL + pomidora (Tomato) zarówno w domu jak i w firmie z podłączonymi do tego 50 użyszkodnikami. To linux więc skonfigurujesz raz, pełna kontrola, zero problemów. Nie resetowałem routera z rok a to wszystko za 200 pln...

 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Też mam WRT54GL.

[ Dodano: 2008-08-17, 22:43 ]
Przeczytałem, że alternatywne oprogramowanie daje: odzielenie sieci bez przewodowej od przewodowej. To znaczy, że mogę (jak mam 1 MB/s) na przewodową dać np. 700 kB/s a na przewodową 300 kB/s?
 
forestowy
[Usunięty]
Tak, a nawet znacznie więcej, mój przykład:
Sieć dzielona na kompa , laptopa, palmtopa i bramke voip.
Największy priorytet ma komp, na laptopie siedzi żona najczęściej (tylko www) więc jak się podłączy po wifi dostaje maks 30% łacza, podobnie z palmtopem na którym aktualizuje tylko program do pogody więc dostaje jakiś mały ułamek. Na kompie utorrent może korzystać ze 100% łacza, ale tylko do momentu kiedy nie musi oddać łacza przeglądarce www która ma wyższy priorytet. Dzięki temu, moge przeglądać spokojnie strony jednocześnie ściągająć coś torem, nic nie muli bo utorrent dostaje tylko to co akurat nie wykorzysta przeglądarka . Kiedy dzwonie przez voipa to wiadomo: łacze potrzebne dla dobrej jakości połaczenia więc routerek się nie pitoli i przyznaje największy priorytet dla bramki voip.
Możliwości jest znacznie więcej, szczegolnie jak dzielimy łącze na kilka osób. Można naprzykład tak skonfigurować łącze aby każdy dostał po równo, a P2P były zablokowane do 22-00. Dzięki temu jakiś użyszkodnik w sieci nie bedzie blokował całego łącza bo coś akurat ciągnie całymi dniami z netu :mrgreen:
 

Sławek_S  Dołączył: 21 Mar 2007
forestowy napisał/a:
Poczytaj http://www.pcworld.pl/news/103368_1.html . Tytuł to nie żart....
Później goń na http://www.openlinksys.info/ gdzie znajdziesz szczegóły.
Dostaniesz na przykład zaawansowane zarządzanie pasmem, statystyki i takie tam inne. Sam używam WRT54GL + pomidora (Tomato) zarówno w domu jak i w firmie z podłączonymi do tego 50 użyszkodnikami. To linux więc skonfigurujesz raz, pełna kontrola, zero problemów. Nie resetowałem routera z rok a to wszystko za 200 pln...


Dokładnie, użuwam 2 Linksysów WRT54GL, na jednym Tomato, na drugim DD-WRT i wszystko śmiga jak trzeba. Na dodatek DD-WRT jest w języku polskim, dla mających trudności z j. angielskim. Chciałem sprawdzić, który soft lepszy, ale generalnie do zadnego nie mam zastrzezeń i póki co jest jak jest.
Mogę polecić każdemu, kto chce mieć pełnie konfiguracji nad swoim netem i święty spokój :)
Sławek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach