mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Bezlusterkowce - wybór systemu.
Z taka pewną nieśmiałością zaczynam ten wątek, bo na naszym forum temat systemów bezlusterkowców jest dość zapalny.
;-)

Krótko mówiąc potrzebuję aparaciku:
- małego!
- wytrzymałego
- z dobrą matrycą
- z dobrej jakości kątem szerokim [czyli pewnie 16mm?]
- i dobrym odpowiednikiem ok. 50 [do 70] mm
- biorę pod uwagę tylko obiektywy typu "naleśnik"
- z systemem, który będzie zaspokajał moje przyszłe zachcianki ;)
- nie ekstremalnie drogi

Z tego co się orientowałam, to powyższe warunki spełniają:
- aparaty Sony NEX
- oraz Samsungi NX 100, NX 200

Miałam w rękach Sony - podobała mi się funkcja zdjęć nocnych [automatycznie robi 7 klatek jedna po drugiej, a potem składa sam] i robienia panoram - przesuwa się w poziomie aparatem i voila! :-) Czy Samsung też ma coś takiego?

Ma ktoś porównanie praktyczne szybkości działania Samsunga 100, 200 i Sony 5n? Czy w którymś lagi przeszkadzają ewidentnie?

Czy matryca nx200 rzeczywiście jest kiepskawa?

Czym oprócz matrycy różnią się nx100 i nx 200? [jak z tymi nieszczęsnymi programami?].

Czy można kupić Samsung nx200 BEZ kita? :-/

Proszę o poradę :-)
I nie kłóćcie się, proszę ;-)
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Gosiu, może nowy NEX6? Robi wrażenie. I nie za drogi.

Tudzież Panas GX1, kolega ma, bardzo fajny aparacik.
 
jungli
[Usunięty]
Nowy Olek E-PL5 albo E-PM2 dlaczego? zapraszam na PW, nie bede uwalnial piekla na forum, nadmienie, ze w bezlusterkowcach siedzie od 2008 roku czyli samego poczatku, a poza tym mialem juz wszystko....

to mowilem ja, jungli

pozdroofka
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Re: Bezlusterkowce - wybór systemu.
mygosia napisał/a:
......
Krótko mówiąc potrzebuję aparaciku:
........
- z systemem, który będzie zaspokajał moje przyszłe zachcianki ;)
....

Nawet Pan Bug nie wie jakie bedą przyszłe żeńskie zachcianki :-P ,a co dopiero skośnookie rączki :mrgreen:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Aha - w grę wchodzą APS-C. Dlatego biorę pod uwagę S i S.
:-)

Wojtku - jeśli mógłbyś wyjaśnić dlaczego akurat te polecasz. Co mają one, a czego nie mają Samsungi :-)

Zamach - no raczej chodzi, aby system nie miał wąskiego gardła ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
mygosia, a ja zapytam przekornie - czy jesteś pewna, że potrzebujesz czegoś z wymiennymi obiektywami? :-P
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Tak :)

[ Dodano: 2012-10-18, 19:09 ]
Ale co polecasz tak BTW ;)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Ponieważ mam NX200 oczywiście uważam, że powinnaś też sięgnąć po NX200. :mrgreen:

Jeśli kupisz ten aparat w zasadzie będziesz miała wszystko czego chcesz.
1. Całkowicie metalowa, bardzo solidna obudowa.
2. Tanie i dobre szkła - 30/2, 20/2.8, 16/2.4. Najdroższe z nich kosztuje 599 zł. NX45/1.8 które ma wejść na dniach do sprzedaży ma mieć cenę sugerowaną 300 ojro.
3. Dobra matryca, na pewno nie gorsza niż ta z NEX-7, co zresztą potwierdzają m.in. testy optycznych.
4. Jeśli będziesz cierpiała na nadmiar kasy będziesz mogła sobie kupić doskonałe optycznie NX85/1.4, NX60/2.8 Macro, może cię zaintresują tegoroczne nowości NX12-24/4-5.6, NX45/1.8. Zoomy NX pomijam, choć są świetnie wykonane i optycznie zupełnie przyzwoite.

Jedyne co może w NX200 przeszkadzać to brak wizjera (i brak możliwości jego dołączenia), praktycznie bezużyteczny AF-C, fatalne odszumianie JPEG-ów no i ogólna mułowatość przy zapisie serii RAW-ów.

Samo body do kupienia pewnie jest, ale raczej na ebayu. Swoją drogą nie bałbym się opcji z NX20-50 w kicie. To naprawdę malutki obiektywik, a bardzo ostry i poręczny.

NX100 od NX200 różnią się od siebie matrycami (ta w NX100 jest klonem tego co było w Pentaksach k20d i k-7), wykonaniem (metal vs plastik), trybami filmowania (NX200 ma Full HD). DO NX100 można podłączyć zewnętrzny wizjer, do NX200 nie ma szans.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
mygosia, a bo ostatnio mnie najszło, że często-gęsto nie chce mi się dźwigać aparatu i obiektywów - na wycieczki np., a i nawet jak robię jakiś reportaż na stronę gminy to taka hybryda z jednym obiektywem mi spokojnie styknie itd. i ciułam na Fz-150 Panasonica :P ... a przy okazji w niezłej jakości nagram sobie próbę zespołu albo zapiszę pomysła muzycznego :) (a jakby jeszcze podłączyć zewnętrzny mikrofon, bo ma taką możliwość to już w ogóle. A pomieszczeniach można podpiąć lampę błyskową, gdyby było potrzeba)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
mygosia napisał/a:
Aha - w grę wchodzą APS-C.
A dlaczego nie m4/3 ? Mam i używam jako kieszonkowca GF-1 z 14/2,8. Wcale niegłupie to jest, a tanie.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Benek napisał/a:
fatalne odszumianie JPEG-ów no i ogólna mułowatość przy zapisie serii RAW-ów.

Osz kurcze - czyli mamy do wyboru albo kichowate jpg [od jakiego ISO są brzydkie?], albo wolne RAWy?
:-(
To mnie zmartwiłeś. W RAWach praktycznie nie robię od kilku lat [mam to szczęście, że nei widzę różnicy].
Czyzby Sony jednak? Benku - pewnie rozważałeś te dwa systemy - co przewżyło ku Samsungowi?

A myślałam, że NX100 ma tez metalową obudowę. Hmmm...

Benku - a czy on NX200 jakies bajery właśnie w stylu zdjęc nocnych [cos w rodzaju bracketingu i automatycznego łączenia? ], albo może coś i nnego, co by się spodobało gadżeciarzowi? ;-)


Dada - duzy może więcej :-D
I mam taki kaprys ;)

sołtys - no fajnie, ale w momencie zakupu takiego panasonica mam cos wielkości kiksa - i gubi się najważniejsze kryterium :-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
mygosia, no ale jak Ci dojdą obiektywy to to małe nie będzie cuzamen do kupy. A jak nie chcesz wymieniać obiektywów (chcesz? .. nie wiem ;) ) to po co Ci coś z wymiennymi obiektywami? IMHO małe, poręczne kłóci się z koniecznością taszczenia i wymiany obiektywów ;) Jakiś solidny, zaawansowany, z szerokim kątem kompakt, by Ci styknął uważam :P

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
mygosia napisał/a:
duzy może więcej
A ja słyszałem wersję, że nieważna jest wielkość, ważne żeby był wariat. :-P
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
sołtys, ja chcę 2 stałki - pośrednie ogniskowe nie są mi potrzebne, a jeszcze nei spotkałam zooma, który byłby dobry na całym zakresie. To niestety jest kompromis zawsze.

No i chcę naleśniki ;-)

Dada napisał/a:
A ja słyszałem wersję, że nieważna jest wielkość, ważne żeby był wariat.

Tak mówią Ci z małymi matrycami :-P
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
a jeszcze nei spotkałam zooma, który byłby dobry na całym zakresie. To niestety jest kompromis zawsze.

I pisze to osoba, która nie widzi różnicy między RAWem a JPGiem :-P :mrgreen: :-B
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
JPGi mi w zupełności wystarczają :)

No ale my nie o tym :-D
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
mygosia napisał/a:
Wojtku - jeśli mógłbyś wyjaśnić dlaczego akurat te polecasz. Co mają one, a czego nie mają Samsungi :-)


Bo małe. A Nexa dlatego, że w rękach miałem przez dłuższy czas model 7 i powiedzieć muszę, że zrobił na mnie wrażenie rozmiarem, prędkością i ogólną miodnością.

Ale tak se myślę, że dzisiaj kupiłbym nowe Fuji XE1 czy jak mu tam. I już... Zresztą pewnie kupię kiedyś. :) Nic nie obrazuje tak jak puszki Fuji, mam do nich sentyment.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
mygosia napisał/a:
Osz kurcze - czyli mamy do wyboru albo kichowate jpg [od jakiego ISO są brzydkie?], albo wolne RAWy?

JPEG-i zaczynają mi się nie podobać na wyższym ISO, powiedzmy 800 ISO jest wartością graniczną. No ale ja jestem wymagający - nie wiem jaki jest margines twojej tolerancji. Do niższego ISO nawet ja nie mogę się przyczepić. Zapis RAW-ów nie jest tragiczny. Jeden RAW zapisuje się jakieś 3-4 sekundy i w tym czasie niestety nic z aparatem nie da się zrobić (z wyjątkiem kolejnej klatki). Guziki są po prostu w tych trzech-czterech sekundach zablokowane. Gorzej sprawa się ma jeśli robisz maksymalną serię siedmiu RAW-ów. Wtedy aparat masz zablokowany na jakieś 20-25 sekund. Dla mnie nie jest to problemem, rzadko kiedy potrzebuję strzelić siedem RAW-ów, a po chwili kolejnych siedem. No ale dla innych może to być problemem. Oczywiście JPEG-i zapisują się szybciutko.

mygosia napisał/a:
Czyzby Sony jednak? Benku - pewnie rozważałeś te dwa systemy - co przewżyło ku Samsungowi?

Pisałem o tym w swojej mikrorecenzji NX200 - tutaj. Wybrałem Samsunga bo podobał mi się NX200 i oferta szkieł. NX200 to taki mały, smukły kawałek żelaza. Utrzymany w stylistyce, która mi leży. A do podczepienia miałem tercet bardzo udanych optycznie, poręcznych i porządnie wykonanych naleśników: NX16/2.4, NX20/2.8, NX30/2. Komplet nówek do kupienia za jakieś 1200-1300 zł. W perspektywie mam do czego wzdychać - na przykład do fenomenalnego NX85/1.4, który optycznie nie jest gorszy od Zeissów a kosztuje 2000 zł. .

Z NEX-ów zrezygnowałem z kilku powodów. Po pierwsze - wiosną tego roku sytuacja szklarniowa NEX-a wyglądała zupełnie beznadziejnie. Oprócz przeciętnej 50/1.8 i zbierającej nie najlepsze opinie 16/2.8 to by było wszystko jeśli chodzi o systemowe stałki Sony E. W dodatku te obiektywy wcale takie tanie nie były. Teraz wyszedł 35/1.8 (choć jakoś na naleśnik specjalnie nie wygląda), wyszedł też 10-18/4, sytuacja ze szkłami jest więc w NEX-ie lepsza. Ale Samsung i tak wciąż oferuje więcej szkieł, nie gorzej wykonanych, często o lepszch charakterystykach optycznych, a w dodatku zdecydowane tańszych. Po drugie - NEX-y nie leżały mi zwyczajnie w ręce. Jakieś takie plastikowe, dziwnie pozaokrąglane. Ale tu każdy ma swój gust.

mygosia napisał/a:
Benku - a czy on NX200 jakies bajery właśnie w stylu zdjęc nocnych [cos w rodzaju bracketingu i automatycznego łączenia? ], albo może coś i nnego, co by się spodobało gadżeciarzowi? ;-)

Z bajerów to masz strzelanie panoramek. Są też fajniutkie szablony graficzne w które można wkomponować zrobione zdjęcie. W sensie - robisz portret koledze, a potem możesz jego twarzyczkę umieścić na tytułowej stronie magazynu leżącego na szafce, albo na reklamie znajdującej się na przystanku autobusowym, albo na t-shircie suszącym się na sznurku, albo na ekranie stareńkiego telewizora, albo nawet w środku wielkiego księżyca romantycznie świecącego nad morzem, po którym pędzi samotny żaglowiec... itp. :mrgreen: Mogę ci jutro wrzucić kilka sampli.

Jeśli chcesz aparat, który ma solidny full-metalowy korpus, chcesz używać głównie naleśników i nie chcesz za każdy obiektyw płacić po 1000 zł - moim zdaniem wybór jest jasny.

 
jungli
[Usunięty]
Mygosia,

Masz taki kaprys i duza matryca, swietne wytyczne dla zakupu sprzetu, zatem zakladam, ze jakiekolwiek porady sa dla ciebie zbedne.

Polecam nowego kompaktowego ff od sony, nie bedzie zadnych kompleksow i zamkniesz usta innowiercom.

Pozdroofka
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
wojtekk napisał/a:
mygosia napisał/a:
Wojtku - jeśli mógłbyś wyjaśnić dlaczego akurat te polecasz. Co mają one, a czego nie mają Samsungi :-)

Bo małe.


Nie przesadzajmy z tymi rozmiarami Panasoniców i NEX-ów. Rozmiary NX200 są porównywalne tak z GX-1 jak i NEX-6.






Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach