Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
[obiektyw] Grzyby w obiektywie
Pytanie z serii "blondynka pyta". Czytając aukcje na allegro czy e-bayu często jest opis "szkła czyste, pierścienie chodza gładko, nie ma grzybów (no fungus)".
I moje pytanie, co sie dzieje, gdy są grzyby? Nigdy nie widzialem grzyba w obiektywie, domyslam sie, ze z racji wieku i nieszczelności dostaje się do środka wilgoć a to już wystarczy mikroflorze, by zacząć swój żywot.
Gdzie te grzyby sie pojawiają, wewnątrz na obwodzie i/lub na listkach przesłony?
I jaki to ma wpływ na zdjęcia. Widać je na zdjeciach?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Wito76 napisał/a:
Gdzie te grzyby sie pojawiają, wewnątrz na obwodzie i/lub na listkach przesłony?

na szkle na ten przykład
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pleśń na soczewkach - jest o tym dużo na sieci. Efekt na zdjęciach zależy od stopnia rozwoju - od zerowego po całkowite przysłonięcie obrazu...

A wygladać może tak:


 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
To faktycznie wredne dziadostwo.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Wito76 napisał/a:
Gdzie te grzyby sie pojawiają, wewnątrz na obwodzie i/lub na listkach przesłony?

Grzyby, pleśń pojawia się tylko wewnątrz obiektywu, zasadniczo pomiędzy soczewkami (zwykle zaczyna się z boku i idzie ku środkowi). Powodem jest fakt, że kleje używane do łączenia soczewek są pochodzenia naturalnego, to jakieś tam żywice i balsamy, a więc jako ciała organiczne niestety podatne na działanie bakterii i tym podobnych paskudztw. Teoretycznie do usunięcia przy całkowicie rozebranym obiektywie, ale nie wiem czy ktoś po pierwsze potrafi bez szkody rozkleić soczewki, a później odpowiednio skleić i wyjustować całość. Wydaje mi sie że nie. Znam Takumara pewnego kolegi, który został tak rozebrany w baaardzo renomowanym warsztacie (tylko 2 soczewki jednego członu) pleśń nawet skutecznie wyczyszczona, a z braku odpowiedniego balsamu złożony na "sucho". Niby wszystko OK, ale już nie ta ostrość i znacznie większa aberacja chromatyczna.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Yeti napisał/a:
Powodem jest fakt, że kleje używane do łączenia soczewek są pochodzenia naturalnego, to jakieś tam żywice i balsamy, a więc jako ciała organiczne niestety podatne na działanie bakterii i tym podobnych paskudztw.


Nie tylko. Zwykle potrafią się przyżreć nawet do czystych soczewek...

(a dokładnie powłok)
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Jaka jest szansa na infekcję puszki ? Widziałem zdjęcia z zainfekowaną matrycą.
 

Nelis  Dołączył: 10 Maj 2009
Witam właśnie przyszedlm mi smc 1,7 50mm ktory kupilem w Angli na ebayu za 220 zl z przesyłka - ma niestety delikatnego grzyba z boku śrenicy 2 mm ale na zdjęciach nie widze żadnych zabrudzeń czy mam sie przejmować - oddawać obiektyw ??
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Ja kupiłem na ebayu z 1mm grzybem jakieś 8 miesięcy temu i reklamowałem. Sprzedawca oddał pieniądze.

EDIT a na marginesie - A 50 1.7 właśnie, chodziaż o ile pamiętam ze Stanów był
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
Nelis napisał/a:
ma niestety delikatnego grzyba z boku śrenicy 2 mm ale na zdjęciach nie widze żadnych zabrudzeń czy mam sie przejmować - oddawać obiektyw ??

jak nie oddasz to wypal grzyba na słoneczku :D:D:D
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Tak na poważnie - o ile słońce zdaje się mieć pewną rolę w obniżaniu ryzyka pojawienia się grzyba, na pewno osusza, niektórzy widzą też pewną rolę promieniowania UV, to grzyba się w ten sposób nie pozbędziesz. Możesz spowolnić jego rozwój ale wolniej czy szybciej będzie się rozrastał i w końcu zacznie pogarszać jakość zdjęcia.

Na forum było dyskutowane usuwanie grzyba, zostało poleconych paru dobrych fachowców. Jeżeli usuniesz go kiedy trochę urośnie - stanie się to kosztem powłok, czasem też szkła (wżera się). Ja bym reklamował.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A Ja właśnie w pełni świadomie zakupiłem Super Takumara 55/1.8, z lekkim grzybkiem (sprzedawca w sumie nie jest pewien czy to grzybek) 1mm od krawędzi szkła. Wygląda to tak

Jak myślicie, powinienem się tym przejmować?
Zarazi mi inne szkła? Wejdzie na matryce? ;-)
Za szkło dałem 120zł z przesyłką. Opłacało się ryzykować?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Hmm.. Żadnych pieczarek czy też kurek tam nie widzę ;-) Kij tam z takimi grzybami :-P
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
Dopóki nie będziesz miał ekstra mydła to się ciesz i rób zdjęcia. Ja w pełni świadomy kupiłem mega-spleśniałego Siriusa 28-200 (pleśń na wszystkich soczewkach). Jak będę miał chęć to go rozbiorę w celach samo-kształcenia (bo wątpie by mi sie udało go wyczyścić i potem złożyć).
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Desmond, wiesz, zanim się za niego zabierzesz, to zapakuj do plastikowego worka, zakop w ogrodzie. Bo grzybek jeszcze się przywita z pozostałymi obiektywami :mrgreen: :evilsmile:
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
volender, trafna uwaga. Wywioze torbę ze sprzętem na wieś ... damn, widział ktoś kiedyś spleśniałą lampę błyskową?
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Desmond napisał/a:
widział ktoś kiedyś spleśniałą lampę błyskową?

Zawsze można zasadzić żerzuchę :-D
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Desmond napisał/a:
Ja w pełni świadomy kupiłem mega-spleśniałego Siriusa 28-200 (pleśń na wszystkich soczewkach)


Jak megaspleśniały to raczej nie doczyścisz, grzyb wżera się w szkło.
 
Desmond  Dołączył: 07 Paź 2008
dybon napisał/a:
Jak megaspleśniały to raczej nie doczyścisz, grzyb wżera się w szkło.
Oj, musisz mi psuć zabawę? Jak ma leżeć i sie kurzyć (i pleśnieć) to chociaż spróbuję.Szkoda że wcześniej się za to nie wziąłem, na laborkach bym potraktował soczewki kwasem (a masz ty grzybie!).
Cytat
Zawsze można zasadzić żerzuchę
Zdjęcia z tego Siriusa wyglądają tak, jakby zrobić zdjęcie przez firankę, ustawiająć ostrość na nieskończoność. Na lampie błyskowej otrzymalibyśmy zapewne wbudowany organiczny dyfuzor.

Dobra, koniec tych żartów. Bo ostatnio ponoć moderacja jest coś nie w sosie ...
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Eldred napisał/a:
Jak myślicie, powinienem się tym przejmować?
Zarazi mi inne szkła? Wejdzie na matryce? ;-)
No grzybki na matrycy świat już widział: http://photo.net/canon-eo...ra-forum/00PoZX

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach