M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Ostrzenie ? (słabe nieostre matówki)
Mam mały problem z ostrzeniem w analogach.
Przykładam do wizjera cyfrowej lustrzanki oko i ostrze ręcznie, matówka jest przezroczysta i ostra, ostrości ustawiam bardzo szybko, przykladam oko do pentaxa me super i mx, wizjer jak stodola, ale matówka po ustawieniu ostrości już nie jest taka ostra i z tym mam problem szczegolnie w ciemnych pomieszczeniach, cięzko jest na tych matówkach ustawić ostrość, czlowiek nie ma pewności czy jest ostrość czy jej nie ma.
Matowki w Me Super i Mx wygladają na lekko zamglone, miekkie, nie sa ostre i to strasznie przeszkadza w ostrzeniu.
Wymieniliście w swoich analogowych pentaxach matówki na ostrzejsze?.Ciekaw jestem jakie matówki mają np. analogowe olympusy np om 1 albo nikon FM2n, F3.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
M.W, matówki w analogach serii M jeszcze nie były matowione laserami.jak obecnie.Mogą być trochę mniej kontrastowe niż współczesne.Tylko u siebie nie zauważyłem takiego zjawiska (ME super,super A,ME F).Owszem,o zmierzchu trudniej się ostrzy,ale zawsze pomagają kliny - wystarczy jakaś linia w kadrze i po sprawie. Istnieje też prawdopodobieństwo,że masz czyś przybrudzoną matówkę - ,może porównaj z korpusem kogoś.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy nie masz problemów ze wzrokiem? W lustrzance cyfrowej można ustawić korektę dla wzroku a w tych analogach nie.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
plwk napisał/a:
W lustrzance cyfrowej można ustawić korektę dla wzroku a w tych analogach nie.

Są nasadki korekcyjne.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Chodziło mi o stan "czysty" - bez dodatków.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Z tymi laserami to masz chyba racje, sprawdziłem jeszcze raz i rzeczywiście matówka w lustrzance jest kontrastowa i ostra jak żyleta natomiast ta w pentaxie bardziej matowa, nie jest już tak wyrazista jak ta z cyfry.Kliny pomagają ale w poziomie, gorzej jest już w pionie.Oczywiście jestem w stanie ustawić ostrość ale z cyfrową lustrzanką zdecydowanie szybciej ostrze.
W analogu jak ustawiam to widze ostrość na matówce, ale wydaje mi sie ona jakoś miękka i prubuje jeszcze ostrzyc ale okazuje się to jednak blędne.
Ciekaw jestem jak bym ostrzył na tej matówce:
http://www.pstryk.pl/deta...n+type+j+for+f3
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
M.W napisał/a:
Kliny pomagają ale w poziomie, gorzej jest już w pionie.

A w czym problem? Skręć korpus o 30-40 stopni,ustaw ostrośc na dowolnej linii,ustaw kadr i naciśnij spust. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach