specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
FF i BF i w ogóle Focus przy różnym oświetleniu w Pentaxie
Może to trochę dziwne ale zauważyłem różne zachowanie autofocusa dla oswietlenia żarowego i dziennego oraz dla grup szkieł nowszego typu (mam kit II i sdm 50-135) i starszych ,,zacnych nieraz" szkiełek przy K20D-mojej K20D... Może ktoś ma podobne refleksje... Wiem, wiem ,że zaraz ktoś mnie skrytykuje że się za bardzo ,,wgłębiam w temat" ale przy wyborze tamrona 17-50 ,,walczyłem aż do 12 egzemplarzy" a tablica testowa stała się moim przyjacielem i wrogiem zarazem.. Konkluzja- są może 2 typy (radzaje?) kalibracji puszek Pentaxa..To by tłumaczyło moje ,,przygody"-przynajmniej poniekąd.. pozdrawiam ;-)
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
specmisiek napisał/a:
,,walczyłem aż do 12 egzemplarzy"


Nie wiedziałem, że aż tyle jest ich na rynku ;-)
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
specmisiek napisał/a:
ale przy wyborze tamrona 17-50 ,,walczyłem aż do 12 egzemplarzy"
kolega kupujac do Canona testowal 1/3 tego :-D
Nie wybral takiego ktory nie mial wcale FF/BF - bo nie bylo takiego egzemplarza, wybral taki, ktory mial najmniejszy FF/BF. ;-)

Jacek S napisał/a:
Nie wiedziałem, że aż tyle jest ich na rynku ;-)
e?
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
Może staję się pomału ,,onanistą sprzętowym" :mrgreen: Piszę to nie bez kozery,bo sprawdzając obiektywy na tablicy testowej pewnie się zagalopowałem... A może szukam przysłowiowego ,,Świętego Grala" Może lepiej ,,z tym żyć" bo nie ma pewnie idealnego autofocusa przy każdym świetle... Ktoś pisał że te problemy pojawiły sie przy cyfrze...A może to jest tak że przy cyfrze sie bardziej uwidoczniły po prostu...? ;-) Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-08-25, 09:25 ]
Jacek S napisał/a:
Nie wiedziałem, że aż tyle jest ich na rynku

Właśnie.. A może masz na myśli jakiś konkretny rynek? Może ,,Czarny rynek"? :mrgreen:
 

AiKSz  Dołączył: 29 Sty 2008
po probach w k100 w menu serwisowym tez mam podobne obserwacje
juz gdzies to pisalem ale nie moge znalezc teraz :)
w zaleznosci od ustawien w menu byly najrozniejsze efekty
fb/ff caly czas albo tez (to co opisujesz) inaczej dzialal AF przy roznym swietle

ale w koncu udalo mi sie znalezc ustawienie w ktorym wszytko jest ok
a co ciekawe sa tez takie ustawienia gdzie mialem ff/bf w jedny szkle a w innym nie !!
wiec bym sie sklanial do twierdzenia ze za klopoty z bf/ff to wine ponosi tylko puszka, chyba ze obiektyw jest ewidentnie uszkodzony
no ale oczywiscie testowalem tylko na moim aparacie wiec to nie musi byc prawda do konca :)

specmisiek napisał/a:
Konkluzja- są może 2 typy (radzaje?) kalibracji


byc moze w k20 jest inna kalibracja niz np. k100
bo w k100 mozna bylo przesunac nawet o bardzo duze liczby, jednorazowo o 120 bodajze ale potem o nastepne 120 itd.
ktos juz kiedys mial takie watpliwowsci czy kalibracja w k20 wystarczy bo jest ograniczona
a moze jednak w k20 jest jakas mozliwosc wejscia do menu serwisowego tylko jeszcze nie odkryta :)
to by bylo najlepsze ustawic sobie kalibracje podstawowa a moglo by sie okazac ze kalibracja kazdego szkla juz by byla nie potrzebna

a ciekawe jak teraz serwis reaguje na klopoty z bf/ff
kiedys brali aparat i cos tam dlubali (z roznym skutkiem co prawda)
a teraz moga powiedziec masz kalibracje to sobie ustaw i dla nich problem z glowy :)
choc dla uzytkownika nie koniecznie :evil:
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
Ciekawe to co napisałeś... Myślę jednak że niepotrzebnie ,,napocząłem ten wątek".. Tyle już o tym było.. Gdzieś na forum Canona poczytałem że oni (uzytkownicy Canonów) mają takie same problemy... padło nawet takie stwierdzenie żeby nie zaprzątać sobie tym głowy za bardzo bo można zwariować.. Chyba racja.. Ja ustawiałem przy lampce nocnej swoją K20D pod 35-tkę przy f=2.0 i wyszło że trzeba korekcji -6, a rano przy dziennym świele pstrykam, a tu ,,mydełko". Może nie duże ale można ,,wychwycić"..Wyzerowałem korekcję i jest super..
Może faktycznie ustawienie autofocusa zależy przy jakim świetle to robiono? Co do tego że dla różnych modeli jest różnie to raczej wątpię -bo kolega ma K10D i na jednym z tamronów 17-50 wykazywał takie samo przesunięcie focusa-spory FF jak mój K20D :-/ Czyli miał śmiem twierdzić to samo ustawienie autofocusa, tylko u niego nie ma korekcji.. :-/
 

takpoprostu  Dołączył: 10 Kwi 2008
w moim k10d z kitem mam lekki BF z 50tką f/2 duuży BF! ... I też zależy od światła, raz mniejszy raz większy ale jest zawsze... no i "nie zaprzątam sobie tym głowy za bardzo bo można zwariować" ;-)
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
takpoprostu napisał/a:
z kitem mam lekki BF z 50tką f/2 duuży BF!

przy 50-tce pewnie używasz prawie ,,pełnej dziury".. Mniejsza głębia i ,,wiekszy BF" Pozdrawiam :-B

[ Dodano: 2008-08-26, 20:47 ]
sorki -f2, ale to i tak sporo mniej niż 5,6
 

takpoprostu  Dołączył: 10 Kwi 2008
a no... tak czy siak to korpus :)
 

AiKSz  Dołączył: 29 Sty 2008
takpoprostu napisał/a:
no i "nie zaprzątam sobie tym głowy za bardzo bo można zwariować"


no ale jak sobie z tym radzisz?
przeciez nie mozna wlasciwie uzywac jasnych szkiel
moze warto pogrzebac w menu serwisowym
w razie czego zawsze mozesz wyzerowac ustawienia :-)
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Ciekawe,jak oni robią te aparaty,mój zachowuje sie tak samo niezależnie od światła ,to znaczy trafia,fakt że dopiero po wizycie w serwisie ,wcześniej nie trafiał ,ale tak samo na dworze jak i w domu przy żarówkach energooszczędnych.
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
folab napisał/a:
Ciekawe,jak oni robią te aparaty,mój zachowuje sie tak samo niezależnie od światła
No tak ale Twój nie ma regulacji AF.. Może w K20D to zależy od tajnego mikroczipa, który inaczej ,,ustawia" regulację w dni parzyste i nieparzyste :mrgreen: :lol: To oczywiście żart... Chociaż skoro w AF Canona 50D są układy ,,sztucznei inteligencji" ;-) :evilsmile:
 

takpoprostu  Dołączył: 10 Kwi 2008
AiKSz napisał/a:
takpoprostu napisał/a:
no i "nie zaprzątam sobie tym głowy za bardzo bo można zwariować"


no ale jak sobie z tym radzisz?
przeciez nie mozna wlasciwie uzywac jasnych szkiel
moze warto pogrzebac w menu serwisowym
w razie czego zawsze mozesz wyzerowac ustawienia :-)



może i bym pogrzebał,ale po prostu boje się że cos popsuje :) Wiec jak już chyba wolał bym oddać go do serwisu
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
takpoprostu napisał/a:
boje się że cos popsuje

Nie ma się czego bać, na forum jest dokładny opis jak to się robi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach