xant  Dołączył: 04 Paź 2006
K100D - pytanie do użytkowników
Hej

To jeszcze raz ja. Mam pytanie (a właściwie trzy) do użytkowników K100D.
1. Czy jest możliwość podświetlania panela lcd (tego na górze korpsu)?
2. Czy wbudowana lampa błyskowa umożliwia synchronizację na drugą kurtynę? Znalazłem na sieci info, że po podłączeniu zewnętrznej p-ttl umożliwia, a sama?
3. Czy mogę do aparatu podłączyć lampę nie p-ttl i jak to ewentualnie będzie działać? Chodzi o możliwość manualnego ustawiania parametrów itp.

Pozdr.
Xant
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: K100D - pytanie do użytkowników
xant napisał/a:
Hej

Witaj :-)

Cytat
1. Czy jest możliwość podświetlania panela lcd (tego na górze korpsu)?

Tak, trzeba tylko kupic sobie latarke :-P

Cytat
2. Czy wbudowana lampa błyskowa umożliwia synchronizację na drugą kurtynę? Znalazłem na sieci info, że po podłączeniu zewnętrznej p-ttl umożliwia, a sama?

Sama nie, z zewnetrzna, ktora ma te funkcje - tak.

Cytat
3. Czy mogę do aparatu podłączyć lampę nie p-ttl i jak to ewentualnie będzie działać? Chodzi o możliwość manualnego ustawiania parametrów itp.

Lampy bez P-TTL beda dzialac w trybie manualnym lub z wlasna automatyka - zalezy od modelu.
 

xant  Dołączył: 04 Paź 2006
Dzieki Sylwiusz za odpowiedz.

Jesli lampy nie p-ttl moga dzialac w trybie manualnym lub z wlasna automatyka - jest ok. . Pytanie tylko czy taka lampa bedzie umozliwiala synchronizacje na druga kurtyne? Taka opcja zalezy od lampy czy od aparatu (a moze i od lampy i od aparatu jednoczesnie)? Pytanie moze glupie ale do tej pory focilem Zenkiem (wylacznie manual), a moja (stara radziecka) lampa miala tylko dwie opcje: byskala albo nie :mrgreen:

Pozdr.
Xant

P.S.: Latarke mam :lol:
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
xant napisał/a:
1. Czy jest możliwość podświetlania panela lcd (tego na górze korpsu)?

sylwiusz napisał/a:
Tak, trzeba tylko kupic sobie latarke


A ja myślałem że ma :cry: to po kiego grzyba w takim razie na głównym włączniku ta trzecia opcja ON, OFF i gwiazdka?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tomecki - to PGO. Żeby tego nie wiedzieć... I to Ty?!
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Tomecki - to PGO. Żeby tego nie wiedzieć... I to Ty?!

:oops: :oops: :oops:
wylogowuję się z forum i więcej pytań nie zadaję
:oops: :oops: :oops:
ale obsuwa
:oops: :oops: :oops:
 
miro Dołączył: 14 Wrz 2006
Re: K100D - pytanie do użytkowników
xant napisał/a:
Hej
2. Czy wbudowana lampa błyskowa umożliwia synchronizację na drugą kurtynę? Znalazłem na sieci info, że po podłączeniu zewnętrznej p-ttl umożliwia, a sama?


Uuuu, to skucha :-( czy ktoś się może orientuje jak to będzie działało w K10D?
m
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
miro, - lampka w aparacie to taki maly pierd..nik ktory nadaje sie do ew. pamiatkowej fotki....wiec jezeli nawet nie ma sync. na 2 lamelke....jakie to ma znaczenie.... :shock:
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Taka prawda, od wbudowanej lampki oczekuje aby dobrze doświetliła cienie w słoneczny dzień, bo wtedy nie chce mi sie nosić dużej lampy. Albo żeby poradziła sobie na NPI* i synchro na druga lamelke nie jest (chyba) potrzebne.


*NPI= niespodziewana pijacka impreza
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Slava napisał/a:
Albo żeby poradziła sobie na NPI* i synchro na druga lamelke nie jest (chyba) potrzebne.


*NPI= niespodziewana pijacka impreza


ooooo!!!!ooo!! z ust mi to wyjales pierwej nie wkladajac :-P
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: K100D - pytanie do użytkowników
miro napisał/a:
Uuuu, to skucha :-( czy ktoś się może orientuje jak to będzie działało w K10D?
m

W K10D zarowno synchro na druga lamelke jak i synchro z dlugimi czasami wlacza sie bezposrednio w aparacie, nie trzeba do tego pierwszego dedykowanej lampy ;-) Znaczy sie to pierwszy korpus Pentaxa od czasow Z1P, ktory ma synchro na druga lamelke z sama wbudowana lampa.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Czy to oznacza, że zadziała z każdą lampą na stopce, nawet bez jakiegokolwiek TTL?
Bo mam w szafie starego mocnego Brauna ze swoją automatyką.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
Czy to oznacza, że zadziała z każdą lampą na stopce, nawet bez jakiegokolwiek TTL?
Bo mam w szafie starego mocnego Brauna ze swoją automatyką.

Pewnie, ze tak, zostaje tylko kwestia napiecia na stopce, ale jesli ten Braun wspolpracowal z analogowymi korpusami AF Pentaxa, to nie powinno byc problemu z K100D rowniez.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
A jakie jest dopuszczalne napięcie? Na stopce lampy mogę zmierzyć.

Bo Braun (system SCA300 Metza) działał z manualną Minoltą. Automatyka przestała działać po podłączeniu TTL do Praktici BX20, ale jest szansa na naprawę. Teraz działa tylko z pełną mocą. A lampa ma LP38 (dla ISO100 i 50mm) i reflektor z zoomem obracany we wszystkie strony oraz bezstopniową regulację mocy (żal żeby leżała w szafie).
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dopuszczalne do 30 Volt
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Dzięki. To super, bo ZTCW jest ok. 8V. Wysyłam do naprawy.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tomecki, nie łam sie - mogło zmylić, bo w Nikonie jest właśnie w taki sposób rozwiązane podświetlanie ;)
 
amatorszczyzna Dołączył: 12 Paź 2006
Witam

pierwszy post, więc witam grupę :-)

w sumie zdecydowałem się na zakup K100d (przesiadka z analoga), poszedłem pomacać do sklepu i.... wszystko cacy tylko kadruję lewym okiem i wciskam sobie kciuka w prawe operując kółkiem nastaw. Pytanie do użytkowników k100 - czy muszla oczna w tym modelu wydatnie / wogóle poprawia sytuację czy trzeba się przesiąść na prawe? dodam że lewe jest moim prowadzącym, pobawiłem się już kadurjąc prawym i to mocno nie to, jak mam jeszcze ostrzyć na gładkiej matówce... na chwilę obecną to dyskwalifikacja po prostu. K10 cenowo jest trochę za daleko.

Pozdrawiam
Marcin

PS. skoro już pytam - jakie szkła poniżej 50 mm (manualne) dobrze współpracują z dslr pentaka?
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Witaj.

amatorszczyzna napisał/a:
wszystko cacy tylko kadruję lewym okiem i wciskam sobie kciuka w prawe operując kółkiem nastaw.


BTW kółko nastaw jest po lewej stronie, po prawej masz krzyżyk z menu fn i tym może coś robisz przy patrzeniu w wizjer (np sprawdzasz iso, albo zmieniasz balans bieli). Pewnie o to ci chodzi. Albo masz na myśli kółko którym zmienia się parametry naświetlania. No tu może już być niewielki problem. Jeśli ci nie leży to nie ma co się męczyć.
Jeśli chodzi o muszlę oczną, to jeśli mówisz o tym gadżecie który jest zamontowany seryjnie, to moim zdaniem w ogóle nie pomaga, jest zbyt płytki, trudno tak naprawdę mówić o muszli.
W końcu obiektywy, wszystko z oryginalnym bagnetem będzie działało, jedynie w serii K i M jesteś zmuszony do mierzenia światła przed zrobieniem zdjęcia na przysłonie innej niż najmniejsza w trybie M. Poczytaj o tym, było już kilkanaście razy na forum.
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
amatorszczyzna napisał/a:
kadruję lewym okiem i wciskam sobie kciuka w prawe operując kółkiem nastaw


To akurat jest fizycznie niewykonalne.
Chyba, że masz oczy wysunięte kilka cm, albo masz dwa prawe kciuki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach