makak  Dołączył: 31 Sie 2008
Zapraszam do krytyki:

5. 50mm f/1.7 ISO 100 1/500



Pozdrawiam :-)
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Bo ja wiem... Ciekawe, ze względu na tematykę. Dość rzadką zresztą. Zrobiłbym to pewnie trochę inaczej. Na ten przykład, albo tak, żeby było widać w co celuje nasz strzelec, lub wręcz przeciwnie, żeby można było zajrzeć mu w oczy. Niepasuje mi też ten blaszany kominek. Odciąga uwagę, ale to być może przez takie umiejscowienie w kadrze.
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
A może inaczej - czy to jest zdjęcie z 'pola walki' , czy też pozowane?

Jeśli to drugie to wszystko co napisał Kosior warto wziąć pod uwagę.

Jesli to pierwsze to ciężko zrobic zdjęcie dokładnie takie jakie sie chce, a na pewno ciężko zmienić otoczenie lub pozycję w czasie, dynamicznej w końcu, gry i pstryknąć z innego miejsca. A poza tym ważne jest zeby 'przede wszystkim nie przeszkadzać'.

Inna sprawa, że mi równiez nie do końca podchodzi, chociaz nie potrafie powiedzieć co dokładnie... Może jak jeszcze do niego wróce cos mi zaświta.
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Throwend napisał/a:
Jesli to pierwsze to ciężko zrobic zdjęcie dokładnie takie jakie sie chce,


Nawet jeśli, to rozumiem, że fotograf nie uczestniczył w walce. Skoro tak, to można założyć, że musiał specjalnie podejść, żeby wykonać to zdjęcie. Jak już Pan fotograf szedł, to nie mógł zrobić kroku w prawo czy w lewo?
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Kosior, Zależy od sytuacji. Często jest to wybór - zdjęcie, które może bedzie dobre albo brak zdjęcia. Poza tym jest to dach i dochodzi kolejne pytanie - jak daleko można sie przesunąć, żeby na tym dachu pozostać / jak blisko można podejść przed lub za fotografowanego żeby pozostać na dachu i nie przeszkadzać.

Ok, pewnie za bardzo uogólniam, bo zgadzam sie z toba w części. Część twoich uwag może przydać się tak czy inaczej w przyszłosci, bo zawsze będzie można próbować wprowadzać je w życie i wyrabiac pewne nawyki, szczególnie jeśli chodzi o kadr i jego ocenę zanim lub w czasie podnoszenia aparatu. To jest ważne.

Inna część dotyczy otoczenia, które nie łatwo zmieniać poza studiem. To moje ulubione 'a to drzewko to ja bym usunął' ;-) Pewnie, że można z innego kąta itp. Ale co jesli tam będzie inna przeszkadzajka?

Sorki za te wywody, ale ja pstrykam głównie ptaki i fotografie niepozowane traktuje tak samo - może błędnie.
 
maslot  Dołączył: 11 Cze 2008
Kosior napisał/a:
Zrobiłbym to pewnie trochę inaczej. Na ten przykład, albo tak, żeby było widać w co celuje nasz strzelec, lub wręcz przeciwnie, żeby można było zajrzeć mu w oczy.

Taka zmiana to inna wymowa zdjęcia. Teraz interesuje nas sam strzelec, jego koncentracja, pozycja itp. W twojej wersji w pierwszym przypadku interesowałaby nas ofiara, a w drugim emocje strzelca. Każda z opcji jest interesująca i żadna nie jest lepsza lub gorsza. Co do wykonania, to ciężko stwierdzić, czy kominek jest potrzebny, czy nie, czy głębia ostrości wybrana przez autora jest odpowiednia, czy może za mała (chyba ta nieostrość przed strzelcem jest niepotrzebna i daje efekt sztuczności) - po prostu jest to dość nietypowe ujęcie.
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
A wiecie co? Po ponownym obejrzeniu (chyba piątym) stwierdzam, że mi się podoba :mrgreen:
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Kosior, a widzisz ;-) Po piątym obejrzeniu, czy piątym :-B ? :mrgreen:
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Throwend napisał/a:
Kosior, a widzisz ;-) Po piątym obejrzeniu, czy piątym :-B ? :mrgreen:


Hm. Ciekawe spotrzeżenie. Jedno nie wyklucza drugiego :) Ale bez przesady, o tej porze, to pić przecież nie będe. No chyba, żebym jeszcze od wczoraj nie skończył, ale to inna bajka.
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
Rozwinęła się ciekawa dyskusja :-)
maslot był najbliższy zamysłu jaki chciałem uzyskać na tym zdjęciu. M.in. minimalna GO miała w tym pomóc rysując ostro jedynie charakterystyczną sylwetkę człowieka złożonego do strzału odcinając resztę. Tyle słowem wyjaśnienia.
Dziękuje za wszelkie rady i rozważania, dają do myślenia :-) .

Kolejne zdjęcie z podobnych klimatów:

6. "Zwiad" Tamron 70-300 @ 90mm f/4 ISO1000 1/80s



Zapraszam do komentarza
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Nie widzę :-(

[ Dodano: 2008-09-25, 18:11 ]
O, juz widzę :D

To mi sie podoba :-)

[ Dodano: 2008-09-25, 18:13 ]
Aha, IMHO, taka mała GO robi wrażenie zdjęcia makro. Jakby to była makieta czy coś.... Takie trochę nierealne.
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Moim zdaniem świetne zdjęcie. Ciekawe jest to, że tak na prawdę nie widać twarzy żadnej z postaci. Niby jeden z panów twarz odkrywa, ale i tak jest ona pogrążona w cieniu. Podoba się.

Iso 1000? Jakim aparatem? Przecież Pentaxem się nie da :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kosior napisał/a:
Przecież Pentaxem się nie da :mrgreen:

E tam, Pentax K200, kadyszką też się da i K20 a i zapewne K-m-em.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
K-m najbardziej pasuje to tego klimatu. :mrgreen:

Oba zdjęcia mi pasują. Pierwsze bardziej jako "portret" a to drugie lekko humorystycznie (nie wiem do końca dlaczego :roll: )
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
 
Throwend dzięki za opinię. Niestety jestem fanem minimalnej GO - odbijam sobie po przygodach z kompaktem.
Kosior dokładnie tak jak pisze plwk, dla mnie w pełni użyteczna wartość 8-)
Gwiazdor ja też nie wiem o co chodzi z humorystyczną wymową, nie mniej jednak dziękuje za komentarz :-) .

Dwa ujęcia okolicznego wiaduktu:

6. kit II 18mm, f/6.3, 1/30s, ISO 800



7. kit II 40mm, f/6.3, 1/20s, ISO 800



Ostrość uratowała stabilizacja - jednak się przydaje.

Zapraszam do krytyki :-)
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
makak napisał/a:
Kosior dokładnie tak jak pisze plwk, dla mnie w pełni użyteczna wartość


E tam. Nie znacie się. To była ironia. Taki żart. Próba naśmiewania się z tych, co to mówią, że się nie da. Sam w k10d używam czasami 1600 i mi się podoba.
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
Po nieco długiej przerwie podbije wątek hehe.

Parking



Zapraszam do krytyki :)
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
makak, Podoba mi się, wygląda jak makieta :-)
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
Loża szyderców ;-)

 
MichalR
[Usunięty]
Ostrosci przybywaj!!!;)

pozdro,
MR

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach