Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Enzo, zasłyszane na parkingu McKwacza w Częstochowie, upał pod 30 stopni, podjeżdża kilkunastoletnia duża "terenówka", otwarte szyby... Podchodzi kumpel kierowcy (chyba gdzieś jechali razem),
"-A to ty klimy nie masz?
-Mam, jest, no jak, mam! (wypowiedziane z takim lekkim oburzeniem w głosie)
[pauza]
-ale nie działa..."
Kurtyna...
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Ale że co :?:
Podjeżdża kilkunastoletnia, mała ale terenówka, otwarte szyby bo dzisiaj ponad 30C. Klima - oczywiście że jest, i działa - ale nie używam, nie lubię i tyle :evil:
Poza tym silnik przy 215kkm nie bierze ani kropli oleju, maskę otwiera się tylko żeby dolać do spryskiwaczy. Ostatnio światła dzienne naprawiły się same z siebie, pewnie na którymś wyj..bie styk puścił, za to na kolejnym znowu zwarł :mrgreen: Jedyne co się sypie to napęd [skrzynia, reduktor, mosty], ale umówmy się - mają prawo :!:
 

koralik  Dołączyła: 16 Sty 2009
Ja jestem posiadaczką 20 letniego Golfa IV :mrgreen: I działa w nim o dziwo wszystko :) Nie wiem czy wszystkie te auta tak mają ale od 1,5 roku byłam tylko olej wymienić :mrgreen:
A na temat niedziałającej klimatyzacji to usłyszałam kiedyś on mojego kolegi "Klimatyzacji nie ma, ale jest klimat" :mrgreen:
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
koralik napisał/a:
"Klimatyzacji nie ma, ale jest klimat"

Najlepszy klimat był u kolegi, który kupił syrenę 105 pomalowaną na żółto z dużym napisem Dżem (zespołu) i flagą Polski z podpisem, Teraz Syrena.
Albo innego w Uazie, którym po polu wyprzedzaliśmy auta na leśnej drodze...aż mi łezka upuściła, to było ponad 20 lat temu... ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Cieszcie się wszyscy, póki Wam te auta dobrze chodzą, czy nowe czy stare. Mnie ostatnie dwa samochody wyleczyły z kupowania 10-latków. Nowe drogie jak cholera. Stoję w rozkroku... Może by tak postać na przystanku komunikacji miejskiej... ??? ;-)

[ Dodano: 2019-08-28, 20:43 ]
p.s. Dla zarysowania kontekstu: potrzebuję czegoś przynajmniej w układzie 5+2. Nie da się tanio i dobrze.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
greentrek napisał/a:
mała ale terenówka

no właśnie, terenówka a nie "terenówka"... to jest różnica.
Ty nie lubisz, ale masz wybór i masz sprawne. A i klasyka ogłoszeń samochodowych "klima do nabicia" czyli padła i kaput, ale jest panie kochany! ;-)
A klimat to ja miałem jak mi kiedyś GAZ69 spaliny do środka podawał... miodzio, na szczęście można było budę zdjąć ;-) .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
potraff napisał/a:
spalanie z kompa 4,7, rzeczywiste 5,3

U mnie akurat wartości są bardzo podobne. Kiedyś sprawdzałem przez kilka tankowań z tego samego dystrybutora i wyszły mi różnice w obie strony, nie większe niż 3%. Teraz od ostatniego tankowania komputer pokazywał 5,7 i tyle samo wyszło z obliczeń po zatankowaniu.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
plwk, ja też w sprawie rzetelności komputera spalania nic nie mogę zarzucić swojej Fabii. Zawsze tankuję do pełna więc to też pewnie wpływa na pewność porównań.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Też zawsze tankuję do pełna, nie dostrzegam sensu w innym podejściu do tej czynności.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Tzn u mnie to jest przyzwyczajenie. LPG tankowałem zawsze do pełna to i diesla do pełna.
Tylko potem śmiesznie jest jak tankuję na powrocie z trasy 500m od domu i jak zjeżdżam do garażu to mi ropa chlupie w baku i rurze wlewu ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
plwk, opiszon, a nalewacie tak precyzyjnie, kap, kap, kap, aż do koreczka? ;-)

[ Dodano: 2019-08-29, 17:40 ]
BTW, nie wiem czy to jest w ogóle możliwe przy dzisiejszych wlewach. Dawno temu, jak pod korkiem po prostu ziała głodna rura, to można było tak kombinować :-D

[ Dodano: 2019-08-29, 17:46 ]
plwk napisał/a:
zawsze tankuję do pełna, nie dostrzegam sensu w innym podejściu do tej czynności
Jak jestem śpiący, to nigdy - mógłbym zasnąć przed końcem i pochlapać sobie nogawki. I jak by to wtedy wyglądało, no jak?? :mrgreen:

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy to poważne pytanie? Blokuję przycisk na pistolecie, wkładam ręce do kieszeni i czekam aż się automatycznie wyłączy.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
plwk napisał/a:
zawsze tankuję do pełna, nie dostrzegam sensu w innym podejściu do tej czynności.

Ja zazwyczaj wlewam 30 litrów, czyli ponad połowę baku. Wmawiam sobie, że jak mniej wlewam, to i mniej spalę, bo waga mniejsza.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
plwk napisał/a:
U mnie akurat wartości są bardzo podobne

No właśnie ja jestem zdziwiony tą różnicą, ona cały czas jest o ok 0,5l zaniżana przez komputer. Spalanie rzeczywiste wylicza mi Fuelio. Co ciekawe mondeo palił dokładnie tyle, ile pokazywał komputer.

Też tankuję do pełna, jak jeżdżę w okolicy domu, to jak dziś będę na mocnej rezerwie tankował (nie miałem czasu), no chyba. że przed podróżą, ale to chyba wiadomo. Przed wyjazdem w tym roku za granicę tylko dotankowywałem przed granicą Słowacką za 30 zł.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
plwk napisał/a:
Czy to poważne pytanie?
Na naszym forum tylko poważne pytania ;-)

[ Dodano: 2019-08-29, 19:35 ]
potraff napisał/a:
Spalanie rzeczywiste wylicza mi Fuelio.
Nie wiedziałem, że są do tego dedykowane narzędzia. No to kolejne poważne pytanie: po co właściwie mierzycie tak dokładnie? Dla doskonalenia stylu jazdy? Dla oceny stanu technicznego auta? Dla uzasadnienia zakupu droższych opon o niskim oporze toczenia? A może tylko i wyłącznie z ciekawości?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Ryszard, ja po prostu sobie przeliczam w ręcznie raz na jakiś czas.

Po co - bo mogę, bo lubię dbać o domowy budżet (pomimo tego że paliwo to jego mały ułamek), bo się przyzwyczaiłem w autach z LPG gdzie "kalibrowalem" w ten sposób wskazania licznika zużycia paliwa (wyliczalem mnożnik teoretycznego spalania paliwa pokazywanego przez komputer), bo jestem nerdem i lubię takie zabawy, bo trzeba czymś zająć głowę w kolejce do kasy na stacji benzynowej (hotdogi poprzednika), bo dlaczego kalkulator w telefonie ma się marnować, bo można potem zabłysnąć w towarzystwie, bo można potem być niezrozumiałym na forum ;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
plwk napisał/a:
U mnie akurat wartości są bardzo podobne.

U siebie zauważyłem, że zależy to od sposobu jazdy. Przy dużej liczbie krótkich tras spalanie obliczone wg ilości zużytego paliwa jest przeważnie nieco wyższe, niż to wskazywane przez komputer, ale przy dłuższych trasach już potrafi być odwrotnie, np. ostatnio pokazywało mi 5,30 l/100 km, a po zatankowaniu wyszło 5,12. :-P
Ryszard napisał/a:
Dla zarysowania kontekstu: potrzebuję czegoś przynajmniej w układzie 5+2. Nie da się tanio i dobrze.

Sprawdzałeś Dacię Lodgy? Umów się na jazdę próbną.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
No to kolejne poważne pytanie: po co właściwie mierzycie tak dokładnie?

Od czasu do czasu przeliczam. To taki test na sprawność samochodu. Ponieważ wiem, że wskazania komputera w samochodzie są miarodajne, mogę w nim sprawdzić średnie zużycie od początku posiadania samochodu, od ostatniego tankowania lub od włączenia silnika.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bakulik napisał/a:
Sprawdzałeś Dacię Lodgy? Umów się na jazdę próbną.
Mam ją na oku. To jedyna salonowa alternatywa dla używanych vanów, którym się przyglądam. Problem w tym, że bardzo mi zależy na wolnossącej benzynie, a w nowym cenniku Dacii same TCe - czyli już turbinki. Zobaczymy, co przyniesie 2020r.

[ Dodano: 2019-08-29, 20:43 ]
Spalanie też czasem z ciekawości przeliczam. W praktyce jeden..dwa razy w roku, jak się trafi dłuższa trasa. Bardziej konkretne zapiski mam na temat przeglądów i napraw (data, stan licznika, jakie prace). To akurat pomaga przy odsprzedaży :-)

[ Dodano: 2019-08-29, 20:45 ]
bakulik napisał/a:
potrafi być odwrotnie, np. ostatnio pokazywało mi 5,30 l/100 km, a po zatankowaniu wyszło 5,12
Miłe zaskoczenie :-)
Przypomniał mi się Golf II 1.6D, którego miałem w wersji pocztowej. Przeznaczony do miasta, więc miał tylko 4 biegi. W mieście palił mniej niż w trasie :mrgreen:
 

Asik  Dołączyła: 30 Maj 2019
Cytat
Mam ją na oku. To jedyna salonowa alternatywa dla używanych vanów

Ryszard, nie chcę się wymądrzać :mrgreen: ale Dacia słabo wypadała w testach zderzeniowych.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach