sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
kadrowanie zdjęć a odbitki z laba
Witam
Tak się ostatnio zastanawiałem, czy da się dowolnie wykadrować zdjęcie a następnie tak je zapisać, żeby odbitki z laba były bez żadnych marginesów itp. Logika podpowiada mi, że nie, ale ... Zakładam, że trzeba już na etapie kadrowania zachować odpowiednie proporcje zdjęcia?
Pozdrawiam
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jest dokłądnie tak jak mówisz: trzeba to przewidzieć. U mnie narzut jest 5mm na każdym boku.
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
zorzyk napisał/a:
U mnie narzut jest 5mm na każdym boku.

Nie bardzo rozumiem. Piszesz o obramowaniu?

Czy takie programy, jak FastStone czy IrfanView dają możliwość kadrowania zdjęcia z "automatycznym" zachowaniem odpowiednich proporcji?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Lab ma jakąś tam swoją tolerancję pozycjonowania papieru i dlatego około 2% obrzeża kadru pozostaje poza papierem. Przygotowując pliki do labu trzeba to przewidzieć.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Czy takie programy, jak FastStone czy IrfanView dają możliwość kadrowania zdjęcia z "automatycznym" zachowaniem odpowiednich proporcji?

Tak.
 

sailor9  Dołączył: 23 Paź 2006
bEEf napisał/a:
Tak.

Ok, dzięki. Może poprostu pobawię się w odpowiednich programach, zamiast zadawać teoretyczne pytania ;-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sailor9, to zalezy od laba. Niektore daja mozliwosc przygotowania pliku dokladnie pod naswietlanie - co do pikselka (przygotowujesz plik okreslonej wielkosci pod okreslona odbitke). Tak czy siak, trzeba przewidziec minimalna niedokladnosc pozycjonowania papieru.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
zazwyczaj dodaje 2 mm... na wszelki wypadek, nadmiar zawsze mogę odciąć
ale u mnie w labie i tak jest opcja dynamicznego kadrowania, co oznacza, że dostaję bez białych brzegów - czyli np. zamawiam plik 10x30 cm i takowy dostaję :-) natomiast przy normalnym kadrowaniu dostaje owe białe brzegi (pozostające ze standardowego formatu)
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
sailor9, z własnego doświadczenia wiem że najlepiej dowiedzieć się na jakim rozmiarze papieru robi dany zakład foto - np 9x13 to faktycznie 8,9x12,7 i tak sobie ustawić przycinanie 30x40 to 30,5x40 :) wiec jak sam widzisz jest jednak różnie. Co do przycinania zdjęć do laba polecam na winde JpegCropsa super programik jeżeli chodzi i masowe cięcie zdjęć ustawiasz szablon i jazda albo automat albo każde zdjęcie ustawiasz a potem dajesz mu wykonaj i jedzie az miło :) (nie testowałem pod linuxem - ale sądzę ze działa bez problemu)
 

oyo555  Dołączył: 02 Wrz 2006
Chmm... z tymi proporcjami....
Nawet jak będą dobre, to lab i tak przytnie kadr, o jakieś 3mm, tyle tylko że w miarę równo. Jak propocji nie będzie, to uwali z dwóch stron więcej.W labach Fujii, pracujących na frontierach, to tak zwana opcja Fill-in. Jeżeli nie mamy zachowanych proporcji, np. pliki z klatki 4:3 chemy położyć na papierze 10x15cm i poprosimy, o puszczenie odbitek w opcji Fit-in, to wtedy zdjęcie oprze się na dwóch dłuższych bokach na brzegach odbitki, a po stronie krótszych będziemy mieli białe paski. Frontier ma jeszcze opcje No resize w której pliki zostają puszczone dokładnie tak jak je przygotowaliśmy w przeliczeniu na 300 ppi, czyli jeżeli papier ma np. 10,2cmx15,2cm, to musimy przygotować plik o dokładnie takich wymiarach, przy 300 ppi do pokrycia całej powierzchni.Jeżeli przygotujemy kwadrat 10,2cmx10,2cm 300ppi to lab w opcji No resize położy go nam nam na papierze zawsze w tym wymiarze , niezależnie od wielkości papieru. To znaczy że jak zamówimy taką odbitkę na papierze 15,3cmx21cm, to otrzymamy białą kartkę z naszym kwadratem 10,2x10,2 po środku.Frontier posiada jeszcze warianty z ramkami. w dobrych labach powinniśmy bez problemu uzyskać informacje, o wszystkich opcjach i dokładnych wymiarach formatów, a także o ewentualnych spadach, o których pisał I_uka. Im starsza, bardziej wysłużona maszyna, tym spady mogą być większe. Z doświadczenia wiem, że im większy format, tym papier równiej idzie.
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Re: kadrowanie zdjęć a odbitki z laba
sailor9 napisał/a:
Witam
Tak się ostatnio zastanawiałem, czy da się dowolnie wykadrować zdjęcie a następnie tak je zapisać, żeby odbitki z laba były bez żadnych marginesów itp. Logika podpowiada mi, że nie, ale ... Zakładam, że trzeba już na etapie kadrowania zachować odpowiednie proporcje zdjęcia?
Pozdrawiam


W DigiFoto przy 10x15 w pionie "ścina" jakiś 1mm - zrobiłem pocztówkę na święta z drobną rameczką i wyszła kicha, bo boczne ścianki były ok, a górna i dolna - ścięte. Od tamtej pory biorę poprawkę na debilność maszyny.
 

oyo555  Dołączył: 02 Wrz 2006
To nie maszyna jest debilna, tylko ludzie często są albo bezmyślni, albo leniwi. Jaki
problem zapytać się obsługi w jaki sposób przygotować pliki do labu? No chyba, że robi się w supermarkecie, wtedy można pytać do woli i bez końca.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
oyo555, dokładnie jak piszesz. W labie Kodaka w Tesco w mojej mieścinie na wszelkie takie "głupie" pytania odpowiadali mi, że to tajemnica i bez zgody przełożonych nie mogą mi żadnych parametrów diabelskiej maszyny podać.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
plwk napisał/a:
na wszelkie takie "głupie" pytania odpowiadali mi, że to tajemnica

lol, a mowili tez, ze na zdjeciach to sa uwiezione dusze? :lol:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Chyba trafiłem na ateistów :mrgreen:
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Aż dziwne, że temat został ucięty (nomen omen) :mrgreen: parę lat temu. Nie było dla mnie sprawy w momencie gdy zanosiłem foty do fotojokera. Małe czy duże, jak bym nie poprzycinał takie dostałem. Aż pewnego razu ucięli :evil: Reklamacja. Potem kolejna i kolejna. Niemiła pani kierowniczka aż mnie znielubiła i na dzień dobry: Pan to zawsze ma problem a w Kędzierzynie wielka hala i masowo robią to niedokładnie. No ale czy mam płacić za poucinane nogi, głowy, za makulaturę? :shock: Grzecznie pytam panią co się stało: przecież byłem zadowolony z ich usług. No i się okazało, że się "apgrejdowali" i dużych formatów już nie wysyłąją do Niemiec tylko robią u siebie. Kicha. Na domiar złego na ich stronie zniknęła możliwość odznaczenia "udoskonalania zdjęć".

No i teraz mam pytanie: Czy ktoś zna dobre usługi w interneci, wysyłkowe, które polegają na drukowaniu zgodnie z kadrowaniem i nie cuduja z kontrastem itp :?:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ekajana napisał/a:
Czy ktoś zna dobre usługi w interneci, wysyłkowe, które polegają na drukowaniu zgodnie z kadrowaniem i nie cuduja z kontrastem itp
Zadowolony byłem z Foto-netu w Tychach. Już będzie z rok, jak u nich nic nie robiłem, mam nadzieję, że się nic nie zmieniło. Tylko ten ich program uploadujący zdjęcia był fatalny...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ekajana, Kilkakrotnie polecany Diprint- diprint.pl. Nie sugeruj się informacją na stronie głównej, że poprawiają zdjęcia na doskonałe. :mrgreen: Jest także opcja bez korekcji.
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
Ekajana napisał/a:
Czy ktoś zna dobre usługi w interneci, wysyłkowe, które polegają na drukowaniu zgodnie z kadrowaniem i nie cuduja z kontrastem itp

www.skanowanie.com.pl, jak dotąd zawsze 1:1 z dostarczonym plikiem
diprint też jest dobry

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach