tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
technicznie o języku
Skoro nasze wypowiedzi to forma pisemna wyrażania myśli należałoby przytoczyć zbiór (nieco na siłę) skleconych słówek, z którymi ostatnio niektórzy mięli (nie)przyjemność się spotkać. Ciekawe, ale chyba wolę ten nasz prawdziwy, żywy język, a nie martwe...

tekst dyktanda 2006

Z blogu drzewiarza

Nicnierobienie, niechby i wyważone, z rzadka jest chwalebne. Zżymając się, rzekłem więc na przekór sobie: "Przerzeżże przerzynarką na przestrzał miłorząb tuż obok tui. Znienacka i bez ceregieli ściosaj to plugastwo, co zza hibiskusa wytrzeszcza cętkowane niby-oczy. Oj, będzież to kośba, że hej! Zarazem sczyścisz chaszcze na wprost transzei i baldachogrono hortensji naprzeciw grząskiej strużki. Umaisz potem odrzwia, rozsiądziesz się popod nimi i dla relaksu stworzysz limeryk, ot, choćby taki:

Sufrażystka z Końskowoli
boogie-woogie wspak rzępoli
myląc c-moll i As-dur, gdyż
hyca przy tym wszerz, w dal i wzwyż
wojażując wśród bemoli"

UWAGA: możliwy jest także tradycyjny zapis wiersza z wielkimi literami na początku każdego wersu. Takiego zapisu jak poniżej nie należy więc uważać za błędny:

"Sufrażystka z Końskowoli
Boogie-woogie wspak rzępoli
Myląc c-moll i As-dur, gdyż
Hyca przy tym wszerz, w dal i wzwyż
Wojażując wśród bemoli".
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Za bardzo sie nie wysilili z tym dyktandem. Nie jest jakieś specjalnie trudne. Miałem wątpliwości tylko przy przerzynarce.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Ażeby uniknąć takowychże wątpliwości mówimy i piszemy "piła".

Ja natomiast oprócz przerzynarki miałem wątpliwości co do słowa "przerzeżże".
I powiedziałbym raczej "przerżnijże".
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Poniewaz mialem problem juz w 2 linijce to sie nie wypowiadam 8-) :roll: :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Poniewaz mialem problem juz w 2 linijce to się nie wypowiadam

Pieprzysz... Dotarłeś do 2 linijki? Ja poległem znacznie wcześniej...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, oj taaam dodalem sobie 1 linijke zeby az tak strasznie to nie wygladalo...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
No dobra, to przyznam się, że mi już sam tytuł wyszedł "Z bloku dresiarza".
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
emigrant napisał/a:
Ażeby uniknąć takowychże wątpliwości mówimy i piszemy "piła".

tak, a w kręgach mniej wykształconych lub leniwych (nie chciałbym żeby był to język potoczny, ale się zdarza), że używamy zwrotu:
w skrócie cXXj

(mam nadziję, że nikt nie poczuł się urażony użyciem takowej formuły językowej :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach