pkalista  Dołączył: 13 Wrz 2008
obracanie zdjęć
Witam,
mam w moim K20d ustawioną opcję zapisywania informacji o obrocie zdjęcia.
Niestety, po przerzuceniu zdjęć do kompa muszę każde pionowe zdjęcie ponownie odwracać - czy coś jest nie tak z moim aparatem?
Pozdrawiam
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Może używasz programu, który nie bierze pod uwagę tego znacznika obracania lub nie jest to ustawione w programie. Ściągnij np. XnView i zobaczy, czy on Ci obróci.
 
pkalista  Dołączył: 13 Wrz 2008
Ogflądam zdjęcia w folderach pod XP i ich nie obraca, a powinien widzieć informację o obruceniu. Czy może jednak nie...
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
pkalista napisał/a:
Ogflądam zdjęcia w folderach pod XP i ich nie obraca, a powinien widzieć informację o obruceniu. Czy może jednak nie...

Zważywszy na to że ten program powstał wiele lat przed K20 raczej wątpliwe ;-) Spróbuj Pentax Photo Browser w najnowszej wersji 3.51 - wydaje mi się że widziałem w nim opcje aby używał informacji o orientacji zdjęcia.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
U mnie system nie odwraca, za to Lightroom (1.4) RAWY z kasetki rozpoznaje i odwraca bez problemów :)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
k100d ma czujnik położenia :shock: ?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Może chodzi o możliwość obrócenia zdjęcia podczas przeglądania - jak się kliknie OK to to zapamięta. No ale akurat wtedy wyświetla mi od razu obrócone (a przynajmniej w Nautiliusie pod Linuksem) bez uzycia PPB.
 
Grim  Dołączył: 23 Maj 2008
Dane o pozycji aparatu są zapisane w EXIF. "Podgląd obrazów i faksów" (piękna nazwa ;-) ) w ogóle nie bierze tego pod uwagę.
 
grogi  Dołączył: 14 Cze 2008
Windows Explorer nie czyta informacji o rotacji. Do tego nie potrafi bezstratnie obracać...

Moja rada: wyłącz zapisywanie tego informacji do JPGów, a obrazki poobracaj już w komputerze przez XnView albo FSViewer.
 

Esperal  Dołączył: 13 Lis 2006
XnView obraca bezproblemowo, Xp niestety nie...
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Grim napisał/a:
Dane o pozycji aparatu są zapisane w EXIF. "Podgląd obrazów i faksów" (piękna nazwa ;-) ) w ogóle nie bierze tego pod uwagę.

Gdzie te informacje są dokładnie umieszczone i jak je zmienić? Bo po wyprostowaniu zdjęcia w PS-ie XnView wyświetla je na boku.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
janek_wu napisał/a:
Grim napisał/a:
Dane o pozycji aparatu są zapisane w EXIF. "Podgląd obrazów i faksów" (piękna nazwa ;-) ) w ogóle nie bierze tego pod uwagę.

Gdzie te informacje są dokładnie umieszczone i jak je zmienić? Bo po wyprostowaniu zdjęcia w PS-ie XnView wyświetla je na boku.
PhotoME ma możliwość edycji tego parametru. Ewentualnie poszukaj czy PS potrafi nie zapisywać EXIFU razem ze zdjęciem.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
PhotoME edytuje dane o pozycji zdjęcia wzorowo. Dzięki LDevil. :-B Tylko czy jest możliwość wprowadzenia poprawek dotyczących orientacji zdjęcia do wielu zdjęć jednocześnie? Nie mogę tego rozgryźć a wolałbym nie kasować exifów. :-/
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
janek_wu, możesz pobawić się ExifToolem. Działa z linii komend, więc raczej nie powinno być problemów z masowym przetwarzaniem wielu plików.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Dzięki, wypróbuję tego softa. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach