peteria  Dołączył: 04 Paź 2006
  [ K100D] Dziwne plamki w Pentaxie K100D
Witam Wszystkich
Moze ktoś mógłby mi pomóc i odpowiedziec na moje , męczące mnie pytanie.
Mam Pentaxa K100D i zaniepokoiło mnie coś, zauważyłem ze pojawiają sie w rożnych dziwnych miejscach na zdjeciu malutkie, szare koliste plamki.
Nie wiem skad one sie biorą, bo widać je na zdjeciu, a tym bardziej na powiekszeniu :-(
Czy to jest jakas wada fabryczna Pentaxa, matrycy, czy to są moje urojenia?
Pozdrawiam i prosze o konrakt kogos kto zna sie na lustrzankach cyfrowych, moglby mi jakos pomóc, odpowiedziec na moje wąpliwości lub jakoś pokierowac.
Pozdrawiam
Piotr z Łodzi
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Piotrze z Łodzi - czy mógłbyś zapodać gdzieś ujęcia pokazujące owe szare, koliste plamki? Rzucony tak ogólny opis wskazuje na zanieczyszczoną matrycę, ale sample mogłyby rozwiać wątpliwości.
 
peteria  Dołączył: 04 Paź 2006
 
Pewnie , że mógłbym. Tylko nie wiem czy dobrz ebędzie widac te plamki :-(
Staralem sie je pozaznaczac ale nie wiem czy moje zaznaczenia nie uciekną jesli załącze owe fotki
Ale prosze bardzo oto one, zauwazylem je na jednolitym tle, niebie na przyklad.
Wspomniales ze mogą to być zanieczyszczenia na matrycy, ale to jest nowy K100D :-( i juz by byly zanieczyszczenia ? :(
Pozdrawiam i prosze o pomoc
Piotrek
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
Jak Michu mowi... poza tym proponuje siegnac po instrukcje obslugi, tam jest opisane co i jak.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Aby się utwierdzić, zrób zdjęcie na przysłonie f22 celując w bezchmurne niebo lub białą ścianę. Wówczas prawdopodobnie wizja plamek nabierze bardziej wyrazistego charakteru.
Na temat czyszczenia matrycy był już wątek na tym forum. W skrócie - czeka Cię poważny wydatek w postaci gruszki (4-6PLN) zakupionej w aptece (zwróć uwagę, czy nie ma w środku talku !!!) i jak radzi Deeper, wraz z instrukcją oddaj się poważnemu dmuchaniu.
Ilość pyłków w środku zależy od zapylenia pomieszczenia, w którym zmieniałeś obiektyw. Jeżeli Ty tego nie czyniłeś, mogła czynić to obsługa sklepu.
 
peteria  Dołączył: 04 Paź 2006
Jeszcze jedno zdjecie zrobione dzisiaj
Robilem zdjecia w roznych rozdzielczościach i zarówno na 1,5, 4 jak i na 6 mln pokazują sie te nieszczęsne plamki :-(
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
1 - wez biala kartke
2 - rozostrz kompletnie
3 - kartka musi wypelnic caly obraz w wizjerze
4 - ustaw przeslone 22 (nie zrwacaj uwagi na czas)
5 - zrobione zdjecie obejrzyj na kompie - te plamki powinny zamienic sie w "punkty "czarne...a dalej jak radzilMichu, - tylko uwazaj zeby nie kupic gruszki z talkiem !!!!!
 
peteria  Dołączył: 04 Paź 2006
I sądzicie, że takie dmuchanie gruchą pomoże? ;)
i pozbedę się tych durnych plamek na 100%?
bo ktoś mi wspominal, ze to moze byc wada matrycy?, to mozliwe?
czy raczej stawiacie na 100% na jedynie pyłki na matrycy?
Pozdrawiam
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Peteria - poczytaj ten wątek:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1199
I tak, jak Fafniak, radzi - nie kupuj gruszki z talkiem!
 
peteria  Dołączył: 04 Paź 2006
OK, dziekuję za porady i pocieszenie mnie. Sprobuje zrobić jak mi radzicie i odezwę sie czy mi sie udało
Pozdrawiam
Piotrek
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
kup cos takiego (dedykowane do nikona D100- ale to wszystko jedno)

[ Dodano: 2006-10-16, 10:32 ]
acha i jak radzi Michu, -nie kupuj gruszki z talkiem :mrgreen:
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
peteria napisał/a:
Mam Pentaxa K100D i zaniepokoiło mnie coś, zauważyłem ze pojawiają się w rożnych dziwnych miejscach na zdjeciu malutkie, szare koliste plamki.


Czystych matryc nigdy nie było, nie ma i nie będzie! Bo nie żyjemy w sterylnie czystym świecie. Chcieliście cyfrę to macie i nie narzekać. Zawsze można wrócić do analoga.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak, a jesteś pewien, że do Nikona D100 sprzedają bez talku? Bo sam twierdziłeś, by nie kupować talku bez gruszki...
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
fotopentax napisał/a:
Zawsze można wrócić do analoga.

I to jest sposób, żeby do korpusu nic nie wpadło?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu, - :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2006-10-16, 11:53 ]
dickkett, - no nie wiesz - wystarczy trzymac analoga przy cyfrze i nic podobno nie wpada :-P
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
wystarczy trzymac analoga przy cyfrze i nic podobno nie wpada

Jak będę miał oba (i żeby mi potem nie było - to muszą być Pentaksy) to Cię sprawdzę. :mrgreen:

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dickkett, .... o nie!!!! nie mnie :-P
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
jego jego!
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Dabrow napisał/a:
jego jego!

Ale jakby co: POMOŻECIE?!
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pomożemy!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach