kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
K100d, SR i podawanie ogniskowej
Witam

Instrukcja do K100d wspomina, ze po podłączeniu obiektywu manualnego i włączeniu Share Reduction aparat pyta się o ogniskową podłączonego obiektywu.

U mnie, po wkręceniu przejściówki PK/M42 aparat tego nie robi. Co więce, nie działa potwierdzenie ostrości - na tym też by mi zależało.

Co przeoczyłem? Co jeszcze muszę zrobić, by aktywować Share Reduction i potwierdzenie ostrości?


pozdrawiam

--
Krzysztof Palenta
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Pewnie szklo nie styka sie metalem bagnetu - aparat nie widzi go - nie jest czasami pomalowane na czarno od strony przylegajacej do gniazda bagnetu... :?:

Pzdr
Spinner
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Faktycznie. Dokładnie tak jest. Co z tym można zrobić?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zdrapac farbe z miejsca gdzie powinny byc styki ? I bardzo dobrze wyczyscic?
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ajajaj... trochę mi żal tak skrobać fajny obiektyw... Nie ma innego sposobu? Mniej inwazyjnego?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zewrzyj styki pazłotkiem (sreberkiem, folią aluminiową) podłożoną pod szkło? Tylko, że to może być trochę upierdliwe.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie tm ajajaj :evil: w taki razie kup jakis lakier metalizowany + pedzelek :evil:
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Właśnie wpadłęm na ten sam pomysł :)

Zmieniłem jeszcze opcję "Using aperture ring" i wszystko śmiga jak trzeba.

Dziękuję za pomoc :-)
 

makar  Dołączył: 08 Sie 2006
Re: K100d, SR i podawanie ogniskowej
kesek napisał/a:
Co przeoczyłem? Co jeszcze muszę zrobić, by aktywować Share Reduction i potwierdzenie ostrości?


w x-setup ustawiłeś opcje?
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Spinner napisał/a:
Pewnie szklo nie styka się metalem bagnetu - aparat nie widzi go - nie jest czasami pomalowane na czarno od strony przylegajacej do gniazda bagnetu... :?:


?? A co to ma do rzeczy?
M42 styków nie ma. A aparat reaguje na brak połączenia a nie na zwarcia.
Zdejmij obiektyw i włącz aparat...
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
sp7foy - i tu się zdziwisz ale ma do rzeczy wiele. Pentaxy tak mają ze jak się zdrapie z m42 lakier w odpowiednim miejscu to pięknie działa potwierdzenie ostrości. I nie kosztuje to tyle co cudaczne przejściówki do cwanonów (-;
 

makar  Dołączył: 08 Sie 2006
Dabrow napisał/a:
Pentaxy tak mają ze jak się zdrapie z m42 lakier w odpowiednim miejscu to pięknie działa potwierdzenie ostrości


W moim IstDs zwarcie styków na korpusie jest nieistotne dla potwierdzenia ostrości. Sprawdziłem. Kluczowe jest natomiast ustawienie ficzerów w x-set-up
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Dabrow napisał/a:
sp7foy - i tu się zdziwisz ale ma do rzeczy wiele. Pentaxy tak mają ze jak się zdrapie z m42 lakier w odpowiednim miejscu to pięknie działa potwierdzenie ostrości.


No to ja jestem psychiczny bo jakoś u mnie bez tego działa.
I to jak już pisałem można sprawdzić samemu.
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
no to jeszcze lepiej maj diiiir - puszki analogowe potwierdzały ostrość w momencie zrobienia ww. opisywanego majstersztyku - jak dslrki robią to bez zdrapywania to jeszcze fajniej (-;
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Co konkretnie należy w aparacie ustawić, aby działało potwierdzenie ostrości i SR bez drapania obiektywu? Wiem, że trzeba zmienic ustawienie "using aperture ring", ale to nie wystarczy. Co jeszcze?


pozdrawiam
 
Grelu  Dołączył: 19 Kwi 2006
W "Custom Setting" ustawienie "FI with S lens mount" na "Available"

a tak btw, naprawde nie masz instrukcji?
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Grelu napisał/a:
"FI with S lens mount"

Intuicyjne kurna, intuicyjne. Nic dziwnego, że bawiąc się dzisiaj Kasetką nie mogłem tego znaleźć... A czytaniem instrukcji nie chciałem się hańbić ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Grelu napisał/a:
"FI with S lens mount"

aa co to tak naprawde znaczy?? bo w DLu tez jest cos takiego, a przeciez SeRa w nim nie ma :shock:
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
aa co to tak naprawde znaczy??

Złota zasada - Jak wszystko zawiedzie - sięgnij do instrukcji :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zaczerpnięte z instrukcji
FI with S lens used — Włącza wskaźnik ostrości, kiedy używany jest przykręcany
obiektyw. Obiektyw jest rozpoznawany, nawet jeśli nie był zamocowany
na aparacie w momencie włączenia tego ustawienia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach