hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
ja problem miałem gdy ustawiony był af na automatyczny wybór, kiedy dałem na centralny, nie było problemów. pewnie zależy od egzemplarza.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
mam na oku zenita z heliosem 44m-4 i jakims 35mm "po pieniądzach", chcę dokupić jakąś przejściówkę i teraz moje pytanie - k-m ma coś takie jak "zielony guzik"? nie mogę tego znaleść w instrukcji... robił ktoś zdjęcia tą puszką z manualami m49?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
pyciar napisał/a:
k-m ma coś takie jak "zielony guzik"?

O ile pamiętam z dyskusji na jego temat to ma. I na dodatek dobrze światło z manualnymi mierzy.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Ma odpowiednik zielonego guzika, pewnie AE-L albo +/-, dokładnie nie pamiętam. W każdym razie K-m ładnie robi z manualami - na pewno lepiej niż K20D. ;-)
 

anatol1  Dołączył: 18 Cze 2009
AE-L to jest blokada ekspozycji, natomiast (+/-), podobnie jak zielony guzik, mierzy
światło/ekspozycję na zadanej przysłonie (oczywiście w trybie M)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Może AE-L służył za "zielony guzik" w kasetce? Nie chcę mieszać, ale ten guzik też mi się gdzieś kojarzy po prostu.

Poza tym, anatol1, wytłumacz mi jak używać blokady ekspozycji w trybie M? :evilsmile:
 

anatol1  Dołączył: 18 Cze 2009
AE-L ... tego przycisku nie ma w Ka-emce, jest natomiast przycisk AF, służący do
zablokowania ekspozycji.
Nigdzie nie pisałem o blokadzie ekspozycji w trybie M - to jest tylko Twoja
nadinterpretacja.... lub niewłaściwe zrozumienie mojego tekstu.
Może napiszę jaśniej: przycisk (+-) służy do pomiaru ekspozycji na zadanej przysłonie
w trybie M.

[ Dodano: 2009-10-07, 21:33 ]
i jeszcze jedno, dotyczące tego: cyt. Poza tym, anatol1, wytłumacz mi jak używać blokady ekspozycji w trybie M?

Wyjaśnienie: naciskając (+-) BLOKUJESZ EKSPOZYCJĘ - bo jeśli tego nie zrobisz, to
aparat automatycznie zrobi pomiar na pełnej dziurze i prześwietli zdjęcie.
Jak widzisz, blokada w rybie M też istnieje :evilsmile:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Miałem 5 różnych cyfrowych Pentaksów, więc napisałem - zielony guzik, AE-L albo +/-, w zależności od modelu. Nie pamiętam, który guzik w którym aparacie. Tak ciężko to zrozumieć?

A blokady ekspozycji w trybie M i tak mi nie wmówisz. :evilsmile: Ekspozycja jest non-stop zablokowana w manualu.

Nie ma się o co spierać zresztą...
 

anatol1  Dołączył: 18 Cze 2009
cyt:
A blokady ekspozycji w trybie M i tak mi nie wmówisz. :evilsmile: Ekspozycja jest non-stop zablokowana w manualu.

Nie ma się o co spierać zresztą...

Pomiędzy nami jest ta różnica, że Ty masz K200D, a ja mam K-m.
Ty teoretyzujesz, bądź masz doświadczenie z obsługi K200D, a ja mam K-m w łapie
i wiem o czym piszę.
Ustawienie mniejszej dziury niż maksymalna i naciśnięcie spustu spowoduje prześwietlenie
zdjęcia !!! ... naciśnięcie (+-) przed wyzwoleniem migawki, spowoduje właściwy pomiar
ekspozycji i jednocześnie ją zablokuje.
Po zablokowaniu możesz skierować obiektyw gdzie chcesz, a i tak zdjęcie będzie wykonane
z tym szasem, który został zablokowany.

Kurrrrrrrde...chyba już wszystko jasne, czy tak :?:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
A jak ustawisz czas ręcznie, bez +/-, to taki czas już nie będzie zablokowany? Luźno będzie latał czy jak? :-P Nie mówię, że nie masz racji z K-m i +/-, bo tak się robi zdjęcia manualami bez styków w K-m jak napisałeś (miałem K-m też, więc nie teoretyzuję, teraz używam głównie GX-20, K200D jest w zapasie). Tylko mówię, że nie rozumiesz prostej idei blokady ekspozycji. :evilsmile: Która ma sens tylko w trybach automatycznych. No i jeszcze problem polega na tym, że próbujesz mi tłumaczyć rzeczy, które sam lepiej rozumiem. Na przykład piszesz, że w M aparat robi automatycznie pomiar i prześwietla - to nieprawda. Pomiar w trybie M jest tylko wskazówką dla fotografującego. Ustawienia ekspozycji ustawiane są ręcznie, jak sama nazwa trybu M (manual) wskazuje.

Prosiłbym moderację o wyczyszczenie tej dyskusji, bo za wiele to ona nie wnosi. :evilsmile: :roll:

 

kaczor  Dołączył: 04 Lut 2008
anatol1 napisał/a:

Kurrrrrrrde...chyba już wszystko jasne, czy tak :?:


No nie do końca. Blokada ekspozycji może działać tylko w momencie, kiedy aparat niezależnie od nas może zmienić któryś z parametrów, czy to przesłona, czy czas naświetlania. W trybie M jest to niemożliwe, ponieważ to użytkownik ma wpływ na wszystkie parametry i aparat sam nic nie zmieni, więc blokada nie ma tutaj sensu. Tak jak pisze dsk, w tym trybie blokada jest permanentna ;-) .
 

anatol1  Dołączył: 18 Cze 2009
Chłopy.... w manualu Kaemkowym kręcąc kółkiem istotnie można zmienić czas,
czyli wprowadzić inny niż zmierzył aparat na pełnej dziurze, ale to będzie korekta
do pomiaru na pełnej dziurze !!!
Dopiero naciskając (+-) aparat dobierze czas do zadanej przysłony i zablokuje go !!!

Zrozumiano ??? !!!

I na tym kończę dyskusję.
Cieszcie się, że tyle wiedzy przekazałem Wam ZA DARMO !!! :-P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak na marginesie, to do szkieł m42 zielony guzik (lub jego substytut) jest raczej niepotrzebny. Pracuje się w Av na roboczej przysłonie.
 

anatol1  Dołączył: 18 Cze 2009
Jarek Dabrowski , oczywiście masz rację, tak się zwykle robi, ale tu dyskusja
dotyczy trybu M, a nie Tv. ..... :-B na dobranoc :-)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Jarek inteligentnie wrócił do początku dyskusji - chodziło przecież o Heliosa.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Pytania mam dwa:
- Jak wygląda potwierdzenie ostrości w KM? Wiem, że nie wyświetla się informacja na matówce, więc przypuszczam, że jest to tylko sygnał dźwiękowy. Dobrze przypuszczam?
- Czy aby wejść do menu ISO lub WB wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk wybieraka czy jest to kombinacja klawiszy (np. środkowy i ISO lub WB)?
Pytania mają związek z coraz większym mym zainteresowaniem KX-em a jak sądzę powyższe rozwiązania będą w nim zastosowane. Z góry dzięki za informację!
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Enzo napisał/a:
- Jak wygląda potwierdzenie ostrości w KM? Wiem, że nie wyświetla się informacja na matówce, więc przypuszczam, że jest to tylko sygnał dźwiękowy. Dobrze przypuszczam?

przecież sześcianika z wizjera nikt nie wyciął, a ZTCW to właśnie sześcianik służy do potwierdzenia ostrości, a nie punkt na matówce ;-)

http://www.dpreview.com/r...K2000/page3.asp
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
opiszon napisał/a:
przecież sześcianika z wizjera nikt nie wyciął, a ZTCW to właśnie sześcianik służy do potwierdzenia ostrości, a nie punkt na matówce ;-)

Ok. Ale jak się do tego ma informacja, że brak jest potwierdzenia jaki punkt został wybrany przez AF (zakładając wybór innego punktu niż centralny)? Bo tego nie kumam... :-/
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
wg mnie, nie zaznacza ci punktu, a jedynie wyświetla sześcianik

inaczej sobie nie potrafię tego wyobrazić :shock:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
I tak jest właśnie.

Wyświetla się sześciokąt (skąd ten sześcianik?) gdy jest ostrość. Piknięcie jest opcjonalne.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach