Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Nowości Fuji

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Maciej, wklej prawidłowo linki ;-)
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Właśnie to zrobiłem. ;-)
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Cytat
Pixel Fusion Technology


Aby zmniejszyć szum, zmniejszają rozdzielczość. Efekt podobny do robienia zdjęć z wysokim iso, a potem zmniejszania ich w postprocessie. Naprawdę odkrywcze

Cytat
Dual Capture Technology


Robi dwa zdjęcia, a potem montuje z nich coś na wzór HDRa.

Tak długo musieli nad tym pracować? Przecież to oczywiste, że tak można robić. Ale chyba nie o to chodzi.

[ Dodano: 2008-09-22, 15:40 ]
Mam wrażenie, że w obrazkach fuji za dużo jest filtra "Render->Lens flare" z photoshopa ;)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kosior napisał/a:
Tak długo musieli nad tym pracować? Przecież to oczywiste, że tak można robić.


Oczywiste? A kto tak robił wcześniej? ...
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
alkos napisał/a:
Oczywiste? A kto tak robił wcześniej? ...


Żaden z wielkich producentów. Żaden z aparatów nie robił tego na poziomie zapisywania zdjęcia na kartę. Ale wielu użytkowników używało i używa tych metod już podczas obróbki na blaszaku.

Bo co za problem połączyć dwa zdjęcia w HDR'a, albo zrobić zdjęcia jak do HDRa, ale, żeby zachować naturalny wygląd, połączyć dwa obrazki za pomocą maski.

Inna sprawa ze "zwiększaniem czyłości". Zrób dwa zdjęcia obojętnie jakim aparatem cyfrowym. Jedno na iso800, drugie na iso400. To pierwsze zdjęcie zmniejsz o połowę, czyli np. z 10megapikseli zrób pięć. W bardzo wielu przypadkach ciężko będzie zauważyć róźnicę w ilości szumów.

A to właśnie robi ta genialna matryca fuji. Zwiększa fizyczny rozmiar piksela, czyli zmniejsza ilość pikseli aby podnieść czułość. Co w tym innowacyjnego?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kosior napisał/a:
Bo co za problem połączyć dwa zdjęcia w HDR'a, albo zrobić zdjęcia jak do HDRa, ale, żeby zachować naturalny wygląd, połączyć dwa obrazki za pomocą maski.


Zrobic je w dokladnie tym samym czasie i bez żadnej ingerencji oraz wysilku poza wlaczeniem danej funkcji? Nie zartuj...
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
alkos napisał/a:
Zrobic je w dokladnie tym samym czasie i bez żadnej ingerencji


Niech bedzie. Trzeba poświęcić czas i nerwy. W zamian za to dostajesz jednak kontrole nad efektami.

Z drugiej strony typowy wakacyjny pstrykacz, który hdrów nie robi, ani nawet o nich nie słyszał, pewnie będzie zadowolony z efektów. Jak mniemam, to właśnie do nich skierowany będzie ten produkt. Jeśli naprawdę dobrze będzie to funkcjonować, to może i my na tym skorzystamy.

W pierwszej mojej wypowiedzi napisałem, że to oczywiste, bo nie powiesz mi drogi alkosie, że trzeba było robić nową matrycę, aby to uzyskać. Toż to rozwiązanie czysto programowe. Programowo kazać zrobić dwa zdjęcia i połączyć. Coś na wzór "merge to HDR" z Photoshopa. Różnica taka, że w PSie trzeba zastosować potem filtr lub dwa, żeby to ładnie wyglądało. Wystarczy te filtry razem z poleceniem "merge to HDR" zintegrować. Dla przykładu niech zastosują kombinację "merge to hdr", auto contrast i auto levels. Efekty, przynajmniej jeśli chodzi o zwiększony zakres tonalny, uzyskasz.

Idąc tym tropem, można to uzyskać prawie bez ingerencji. Robić zdjęcia używając bracketingu ekspozycji, nagrać akcję w photoshopie i gotowe.

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kosior napisał/a:
W pierwszej mojej wypowiedzi napisałem, że to oczywiste, bo nie powiesz mi drogi alkosie, że trzeba było robić nową matrycę, aby to uzyskać.


Az tak to sie nie znam, ale skoro Nikon wybral lekkie niedoswietlenie + wyciagniecie (tonalnosc kosztem szumu) w swoim Active D-Lighting, to znaczy ze az tak latwo to nie ma.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Ciekawe jak to przyjmie rynek? I jaka będzie jakość takich zdjęć (może lepiej napisać - obrazów).
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
alkos napisał/a:
znaczy ze az tak latwo to nie ma.


podczas, gdy to pisałeś, byłem zajęty edytowaniem poprzedniego posta. Wyjaśniłem po krótcce o co mi chodzi.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kosior napisał/a:
podczas, gdy to pisałeś, byłem zajęty edytowaniem poprzedniego posta. Wyjaśniłem po krótcce o co mi chodzi.


Ok, ale mi chodzi o to, ze to nie jest takie latwe zeby przy jednym otwarciu migawki 1/1000 zrobic zdjecie na iso 800 , zczytac je z buforow matrycy, wyzerować ją uwzgledniajac opoznienie fotoelektryczne sensorow, puścić inne napięcie i zrobic to samo na iso 200... kluczem tej calej technologii jest natychmiastowosc...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Maciej napisał/a:
Aby zmniejszyć szum, zmniejszają rozdzielczość. Efekt podobny do robienia zdjęć z wysokim iso, a potem zmniejszania ich w postprocessie. Naprawdę odkrywcze
Fuji zrobiło coś więcej: zmieniło układ pikseli tak, że teraz pixel-binning ma lepszą jakość. A przynajmniej powinien. ;-)
Co do HDR, to za mało napisali, żeby coś dywagować, oprócz tego co Alkos już napisał.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Gwiazdor, to nie ja napisałem. :-P
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Z info prasowej ja dywaguję, że jest możliwość płynnej regulacji zakresu DR. Gdy np. w scenie jest ciemny las i zachód Słońca, da się tak ustawić dynamikę, że będzie poprawnie naświetlony zarówno las na tle zachodzącego Słońca jak i zachód Słońca. Choć Janko Muzykant pokazywał ostatnio na pl.rec.foto.cyfrowa, że zwykłym aparatem z matrycą bayera da się takie zdjęcie zrobić odpowiednio obrabiając rawa :evilsmile:

Z drugiej strony można tylko nieznacznie rozszerzyć DR, co dawałoby 12mpx dla matrycy 6+6 w zakresie nakładającej się sceny, a dla elementów sceny o zbyt wysokim lub zbyt niskim naświetleniu - jedynie spadek rozdzielczości o połowę, zamiast utrata całej informacji.

P.S.
Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale piszę - jestem podobno po 8 :-B
Gdyby coś było niejasne, to moja dyskusja z Ninikiem na pl.rec.foto.cyfrowa powinna rozjaśnić moją interpretację informacji prasowych :mrgreen:
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
przy jednym otwarciu migawki 1/1000 zrobic zdjecie na iso 800 , zczytac je z buforow matrycy, wyzerować ją uwzgledniajac opoznienie fotoelektryczne sensorow, puścić inne napięcie i zrobic to samo na iso 200... kluczem tej calej technologii jest natychmiastowosc...

mam wrazenie, ze nowa matryca Fuji to dwie matryce z rozsunietymi pikselami tak, zeby druga pokrywala przerwy pierwszej. Dzieki temu mamy wlasnie te zajefajne mozliwosci rozszerzenia zakresu tonalnego (teoretycznie x2). Uwazam, ze to jest prawdziwa nowosc i cos rewolucyjnego!
 
luckyluk  Dołączył: 27 Kwi 2007
tu nie tylko chodzi o to, że to są jakby dwie matrycę. Bo dodatkowo dwa piksele tego samego koloru są obok siebie, dzięki czemu algorytmy odszumiające będą dużo skuteczniejsze i to będzie spora różnica. Dużo większa niż daje przeskok na cmos'a.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Maciej, znowu automatyczne cytowanie świruje. :roll:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Niestety Fuji na razie nie zamierza wstawiać tego do lustrzanek (i źle i dobrze), ale może wstawi taką matrycę do czegoś w stylu S9600, albo lepiej S20Pro - komu, kto kupuje zaawansowaną hybrydę świadomie, zależy na ultrazoomie. Pamiętam, że kiedyś Nikon miał trend na oferowanie hybryd z taką samą elektroniką i matrycą, ale różnymi obiektywami - szerokokątny Nikon Coolpix 8400(24-85mm) i tele Nikon Coolpix 8800(35-350mm).
Fuji chce się skupić na rynku kompaktów. Widocznie współpraca z Nikonem nie idzie za dobrze. Więc niezłym pomysłem byłoby takie właśnie zróżnicowanie produktów.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
pawelek-79 napisał/a:
Widocznie współpraca z Nikonem nie idzie za dobrze. Więc niezłym pomysłem byłoby takie właśnie zróżnicowanie produktów.


Zapraszamy do Pentaxa o-) S3 z bagnetem K - biorę o-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach