Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
Sigma 105mm EX 2.8 vs Pentax P-D FA SMC 100 F2.8
Obydwa obiektywy mają dopisek Macro. I właśnie o to chciałem się spytać. Przy okazji zakupu nowej puchy, chciałbym kupić obiektyw dedykowany zdjęciom makro. Zależy mi na obiektywie który pozwoli mi polować na owady z większej odległości, niektóre cholery są strasznie płochliwe ( przetestowane w trakcie robienia zdjęc obiektywami Zeiss Jena 50 i 80 mm przypiętymi do mieszka ), no i dające nawet bez mieszka dobre powiększenie, choć planuje również podpinać do mieszka, aby jeszcze powiększyć. Który z tych obiektywów jest lepszy ? Oba mają takie same światło, a jednak Pentax droższy, warto dopłacić te 500 zł ? Mnie tam nie zależy na napisie pentax na słoiku, jeśli moge miec taniej równie dobre szkło, jeśli chodzi o właściwości optyczne.
 

Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
espresso - wg. specyfikacji podanej w nazwie obiektywu, Tamron 90 makro, daje reprodukcje 1:1, ale znalazlem opinie klienta euroRTVagd w ktorej twierdzi ze daje tylko 1:2. Przejechalem sie na Tamronie, moj telezoom, ciagle sie psuje, wiec z duza ostroznoscia podchodze do mysli o zakupie kolejnego obiektywu tej firmy.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Łobuzio, T 90mm f/2.8 na pewno daje 1:1, 1:2 daje Tamron 90/2.5 ;-)
Moim zdaniem warto poczekać na Pentaxa DFA 100mm WR - zapowiada się smakowicie, a cena ma ponoć wynieść na wstępie 2200zł - za jakieś 3 miesiące powinna spaść do 2000 (akurat się zacznie sezon na robale). Sądzę że optycznie gorszy od Tamrona nie będzie, a jakość wykonania powinna rozwiązać dylemat :-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Bruinen napisał/a:
1:2 daje Tamron 90/2.5

oraz Pentax/Cosina/Soligor/Vivitar/Phoenix 100/3.5 :-P
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
opiszon napisał/a:
Pentax/Cosina/Soligor/Vivitar/Phoenix 100/3.5


Do których dokładano w firmowym zestawie soczewkę zwiększającą odwzorowanie do 1:1. No przynajmniej do Cosiny i Soligora.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
romeoad, do Pentaxa nie dokładano ;-) (nie ma nawet oznaczeń na tubusie osobno dla przypadku użycia soczewki 1:1 i bez niej)

co nie oznacza że do swojego Pentaxa takiej soczewki nie posiadam

niestety użycie tej soczewki jest dość kłopotliwe (uniemożliwia szybkie przejście do ostrzenia na przedmioty leżące dalej niż kilkanaście cm od matrycy) dlatego marzy mi się jeszcze jakiś Pentax z prawdziwym odwzorowaniem 1:1 ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach