kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
prosba o oswietlenie - internet bezprzewodowy
Kolega kiedys pod moim domem polaczyl sie z laptopa z netem jakims cudem i ja tez tak chce. Chyba jakies smsy wysylal, zeby zaplacic.
Znalazlem na allegro mase roznych internetowych dingsow:

http://www.allegro.pl/sea..._interval=7&p=1

jedna za 60 inne za 600zl. Nie wiem co wybrac. Czy jak w reklamie isc do iplusa i wziac go na probe - a potem placic abonament, czy wetknac jakas karte w pcmcia czy w usb...
Moze ktos mi wyjasni czym sie to rozni od siebie:
http://www.allegro.pl/ite..._m_cy_nowa.html

http://www.allegro.pl/ite...da_w_wa_fv.html

http://www.allegro.pl/ite...bps_usb_ss.html

Bardzo dziekuje, za pomoc, bo nic z tego nie rozumiem. :oops:
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
Pewnie chodzi o wifi, sa uslugi dostepowe oferowane przez operatorow sieki komorkowych (i nie tylko), za dostep do netu mozna placic np. wykupujac karte (zdrapke) czy wysylajac smsa.
Generalnie to niezbyt sie oplaca i nie wszedzie jest zasieg.
IMHO gra nie warta swieczki.
Jak bym bardzo potrzebowal mobilnego dostepu do netu,
raczej bym szukal w kierunku gprs, EDGE i UMTS.
Takie rozwiazanie jest mniej zawodne, a i cenowo bardziej korzystne.

Potrzebna jest karta (zazwyczaj pcmcia), taki modem gsm.

Kwestia do czego potrzebujesz internetu mobilnie
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Kolega ma staly mobilny dostep w Orange (przez GPRSa), kosztuje to 60zl i jest dosys wolne, ale jest. Tu jest link: http://www.orange.pl/port...FFER&id=1449749
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
(ze słyszenia) w wielu miastach (miejscach) są bezpłatne punkty dostępowe (Hot Spoty) i jak w notebooku jest sieciowa karta bezprzewodowa, to do takiego Hot Spota można się podłączyć i korzystać z internetu za darmochę. Innych szczegółów brak :-/
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
co do Orange 60 zl miesiecznie abonament, 50 zl aktywacja i juz dzialasz w EDGE, cena modemu to 299 zl chyba ze massz firme to 249 zl umowa 24 miesiące, chyba ze masz swoj modem lub telefon komorkowy ktory poiada EDGE to on moze robic za modem i wtedy umowa roczna wchodzi w gre. Co do plusa 60 zł abonamen w ciagu 7 dni mozesz zrezygnowac opłaty za rezygnacje 180 zł , za modem ponad 200 zł aktywacja 50 zł .
pozdrawiam
sebostek
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
deeper napisał/a:
Jak bym bardzo potrzebowal mobilnego dostepu do netu,
raczej bym szukal w kierunku gprs, EDGE i UMTS.


We Wrocławiu, skąd jest kivirovi jest już UMTS np. z ery

Spytaj kolegi z czego konkretnie korzystał. Jest dużo różnych możliwości. Najlepsze WiFi z Hotspotów, bo transfer plików błyskawiczny. Korzystałem z ery - łącze 2Mbit/s łącze bezprzewodowe 54Mbit/s, to pliki szły jakieś 250kB/s.
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Kolega wtedy korzystala chyba z wifi, ale ja nie mam tego cuda w laptopie (jak to sie stalo, gdzie ja oczy mialem! :shock: Stad pomysl zeby sobie takie dokupic. Mieszkam w srodmiesciu wiec moze hotspota zlapie.

ja nie potrzebuje neta non stop i zawsze. nie przesylem tez jakichs megaplikow do wydawnictwa jak co niektorzy. Chodzi mi o w miere szybkie surfowanie, powiedzmy godzina dziennie. mam w budynku stale lacza: za 50zl mi podlacza, a do tego dochodzi abonament za 50 zl, szybkosc jakies 512. Ale po co mi kurde kabel do laptopa! Bylem ostatnio na konferencji ktora sie odywala na Politechnice w Bialymstoku. Facet wyjal laptopa i normalnie surfowal. On mial co prawda powerbooka g4. Ja bym tez tak chcial i stad moje pytanie- czym.

Natomiast abonament na 2 lata to ja dziekuje bardzo, chyba ze doloza mi kasetke gratis! ;-)
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Jeśli rzeczywiście łapał WiFi w Twoim mieszkaniu, to pytaj go z jakiej firmy (są bezpłatne i płatne). Jedyna ważna uwaga: w większości hotspotów transmisja bezprzewodowa jest niezabezpieczona, a więc wszyscy średniorozwinięci cwaniacy mogą przeczytać, co przesyłasz. A więc żadnych logowań do poczty, banków, PayPala itp. Pozostaje tylko surfowanie po www i naszym forum (bez pisania).
Jedyne co do tego Ci potrzebne z hardware'u - to karta WLAN (WiFi) najlepiej wewn. miniPCI, PCMCIA ewent. USB (chyba, że masz wbudowaną w laptopa i o tym nie wiesz). Koszt niewielki.
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
jak to niezabezpieczona!
to ja protestuje! Nie da sie czegos dorobic lub wgrac? W tych linkach na usb podaja ze jest jakas szyfracja.
Ja bym tak nie mogl bez zabezpieczenia :-/
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Przy korzystaniu z usług operatorów GSM (poprzez GPRS, EDGE, UMTS) masz wszystko zabezpieczone, ale przyzwoita prędkość łącza jest tylko przez UMTS.
Do laptopta raczej nie kupuj karty WiFi na USB, chyba że chcesz ją włożyć także do kompa stacjonarnego. Najlepsze i najtańsze jest PCMCIA. Jak chcesz mam kilka rodzajów na zbyciu (także do starszych laptopów). Kontakt na pw.

Jeśli chcesz korzystać z bezprzewodowego netu tylko w swoim mieszkaniu - nie w podróży, to najlepiej wziąć przewodowy od jakiegoś opa z Twojej okolicy, w domu zainstalować Access Point lub Router, a w kompie - kartę WiFi. Wtedy możesz porządnie zabezpieczyć transmisję i hulać po necie nawet w WC, lub ogródku. Ja tak mam. Dodatkowo laptop w przypadku podróży możesz podłączyć za pomocą tej samej karty do najbliższego Hotspota.

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ze stacjonarnych ofert to IMHO w obecnej chwili Dialog ma 2 Mbit/512 kbit + telefon na 39 miesięcy za 78 zł brutto (szczegóły na stronie www.dialog.pl). Mam internet z Dialogu od 2 lat, teraz już mam DSL 2 (z tej nowej promocji) chodzi bardzo ładnie (choć może nieco wolniej wchodzi na strony www, niż DSL 2 z telepsa, jaki mam w pracy, a neostraty nie znam, więc nie moge porównać).
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
To dość dobra oferta, ale trzeba wziąć pod uwagę koszty połączeń telefonicznych przy rozmowach i późniejszy abonament po zakończeniu okresu umowy.

Ja skorzstałem z oferty opa TV kablowej (Multimedia) i mam za 115,- zł na 12 mies.:
1. 50 kanałów TV
2. Internet 256/256kb
3. Telefon bez abonamentu - bo kupiłem router bezprzewodowy z wbudowaną bramką dla telefonii internetowej

Do routera mam podłączony przez WiFi laptop, przewodowo komp, kilka telefonów (w tym bezprzewodowy) i domofon. Mam 3 numery telefonu w różnych strefach Polski, a połączenia 8-9 gr za minutę także z zagranicą. Jedyny większy wydatek to ten router z bramką (ale jest niesamowity). Można do niego podłączyć też zwykłą linię telefoniczną (lub ISDN), ale z tego całkiem zrezygnowałem, bo po co płacić abonament.
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
to juz wiem jedna wazna rzecz, jesli wifi to przez pcmcia.
Mam mozliwosc podlaczenia z kabla i to niedrogo, ale nie mam przekonania po co mi internet na kablu, czasem jestem poza domem i chcialbym modz sie okazjonalnie nawet platnie polaczyc. Takze chyba trzeba wejsc w wifi. Moj laptop (simens amilo costam) nie jest wcale stary (z wiosny), ale jak sie okazuje okrojony o wifi. Takze proponujesz dokupic karte...
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Jeśli naprawdę zależy Ci na bezprzewodowym necie wszędzie (w ramach zasięgu GSM) to pytaj o oferty u operatorów. Tylko pamiętaj GPRS nadaje się prawie wyłącznie do e-maila, gadugadu, i innych komunikatorów (bez głosu) gdzie ilość danych jest niewielka. Do www raczej nie. Podobnie EDGE. W rachubę wchodzi tylko UMTS, ale tu zasięg jesty tylko w dużych miastach. Karty do UMTS są chyba tylko na PCMCIA (problem z PC) i są dość drogie.
Z powyższych powodów sam nie wchodziłem w tę technologię. Nadzieja na lepsze jest w WiMAX - bezprzewodowy net o dużym zasięgu i bardzo szybki - ale to przyszłość (może niedaleka).

[ Dodano: 2006-10-19, 19:32 ]
Acha, do UMTS (i GPRS/EDGE) można wykorzystać też telefon komórkowy z daną funkcją i Bluetooth oraz kartę Bluetooth w laptopie. Tylko wtedy bardzo żre aku w komórce.
 
slivus  Dołączył: 05 Sie 2006
Jeśli chcesz mieć Internet wszędzie i okazjonalnie raczej to polecam SIMDATA z plusa. To jest w systemie pre paid, stawka 0.03gr za 100kb. A jako modem polecam tel siemens s55, tani, zgrabny, ma ir i bt -mój ma już przebieg 3GB i sie dobrze spisuje :mrgreen:
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
a moj obecny, simens c55 by sie nadawal? ma gprs.
Wylistuj mi prosze, co trzeba kupic zeby wszystko zaczelo chodzic. Mam simplusa, jesli to ma jakies znaczenie...
Ile to jest 100kB. powiedzmy w minutach przegladania forum :-/
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ta strona ma okolo 100kB, mozesz sprawdzic w przegladarce, powinno byc cos jak "page info". Tu masz strone z regulaminem: http://www.iplus.pl/promocje_simdata.html i tu zestaw: http://www.iplus.pl/uslugaiplus_simdata_modem.html
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
kivirovi napisał/a:
a moj obecny, simens c55 by się nadawal? ma gprs


Nie pamiętam w tej chwili, czy ma tylko WAP przez GPRS czy także internet. Sprawdzę, jak żona wróci.
Jeśli ma oba (tak sądzę), to musisz podłączyć go kablem szeregowym do gniazda w laptopie -masz takie?- (ewwent. USB, ale nie jestem pewien, czy driver modemu to obsłuży).
Takie łącze jest wolne, dochodzi do tego powolność GPRS. Może służyć do tego co wcześniej napisałem.
Pamiętaj także, że w GPRS płacisz nie za czas połączenia, ale za ilość przesłanych danych. Dlatego nie opłaca się do www. Chyba, że w umowie jest ryczałt bez ograniczenia ilości danych. Ja kiedyś tak miałem w erze, ale tylko na WAP (w telefonie).

[ Dodano: 2006-10-20, 20:06 ]
iplus w Plusie, to oferta prepaid, gdzie płacisz za ilość danych. Zbankrutujesz po pierwszej godzinnej sesji www (chyba, że będziesz patrzył przez godzinę w tę samą stronę www). :-(

[ Dodano: 2006-10-20, 20:21 ]
Powiem szczerze. GPRS jest fajne, gdy jadę samochodem i chcę mieć cały czas kontakt mailowy. Przychodzi mail - dostaję go od razu i przeglądam w programie pocztowym na laptopie. Naprawdę do www nie polecam, chociaż 3gr/100kB jest niewiele, ale są zawsze haczyki w sposobie naliczania oraz co najważniejsze - przy www kiepski komfort.
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
bardzo dziekuje za rady i prosze o nastepne.
czy da sie przegladac siec na iplusie?
czy jak kupie karte wifi na pcmcia i wetkne, to samo sie wszystko zrobi czy bede po prostu mial o 20dag ciezszego netebooka i 0 internetu?
czy warto kupic cos takiego w ciemno, nie wiedzac nic o zasiegu i rozmieszczeniu hotspotow w okolicy?
odkrylem jeszcze cos w moim laptopie ostatnio: przycisk z rysunkiem czegos w rodzaju latarni morskiej, co jak sadze obsluguje bezprzewodowa siec "LAN", cokolwiek to slowo oznacza. Tyle ze po nacisnieciu owego przycisku nie dzieje sie nic, poza zapaleniem odp. diody :(
Co to za licho?
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
kivirovi napisał/a:
przycisk z rysunkiem czegos w rodzaju latarni morskiej, co jak sadze obsluguje bezprzewodowa siec "LAN"


No to wygląda, że masz wbudowaną kartę WLAN (WiFi) :-) , co podejrzewałem - biorąc pod uwagę młody wiek laptopa. Tak się oznacza WLAN. ;-)

Zajrzyj do Mój Komputer->prawy przycisk Właściwości->zakładka Sprzęt->Menedżer Urządzeń->Karty Sieciowe
Tam powinna być Twoja karta WLAN

Samo przyciśnięcie przycisku WLAN nic nie daje, bo trzeba wcześniej skonfigurować sieć i znaleźć się w zasięgu Access Pointa (np. w Hotspocie). Podejdź do sklepu, gdzie kupiłeś lapka - to Ci skonfigurują. A potem np. w Rynku Pizza Hut. Powinno hulać.

A tu masz Hotspoty:
http://pdaclub.pl/hs/index.php?hs_c=26

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach