klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
a_czacha napisał/a:
Ja mam, nie jest źle, ale jak się ma makro obiektywy, to jakoś rzadko jest chęć nakładania.

potwierdzam, z niektorymi szklami dziala to rewelacyjnie (np z 35/2AL ktory jest ostry sam z siebie - git), ostatnio taki konwerter z plynna skala i stykami mozna bylo tanio wyhaczyc, znacznie taniej niz np manualny tamron 90 itp
Yaner napisał/a:
Czy ktoś może coś powiedzieć o takim czymś Panagor PMC Auto Macro 55/2.8 ?

kiedys czytalem o tym szkle na forum dpreview (sample tez byly) - mialo kilka pozytywnych opinii (przy czym to jest chyba 'pompka' - nie wszyscy lubia to rozwiazanie techniczne)
Nazwany napisał/a:
Zastanów się czy warto władować pieniądze w obiektyw, który jest z półki tych najniższych. Obiektywy z wyższych półek kosztują, oj kosztują. Może zamiast tego kupić jakąś hybrydę

albo jakiegos nikosia 995 czy innego 'lamanca' (teraz kosztuje taki 200-250pln a do macro faktycznie fajna zabawa, of coz to troche cofniecie w czasie, slaba szybkosc, tyci lcd , jak ktos patrzy przez pryzmat lustra to moze zobaczyc wiecej wad niz zalet)
pozdrawiam
kp
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Yaner, Co do pierwszego to cena przegięta. Co do drugiego to pseudo macro chyba
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Odpowiadając na pytanie z tytułu watku: zależy,jak bardzo Cię to wciagnie.Jesli tylko okazjonalnie,to pierścienie posrednie są optymalmynym rożwiązaniem ;dosyc tanio i "przerabiają' na makro wiekszośc obiektywów.Jesli badziej chcesz działac w tej dziedzinie,to trzeba sie pogodzic z zakupem obiektywu macro (głównie dla wygody focenia,a także szybkosci,bo nim trafnie dobierzesz długośc pierścieni ,motyw może zwiać).Ja od kilku tygodni uzywam sigmy 2,8/105.Może nie jest super-hiper,ale kupiłem ja w atrakcyjnej dla mnie cenie,jakośc optyki dla mnie jest naprawde dobra,bardzo wygodnie sie nia foci -jasność.
To oczywiście jest jedno z kilku możliwych rozwiązań,a decyzję jak zwykle są podejmowane przez zainteresowanego. :evilsmile:
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Obiektyw Panagor - był sprzedawany chyba też pod marką Vivitar, z dwóch pokazanych tylko on jest makroobiektywem. Nie jest to pompka, wygląd nadaje mu tzw "podwójny wyciąg" charakterystyczny dla obiektywów o skali odwzorowania 1:1 (tak jak Macro Takumar 50mm). Ten drugi zoom, to nie jest żadne macro.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Co do mocowania "na chama" - robię tak bo mi się nie chce ruszyć tyłka do sklepu po drobiazgi (dekielek, redukcja, karta pamięci) a zakupy w necie mi się nie kalkulują (wysyłka to pół ceny przedmiotu). I wcale nie trzeba tak mocno się przykładać- ściskam Raynoxa do oporu (delikatnie ;-) ) a potem wkręcam jak normalny filtr zamiast zakładać i puścić tak jak np. w Tamronie przy 67mm średnicy. Tylko uwaga, bo nie trzyma się zbyt solidnie!
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Luhso - domyślam się, ze chodzi Ci o link do dostawcy przejściówek? Jest ich mnóstwo, ale gwint M43 nie jezt zbyt popularny. Ja kupowałem pod adresem http://www.foto-akcesoria.com.pl/ - robią na zamówienie pod dowolny wymiar.
 

ares2k  Dołączył: 19 Lip 2008
mam pytanie dotyczace macro
mam super takumara 105/2.8 co zrobic abym mial odwzorcowanie 1:1 dodac do tego jakas soczewke czy pierscienie posrednie?
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Raczej zacznij od pierścieni.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008

 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
incosgnitos napisał/a:
tak szukając po necie ...
obecny zestaw do macro
ewentualnie poprzedni zestaw do macro

:shock: Robi wrażenie. A ja myślałem, że wystarczy kupić obiektyw do makro. :oops: ;-)

[ Dodano: 2008-11-03, 15:22 ]
Dyfuzor "home made" bardzo fajny :-) .
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zdjęcia Arka robią jeszcze większe wrażenie. Gdy projektował te zestawy miał już bardzo duże doświadczenie w makrofotografii. I potrafi te zestawy dobrze wykorzystać.
 

mac710  Dołączył: 18 Maj 2008
Czy miał ktoś do czynienia z obiektywem makro Sigma 90/2,8 PKA bez AF ?
 

Patryk Blaut  Dołączył: 07 Cze 2007
Sigma 70/2.8 - jak porzucisz makrofotografię zawsze będzie do portretu. Genialny obiektyw.
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
No dajmy na to, że do FA 70-200 kupię pierścienie.

Jaką będę miał odległość ostrzenia na 70, 100 i 135 mm? I, czy to da większą skalę odwzorowania, czy jednak raynox?
 
wujek  Dołączył: 12 Sty 2008
Podłączę się pod wątek. Czy ktoś spotkał się z Vivitarem Macro 90 2.8 (nie 2.5). Numer seryjny wskazuje na Komine. Czego można się po nim spodziewać? Szukałem, ale nie mogę nigdzie znaleźć nic konkretnego. Wszędzie piszą raczej o 90/2.5.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
luhso napisał/a:
Jaką będę miał odległość ostrzenia na 70, 100 i 135 mm?

To w dużej mierze zależy ile tych pierścieni założy się przed obiektywem. Nie wiem czy jest jakiś kalkulator do tego lub choćby dokładny wzór. Zoom przy korzystaniu z pierścieni pośrednich jest bardziej elastyczny niż stałka (tu trzeba już czasem tymi pierścieniami żonglować).
 

bumba  Dołączył: 16 Paź 2006
Re: Co warto kupic do macro?
Tok'Ra napisał/a:
Zastanawiam sie nad wkroczeniem w swiat mikrokosmosu. W opisach znalazlem, ze warto miec:
- mieszek z systemem mocowania klasycznego obiektywu,
- AUTO MACRO CONVERTER 1:1 (do czego to jest?),
- pierscienie posrednie,
- przejsciowke odwrotnego mocowania do obiektywu,
- soczewki x2 x4 x8 x10...(ale lepiej tylko x2 lub x4 bo wyzej znieksztalcaja),
- obiektyw 100/3.5 macro z jakas dodatkowa soczewka 1:1 (do czego jest soczewka 1:1?), ...hmmm

Jak zwykle - sporo technikaliow - ale moze ktos praktycznie poradzi, z czym jest najmniej walki i problemow i co warto kupic by najtaniej uzyskac fajne rezultaty?



Polecam na początek tanią Cosinę makro 100/3,5.
Wykonanie tandetne ale optyka całkiem niezła. No i cena - ok 350 zł.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
mgluszkowski, czy widziałeś na jak bardzo stary post odpowiadasz? ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
mgluszkowski napisał/a:
No i cena - ok 350 zł.
aż tak potaniały :?:
myślę że 400-450 to bardziej realna cena za niezajechany egzemplarz

i to niezależnie od tego na jak bardzo stary post odpowiadasz
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Żeby nie zakładać nowego wątku... przymierzam się do macro. Upatrzyłem sobie taki obiektyw: klik. Warto, nie warto?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach