asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Crow, warto
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Sam bym go brał, tylko jednak powstrzymuje mnie przed tą decyzją to, że nie jest "A".
A jednak błyskanie w makro jest dość przydatne. Jak ci robaczek ucieka, to p-ttl jest błogosławieństwem. Chyba, że nastawiasz się na niebłyskanie, albo na pełen manual.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Zdecydowanie warto. To w prostym rozwinięciu szkło Takumar 100mm. Lubię ję może tak bardzo dlatego, że akurat mi robaczek nie ucieka. :mrgreen:
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
a ja mam pytanie do tref
Chce coś taniego do makro.
WYbrałem takei trzy rzeczy:
-pierścienie posrednie
http://www.allegro.pl/ite...200d_k100d.html
- zestaw soczewek
Zestaw Soczewek Makro HD 1d, 2d, 4d oraz 10d
http://www.allegro.pl/ite...k20_k_m_km.html
-soczewka makro
http://www.allegro.pl/ite...dedykowana.html


Jaka jest róznica pomiędzy pierścieniami a soczewkami do makro, jak to współgra z kitowym obiektywem?
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
a_czacha napisał/a:
Zdecydowanie warto.


No fajne szkiełko - też nad nim się zastanawiam tylko że skala odwzorowania marna.....:(
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Dostałem zdjęcia wnętrza. Szkło jest zasyfione i to strasznie drobnicą. Łatwo się rozbierają Pentaxy? Stare emki z Zeissa rozbierałem nie raz i czyściłem i jeśli nie jest to bardziej skomplikowane można się skusić.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
pinus napisał/a:
Zestaw Soczewek Makro HD 1d, 2d, 4d oraz 10d

Wiem że nie do mnie, ale.
Ja jednak skusiłem się na raynoxa, trochę droższy, ale efekty są naprawdę świetne.
Crow napisał/a:
Łatwo się rozbierają Pentaxy
Ja nawet nie dałem rady odkręcić śrubek bagnetu w moim takumarze :-D . Ale to może tylko brak porządnego śrubokręta. Mocno się cholery trzymają.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Crow napisał/a:
Dostałem zdjęcia wnętrza. Szkło jest zasyfione i to strasznie drobnicą. Łatwo się rozbierają Pentaxy? Stare emki z Zeissa rozbierałem nie raz i czyściłem i jeśli nie jest to bardziej skomplikowane można się skusić.


nie warto czyscic. Na zdjeciach tego nie zobaczysz. No chyba, ze dla swojego samopoczucia.
 

ares2k  Dołączył: 19 Lip 2008
W zwiazku z tym ze nabylem ostatnio SMC A 50/2.8 MACRO :) mam pytanie. Obiektyw ten ma odwzorcowanie 1:2 ja chce miec 1:1 jakie pierscien posredni musze podlaczyc aby miec taka skale czy 16 mm wystarczy? Drugie pytanie ktore mnie nurtuje dotyczy pomiaru swiatla z podlaczonymi pierscieniami np. obiektyw ten podalaczam przez pierscien 16 mm body wie ze ogniskowa wynosi 50mm ale pierscien ja wydluza. body oblicza czas migawiki dla 50 mm a nie dla 50 mm + 16 mm wiec czy czas migawki nie bedzie za krotki? a moze ja cos zle rozumuje?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
ares2k napisał/a:
body oblicza czas migawiki dla 50 mm

Czas migawki nie ma nic wspólnego z ogniskową obiektywu.
Światłomierz nie musi wiedzieć jaka jest ogniskowa, żeby mógł ustalić ekspozycję.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
ares2k napisał/a:
Obiektyw ten ma odwzorcowanie 1:2 ja chce miec 1:1 jakie pierscien posredni musze podlaczyc aby miec taka skale
nie znam się ale o ile wiem to musisz dokręcić tyle samo co ogniskowa czyli 50mm wtedy uzyskasz 1:1... niech mnie poprawią jak się mylę...
 
KUBAS111  Dołączył: 21 Gru 2008
Polecam Tokinę 28-70 3,5-4,5 MF z funkcją macro
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Jeszcze wracając do 50mm Macro. Zwiększyć odwzorowanie można m.in: pierścieniem pośrednim i pierścieniem odwrotnego mocowania obiektywu. Drugi sposób jest mniej bolesny dla kieszeni. Soczewki na razie pomijam w dywagacjach. Oczywiście jest jeszcze telemakrokonwerter, ale ludzie jakoś się boją tego używać (nie wiem czemu). Daje on płynne przejście po skali odwzorowania, że się tak wyrażę. No, można też założyć pierścienie lub jeden regulowany pierścień typu Vario (zastąpi kilka), ale ten jest ostatnio rzadszy, niż telemakrokonwerter ze stykami...
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Dodam, że te telemakrokonwertery są o tyle fajne, że zajmują niewiele miejsca w torbie, zakładamy je tylko w miarę potrzeby i dają skalę 1:1 ze zwykłą (zazwyczaj jasną i dobrej jakości) 50-tką.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Co do odwrotnego mocowania, to chyba ma sens jedynie jeśli to zwykła 50ka.
Jeśli to macro, to chyba nie warto wywracać jej do góry nogami.
W końcu jest jakoś tam dobrze skorygowana do makro, ale pewnie tylko w jedną stronę :-D .

Za to ja się ostatnio zastanawiam nad takumarem 100mm macro.
Myslę, żeby mu dorobić styk A, żeby działał p-ttl.
Zakładając, że pracuje się na f/16, f/22 można nawet na pamięć się nauczyć
potrzebnych korekcji ekspozycji.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Witam
Posiadam obiektyw Cosina 100/3.5. Ponieważ chcę teraz kupić Sigmę 70/2.8 Macro jako portret, a ma ona funkcję Macro, to czy jest sens zostawiać jeszcze Cosinę? Wydaje mi się, że w makro Sigma powinna być lepsza, ale pewności stuprocentowej nie mam. Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
Mirek
 

gonia65  Dołączyła: 06 Sie 2008
Jakby co, to jestem zainteresowana :-)
 

mac710  Dołączył: 18 Maj 2008
Dostałem wczoraj tego SMC 100/4 macro o którym była mowa wcześniej w temacie. W środku rzeczywiście troszkę zapylony jednak na zdjęciach nie widać tego i rzeczywiście nie ma sensu tego obiektywu czyścić.

 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Bardzo prawidłowy obiektyw. Gratuluję! Tylko podczepić i pstrykać.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
mac710, to jest ten którego ja nie wziąłem?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach