luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Profile barwne ICC.
(Źródło; http://www.fotografuj.pl )

Jednym z najważniejszych internetowych wydarzeń mijającego tygodnia była premiera nowej wersji przeglądarki internetowej Firefox, postrzeganej jako najpoważniejszy konkurent Internet Explorera. Wśród wielu nowych funkcji dostępnych w trzeciej odsłonie programu, znajduje się również ta, na którą fotografowie publikujący swoje prace w Internecie czekali od wielu lat – możliwość zarządzania kolorem wyświetlanych zdjęć za pomocą zaszytych wewnątrz nich profili barwnych ICC. Skorzystać mogą na tym przede wszystkim ci, którzy chcą zamieszczać swoje zdjęcia w Internecie bez potrzeby konwertowania ich palety barw z przestrzeni szerszej (np. AdobeRGB) do sRGB. Firefox 3 to kolejna – po popularnej na komputerach Apple aplikacji Safari – przeglądarka wyposażona w taką możliwość.

Niestety funkcja ta domyślnie została w nowym "Lisku" wyłączona. Aby ją uruchomić, musimy po zainstalowaniu przeglądarki przeprowadzić następujące czynności:

1. Wpisać w polu adresu about:config i potwierdzić klawiszem Enter. W oknie przeglądarki ukaże się ekran z ustawieniami przeglądarki.
2. W polu Filter wpisać gfx. Ukaże się lista opcji związanych z wyświetlaniem grafiki.
3. Kliknąć dwukrotnie parametr gfx.color_management.enabled, którego wartość domyślnie ustawiona jest na False. Parametr ten zostanie przestawiony na True.
4. Wyłączyć przeglądarkę i uruchomić ją ponownie.

Aby sprawdzić, jak nasza przeglądarka radzi sobie z obsługą profili barwnych udajmy się na stronę internetową www.color.org i postępujmy zgodnie z zamieszczonymi tam wskazówkami. Jeżeli wyświetlany na stronie obraz ma jednolitą, naturalną kolorystykę, to znaczy to, że nasza przeglądarka poprawnie obsługuje profile barwne.

Oczywiście włączenie obsługi profili barwnych w naszej przeglądarce nie sprawi, że wszyscy goście w naszej galerii zdjęć będą oglądali obraz tak samo dobry, jak my. Nowa funkcja przeglądarki Firefox jest jednak krokiem w dobrym kierunku – można się spodziewać, że pójdą w nim również twórcy konkurencyjnych produktów, takich jak Internet Explorer, Opera i innych.

------

http://www.e-foto.pl/down...a%20-%20ICC.pdf

Firefox 3;

http://www.mozilla.com/en...&os=win&lang=pl

------

Przyznam, że nie wiem do czego służy to profilowanie. Tworzę temat, bo być może będzie to komuś potrzebne. Jeżeli możecie, byłbym wdzięczny za krótkie wytłumaczenie czym to jest, i do czego w praktyce służy.

Wiem tylko tyle, że po ustawieniu tej funkcji obraz na stronie próbnej nabrał ładnych kolorków ;].

Pozdrawiam.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Profile barwne w przegladarce? Niezla bzdura. To po kiego wprowadzali sRGB? :shock:
 
quasi  Dołączył: 08 Kwi 2008
Dopiero się dokopałem, temu tak poźno odpowiadam...ale, może przyda się. Profile ICC, przeznaczone są do drukarek i druku. Nie poprawią jakości wyswieltlania zdjęć w przegladarce, etc... Jesli chodzi o profile kolorów w komputerze, to chyba najlepszym rozwiązaniem jest kodak_dc - co i tak niewiele nam daje, ponieważ większość monitorów LCD nie wyświetla pełnej gamy kolorystycznej=>ograniczenia fizyczne sprzętu :-P
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Profile to nie bzdura bo pozwala to poprawnie wyświetlać w przeglądarce pliki jpg w AdobeRGB a nie tylko sRGB.
Obecnie przydatność niebyt duża bo 99,9 % stron ma zdjęcia w sRGB a dodatkowo spowalnia to działanie przeglądarki o ok. 10-15 %.
Początkowo miałem włączone ale ostatecznie wyłączyłem z powodu braku stron prezentujących zdjęcia w przestrzeni AdobeRGB...
 
quasi  Dołączył: 08 Kwi 2008
Markus napisał/a:
Profile to nie bzdura

Nie, nie bzdura, a usystematyzowanie. sRBG, to również standard zwiazany z pracą w internecie (m.innymi wyświetlaniem plików graficznych). Problem przeglądarek (a głównie ich programistów), i wyświetlania zdjęć jak i filmów, nigdy nie będzie rozwiązany do końca. CD, DVD, HD...Sprzęt nie nadąża, a nam pozostało ->walić to :-/
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Markus napisał/a:

Początkowo miałem włączone ale ostatecznie wyłączyłem z powodu braku stron prezentujących zdjęcia w przestrzeni AdobeRGB...

Ja paradoksalnie początkowo miałem wyłączone ... ale barwy na stronach miałem bardzo mocno "przewalone" (przesycone) ... powód ? - monitor 92% AdobeRGB i zdjęcia w sieci w wąskiej przestrzeni sRGB.

Szkoda że nie ma więcej publikowanych zdjęć w przestrzeni AdobeRGB :-(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach