rysiacz  Dołączył: 04 Sie 2008
Rysy na obiektywie
Witam
Mam pentaxa k200d i do tego obiektyw tamrona 70-300 i moi rodzice pożyczyli go ode mnie na weekend. Zarysowali mi obiektyw :( 3-4 małe ryski obok da się to jakoś gdzieś usunąć - polerowanie czy coś takiego ? Zmieni sie jakoś zdjęć ? Pozdrawiam
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
rysiacz napisał/a:
Zmieni sie jakoś zdjęć ?

Jesli ryski nie sa naprawde glebokie i duze, to jakosc sie nie zmieni :-)
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Jak to są ryski na przednij soczewce, to IMHO możesz to olać. Najlepiej zrób kilka zdjęć i spróbuj zaznaczyć na nich fragmenty obrazu których jakość pogorszyły te ryski.
Uprzedzam - może to być ciężkie zadanie.
Kiedyś optyczni testowali Lkę z porysowaną tylną soczewką, i jakoś nie narzekali na jej osiągi.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
LDevil napisał/a:
Uprzedzam - może to być ciężkie zadanie.
Przyklej na przednia soczewke pol-centymetrowy kawalek papierka post-it, ale koniecznie oryginalny 3M, zeby potem nie meczyc sie z klejem na soczewce, zrob zdjecie, i sprobuj na nim znalezc ten papierek. Nie da sie zlokalizowac rysy z przedniej soczewki na zdjeciu. Bardzo duzo rys moze wplynac na kontrast, jakies dziwne flary przy zdjeciach pod slonce, ale nigdy nie bedzie ich widac w jednym miejscu. Kazdy piksel jest rownoczesnie oswietlany swiatlem z calej powierzchni przedniej soczewki - oczywiscie w ramach na jakich pozwala przyslona. Dlatego na pelnej dziurze obraz jest mydlany na calej powierzchni kadru, a nie tylko w rogach. Z tylna soczewka jest troche inaczej. Jesli rysa jest gleboka, mozna loklanie znalezc jej ksztalt na zdjeciu.

Generalnie polecam kupowanie zasyfionych obiektywow z rysami - czasem mozna cos kupic za pol ceny, a z rysami na tylnej soczewce nawet jeszcze taniej, a wplyw rys i paprochow na jakosc jest minimalny. Ja sie boje kupowac idealnych obiektywow, bo idealnie czysty obiektyw mogl byc rozkrecany i czyszczony, a potem niedokladnie zlozony. To dopiero ma wplyw na jakosc.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Generalnie polecam kupowanie zasyfionych obiektywow z rysami
Byle nie z dna rzeki.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
dzerry napisał/a:
Przyklej na przednia soczewke pol-centymetrowy kawalek papierka post-it, ale koniecznie oryginalny 3M

Zrobiłem taki test z muchą na szybie. Najpierw wyostrzyłem na muchę, potem na widok za szybą. Efekty są gdzieś w wątku o bokeh.

[ Dodano: 2008-10-09, 16:58 ]
http://pentax.org.pl/view...=asc&start=2852
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
No cóż ja w zasadzie nigdy nie widziałem problemów ze śmieciami na przedniej soczewce dopóki nie zacząłem używać sigmy 10 - 20. Okazuje się, że tutaj np na przysłonie f8 widzę wszystkie większe zabrudzenia na szkle, są one dużo większym problemem niż syfki na matrycy. To jedyne szkło które wciąż czyszczę :->
 

rysiacz  Dołączył: 04 Sie 2008
Wczoraj porobiłem parę zdjęć i na razie nie jest źle ale wiecie jak to jest nowy obiektyw :( dzięki wielki za wszystkie opinie :)
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Wiemy, wiemy :)
Na jakość zdjęć nie powinno to wpływać, ale z drugiej strony czasami nie da się przez to spać po nocach :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach