Gesso  Dołączył: 20 Lip 2008
Jak wyjąć matówkę ?
jak w temacie chciałbym wyjąć matówkę z pentaxa k200d w celu jej wyczyszczenia jak to zrobić ? Proszę o pomoc lub linki bo ja nic nie znalazłem na forum na ten temat
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
To chyba będzie tak samo jak w innych pentaksach, szukaj takiej wypustki w pobliżu bagnetu, szczypcami pociągnij może wyskoczy. Tylko przy czyszczeniu łatwo ją zniszczyć, świadomy jesteś tego?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
bix napisał/a:
szukaj takiej wypustki w pobliżu bagnetu, szczypcami pociągnij może wyskoczy.
A najlepiej od razu młotkiem. :evil: bix, jesli tego nie robiłeś, to chociaż nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Gesso, Słabo szukałeś, :-/ wątków o wyjmowaniu matówki jest co najmniej kilkanaście, z obrazkami i filmami włącznie. np. http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=270920
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dada napisał/a:
Słabo szukałeś
najlepiej jak ktos zrobi to za ciebie... :evil:
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
Dada napisał/a:
bix, jesli tego nie robiłeś, to chociaż nie wprowadzaj ludzi w błąd.


No dobra przepraszam, napisałem szybciej niż ułożyłem w głowie wypowiedź.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Gesso napisał/a:
jak w temacie chciałbym wyjąć matówkę z pentaxa k200d w celu jej wyczyszczenia jak to zrobić ?


Wpierwej zadaj sobie pytanie czy aby na pewno musisz to robić.
Napisz co zmusza cię do tego, może błędnie interpretujesz objawy.
Opisz co cię trapi, bo jakoś tak czyszczenie matówki w nowym aparacie jakoś mi nie pasuje.
 
Gesso  Dołączył: 20 Lip 2008
Mam czarne kropki prawdopodobnie jakiś kurz na matówce i pędzelkiem się nie da ich usunąć myślę że są od wewnętrznej strony dlatego chcę ją wyjąć i wyczyścić.Drobinki te są widoczne i po wyjęciu obiektywu lustro jest czyste.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Gesso napisał/a:
Mam czarne kropki
Ale gdzie? Jak na skórze, to do dermatologa. Jak w wizjerze, to rzeczywiście najprawdopodobniej na matówce. Jak na zdjęciach, to matryca do czyszczenia, a nie matówka.
 
Gesso  Dołączył: 20 Lip 2008
Już jest OK wyczyściłem od wewnątrz i jest wszystko w porządku. (Poczyściłem trochę szczotką drucianą i jeszcze dwa razy młotkiem jest jak nowa) :lol: .
DZIĘKUJĘ wszystkim za linki i pomoc.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Gesso napisał/a:
Już jest OK wyczyściłem od wewnątrz i jest wszystko w porządku


Opisz dokładniej problem, gdzie był ten syf, jak go zlokalizowałeś, jakie były obajwy, jak go usunąłeś, to pomoże następnym z podobnym problemem.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Hej! Ale to przecież zależy od aparatu! W takim MXie wyjęcie matówki to w sumie pryszcz, w k100d czy K10d też spoko (w 6x7 nie wymieniałem, ale wydaje mi się, że tam to banał absolutny), ale już w MZ-50 na ten przykład to chyba trzeba pół aparatu przynajmniej rozebrać.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
matb napisał/a:
w MZ-50 na ten przykład to chyba trzeba pół aparatu przynajmniej rozebrać.
Wyjmuje się identycznie (we wszystkich MZ) jak w K100, czy K10, tyle że ten cycuś do odciągania jest schowany pod gąbką i ramkę trzeba odciągnąc, bo sama nie odskakuje.
 
Gesso  Dołączył: 20 Lip 2008
Panie Dybon w moich wypowiedziach jest wszystko napisane tylko trzeba uważnie je czytać. Pisze że mam K200D że miałem brudną matówkę czyściłem od wewnątrz pędzelkiem, no chyba nie szczotką drucianą, pisze też że syf ten był widoczny przez wizjer nawet po wyjęciu obiektywu i że lustro było czyste.
Wyjmuje się tak samo jak w pentaxie K10 i K100 co można sprawdzić pod linkami które podali inni bardzo mili forumowicze.
 

Johanson  Dołączył: 28 Cze 2008
jak wyjąć matówkę z ME super,
albo wyczyścić obustronnie bez wyjmowania


pomocy!
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Rozbiórka aparatu do spodu, niestety. :-/ ME-S nie ma łatwo demontowalnej matówki, w przeciwieństwie do kilku innych plesniaków. Proponuję przyzwyczaić sie do brudnej. :-P
 

Johanson  Dołączył: 28 Cze 2008
ale może są jakieś obejścia aby efektywnie dwustronnie wyczyścić na mokro matówkę w tym body
od strony obiektywu - jakoś dam sobie radę ;-)
ale druga strona? - można coś zdziałać podnosząc migawkę?
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Aż musisz na mokro pucować?
Mi pomogło podmuchanie gruszką we wszystkie szpary w pobliżu matówki.
W ten sposób pozbyłem się syfu od strony pryzmatu, a widać go było jako czarne plamy.
 

Johanson  Dołączył: 28 Cze 2008
...znam właściwości dobrej gruchy :-)

i jeszcze jedna zagwostka - czy pentaksiarze z Poznania ( a zapewne takowi tu są)
mogliby podać jakieś namiary na punkt w którym można analogowego pentaxa oddać do przeglądu, przesmarowania i sprawdzenia

z góry dzięki, i salut
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
W ME-S dostęp do matówki jest w zasadzie od strony komory lustra. Żeby dostać się do drugiej strony, trzeba wylutować taśmę ze ścieżkami elektronicznymi (chyba że jest inny sposób, którego nie znam ;-) ) i wyjąć pryzmat. A po rozbebeszeniu tego wszystkiego trzeba wszystko złożyć w całość tak, żeby działało. A to chyba jest najtrudniejsze :)
 

dejot  Dołączył: 29 Cze 2008
Witam, kilka dni temu wyciągałem matówkę z ME-S, zajęło mi to jakieś 45 minut max, oprócz 2 kabelków które są na wierzchu nie trzeba nic lutować

-odkręcasz spust (kręci się jak gałka, kurek) i wszystko po kolei co się tam da
-odkręcasz dźwignię naciągu - najlepiej mieć szczypce co żeby zbytnio nie uszkodzić tej -nakrętki, ostatecznie przykładasz śrubokręt do jednego z rowków i uderzasz w niego kombinerkami itp. do poluzowania.
- tego plasticzku gdzie są przyciski nie trzeba odkręcać
otwierasz komorę od filmu, blokując widełki do przewijania (śrubokrętem) i trzymając za korbkę odkręcasz ją po czym wyciągasz, uważaj na zatrzaśnięcia tylnej ścianki (nie pamiętam czy tam od środka były jakiś śrubki)
-pod korbką przewijania jest nakrętka do odkręcenia na takiej samej zasadzie jak przy dźwigni naciągu
- odkręcasz śrubki z górnej osłony ( 2 w okolicach obiektywu po bokach, kilka z góry i z tyłu), (stopki nie odkręcasz :P ) obudowa pięknie schodzi.
-teraz szok ile tam tego jest (po co ja to rozkręcałem i jak poskładam ;))
-trzymając aparat w jego normalnej pozycji użytkowej, po prawej stronie pryzmatu tak w głębi jest śrubka trzymająca kawałek taśmy, odkręcasz ją (jeżeli masz książkę serwisową ME-s to na stronie 17 śrubka o której mowa przykręca podkładkę nr 212, link do ściągnięcia był gdzieś na forum, jak będziesz chciał to napisz adres meila na pw, ale szczerze to za wiele nie rozjaśnia ona ;) )
i przy okazji 2 śrubki od wizjera, 4 trzymające pryzmat.
- po prawej stronie pryzmatu na taśmie masz czerwony i niebieski kabelek (nie przecinaj czerwonego ;P ) zlutowane do taśmy w jednym punkcie, odlutowujesz je.
-delikatnie odklejasz taśmę od pryzmatu i kiedy wszystko ładnie "lata" wyciągasz tą część taśmy którą odkręciłeś (po prawej stronie) trzeba się trochę nagimnastykować i robić to delikatnie co by nic sobie nie zepsuć.

Jak już to wyciągniesz to jesteś, że tak powiem "w domu" i dalej już sobie poradzisz.

Jak nie masz twardych śrubokręcików (i nie mówię tu o takich za 5 zł od chińczyka) to może nie ryzykuj "rozjechaniem" którejś śrubki i utknięciem w miejscu.

No i najgorsze to poskładać :) mam nadzieję, że coś pomogłem.
Daj znać czy się "odważyłeś"

Pozdrawiam i powodzenia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach