kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Jupiter 9 - jak rozebrać
Niestety w moim Jupiterku zablokował się listek przyslony i muszę go rozebrać. Nie wiem czy zacząć się do niego dobierać "od przodu czy od tylu", jak w tym obiektywie łatwiej dotrzeć do przysłony? Rozbierał ktoś?
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Mam podobny problem z Jupiterkiem, jeden z listków pozostał na środku. niestety nie mam Jupka przy sobie, lezy 100 km dalej, ale na 2 tygodnie będę coś z tym
"medykował". Myślę że można to zrobić bez rozjustowania optyki

[ Dodano: 2008-11-19, 09:37 ]
Przywiozłam Jupiterka
Stara wersja obudowy. Odkręca sie tak:
Od przodu wykręca się cały obiektyw z korpusu, potem odkreca sie tył (cała sekcja soczewek, nie rozbierać) Jest dostęp do mechanizmu przesłony. W moim wypadły 3 listki, co gorsze jedej jest nieco pomiety) Tylna sekcja soczewek dokręcona jest do oporu, nie ma obawy o rozjustowanie.

[ Dodano: 2008-11-20, 20:26 ]
Potem wykręcasz podobnie przód i zdejujesz pierścień przesłony szeroki, 3 śrubki i blokada obrotu


[ Dodano: 2008-11-20, 20:29 ]
Od lewej: przedni i tylni czon obiektywu
Po środku u góry korpus z gwintem do aparatu, u dołu sekcja przesłony.
Po prawejPierścień domykalący przesłonę i podkładki regulujące odstęp całości od odległości bazowej czoła obiektywu.

[ Dodano: 2008-11-20, 20:33 ]
Wewnątrz obudowy mechanizmu przesłony widać rozsypane listki i mosiężną zapinkę pierścieniową.
Aby ją zdjąć trzeba czymś toto ścisnąć (nie nam nic pod reką więc cd. jak będe miał)

[ Dodano: 2008-11-20, 20:36 ]
Wprawdzie dostęp jest możliwy po zdjęciu tylko jednej sekcji ale lepiej nie kombinować śrubokręcikiem przy soczewkach.

[ Dodano: 2008-11-20, 20:44 ]
Dostęp do śrubki blokady odkręcenia przedniego członu po zdjęciu dużego pierścienia przesłonyz boku osady przesłony przez otwór w ślizgu (śrubka ugryta głęboko w otworze)
Mój Jupek to wrak więc mogę eksperymentować, ale jeżeli zależy na pewności lepiej oddać do zaufanego serwisu.
Jeśli uda mi się to złożyć i jeszcze do tego będzie focić :shock: to się pochwalę.

[ Dodano: 2008-11-29, 18:01 ]


[ Dodano: 2008-11-29, 18:07 ]
Po zdjęciu sprzężystego pierścienia wyjmuje sie górną prowadnicę listków. (tu na niej leżą nierozsypane listki.
Potem układa się listki w gniazdach, jest to trudne ale da się, najgorzej z 4 ostatnimi boo trzeba je podłożyć po pierwsze.
Wklada się górny pierścień prowadzący, UWAGA ważne ułożenie nacięć w pierscieniu na kołki listków przesłony i połozenie gwintu zblokowania pierścienia prowadnicy z zewnętrznym pierścieniem obrou przesłony
Potem trzeba to zabliokować złocistym sprężystym pierscionkiem z dwiema dziurkami.
I w odwrotnej kolejności wszystko skręcić.

[ Dodano: 2008-11-29, 18:09 ]
1.

2.

3.

4.

5.


[ Dodano: 2008-11-29, 18:12 ]
1.Próba generalna
2. f/2
3. f2 z boku
4. crop z fot 3
5. crop z fot 2
czyli :-B :-B :-B

[ Dodano: 2008-11-29, 18:14 ]
Nie potrafię prościej tego opisać.
kenzo, Co z twoim "Ju"?

[ Dodano: 2008-11-29, 20:20 ]
Niestety zauważyłem po kolejnych kilkunastu fotkach tendencję do FF

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach