Krasio1  Dołączył: 06 Lip 2008
jak zrobić z pentax-m pentax-a
Nie jestem pewien sprawności działania więc jak coś źle to mnie poprawcie ale u mnie działa.

1.Izolujemy pierwszy styk w body(najlepiej kawałkiem kartki)
2.Wszystkie inne styki zwieramy folią aluminiową (szczególnie zewrzeć ten wklęsły)
3.Na obiektywie wybieramy najwyższą przysłonę
4.I gotowe -jeśli wszystko dobrze zrobiliście a to nie jest łatwe to powinna działać cała automatyka.

komentujcie czy u was też to działa i jak.

pozdro,Krzysiek
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Krasio1, poczytaj trochę o różnicach pomiędzy kolejnymi pokoleniami szkieł Pentaksa. Pentax-A ma taką zaletę, że przysłonę możesz wybierać pokrętłem na body. Ze szkłem M czegoś takiego nie osiągniesz, choćby dlatego, że ma za mało styków. 8-) Już nie mówiąc o trybie Tv...
 

Krasio1  Dołączył: 06 Lip 2008
no właśnie robiąc to co napisałem powyżej działa automatyka z body
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Jesteś pewien? Bo jeśli to prawda, to byłaby to rewolucyjna rewelacja.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
to ja poprosze o wyjasnienie CO dziala i JAK
 

Krasio1  Dołączył: 06 Lip 2008
na 99.99% Zrobiłem tak z M 85/2 5 minut temu analizując budowę A 50/1,4 .Zrobiłem krótki test- na każdej przysłonie ekspozycja idealna, głębia ostrości się zwiększa, wszystko regulowane z body identycznie jak w pentax-A :D:D
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
No to zrób zdjęcie M-ką na pełnej dziurze. Potem ten sam kadr na F22 (ale ustawionym na aparacie pokrętłem, nie pierścieniem przysłon - pierścień na obiektywie ma być dalej na F2). I zamieść oba zdjęcia (mogą być pomniejszone), koniecznie z EXIFem.

[ Dodano: 2008-10-11, 22:26 ]
Może jeszcze uda Ci się zrobić innym aparatem zdjęcie tego body z podpiętym obiektywem, ustawionym pierścieniem przysłony na F2, a na wyświetlaczu aparatu F22 na przykład. Bo coś mi się nie chce wierzyć, że przysłona się w ogóle jakakolwiek wyświetla na aparacie.
 

Krasio1  Dołączył: 06 Lip 2008
na obiektywie jest zawsze przysłona najbardziej ściśnięta tak jak w A żeby wajcha mogła się ruszać
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Krasio1, za http://kmp.bdimitrov.de/technology/K-mount/Ka.html

Cytat

Linear Operation of the Diaphragm Actuator

The least-noticeable change is in the movement of the diaphragm actuator. In the original K-mount its displacement is proportional to the diameter of the diaphragm opening. In the KA mount, it is proportional to the area of the diaphragm opening, and thus to the selected f-stop. This leads to an identical stop-displacement between any two consecutive f-stops, and thus greatly simplifies the operation of the body in the Tv and P operating modes. All KA lenses have the same stop-displacement.


Styki to nie wszystko.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
l_uka, :-B Bo tego akurat nie wiedziałem. Ciekawy szczegół.
 

Krasio1  Dołączył: 06 Lip 2008
weźcie ktoś tak zróbcie bo karta SD została u kolegi a kabla od komórki aktualnie szukam

[ Dodano: 2008-10-11, 23:00 ]
http://picasaweb.google.p...omemodePentaxA#
tylko tyle mam możliwośc narazie pokazać jutro wyśle wszystko
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Jak na razie jestem trochę zaskoczony.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Krasio1, a czy potrafisz zrobic tak, aby szkielko A zachowywalo sie jak M w stosunku do lampy? to znaczy zeby nie blyskala 2 razy tylko raz? Przy zachowaniu sterowania przyslona z korpusu? Jak dojdziesz do tego, prosze o tutka :-)
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
Musze przyznac, ze zaskakujacy eksperyment :-) Pokusilem sie o przetestowanie go we wlasnym zakresie i jestem zaskoczony wynikami :-) Faktycznie, podpialem SMC-M 135/3.5 do tak spreparowanego body i jestem w stanie wybierac z poziomu aparatu wartosc przyslony :-) Co prawda aparat nie zna wartosci granicznych obiektywu, wiec wartosci przyslony na body sa liczone od 1.4 co odpowiada pelnej dziurze a wiec 3,5 rzekomego obiektywu i dla tej wartosci aparat dobiera prawidlowo czas ekspozycji, natomiast im wieksza wartosc przyslony zaczniemy ustawiac w aparacie tym bardziej przeswietlone zdjecia wychodza i trzeba wprowadzac korekte. Tu sprawa wyglada identycznie jak przy tradycyjnym uzywaniu Mki z K10D :-)
Efekt wybierania wartosci przyslony z body mozna obserwowac korzystajac z funkcji podgladu optycznego, im wieksza wartosc wybierzemy tym bardziej domkniete listki przyslony widac w obiektywie :-)

Tak czy owak, ciekawy eksperyment i potwierdzam to co autorowi tego watku udalo sie odkryc :)
Aha moze uscisle jeden element, ten pierwszy pin, ktory ma byc zaizolowany to ten liczony od wypustu blokady bagnetu obiektywu (na diagramie ze strony Dimitrova oznaczony jako r3 :-B
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
piter_76 napisał/a:
potwierdzam to co autorowi tego watku udalo sie odkryc

znaczy co sie udalo odkryc? ze to nie ma prawa poprawnie dzialac? Aparat nie dobiera poprawnie ekspozycji i to jest fakt - tutaj nie ma czego odkrywac.
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
odkryc fo, ze zwierajac odpowiednie styki masz wplyw na sterowanie przyslona z body, a to, ze blednie sa dobierane parametry ekspozycji to juz inna sprawa, tylko tyle i az tyle mialem na mysli.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
piter_76 napisał/a:
zwierajac odpowiednie styki masz wplyw na sterowanie przyslona z body

na tym wlasnei polega cala zabawa z wprowadzeniem szkiel typu A :evilsmile:

piter_76 napisał/a:
a to, ze blednie sa dobierane parametry ekspozycji to juz inna sprawa

czyli potwierdzasz, ze to nie dziala tak, jak przy szklach A, czyli nie ma co sobie glowy zawracac. Gdyby bylo inaczej, mozna by przeciez bagnet zmienic na A i juz - Pentax nigdy nie wprowadzil takiego upgradu szkiel, bo to niemozliwe.
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
Odpowiednio nawiercając bagnet da się nawet przekazać do body wartości przysłony - np. od 2 do 22.
Niestety - kąt wychylenia popychacza jest w M i A zupełnie inny (vide cytat od l_uka) - najłatwiej to sprawdzić na np. dwóch 50-takch ustawionych na przysłonę 5,6 albo 8.
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
a czy ja gdzies napisalem, ze to dziala rewelacyjnie i jest swietna alternatywa dla tych, ktorzy nie chca przeplacac za szkla z pozycja A ? :-) Po prostu potwierdzilem, ze da sie cos takiego uzyskac i opisalem jakie sa tego skutki, ot i cala historyja, nie zamierzam sie zabawiac w adwokata kolegi Krasio1, to juz pozostawiam jemu :-)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Czyli można powiedzieć, że coś tam działa, ale nie do końca. No i to coś, co jest, nie nadaje się do praktycznych zastosowań, nawet z korektami ekspozycji (przeszkadza sposób odchylania popychacza inny niż w szkłach od A wzwyż).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach