pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ale to może mieć pewne zastosowanie. Jak te manipulacje dotyczące izolacji bagnetu dokonamy na obiektywie, a nie na korpusie, tak, żeby aparat prawidłowo czytał jasność aparatu z bagnetem K, to po ustawieniu aparatu w trybie A można zyskać. Co konkretnie?
- aparat wie, jaką jasność ma obiektyw przy pełnym otworze.
- ustawiając w trybie A nie wybieramy wartości przysłony, tylko podajemy wartość ustawioną na obiektywie
Zysk - nie ma potrzeby wciskania zielonego guziczka w celu pomiaru światła.
Oczywiście jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie zmieniają za często przysłony. Do streeta na f/8 powinno być jak znalazł :-D

[ Dodano: 2008-10-12, 04:06 ]
No i mamy możliwość korzystania z pomiaru matrycowego i automatycznego wyboru punktu AF :evilsmile:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Panowie, wyważacie otwarte drzwi http://www.robertstech.com/matrix.htm
 

Krasio1  Dołączył: 06 Lip 2008
Panowie, próbowałem tylko zewrzeć styki na body tak jak robi to szkło A. Zobaczyłem że to po części działa więc napisałem .Może nie jest to revolucja ale korzystanie z tego wnerwiającego guziczka zniechęcało mnie do robienia zdjęć szkłami M.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Ten watek powinien byc w Zlotej Raczce. A swoja droga ciekawy patent.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Mam pytanie: wtedy będę mógł używać p-ttla, prawda?
Czyli załóżmy, że robię makro, więc przysłonę wybiorę jakąś f/16-22.
Normalnie wyszły by mocno prześwietlone, ale że światło będzie pochodzić
w większości z lampy, więc p-ttl właściwie dobierze moc błysku.
Poprawcie mnie, jeśli się mylę (np. jeśli przedbłysk p-ttl jest przed przymknięciem przysłony, nie po, jak założyłem).
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Ale, z tego co wiem, to nie do końca działa, ponieważ w obiektywach serii "m" ruch popychacza przysłony inaczej przekłada się na ruch przysłony niż w obiektywach serii "a" i dalszych. Można to wyczytać u Dimitrova. Korpusy wykorzystujące pozycję A na obiektywie ustawiają przysłonę poprzez odpowiednie przesunięcie popychacza. Tak więc przy użyciu takiego obiektwu -m "przerobionego" na -a, faktyczne przymknięcie przysłony będzie inne niż to, które korpus "myśli" że ustawił. Przy ustawianiu przysłony pierścieniem na obiektywie nie ma to znaczenia, ponieważ popychacz jest wtedy przesuwany do końca, a stopień przymknięcia przysłony jest ograniczony właśnie ustawieniem pierścienia.
O, a oto wspomniany tekst ze strony B.D.

Bojidar Dimitrov napisał/a:
The least-noticeable change is in the movement of the diaphragm actuator. In the original K-mount its displacement is proportional to the diameter of the diaphragm opening. In the KA mount, it is proportional to the area of the diaphragm opening, and thus to the selected f-stop. This leads to an identical stop-displacement between any two consecutive f-stops, and thus greatly simplifies the operation of the body in the Tv and P operating modes. All KA lenses have the same stop-displacement.

The diaphragm actuator's change in operation does not lead to any incompatibilities with older camera bodies. This is because the diaphragm release of these bodies always moves all the way up, and allows unrestricted travel of the lens' diaphragm actuator.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Ja to wiedzieć.
Ale tak jak pisałem, załóżmy że aparat myśli że domknął do f/22, a faktycznie przysłona domknie się do f/11 załóżmy. I normalnie zdjęcie wyszłoby prześwietlone dość porządnie (jakieś dwie działki chyba).
Ale jeśli moim celem jest aktywowanie p-ttl (z A działa jak rozumiem),
i jedynym realnym źródłem światła będzie błysk, to zastanawiam się czy p-ttl spowoduje poprawne naświetlenie.
Czyli:
1. Aparat przymyka przysłonę (do niepoprawnej wartości).
2. Przedbłysk p-ttl i dobranie właściwej mocy błysku.
3. Migawka i błysk główny, odpowiednio skorygowany.
4. Zdjęcie sprzedane NG za 10 000 zł :evilsmile:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
volender napisał/a:
1. Aparat przymyka przysłonę (do niepoprawnej wartości).
2. Przedbłysk p-ttl i dobranie właściwej mocy błysku.

Tak dobrze chyba nie ma, aparat przy przedbłysku, z tego co zaobserwowałem, nie przymyka przesłony tylko przelicza do wartości nastawionej. Z tego wynika, że im dalej od pełnego otwarcia tym będzie większy błąd.
 

jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
plwk napisał/a:
aparat przy przedbłysku, z tego co zaobserwowałem, nie przymyka przesłony tylko przelicza do wartości nastawionej


a jak to można zauważyć?
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
może długie czasy i błysk na drugą lamelkę, plus wyzwalanie po 2 sek?

chyba tak to sprawdzałem, i faktycznie nie jest tak jakbym chciał :| .
 

jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
volender napisał/a:
może długie czasy i błysk na drugą lamelkę, plus wyzwalanie po 2 sek?

chyba tak to sprawdzałem, i faktycznie nie jest tak jakbym chciał :| .


Nie mam błysku na 2 lamelkę więc tak nie sprawdzę
a w sumie nie sprawdzałem czy wyzwalanie po 2 sekundach pozwoli na zaobserwowanie

Czyli przytoczony tutaj patent nie spowoduje zadziałania PTTLu? Czy po prostu nikt nie próbował?
Dziś zrobiłem krótki teścik i wydawało mi się że jednak działało - choć może coś poknociłem w rozumowaniu,
mogę tylko dodać że nie ma konieczności izolowania żadnych styków, ważne jest tylko zwarcie wgłębionego styku oraz styku odpowiedzialnego za przesyłanie danych cyfrowych. Pozostałe dają tylko odpowiedni zakres przysłon, np. dla wszystkich zwartych aparat ustawia od 1.2 do 22, zaizolowanie pierwszego styku daje nam zakres od 1.4 - zgodnie z tabelką Bojidara.
Nie wiem także dlaczego na stronie http://www.robertstech.com/matrix.htm napisali, że nie zadziała to z aparatami cyfrowymi? Przecież tak samo jak seria Z czy MZ mają one styk do przesyłu danych.

Kolejna sprawa - ktoś napisał, że ten patent da możliwość wyboru punktu AF i właśnie dlatego zacząłem kombinować - u mnie jednak włącza automatycznie się punkt centralny - zresztą zgodnie z instrukcją (dla jasności mam k100d). PTTL jakoś działa bo widzę przedbłysk pomiarowy - nie miałem czasu jednak sprawdzić czy naświetla dokładnie.

I ostatnie sprawa (nie dotycząca bezpośrednio tego tematu - ale współpracy z obiektywami manualnymi), która mnie dziwi to fakt, że aparat po podpięci np. Heliosa, który nie zwiera żadnego styku mierzy niepoprawnie (w trybie AV), i dopiero po ustawieniu styków na prawidłowy zakres przysłon obiektywu pomiar zaczyna być prawidłowy. To dziwne bo przecież jak pracuję na przysłonie roboczej to raczej aparat nie powinien źle mierzyć - i tego najbardziej nie rozumiem - chyba że jest to zabieg celowy aby utrudnić nam życie (ponoć w C... pomiar jest prawidłowy dla M42).



------------------


Jakoś spać nie mogę i postanowiłem przetestować patent zwierania styków z HELIOSEM i muszę powiedzieć, że jestem zdumiony wynikami. Ale po kolei co zrobiłem.
- Zwarłem w k100d zagłębiony pin odpowiedzialny za widzenie obiektywu jako "A" - i w aparacie zmieniła się ikonka od punktów AF, w menu pojawił się wybór pomiaru matrycowego (i taki właśnie wybrałem), zmieniając tryby fotografowania na ekranie LCD pojawiały się tryby dostępne dla obiektywów ze stykami (TV, P, SCN itp) jednak aparat nie wyświetlał żadnej przysłony (tylko F--), lampa błyskała pełną mocą, a wyświetlacz pokazywał że mam wybrany pomiar CW (pomimo że w menu wybrałem matrycowy
- następnie zwarłem pin odpowiedzialny za transmisję danych (bo przecież szkła "A" w tym miejscu mają blachę) i wszystko zadziałało - pojawiała się przysłona (narazie dostępny zakres inny niż w obiektywie - bo od 2.8 do 16), po wybraniu matrycowego taki miałem do robienia zdjęć, lampa dawała przedbłysk - czyli PTTL zaczął smigać
- na końcu zwarłem styk r2 tak aby zakres przysłon odpowiadał temu co mam w obiektywie stawiłem na aparacie 2.0 i zrobiłem testową fotkę z lampą - i wygląda na to przez następne dni będę myślał jak zrobić taki zwieracz żeby można było łatwo stosować
tak tak tak - PTTL świetnie naświetlił w parze z HELIOSEM na m42 - pewnie to zasługa tego że HELIOS ma przysłonę preselekcyjną - czyli nie wymaga żadnego domykania
Zrobiłem jeszcze 2 dodatkowe testy
- ustawiłem w aparacie 4.0 - fotka prześwietlona (aparat obliczył sobie poprawkę, że potrzebuje większego błysku - z tego wniosek że pomiar dokonywany jest na otwartej przysłonie -zresztą to jednak logiczne bo dzięki temu błysk pomiarowy nie musi być mocny)
- ustawiałem w aparacie znów 2.0 ale obiektyw skręciłem do 4.0 - zdjęcie prawidłowo naświetlone - to też logiczne bo przecież pracując na przysłonie roboczej aparat nic nie domyka - a informując go że jest maksymalnie otwarty obiektyw nie zmuszamy go do liczenie poprawki na przysłonę
Ogólnie jestem bardzo mile zaskoczony, że udało się tak ujarzmić pentaxa - szkoda tylko, że wymaga to tylu kombinacji, i dziwne, że nie udało mi się znaleźć nic na ten temat na forum - tutaj każdy próbował zrobić "A" z "M" - a jakoś nie znalazłem nic na temat zrobienia "A" z "m42" a to przecież takie proste ;)
Jeszcze będę musiał powtórzyć test i spróbować co będzie jak wybiorę inny zakres dostępnych przysłon a w aparacie po prostu ustawię najmniejszą możliwą.
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
jacekkar1, Czym zwierasz te styki? (Szczególnie ten, który powinien być "wystający"?)
 

jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
kenzo napisał/a:
jacekkar1, Czym zwierasz te styki? (Szczególnie ten, który powinien być "wystający"?)


zmiętą aluminiową folią spożywczą
właśnie największy problem będzie dorobić coś co będzie w sposób pewny zwierało styki
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Jeśli chodzi o dorobienie na stałe - to użyłem właśnie styków z zepsutego body,
często konstrukcja obiektywu od strony dupki jest taka, że bez problemu da się tam umieścić jeden styczek ze sprężynką :).

Tyle, że w ten sposób trwale dziurawisz obiektyw, i z późniejszą sprzedażą może być różnie.
 

jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
volender napisał/a:
Jeśli chodzi o dorobienie na stałe - to użyłem właśnie styków z zepsutego body,
często konstrukcja obiektywu od strony dupki jest taka, że bez problemu da się tam umieścić jeden styczek ze sprężynką :).

Tyle, że w ten sposób trwale dziurawisz obiektyw, i z późniejszą sprzedażą może być różnie.


tylko ja mam taki problem że helios zostawia te styki odsłonięte - więc musiałbym dorobić coś więcej niż tylko styczek ze sprężynką
ale z testów wynika że warto coś wykombinować, bo o wiele wygodniej pracuje się w AV z aktywnym poprawnie działającym światłomierzem, dostępnym pomiarem matrycowym oraz PTTLem (na szczęście nie mam lampy z PTTLem więc pewnie na razie nie będę miał zapału do dalszych prac)

volender a jaki obiektyw przerobiłeś? jaki efekt uzyskałeś? czy mógłbyś coś więcej napisać?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
jacekkar1 napisał/a:
na szczęście nie mam lampy z PTTLem

Wbudowana się zepsuła :?: :mrgreen:
 

jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
plwk napisał/a:
Wbudowana się zepsuła :?: :mrgreen:

Wbudowana to nie lampa :)

a tak na poważnie to testowałem to z lampą wbudowaną i PTTL zadziałał świetnie z tak spreparowanym obiektywem - czyli HELIOS "A"
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
hehe niezle, może jeszcze se heliosa sprawie, :-B
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Prawde mowiac ja do konca tego nie rozumiem, wiec poprosilbym o wyjasnienia kogos kto przerabial.
Rozumiem, ze M-ke mozna przerobic na 2 sposoby.
1. Ustawiam na obiektywie max przeslonę i zmieniamy przesłonę w body, rozumiem, że ze względu na inną konstrukcje popychacza nigdy do konca nie wiemy jaka przesłona zostanie ustawiona na aparacie.
2. Ustawiamy na obiektywie przesłonę jaką chcemy uzyskać i taką samą w body. Czy w tym wypadku przesłona zostanie domknięta do wartości ustalonej na obiektywie? Oraz czy pomiar swiatla będzie prawidlowy (ew. czy bedzie sie miescil w korekcji EV)

Mógłby mnie ktoś oświecić? :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
kenzo napisał/a:
2. Ustawiamy na obiektywie przesłonę jaką chcemy uzyskać i taką samą w body. Czy w tym wypadku przesłona zostanie domknięta do wartości ustalonej na obiektywie? Oraz czy pomiar swiatla będzie prawidlowy (ew. czy bedzie sie miescil w korekcji EV)

Metoda prawidłowa. Ustawiając przysłonę ustawiasz jednocześnie ograniczenie wielkości do jakiej zostanie fizycznie domknięta. Jeśli masz zwarte odpowiednie styki dla tej przesłony to wszystko powinno działać poprawnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach