dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Ostrzenie na hiperfokalną
Witam,

Chciałbym korzystać z powiększonej GO jaką zapewnia ostrzenie na odległość hiperfokalną (m.in. do streetphoto).

Zastanawiam się, na ile precyzyjnie można ustawić ostrość na hiperfokalną np. dla obiektywu M50/1.4. Kolejne pytanie, to czy to ustawienie musi być bardzo precyzyjne? Ta skala jest malutka jak dla mnie :-/ Ktoś to przetestował dokładnie w praktyce i mógłby podzielić się ze mną swoimi obserwacjami?

A i jeszcze jedno, z innej beczki :-) Aktualnie korzystam z korpusu P30n (bardzo mi pasuje!). W instrukcji obsługi napisane jest, że każdy negatyw bez oznaczenia DX będzie naświetlany jako ASA 100. Planuję zakup Polypana, który jak wiadomo jest ASA 50. Czy ten film nie będzie niedoświetlony przez P30n?

Ok, to tyle :)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: Ostrzenie na hiperfokalną
dan napisał/a:
Witam,

Chciałbym korzystać z powiększonej GO jaką zapewnia ostrzenie na odległość hiperfokalną (m.in. do streetphoto).

Zastanawiam się, na ile precyzyjnie można ustawić ostrość na hiperfokalną np. dla obiektywu M50/1.4. Kolejne pytanie, to czy to ustawienie musi być bardzo precyzyjne? Ta skala jest malutka jak dla mnie :-/ Ktoś to przetestował dokładnie w praktyce i mógłby podzielić się ze mną swoimi obserwacjami?

A i jeszcze jedno, z innej beczki :-) Aktualnie korzystam z korpusu P30n (bardzo mi pasuje!). W instrukcji obsługi napisane jest, że każdy negatyw bez oznaczenia DX będzie naświetlany jako ASA 100. Planuję zakup Polypana, który jak wiadomo jest ASA 50. Czy ten film nie będzie niedoświetlony przez P30n?

Ok, to tyle :)


jak nie masz ręcznego iso w p30n (a nie wiem tego ), to będzie -1EV,
zdaje mi się , że wystarczy wtedy rzucić na stałe korekcje +1 EV i wyjdzie na to samo. albo naświetlać polypana na 100 iso i po problemie :)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Re: Ostrzenie na hiperfokalną
guerilla napisał/a:

jak nie masz ręcznego iso w p30n (a nie wiem tego ),

Nie mam.

guerilla napisał/a:

to będzie -1EV,
zdaje mi się , że wystarczy wtedy rzucić na stałe korekcje +1 EV i wyjdzie na to samo. albo naświetlać polypana na 100 iso i po problemie :)

Korekcji też nie mam. Oczywiście moge to robić w trybie Manual (działkę dłuższy czas dawać) ale nie chciałbym rezygnować z priorytetu przysłony...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: Ostrzenie na hiperfokalną
dan napisał/a:
guerilla napisał/a:

jak nie masz ręcznego iso w p30n (a nie wiem tego ),

Nie mam.

guerilla napisał/a:

to będzie -1EV,
zdaje mi się , że wystarczy wtedy rzucić na stałe korekcje +1 EV i wyjdzie na to samo. albo naświetlać polypana na 100 iso i po problemie :)

Korekcji też nie mam. Oczywiście moge to robić w trybie Manual (działkę dłuższy czas dawać) ale nie chciałbym rezygnować z priorytetu przysłony...

no to nie masz wyjścia, albo robisz go na 100 albo zmieniasz korpus :)
z-10 z-20 z1p albo mz5n i wszystko gra. .
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Re: Ostrzenie na hiperfokalną
guerilla napisał/a:
no to nie masz wyjścia, albo robisz go na 100 albo zmieniasz korpus :)
z-10 z-20 z1p albo mz5n i wszystko gra. .

No to robię na 100, bo z P30n się nie rozstanę aż do jego śmierci! ;-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Re: Ostrzenie na hiperfokalną
dan napisał/a:
Chciałbym korzystać z powiększonej GO jaką zapewnia ostrzenie na odległość hiperfokalną (m.in. do streetphoto).
Zastanawiam się, na ile precyzyjnie można ustawić ostrość na hiperfokalną np. dla obiektywu M50/1.4. Kolejne pytanie, to czy to ustawienie musi być bardzo precyzyjne? Ta skala jest malutka jak dla mnie :-/

Która skala? hyper czy GO? Zrób sobie tabelę zależności GO od f w funkcji odległości - ta skala jest ogromna dla obiektywów o ogniskowej 50mm. Jeśli chcesz w ten sposób postępować warto takie tabele mieć przy sobie dla różnych obiektywów, z czasem będziesz znał na pamięć. Bardziej zaawansowane systemy mają podgląd GO.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: Ostrzenie na hiperfokalną
rychu napisał/a:
Bardziej zaawansowane systemy mają podgląd GO.


bardziej zaawansowane systemy..?:)
raczej bardziej zaawansowane korpusy.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dan napisał/a:
Chciałbym korzystać z powiększonej GO jaką zapewnia ostrzenie na odległość hiperfokalną (m.in. do streetphoto).


Na moj gust 50'ka srednio sie nadaje. A juz na pewno nie na 100 ASA. Zeby miec hiperfokalna zaczynajaca sie od sensownych odleglosci, czyli jak dla mnie max 2 m, musialbys niezle przymknac przyslone, co przy 100 ASA i pochmurnej pogodzie daje Ci czasy ponizej, i to czesto grubo ponizej, 1/60.

A co do tego 50/100 ASA, to jesli zauwazylbys roznice, to gratulacje ;-) To tylko jedna dzialka. Te wszystkie wartosci sa przeciez dosc umowne. Ostatnio mialem w puszce Acrosa 100, a ze w miedzyczasie zabawialem sie pokretlem przyslony to i pare zdjec zrobilem przez przypadek na 400. Co z tego, ze 2 dzialki niedoswietlone? Moze na negatywie to i widac, ale juz na skanie/odbitce, to jest nie do wykrycia ;-) Nie traktujcie fotografi zero-jedynkowo, nawet tej cyfrowej ;-)

dz.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
dan napisał/a:
Chciałbym korzystać z powiększonej GO jaką zapewnia ostrzenie na odległość hiperfokalną (m.in. do streetphoto).


Na moj gust 50'ka srednio się nadaje. A juz na pewno nie na 100 ASA. Zeby miec hiperfokalna zaczynajaca się od sensownych odleglosci, czyli jak dla mnie max 2 m, musialbys niezle przymknac przyslone, co przy 100 ASA i pochmurnej pogodzie daje Ci czasy ponizej, i to czesto grubo ponizej, 1/60.

A co do tego 50/100 ASA, to jesli zauwazylbys roznice, to gratulacje ;-) To tylko jedna dzialka. Te wszystkie wartosci sa przeciez dosc umowne. Ostatnio mialem w puszce Acrosa 100, a ze w miedzyczasie zabawialem się pokretlem przyslony to i pare zdjec zrobilem przez przypadek na 400. Co z tego, ze 2 dzialki niedoswietlone? Moze na negatywie to i widac, ale juz na skanie/odbitce, to jest nie do wykrycia ;-) Nie traktujcie fotografi zero-jedynkowo, nawet tej cyfrowej ;-)

dz.


a ja ostatnio robilem trixa w yashice electro gtn i co sie okazalo ? ze trix 400 poszedl cala rolka na 12800 bo swiatlomierz jakies -4EV sie myli mniej wiecej. :)

i zeby bylo smiesznie!na KAZDYM zdjeciu cos jest, zlapalo obraz, brzydki bo brzydki, bo w cholere niedoswietlony, ale jesli to by byla wojna czy cos i przypadek i b.wazne zdjecia -> spokojnie naswietlany trix na 12800 a wolany na 400 cos niecos zlapie.

a polypana na @50 robionego nie radzilbym niedoswietlac.. kontrast wzrasta i w ogole nie jest latwo cos z tego wyciagnac -> nawet smieszne -1EV jakie kiedys mialem cala rolke dluga .. (bo mi sie szklo AF mylilo z manulnym korpusem) i raczej kicha z tego byla, multigradami nie bylem w stanie dobrze kontrastu dobrac (dopiero po skanie w ps mi sie udalo:)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
a polypana na @50 robionego nie radzilbym niedoswietlac.. kontrast wzrasta i w ogole nie jest latwo cos z tego wyciagnac


Nie potwierdzam :-) Nigdy nie zrobilem zadnego sensownego polypana na 50, wszystkie na 100 szly... :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Dzięki, sporo mi pomogliście :-)

dzerry, a co w sytuacji, kiedy nie ostrzę na żaden konkretny obiekt - zwykły ogólny kadr. Powinienem ostrzyć na nieskończoność, czy może jednak na hiperfokalną?

Przepraszam, za te lamerskie pytania, ale ja uczę się dopiero wielu rzeczy :oops:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No własnie hiperfokalna, to jest taka odległość, że ostro masz od x do nieskńczoności. Oczywiście im x mniejsze, tym głębia ostrości większa. I jest po to, żebys zapomniał o pierścieniu ostrości.

Przyjrzyj się wykresom z hiperfokalnymi na www.dofmaster.com (http://www.dofmaster.com/charts.html ), oraz kalkuatorowi GO tamże (http://www.dofmaster.com/dofjs.html). Ten kalkulator oblicza Ci m.in. hiperfokalną, dla danych wejściowych podanych przez Ciebie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
dan.kom.pl/blog


Piekne szarosci, dan! Swietnie sobie poradziles ze sniegiem... to srebro czy bity?

(takie widoczki szczelasz, panie, i sie o hiperfokalna pytasz? ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
No własnie hiperfokalna, to jest taka odległość, że ostro masz od x do nieskńczoności. Oczywiście im x mniejsze, tym głębia ostrości większa. I jest po to, żebys zapomniał o pierścieniu ostrości.

Przyjrzyj się wykresom z hiperfokalnymi na www.dofmaster.com (http://www.dofmaster.com/charts.html ), oraz kalkuatorowi GO tamże (http://www.dofmaster.com/dofjs.html). Ten kalkulator oblicza Ci m.in. hiperfokalną, dla danych wejściowych podanych przez Ciebie.

Dzięki Jarku ale te linki przestudiowałem wzdłuż i wszeż :-P To było moje główne źródło infromacji. Wszystko rozumiem. Ale tam bardziej teoria jest przedstawiona. Ja pytałem o praktyke i dzerry mi pomógł :-)

alkos napisał/a:
Piekne szarosci, dan! Swietnie sobie poradziles ze sniegiem... to srebro czy bity?

Niestety bity. Na dniach oddam mój pierwszy negatyw B&W do wołania i skanowania. Niestety nie serbrowy :-/ Jak coś ciekawego wyjdzie, to się pochwalę na forum.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
 
alkos napisał/a:
guerilla napisał/a:
a polypana na @50 robionego nie radzilbym niedoswietlac.. kontrast wzrasta i w ogole nie jest latwo cos z tego wyciagnac


Nie potwierdzam :-) Nigdy nie zrobilem zadnego sensownego polypana na 50, wszystkie na 100 szly... :-)


oj nie potwierdzasz. przeczytaj dokładnie!:)

chodzi mi o to , że poly naświetlany i wołany na @50 i niedoświetlony (przypadkiem oczywiście:) dawał mi b.marne efekty, tak jak napisałem powyżej. a na 100 i wołany 100 to już inna bajka pewnie,
a może w ogóle zachowanie polypana na niedoświetlenia (nie kompensowane wywołaniem) ...
 
alxand  Dołączył: 26 Maj 2006
Re: Ostrzenie na hiperfokalną
dan napisał/a:
guerilla napisał/a:
no to nie masz wyjścia, albo robisz go na 100 albo zmieniasz korpus :)
z-10 z-20 z1p albo mz5n i wszystko gra. .

No to robię na 100, bo z P30n się nie rozstanę aż do jego śmierci! ;-)


na kasetce z filmem nakleja się za pomocą dwustronnie klejącej taśmy folię aluminiową z zamalowanymi czarnym lakierem kodami dx, ogłupiając w ten sposób system odkodowywania p30n.
poniżej link do interpretacji kodów http://www.litratista.org...-film-dx-codes/

pozdrawiam
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzieki wielkie za wskazowke!
:-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach