dopeman  Dołączył: 20 Kwi 2006
co kupic? k100, k110, czy .. ?
z góry przepraszam ale brak czasu nie pozwala mi na wygooglanie sobie wszystkich odpowiedzi, a koledzy napewno są na bieżaco i w temacie.

prawdopodobnie uda mi się sprzedać g5 i musiałbym dołożyć do samego BODY DSLRa pentaxa. Mam same szkła manualne - serii M i K, więc interesuje mnie pełna współpraca i ew. potwierdzenie ostrości jak w Z1. Wysoka czułość z tego co się zorientowałem jest na dobrym poziomie jeśli nie bardzo dobrym.

Jak wizjer w tych dwóch modelach?
Czy różnią się znacząco między sobą?

Nie wiem czy dobrze doczytałem - ale czy k100 ma a k110 nie ma stabilizacji matrycy?


No i będę wdzięczny za Wasze sugestie :!:

Rozważam też czekanie za K10... ale na początku napewno nie będzie mnie na niego stać i pewno znów rok minie zanim ceny spadną i będę mógł kupić.
Z góry dziękuję za wszelkie wypowiedzi. Pozdrawiam!
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: co kupic? k100, k110, czy .. ?
dopeman napisał/a:

Nie wiem czy dobrze doczytałem - ale czy k100 ma a k110 nie ma stabilizacji matrycy?


K110D nie ma stabilizacji matrycy i jest tańszy - w pstryku o 250 PLN

Sam się zastanawiam, ale nad K100D vs K10D.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
dopeman napisał/a:
czy k100 ma a k110 nie ma stabilizacji matrycy


K110D to dokładnie to samo, co K100D, tylko bez stabilizacji.
 

dopeman  Dołączył: 20 Kwi 2006
dzięki za szybką odpowiedz.

przyznam szczerze że ja zatrzymałem się na etapie kiedy wchodził ist DS i zachwycano się jego świetnym - jak na DSLRy - wizjerem. Ja to wygląda w przypadku tych dwóch modeli?


k10d to pewno będzie maszyna... no ale na dzień dzisiejszy to prawie 2x k110...

warto dopłacić do k100 za tą stabilizację skoro ja mam tylko manuale? to w ogóle działa z manualnymi szkłami :?: :oops:

czasy rozwoju technologicznego chyba w ciemni przesiedziałem i teraz jestem taki ciemniak - sory ;)
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
dopeman napisał/a:
warto dopłacić do k100 za tą stabilizację skoro ja mam tylko manuale? to w ogóle działa z manualnymi szkłami


Powiedziałbym, że nie warto oszczędzać tych 250zł i kupować K110D.
Działa z manualami znakomicie.
Jeśli chodzi o mnie to czekam na K10D głównie ze wzgl. na ergonomię. Wewnętrznie K100D mi się bardzo podoba.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
dopeman napisał/a:
czasy rozwoju technologicznego chyba w ciemni przesiedziałem i teraz jestem taki ciemniak


E.... tam. Teraz to się dopiero zaczyna* - stabilizacja matrycy, 10MP, uszczelniony korpus, odkurzacz, uszczelnione obiektywy f2.8 ;-)

*rozterka: czekać czy nie?
 

dopeman  Dołączył: 20 Kwi 2006
ok. k110 odrzuciłem - warto sprawdzić stabilizację. K100 na dzień dzisiejszy jest do dostania w cenie ~2000 i to zachęca.... zniechęca krok do tyłu jaki zrobiono w zakresie wizjera w DS pryzmat w K100 układ luster - ciemno pewno i szkło powiekszające potrzebne żeby coś zobaczyć :?: :roll: porównywał ktos oba wizjery?


k10... wszystko ładnie pięknie ale cena dwa razy większa.

muszę tylko rozwiać wątpliwości co z tym wizjerem w k100 bo jeśli jest kicha to szkoda moich nerwów - kiedyś zaglądałem w wizjery 300d i innych i to nie dla mnie. Wole super a i jego wielki telewizor :D
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
myślę że odpowiedx prosta - jak się ma kasę, ciut wyższe wymagania odnośnie jakości i funcjonalności to czekać na K10
 

dopeman  Dołączył: 20 Kwi 2006
właśnie sprawdzałem na skapiec.pl i..........

k100 od 2000 a ist DS od 3200 za body :shock: :shock:

to chwila - bo ja myślałem że K100 to półka wyżej od DS... :?: :roll:
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
wizjer w K100 jest jak w Dl-u - nawet jaśniejszy od DS-owskiego tylko trochę mniejszy, ale spokojnie się ostrzy manualnie. W K10 ma być podobno jasności K100 i wielkości DS-a
Na tle konkurencji te wizjery wypadają rewelacyjnie

[ Dodano: 2006-10-24, 13:11 ]
pod pewnymi względami wyższy - szybszy af, lepsze jpgi, SR, ale mniejszy wizjer, bufor, mniej rozbudowany af
Nie ma co kupować ds-a, kupuj K100, chyba że wielkośc wizjera jest dla ciebie najważniejsza. Ds-a można na pewno koło 2 tysi za body kupić, ew. lekko używanego bo nowego może być ciężko
 

dopeman  Dołączył: 20 Kwi 2006
nie no zastanowiła mnie ta przepaść cenowa 2000 a 3200 - zacząłem myśleć gdzie jest kruczek...

jeszcze pytanie do właścicieli k100 - narazie nie trafiłem na opis zawartości zestawu, czy jest tam wszystko co potrzeba - czyli kabel, ładowarka, akumulatory itp?

zeby sie nie okazalo ze za 2000 owszem mam goly aparat i trzeba kupic karte pamieci, akumulatory i ladowarke.
 

deeper  Dołączył: 02 Paź 2006
kabel ? jaki?
ladowarki ani akumulatorow nie ma, w zestawie dorzucaja jedynie jakies smierdzace baterie
karty pamieci tez nie ma, ale tego obecnie przeciez zaden producent chyba nie daje...
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
dopeman napisał/a:
właśnie sprawdzałem na skapiec.pl i..........
k100 od 2000 a ist DS od 3200 za body :shock: :shock:

Jesteś pewien, że widziałeś body K100D za 2000? Ja najtaniej znalazłem za 2265zł.
DS-a w tej cenie albo nie ma (cena została aparat nie), albo próbują sprzedać okazyjnie bo kupili za 4000zł i w porę nie spuścili ceny.
dopeman napisał/a:

to chwila - bo ja myślałem że K100 to półka wyżej od DS... :?: :roll:

K100D to aparat nowszy/nowocześniejszy, ale to właśnie DS jest z wyższej półki. Świadczy o tym okrojenie kasetki z bufora (tudzież pozostawienie bufora z niższego od DS-a modelu jakim jest DL, bo starcza na 3 RAW-y a w DS-ie na 5 i odpowiednio 5/8 JPG-ów), wyrzucenie pryzmatu i zastąpienie układem luster, wycięcie czujników TTL dla lampy. Czyli okrojenie aparatu z funkcji nie zawsze potrzebnych amatorowi (bo to w końcu lustrzanka dla amatorów).

Cytat
ładowarki ani akumulatorow nie ma, w zestawie dorzucaja jedynie jakies smierdzace baterie
karty pamieci tez nie ma, ale tego obecnie przeciez zaden producent chyba nie daje...

Słyszałem, że gdzieś za górami za lasami (na pewno nie w Polsce) Samsung dawał do serii GX akumulatorki CR-V3 pomimo, że Pentax ich nie poleca, bo (jeśli się nie mylę) trzeba uważać na napięcie niektórych, coby aparat sobie styków nie odparzył :-)
Ja dostałem baterie, ale nie wąchałem czy śmierdzą, w końcu to ogniwa chemiczne więc jakiś tam zapaszek mogą mieć. Póki co zostawiłem je na czarną godzinę, używam akumulatorków GP. Co do karty pamięci to nie pamiętam, żeby do którejś z amatorskich lustrzanek dodawali kiedykolwiek karty pamięci, do kompaktów i owszem, ale do lustrzanek? Teraz nie ma co płakać, skoro w internecie można spokojnie za niecałe 80zł kupić 1GB HS a za 150zł 2GB, to każdy może sobie wybrać kartę jaką chce.


Aha - Dopeman - do cyfrówki raczej warto jeszcze doliczyć czytnik do kart pamięci, bo rozwijanie kabelka jest raczej męczące :-) (ja mam jakieś trzeszczące badziewie w formie pendrive-a za 20zł, póki co spełnia swoją rolę i świetnie działa pod Linuksem)

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ten *istDS ze skąpca z a 3200 to jakaś stara nie zdjęta cena. Ds-a można kupić nowego (import z USA) na allegro za około 1800.
Jeśli chodzi o różnice
http://www.dpreview.com/r..._k100d&show=all
to najważniejsze to wizjer i SR.
 

dopeman  Dołączył: 20 Kwi 2006
hmm ja od niedawna mam notka z "dziurką" gdzie pisze mmc/sd/ms pro - to chyba problem czytnika kart mam z głowy - fajnie by było ;)

co do bufora to płakać nie będę gdybym potrzebował do reporterki to i te 5rawow było by za mało ;)

ale te wyciete czujniki ttl to mnie zmartwiły - co to oznacza w praktyce? nie ma ttla? :shock:


ps. orientujecie się w jakich cenach sprowadzają body k10d z usa/kanady/austrii czy skąd tam jeszcze idzie sprowadzić? mam jeden sprawdzony kontakt w Poznaniu ale facet narazie mi nie odbiera i nie wiem czy w ogóle ściąga pentaxy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W K100D nie użyjesz lampy z TTL-em a tylko z P-TTL-em.

Tu jest wątek o lampkach
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1078
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
dopeman napisał/a:
ps. orientujecie się w jakich cenach sprowadzają body k10d z usa/kanady/austrii czy skąd tam jeszcze idzie sprowadzić?


Znikąd się nie da sprowadzić, bo go po prostu jeszcze nie ma na rynku.
 

dopeman  Dołączył: 20 Kwi 2006
dzieki za linka. czyli dla mnie to nie wielka przeszkoda bo lampy żadnej nie mam a jak będe kupował to wezmę taką z pttl.

cholera skoro jeszcze nie ma na rynku k10d to skąd sie biora jego ceny? :shock:
np. tutaj

[ Dodano: 2006-10-24, 16:03 ]
jeszcze jedno drodzy forumowicze - czy używa ktoś DSLRa ze stałkami? co wiąże się z częstymi zmianami obiektywów a co za tym idzie kurzem na matrycy - to poważny problem czy tez p***** która owocuje montowaniem w nowych korpusach jakichś wibratorów strząsających kurz z matrycy? ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Widocznie sklepy mają jakieś wstępne umowy i znają przybliżone ceny. Akurat na skąpcu nie ma tych najniższych znanych w kraju jak np.
http://www.pstryk.com.pl/opis.php/5606
a są i niższe.
 

dopeman  Dołączył: 20 Kwi 2006
hmm czyli w teorii jest szansa zeby ten korpus sprowadzony np. z usa nabyć w cenie ~3k pln

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach