martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
[Martinnezzz] Zmagania z kasetką
Witam. kilka dni temu, po ponad rocznej przerwie w fotografowaniu, w końcu stałem się posiadaczem cyfrowego lustra (k100). ( wcześniej zenit i porst SP). Chciałem tu zaprezentować kilka fotek, które na razie udało mi się ustrzelić tym wspaniałym aparatem :] Na razie dość ciężko mi się komponuje - wizjer w porównaniu z porstem jest mikroskopijny :) Oczywiście proszę o krytykę i porady. Dodam, że w portrecie jestem raczej nowicjuszem. Pozdrawiam! (póki nie kupie adaptera m42, wszystko strzelane kitem)


1.



2.



3.



4.

 
MichalR
[Usunięty]
zobacz jaki jest link do tego co ponizej i przerob pozostale:



pozdrawiam
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
martinnezzz napisał/a:
Technika dodawania zdjęć mnie przerosła

Przeczytaj http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=7149
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Ok, udało mi się poradzić sobie z wklejeniem. Dzięki za pomoc.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
martinnezzz, poprawiłem nr 1, doczytaj i popraw resztę.
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
OK,zrobione, przepraszam za zamieszanie :oops:
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
martinnezzz, Ważne, że modelka chce współpracować :-)
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Hmmm, tak słabo, że nikt nic nie napisze? Śmiało, przyjmę najcięższą krytykę :)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Śliczne dziewczyny macie w Opolu. :roll:
 

rysiekp17  Dołączył: 27 Wrz 2008
tak dobrze, że każdemu szkoda słów ;-) a tak na serio to 1 rewelacja !! super! a reszta jak dla mnie to trochę miny zbyt wydziwiane i 4 nie bardzo przedstawia modelkę
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
Mi osobiście w 1 przeszkadza trochę cień na lewym policzku padł chyba z ręki i niezbyt dobrze to wygląda, ale nie chce i nie umiem w to ingerować programem graficznym, no chyba, że przy wywoływaniu coś da się z tym zrobić. No tak rysiek, masz rację miny trochę przesadzone, starałem się wydobyć coś ciekawego, ale przesadziłem. 4 to w sumie nie portret tylko taka "fotografia tunelowa" :)
Jeszcze jedno z tej "sesji":

5.

 
quasi  Dołączył: 08 Kwi 2008
Wstaw je w kolorze dla ich porównania, oczywiście jeśli będziesz chciał.
Co mi się rzuca w oczy, to te "sklejone i ciężkie" włosy, miast jedwabistych i rozwianych na wietrze. Obróbka? (pytanie retoryczne)
pozdr
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
1 rewelacja. bardzo naturalne, spontaniczne, jak dla mnie technicznie bez zarzutu. no i oczywiście podpisuję się pod tym, co napisał Pentagram. gdybym koniecznie miał się czegoś przyczepić, to wolałbym to zdjęcie jednak trochę przyciemnić. ale po pierwsze to Twoje zdjęcie i ma być takie, jak Ty uważasz a po drugie mogę mieć monitor źle skalibrowany ;-)

5 jeszcze się broni. nawet dość mocno. ale nie ma czegoś, co przykuwałoby wzrok (np tak, jak uśmiech i oczy na 1).

jeśli chodzi o 2-4, to mam nieodparte wrażenie, że była to sytuacja "no to chodź, będziemy Ci zdjęcia robić". dziewczyna jest przesympatyczna, ale nie ma na tych zdjęciach spontaniczności. "sesja zdjęciowa". pozowana. całkiem możliwe, że już jej końcówka (zmęczenie? znudzenie? brak pomysłów?).
ja na sesje się nie umawiam, zdjęcia robię "przy okazji". np siedzę i gadam ze znajomymi a w tym czasie aparat przyklejony do oka - ciągle patrzę, kadruję, ostrzę i raz na jakiś czas wyzwalam migawkę. udanych zdjęć mam bardzo mało, ale jak już się jakieś uda, to nie da mu się zarzucić, że jest pozowane. myślę, że te niepozowane ale w miarę poprawne techniczne są dużo lepsze w odbiorze, niż te super zrobione, ale pozowane.

kiedyś zrobiłem zdjęcie ludziom tańczącym przed zamkiem królewskim. po około roku czasu dowiedziałem się, że to byli ludzie ze szkoły tańca. znalazłem kontakt do nich, wysłałem im zdjęcia z nimi w roli głównej (full size z prawem do dysponowania wedle życzenia) i zapytałem czy mogę je opublikować na swoim www (zupełnie niekomercyjnie). zgodzili się a zdjęcia spodobały im się na tyle, że zostałem z miejsca zaproszony na ich próby. z aparatem oczywiście. ... nigdy nie poszedłem. to nie dla mnie. ja tak nie potrafię. nie czułbym się swobodnie. czułbym się "zobowiązany" do zrobienia dobrych zdjęć. a to włącza u mnie jakąś blokadę. nic mi wtedy nie idzie. wolę "spontan". w tym się czuję dobrze. nie mam wtedy "oczekiwań" względem zdjęć, które robię. wyjdzie, to super. nie, to się wkurzę na jakiś czas i jak mi przejdzie wezmę aparat do ręki.
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
quasi - Rzeczywiście, włosy słabo wyszły na 5. Nie, nie były w jakikolwiek sposób obrabiane, chyba się zwyczajnie trochę posklejały (godzina 15 po południu, było piekielnie gorąco, wiadomo człowiek się poci. Na pewno zwrócę na to uwagę następnym razem.

Ryve - Masz rację, też cenię sobie bardziej spontaniczne portrety, ale to jednak zdjęcia bardzo trudne, a przy pozowanych mam kontrolę nad światłem, tłem itp. więc mogę sobie na spokojnie poćwiczyć. Poza tym, jak na razie krępuje mnie trochę celowanie w kogoś i cykanie fotek na ulicy czy w kawiarni. Może sytuacja się poprawi jak podepnę jupitera 135 i będę mógł strzelać z większej odległości ;-)
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
mnie też to krępuje. tancerzom zrobiłem zdjęcia 300'tką ;-) ale to było dawno. poza tym tańczyli z zamkniętymi oczami i wcale mnie nie widzieli ;-)
teraz robię zdjęcia głównie rodzinie i znajomym. wtedy mogę sobie pozwolić na rozmowę z bezczelnie przyklejonym aparatem do oka.
tzw street to nie moja działka. wcale się na tym nie znam i nikogo do tego nie zachęcam ani nie zniechęcam.

chciałbym mieć kontrolę nad światłem i tłem. ale nie mam. i w sumie nie żałuję. warunki zastane też przeważnie nie są złe. jeśli człowiek potrafi się trochę do nich dostosować.

czekam na kolejne zdjęcia! przy czym wcale nie ponaglam. publikuj kiedy chcesz i/lub uważasz, że warto.
 
martinnezzz  Dołączył: 18 Lip 2009
To może dla odmiany troche makro z szuflady. Robione jeszcze porstem SP, jupiter 135mm i odwrotnie mocowany helios, flash + domowej roboty dyfuzor przenoszący błysk przed obiektyw. Nie pamiętam już na jakim filmie.

6.




7.



I jeszcze 2 streety w BW

8.



9.



To na razie tyle ;)
 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
Makro nie lubię i się nie znam, więc nie oceniam.

9. Podoba mi się kompozycja, może ta balustrada po lewej jest za blisko, może za wysoka, nie wiem. Ten rozmazany rowerzysta mi troche przeszkadza, wyszła taka rozpaćkana plama. Idący, nierozmazani ludzie byliby chyba lepsi. Ogólnie dobre miejsce do postania i poczekania na fajny kadr. Dodanie ramki to dobry pomysł - dodało nieco 'kontrastu'.

8. Może i kadr fajny, ale gdzie tu jest ostrość? Na chodnik, na spodnie, czy na plecy dziadka? Rozmazanie tła mi się też nie podoba. Ta tłusta, ziarnista plama tła po prawej wygląda źle.
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
6. robiłem podejścia do tego typu zdjęć. wiem, że nie jest to łatwe. mnie nie udało się osiągnąć takiego efektu. kilka razy byłem blisko. zdjęcie fajne - myślę, że masz pełne prawo być z niego zadowolonym, ale zbyt łatwo jest znaleźć z internecie masę zdjęć lepszych, więc nie spodziewaj się zbyt wielu zachwytów. z poprzedniego zdania zapamiętaj raczej pierwszą część i rób dalej zdjęcia. rób dla siebie i ciesz się, że wychodzi, ciągle staraj się robić lepsze.

7. zdjęcie na tapetę. fajne kropelki i w ogóle. chciałbym zrobić podobne. to pierwsza myśl. druga jest taka, że na kropelkach jest zbyt dużo światła. te wypalenia po jakimś czasie jednak trochę rażą.

wiele razy pisałem, że street to nie moja para kaloszy. natomiast jeśli chodzi o Twoje zdjęcia, to:

8. ostrość faktycznie jest tak ze dwie płytki chodnikowe przed dziadkiem. jeśli tak miało być, to tego nie rozumiem. jeśli nie, to... pudło. ;) sam kadr jakoś do mnie nie przemawia. czegoś brakuje. nie wiem czego.

9. jedno ze zdjęć w mojej prywatnej kategorii "nie wiem czemu, ale lubię na nie patrzeć i chciałbym mieć w jakimś albumie z fotografiami, do których co jakiś czas wracam".
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
1-ka najciekawsza chociaż BW nie jest dobre - za dużo szarości, mało czerni i bieli

Kilka kolejnych zdjęć nie powinno sie raczej tu znaleźć, ostatnia seria całkiem przyjemna
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
BartekKw napisał/a:
Kilka kolejnych zdjęć nie powinno sie raczej tu znaleźć

dlaczego? dlatego, że są słabsze? to nie zmienia faktu, że można je oceniać/krytykować. po to tu zostały wrzucone. pokazując same dobre zdjęcia zbierzemy co najwyżej oklaski (miłe to - nie przeczę), ale niczego się nie nauczymy.

planuję w najbliższym czasie w "swoim wątku" opublikować kilka zdjęć, które uważam za ewidentnie nieudane, ale mające w sobie coś, co powoduje, że mimo wszystko cieszę się, że je zrobiłem. kilka razy przekonałem się o tym, że zdjęcie, które ja przekreśliłem na starcie wcale takie złe chyba nie jest bo innym ludziom spodobało się bardzo. nawet pomimo niedociągnięć technicznych.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach