GrzehooFR  Dołączył: 08 Sie 2007
Mieszek do makro
Witam:)
Jako, ze sezon na makro zostal brutalnie przerwany przez zime, postanowilem troche pomyslec nad wzbogaceniem zestawu fotograficznego. W zwiazku z tym nasunelo mi sie kilka pomyslow, a wraz z nimi watpliwosci.
W nowym sezonie chcialem poeksporymentowac z duzym powiekszeniem, zdecydowanie wiekszym niz Tamron 90 wraz z pierscieniami. Postanowilem przyjrzec sie ofercie mieszkow makrofotograficznych. W zwiazku z tym pytania:
nr 1. Czy ktos mial do czynienia z tym mieszkiem http://www.allegro.pl/ite...100_k_m_km.html i czy warto sie nim zainteresowac?
nr 2. Jako, ze mieszek nie przenosi automatyki postanowilem troche go ulepszyc (bo na mieszek Novoflexa nie mam funduszy). Znalazlem poradnik jak zaadoptowac mieszek do systemu Canona http://www.stopa.cso.pl/i...hnika/mieszekef
Podsunelo mi to pomysl, zeby zrobic taki mieszek do naszego systemu. Mam pierscienie z przeniesieniem automatyki, pozostaje tylko kwestia rozwiazania sprawy popychacza przyslony...Ma ktos pomysl jak to rozwiazac?
Bede wdzieczny za ewentualne sugestie i podpowiedzi
Pozdrawiam
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Canon ma elektryczne przeniesienie przysłony, pentax - mechaniczne. Musiałbyś zbudować dźwignię wewnątrz (szczelność) miecha, która przeniosłaby ruch krzywki z body na krzywkę obiektywu. A jak rozwiązać działanie przy skracaniu/wyciąganiu miecha? Linka w pancerzu? Teleskopowa dźwignia? To musi być bardzo precyzyjne. Nie lepiej podpiąć szkła M42 i przysłonę ręcznie ustawiać?
 

GrzehooFR  Dołączył: 08 Sie 2007
Kurcze tak tez mozna, tyle ze wygoda uzytkowania spada niemilosiernie. Nie wspominajac o ciemnicy w wizjerze.
No i nie bez znaczenia jest radocha z wykombinowania czegos nowego:D
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ja mam do sprzedania mieszek przerobiony na bagnet od strony aparatu, a z gwintem na obiekty, jakbyś chciał poeksperymentować. Tylko trzeba mieć szkło na gwint... Niestety nigdy na serio się nie zainteresowałem zabawą makrową, bo może by z tego była jakaś zabawa. Szczególnie inspirujący był Macro Chellange na forum, kto sfotografuje odbicie w źrenicy orzełka z 10-złotówki...
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
A mieszki systemowe pleśniaka? u bdmitrova było coś opisane, że podobno są jakieś Auto..?
------
sprawdziłem; żaden niestety nie przenosi mechaniki popychacza przysłony na szkiełko.
Za to domykanie wężykiem wydaje się być całkiem wygodne.
(a jakby ktoś utalentowany zrobił sobie wężyk elektryczno- mechaniczny i przebudował mieszek m42 tak, żeby przysłonę dało się domykać takim wężem to canonierzy ze swoją przeróbką wymiękają :-P :-P )
 

Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
Witam. Jakie moge uzyskac odwzorowanie fotografujac k100d + mieszek makro + helios 44 ? Czy do mieszka pod pentaxa moge przykrecic adapter do m42 ( i do pentacona ) ? I czy ewentualnie da sie jeszcze do mieszka podpiac pierscienie ?

pozdrawiam
MakroŁobuz ;-)
 
crash85  Dołączył: 06 Gru 2008
podepne sie pod temat mieszkow chociaz chodzi mi o pierscienie ale nie chce balaganu robic zakladajac nowy topic. na chwile obecna mam kita II i heliosa 44-2 na m42 .... zalozylem jakis czas temu na heliosa pierscienie i juz wiem jak dzialaja :) nie byly moje wiec postanowilem ze sobie sprawie cos takiego, za podobna cene mozna dostac na bagnet K i na m42... pytanie do specjalitow brzmi: Ktory obiektyw lepiej sprawdzi sie w takiej fotografii.... nie szukam jakiegos meega powiekszenia jak np na zdjeciach grzecha. Raczej staram sie focic kwiatki itp :)
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Łobuzio napisał/a:
Witam. Jakie moge uzyskac odwzorowanie fotografujac k100d + mieszek makro + helios 44 ? Czy do mieszka pod pentaxa moge przykrecic adapter do m42 ( i do pentacona ) ? I czy ewentualnie da sie jeszcze do mieszka podpiac pierscienie ?

pozdrawiam
MakroŁobuz ;-)


Mieszek + A50/1,7
 

Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
Dzieki dybon :-) Jak podepne do mieszka nie przenoszacego automatyki obietyw bez mozliwosci manualnej regulacji pryslony to nie bede mial wplywu na glebie ostrosci ?

No i super lamerskie pytanie, musze zmierzyc przekatna szkla obiektywu aby wiedziec jaki adapter odwrotnego mocowana zakupic ? :-)

crash85 - ciekawe pytanie :-) Sam jestem ciekaw gdzie sa granice makro :-) Pewnie tam gdzie sa granice mozliwego recznie dokladnego ustawienia ostrosci.
 
crash85  Dołączył: 06 Gru 2008
mnie ciekawi tylko co bedzie lepsze do poczatkow makro ?

kit II z pierscieniami czy helios 44-2 z pierscieniami ??

prosze o opinie :D
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Dla początków, środka i aż do średniego odcinka trzeciego etapu wtajemniczenia makro najlepszy (sądząc Twoim po opisie) będzie obiektyw Wołna Macro, Industar 61L (kolejność nieprzypadkowa - Wołna jest jasna i wygodna) nawet bez pierścieni, które przydadzą się potem. Jak ma się szczęście i trochę pieniędzy, to można nabyć Super Takumar Macro lub Pentax Makro (jak ktoś musi bagnetem). Najbardziej wygodnym i dożywotnim szkłem jest Macro Takumar 50mm (bez "Super" ale ze skalą powiększenia 1:1). Wszystkie 50mm, ale do takich zadań wystarczą. Zresztą ja tam ważki też robię pięćdziesiątką i jest ok.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Ja bym jeszcze rozważył raynox'a dcr-250, da to to się podpiąć pod prawie każdy obiektyw i nie ma takiej utraty światła jak w przypadku mieszka czy pierścieni.
 

Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
Faktycznie, jest zauwazalna strata swiatla, ale nawet na k100d mozna sobie zwiekszyc AV i jest juz git. Kupilem mieszek do pentaxa ale przyszedl rozwalony, naszczescie tesciowa znalazla w szafie mieszek od pentacona i dzieki przejsciowce uzywam + swietne szkla pentacona :-) Cudne rozmazanie :-)
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Taka teściowa to naprawdę bezcenna osoba...
 

Łobuzio  Dołączył: 17 Lip 2008
Ja nie moge narzekac :-) Dala mi córke, 2 x pentacon sic, plus do niego obiektywy, statyw, pare innych fotograficznych rzeczy :-)
 
Tom3k88  Dołączył: 27 Kwi 2009
To i ja się podepnę do tematu, dysponuje na razie DA18-55 II i Helios 44M-4 z adapterem i też bym chciał się pobawić w makro. Szukam właśnie pierścieni pośrednich lub mieszka i natknąłem się na coś takiego:
http://www.allegro.pl/ite...k20d_k200d.html
Używał ktoś tych pierścieni, drogie niby nie jest, ale nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli dobrze zrozumiałem to tu są trzy pierścienie M42 plus adaptery na K. Z uwagi na prostotę konstrukcji nie przypuszczam żeby coś mogło nie pasować.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach