rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
świetny jest ten wątek - ale mam pytanie techniczne: Czy dałoby się posegregować jakoś wstawiane fotki z konkretnych szkieł? np. szukam sampli z ciekawym bokeh z DA 70 czy FA50 - wstukujęi mam. A może już to można zrobić , tylko ja durny jestem? co Wy na to?
 

MateuszG  Dołączył: 29 Paź 2008
rbucz, genialny pomysł !

powinien być nowy dział a tam tematy (nazwy obiektywów) wchodzimy do danego tematu np. "Tamron 70-300" a tam same bokehy w/w obiektywu ;-)

najlepiej czym prędzej zrealizować ten pomysł bo zaraz temat przekroczy 300 stron :-?
 

sledzik  Dołączył: 26 Cze 2008
hmm, a może by tak zrobić osobny katalog ? coś ala galerię z folderami, kazdy folder= inny obiektyw, dane zczytywane z exifu i/lub pisane w podpisie dodatkowo.

da rade cos takiego zrobic, pracy wiecej moze ale odciazymy tym forum.
 

gorky  Dołączył: 25 Kwi 2006
sledzik napisał/a:
hmm, a może by tak zrobić osobny katalog ? coś ala galerię z folderami, kazdy folder= inny obiektyw, dane zczytywane z exifu i/lub pisane w podpisie dodatkowo.

da rade cos takiego zrobic, pracy wiecej moze ale odciazymy tym forum.


Wydaje mi sie ze mozna by bylo wykorzystac do tego celu zdjecia z tego watku, tylko trzebaby sie podzielic praca - np po dziesiec stron na osobe.

Wtedy pierwsza osoba robi strony od 1-10, druga 11-20 itd, po kolei kopiujac zdjecia do osobnych watkow poswieconych konkretnym obiektywom.
A nowe zdjecia autorzy wrzucaliby juz od razu do odpowiednich dzialow.

Trzebaby tylko poprosic kolorowych o wydzielenie podforum na te szczegolowe tematy, tak zeby nie robic balaganu.

co myslicie?
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Coś podobnego już pewien czas temu sugerowałem w wątku "Nasze obiektywy do cyfranek pentaxa", ale jakos temat padł - Opiszon mnie zgasił i tyle :).
opiszon napisał/a:
Wito76 napisał/a:
Marzy mi się baza sampli, coś jak na Pbase.

skoro jest Pbase i pixelpeeper

rozumiem że większy problem jest w przypadku sampli ze starych szkieł, ale to chyba można łatwo wychwycić w wątku o bokehu

Na Canon Board mają fajne wątki np " Canon 24-105 Najładniejsze zdjęcia. TYLKO ZDJĘCIA BEZ KOMENTARZY! MAX 800PX " i tak do wielu szkiełek. W danym wątku pisze się tylko o tym szkle, wkleja sample i jest miodzio. No może nie tak fajnie jest jak u nas (np nie natrzepali o Samyangu 50stron jak my, ale tez jest niezle).
Zobaczcie sami (ci co jeszcze nie widzieli) Canon
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
gorky napisał/a:

Wydaje mi sie ze mozna by bylo wykorzystac do tego celu zdjecia z tego watku, tylko trzebaby sie podzielic praca - np po dziesiec stron na osobe.

Tak, o coś takiego mi chodziło, bo ogólnie zdjęcia z jakiegoś szkła łatwo sobie w necie znaleźć, ale tu mamy ładny zbiór fotek ze wskazaniem na bokeh. Ja mogę przejrzeć nawet 20 stron na ochotnika, tylko jak technicznie to zrobić? kolorowi, odezwijcie się :-)
To co już jest, można by posegregować, a nowe wrzucane w tym wątku mogłyby się kopiować od razu "same" do odpowiedniej "szufladki", żeby były dostępne i tu i tu. Co Wy na to? tylko ja za słaby jestem w programowaniu, żeby wypowiedzieć się czy i jak to da się zrobić...

Eldred, piękny maczek....
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Wito76 napisał/a:
Opiszon mnie zgasił i tyle :-)

nie było to moim zamiarem ;-)

tak naprawdę wystarczyłoby gdyby można było wyszukiwać treść w jednym konkretnym wątku

chciałbym zobaczyć bokeh z Komury

właziłbym do tego wątku, klikał w hipotetyczny przycisk - "szukaj w tym wątku" wpisywał Komura i delektował się samplami

prawdopodobnie zdecydowanie mniej pracochłonne niż dzielenie tego behemota na podwątki i potem utrzymywanie osobnych wątków dla każdego szkła

ale to tylko moja opinia ;-)

 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
opiszon napisał/a:
tak naprawdę wystarczyłoby gdyby można było wyszukiwać treść w jednym konkretnym wątku

chciałbym zobaczyć bohek z Komury

właziłbym do tego wątku, klikał w hipotetyczny przycisk - "szukaj w tym wątku" wpisywał Komura i delektował się samplami

prawdopodobnie zdecydowanie mniej pracochłonne niż dzielenie tego behemota na podwątki i potem utrzymywanie osobnych wątków dla każdego szkła

Zgodzę się z przedmówcą - dla mnie tez tak byłoby wygodniej.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Nie zgadzam się z Opiszonem :-)
Wyszukiwanie w 1 wątku jest do kitu.
Wstarczy jak ktoś napisze że ten ........ bokeh jest podobny do ........
i już wyniki wyszukiwania są do d........
Sztywny podział z dokładną nazwą obiektywu jest o wiele lepszy.
W zasadzie to cały dział obiektywy powinien być zoorganizowany według tego pomysłu.
Każdy obiektyw miałby 2 zakładki / 1. opinie / 2. sample
Najtrudniejszy jest początek....
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
Markus napisał/a:
Sztywny podział z dokładną nazwą obiektywu jest o wiele lepszy.
Zgadzam sie. Jak u konkurencji, z tym że same sample czasem nie wystarczają i te 2 zdania komentarza by sie czasem przydaly. Tylko czy to wypali znając nasze offtopowe zmanierowanie...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
To też napisałem....
Dwie zakładki : 1.opinie 2. sample
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Markus napisał/a:
Wyszukiwanie w 1 wątku jest do kitu.
Wstarczy jak ktoś napisze że ten ........ bokeh jest podobny do ........
i już wyniki wyszukiwania są do d........

ale przecież masz swój rozum i odsiejesz sobie sam te kilka niepasujących postów :?:

jeżeli już, to można by zrobić system tagów - dalej w jednym wątku, ale tagujesz swoje posty
tyle że powstają problemy - skąd wytrzasnąć listę tagów dla wszelkich możliwych obiektywów

ten sam problem jest z osobnymi wątkami - kto będzie zakładał wątki dla obiektywów których jeszcze tutaj nie ma :?: czy każdy kto będzie chciał wrzucić sampel bokehu będzie wiedział że trzeba znaleźć wątek z danym obiektywem i tam wrzucić, ew utworzyć nowy

wyszukiwanie jest fajne, bo jest proste
"Simplicity Makes Everything Possible"
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Może odzielne wątki dla poszczególnych obiektywów byłyby najłatwiejsze do zrobienia. Wrzucając fotki z obiektywu którego jeszcze nie było , zakładałoby się nowy. Jak ktoś by wrzucił fotki do niewłaściwego wątku, moderator mógłby je przenieść we właściwe miejsce, jak również scalać wątki które ktoś zdublował, choćby inaczej pisząc nazwę. Tak jak to jest dziś z innymi postami.

Z drugiej strony wartoby pozostawić wątek "wspólny", bo tu najłatwej śledzić nowe fotki i można bezpośrednio robić porównania różnch szkieł. Ideałem byłaby synchronizacja tych dwóch sposobów....
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Po pierwsze powinny być jasne reguły tworzenia nazw obiektywów.

Czyli :

1. Typ : stałka / zoom
2. Ogniskowa / zakres ogniskowych:
3. Nazwa obiektywu (napis na obiektywie)
4. Światło obiektywu.

Nowe tematy czyli nowe obiektywy ciągle podlegają moderacji.
Zdublowane tematy są usuwane.

Krótki regulamin z cyklu najpierw przeczytaj zanim coś napiszesz :-)

[ Dodano: 2009-07-14, 16:04 ]
Każde kliknięcie nowy temat w tym wątku otwiera specjalny formularz zawierający opisane w poście wyżej pola....
A dodatkowo mogłaby być 3 zakładka zawierająca oceny użytkowników (sonda ze skalą ocen 1-6), średnia ocena automatycznie generowana na podstawie ocen coś podobnego jak jest na optyczne.pl
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Markus dobrze prawi... W zasadzie "od ręki" można zrobić wersję "mini" - dodać dział "Bokeh" a w nim wątki odpowiadające poszczególnym szkłom. Tylko pilnować raz ustalonej semantyki nazw wątków. Ale oczywiście wersja rozbudowana, zautomatyzowana, z formularzami, wodotryskami, statystykami i piwem :shock: była by lepsza ;-) tylko kto to zrobi?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Wersja prymitywna z stałymi regułami nazywania obiektywów znacząco wpłynęłaby na czytelność i łatwość wyszukiwania opinii o danym szkle.

W tym samym kierunku powinny pójść działy osprzęt i korpusy cyfrowe.

ps.w punkcie 3 celowo napisałem napis na obiektywie ponieważ pole producent powodowałoby mnóstwo zamieszania (np.: Cosina produkuje obiektywy Zeiss itp).
Posumowując pole napis na obiektywie jest bardzo logiczne i niemożliwa jest jego inna interpretacja.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
MateuszG napisał/a:
powinien być nowy dział a tam tematy (nazwy obiektywów) wchodzimy do danego tematu np. "Tamron 70-300" a tam same bokehy w/w obiektywu

Myslalam o czyms takim.

Zakladac do obiektywow watki w stylu:

"Pentax 18-55 v.I - sample" i pokazujamy tylko zdjecia z ww obiektywu.

sledzik napisał/a:
coś ala galerię z folderami, kazdy folder= inny obiektyw, dane zczytywane z exifu i/lub pisane w podpisie dodatkowo.

To mi sie osobicie mniej podoba.

gorky napisał/a:
Trzebaby tylko poprosic kolorowych o wydzielenie podforum na te szczegolowe tematy, tak zeby nie robic balaganu.

Rczej chcemy unikac nowych podforow. Sprawnie zatytulowane watki zalatwia sprawe.

Wstecz bym nie robila - tylko od nowych. Ale jesli wam sie chce, to moznaby to rozwazyc. No i jesli burdelu nie zrobicie, bo sie zezle ;-)

[ Dodano: 2009-07-14, 17:45 ]
Markus napisał/a:
Każdy obiektyw miałby 2 zakładki / 1. opinie / 2. sample

A porownania? Testy?
Nie podoa mi sie.

opiszon napisał/a:
- kto będzie zakładał wątki dla obiektywów których jeszcze tutaj nie ma

Jak do tej pory - kazdy forowicz moze zalozyc nowy watek - beda reguly i bedziemy sie ich trzymac - i kazdy bedzie pilnowac, zeby bylo dobrze i zeby nie dublowac watkow. Jesli sie to zdarzy - bedziemy scalac.

rbucz napisał/a:
oże odzielne wątki dla poszczególnych obiektywów byłyby najłatwiejsze do zrobienia. Wrzucając fotki z obiektywu którego jeszcze nie było , zakładałoby się nowy. Jak ktoś by wrzucił fotki do niewłaściwego wątku, moderator mógłby je przenieść we właściwe miejsce, jak również scalać wątki które ktoś zdublował, choćby inaczej pisząc nazwę. Tak jak to jest dziś z innymi postami.

Dokladnie

Markus napisał/a:
1. Typ : stałka / zoom
2. Ogniskowa / zakres ogniskowych:
3. Nazwa obiektywu (napis na obiektywie)
4. Światło obiektywu.


Moja propozycja:
"Firma / zakres ogniskowych w formacie xx-yyymm [koniecznie mm! inaczej jak ktos napisze 18 mm, to sie go nie znajdzie!] / swiatlo [w formacie z,a [a nie f-, f=, z.a itp] / inne duperelki [MC, EG itp],
A stałoogniskowy, zoom, szerokokatny, teleobiektyw - proponowalabym piisac w opisie [latwo by to wszystko sie przeszukiwalo wowczas].

Markus napisał/a:
Każde kliknięcie nowy temat w tym wątku otwiera specjalny formularz zawierający opisane w poście wyżej pola....


Ze jak? nie rozumiem.
 

void  Dołączył: 02 Mar 2009
Mi się niezmiernie podoba jak to jest zrobione tutaj:

http://www.pentaxforums.com/lensreviews/index.php

U nas z bokehem :)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
void napisał/a:
Mi się niezmiernie podoba jak to jest zrobione tutaj:

http://www.pentaxforums.com/lensreviews/index.php

U nas z bokehem :)

a dlaczego ograniczać się do bokehu :?:

już kiedyś wspominałem o wiki
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
opiszon napisał/a:
a dlaczego ograniczać się do bokehu

już kiedyś wspominałem o wiki

Opiszon - temat wiki/faq jest na tapecie, tylko jak na razie duzo osob sie porozjezdzalo, albo ma w pracy seozn urlopowy i musi pracowac za 2, albo i 3 - i w sezonie ogorkowym takie powazne przedsiewziecie troszku przystopowalo.

Ale:
Takie watki z samplami z obiektywow [nie ograniczajmy sie do bokeh] moznaby pieknie podkleic do stron wikipedii z informacjami o tych obiektywach, wiec to nie zginie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach