ArturMaly  Dołączył: 26 Gru 2007
Pentax DA 40mm f/2.8 Limited
Cześć...
Szukałem, szukałem i nie znalazłem tematu traktującego głównie o tym ciekawym obiektywie, ale tylko porównania co wybrać z pośród 2-3obiektywów, więc pomyślałem że czas założyć taki temat w którym posiadacze tego szkła mogli by podzielić się swoimi spostrzeżeniami i opiniami o tym obiektywie z pozostałymi pentaksiarzami...

No więc czy jesteście zadowoleni z zakupu tego obiektywu i dlaczego?
 
studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
sam jestem ciekaw, tym bardziej ze cena tego obiektywu jest wiecej niz zachecajaca.
Tutaj sa opinie uzytkownikow. Średnia ocena bardzo wysoka. Szkoda, ze tylko F2.8.
http://www.pentaxforums.c...duct=143&cat=34
 

szerman  Dołączył: 20 Paź 2007
Miał ktoś kiedyś okazję porównać go do FA 43 1,9 limited?
Poprawione ;)

 
studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
do FA 77 by raczej wypadalo porownac DA 70
 

szerman  Dołączył: 20 Paź 2007
O bosz ale przyćmienie umysłu chodziło mi o 43 limited już poprawiam ;)
 

ArturMaly  Dołączył: 26 Gru 2007
studentmibm, czytałem, czytałem i się zastanawiam czy nie brać tego naleśnika, tyle pochlebnych opinii, cena też atrakcyjna...
Nawet na optyczne dobrze wypadł :evilsmile:
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Kupiłem niedawno DA 40 i jestem z niego bardzo zadowolony. To mój pierwszy Limited więc nie powiem jak wypada w porównaniu z innymi Ltd. Juz po kilku pierwszych fotkach wiedziałem, że się polubimy :-)
Zalety? Fajnie reprodukuje kolory. Jak dla mnie odpowiednia ogniskowa. Ostry juz od 2.8. No własnie, f:2.8. Niektórzy uważają, że to mało ale ja wolę ostre 2.8 od mydlanego 1.4 ;-) Acha, moim zdaniem nieco szybszy AF niż w innych znanych mi obiektywach, to pewnie zasługa naleśnikowej konstrukcji. Pomijam oczywiście kwestie związane z jakością wykonania. To limited nic dodać nic ująć :-D
Wady? Osłona przeciwsłoneczna na gwint, podobnie kapsel. Zastąpiłem normalnym kapslem chyba od pięćdziesiątki.

Niedawno pisałem na prośbę studentmibm, porównanie DA40 fo FA50 pozwolę sobie przytoczyć zakończenie tego maila:
cyt:
"Gdybym miał porownać, to fa50 jest taki bardziej frywolny i romantyczny (wiem, ze smiesznie to brzmi), natomiast da40 to solidny, dobry zawodowiec. od czasu gdy kupiłem da40 prawie nie ściągam go z body spisuje sie na zewnątrz, również w niezbyt ciasnych wnętrzach, robi całkiem fajne portrety. Ktoś kiedys napisał, ze da40 do taka ogniskowa do wszystkiego i do niczego, Moim zdaniem w da40 kryje się spory niedoceniany potencjał."

P.S.
Zamierzam z czasem wymienić DA40 na FA43 bo podobaja mi sie sample, które widziałem.

 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
ArturMaly, było wiele wątków o DA40 i FA43, porównania między nimi i do FA50, opinie, zdjęcia. Poszukaj lepiej, może w tematach sprzed roku lub dwóch.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
kristofo napisał/a:
Zastąpiłem normalnym kapslem chyba od pięćdziesiątki.

Serio? Da się coś takiego zrobić?
Jak ostatnio przyglądałem się Argawenowej 40-tce, to odniosłem wrażenie, że przy wsuniętym obiektywie tam jest tak mały rancik, żeby jakimkolwiek dekielkiem zahaczyć - i że to właśnie podyktowało zastąpienie klasycznych kapselków tymi wkręcanyni.

[ Dodano: 2008-10-16, 23:49 ]
Pentagram ma rację.
 

ArturMaly  Dołączył: 26 Gru 2007
Pentagram, czytałem, czytałem, tylko że więcej tam porównań ogniskowych i światła niż opinii o tym obiektywie, ale kilka opinii także się znalazło...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Bo co tu pisać. Obiektyw świetnie wykonany, malutki i leciutki, ostry (świetna rozdzielczość), winiety nie ma na pełnej klatce. Jest to jeden z tych obiektywów, króre jak się przypnie, to trudno wymienić na inny. Co byś chciał jeszcze?
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Pentagram napisał/a:
Co byś chciał jeszcze?

A ja chciałem jaśniej. Jak już stałka z tej półki ogniskowych to powinna być jaśniejsza. Ale potwierdzam, że miodzio obiektyw, miałem, ogólnie był super. Szybki, mały, zerowa AC, ostry...
 

Jarek  Dołączył: 23 Kwi 2006
rbucz, widzę w stopce że masz FA 35/2... A o 40 ltd piszesz że "miałeś". Możesz rozawinąc temat, może małe porównanie z fa 35. Czy ten 40 ltd nie maił za wąskiego kąta, a 35/2 jest bardziej użyteczny ?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jarek, prawdopodobnie rbucz, zrobił to co Ja, czyli chciał fajnego limiteda, ale się okazało, że praktyczniejszy jest nieco szerszy i jaśniejszy 35/2, tylko że Ja poszedłem jeszcze krok dalej. Mi się baardzo podoba ogniskowa 40mm ale na pełnej klatce.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
rbucz napisał/a:
Jak już stałka z tej półki ogniskowych to powinna być jaśniejsza.
Kwestia konstrukcji obiektywu, jest chyba w tym przypadku decydująca. Nie ma chyba czterdziestek naleśników jaśniejszych od 2.8.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jarek napisał/a:
Czy ten 40 ltd nie maił za wąskiego kąta, a 35/2 jest bardziej użyteczny ?

Ja słyszałem, że 40 Ltd ma właśnie za szeroki kąt, a o użyteczności 35/2 w ogóle nie ma co mówić.


;-)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
gin z tonikiem napisał/a:
rbucz napisał/a:
Jak już stałka z tej półki ogniskowych to powinna być jaśniejsza.
Kwestia konstrukcji obiektywu, jest chyba w tym przypadku decydująca. Nie ma chyba czterdziestek naleśników jaśniejszych od 2.8.

Cosina produkowała naleśnik 40mm/2.5 na goły bagnet K, mam taki obiektyw (z logiem Porsta) ale niestety ma zaoliwione listki przysłony - dałem go do naprawy ale gość nie był w stanie go rozkręcić (szczerze mówiąc jak go dostałem to przy ustawianiu ostrości zaczął mi się wykręcać pierwszy człon obiektywu więc lekko go dokręciłem - nie wiedziałem, że mam tyle pary w łapach).
Oryginalny Cosinon z korpusem *ist DS
Vivitar z korpusem *ist DS
Porst z korpusem *ist DS
Porst OC + Porst 40mm/2.5

Nie jest to wiele jaśniej od Pentaksowych naleśników, ale zawsze coś :-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Tiaaa tylko skąd takie szkiełka wytrzasnąć, nigdy nie widziałem żadnego z nich na allegro a nawet na ebayu. I pewnie wcale by nie były tańsze od m40/2.8 ze względu na swoją rzadkość występowania.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Acha czyli jakieś wynalazki z 2.5, ktoś popełnił. Ale rbucz, pisząc, że chciałby jaśniej, nie miał chyba na myśli 2.5. Poza tym nie sądzę, aby ten Cosinon dorównywał jakością naleśnikom Pentaksa, Nikkora albo Zeiss'a (no chyba, że obecne obiektywy Cosiny ;-) ).
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
też myślałem o tej 40-tce, ale za wąska i za ciemna więc wziąłem fa 35/2, który przy okazji daje w przybliżeniu 50-tkę na analogu co mi zawsze odpowiadało. Ideałem ogniskowej, światła, jakości dla stałki z tego zakresu byłby 31 limited ale za drogi

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach