Krzysiek K.  Dołączył: 11 Paź 2006
k100d a Metz
Wprawdzie jest kilka tematów, w których jest poruszana sprawa lampy do k100d, ale mi chodzi o pewien konkret i pewien test, który przeprowadziłem, dlatego pozwalam sobie na otwarcie tego w nowym temacie.

Otóż jestem posiadaczem szczęśliwym od 10 dni wymienionego w temacie dslr-a. Od lat mam też MZ-5n, który współpracuje w bardzo zadowalający sposób z lampą Metz 32 MZ-3 poprzez stopkę SCA 3702. Wg. specyfikacji Metza k100d z 32 MZ-3 współpracuje tylko poprzez standartową stopkę 301 dając pracę albo w manualu albo z automatyką lampy. To samo dotyczy lustrzanek *ist, *istDL, natomiast *istD i *istDS mogą z tą lampą współpracować przez SCA 3702 tak jak MZ 5n. Tyle pisze Metz.

Sprawdziłem: MZ 5n i K100d mają dokładnie taki sam rozkład styków na szynie.
Teraz mój wywód myślowy (*): jeśli są takie same styki, taka sama współpraca poprzez nie z lampami Petaxa, to informacje na tych stykach powinny być takie same ergo jakim cudem jest różnica z Metzem?

Sprawdziłem i z duszą na ramieniu podpiąłem 32 MZ-3 do K100d poprzez stopkę SCA 3702. I lampę i dslr ustawiłem na pracę w manualu, przy czym na lampie przełącznik ogniskowej obiektywu ustawiłem na czuwanie. Załączyłem i lampę i aparat, zmiana ogniskowej obiektywu i ... lampa czuwa! Zmiana w górę zakresów na lampie odbywa się przy ogniskowej obiektywu kolejno ok.: 22, 31, 53 co po przeliczeniu razy 1,5 daje ok. 33, 46, 79. Ta sama lampa podłączona do MZ 5n zmienia zakresy przy ogniskowej ok. 32 i 45 (wyżej już nie bo ob. do 70) czyli niemal to samo i mieści się w ew. granicach błędu odczytu ogniskowej.
Spróbowałem zdjęcia w manualu i ... wyszło.

No więc co jest z tą współpracą z Metzem? Metz coś kombinuje?, Pentax coś chowa przed Metzem? A może moje rozumowanie (patrz *) jest błędne? Ale lampa i k100d mój test przeżyły. Jeśli jakiś inżynier mógłby mi wyjaśnić moje ew. błędy w rozumowaniu to proszę.
Stawiam :-B :-B :-B

Pozdrawiam serdecznie i przepraszam za przydługi wywód
Krzysiek :-)
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Myślę że tak to właśnie powinno działać -Metz sciemnia!
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
aa gdzie jest napisane, że połączenie metza z K100D nie będzie działać?? chodzi o to, że metz wypioł się na pentaksa ii (jak narazie, może kiedyś zmienią zdanie) nie będzie produkował lamp z system p-ttl pomiaru błysku. Wszystko inne, tzn. m.in. to oczym piszesz współpracowało będzie, bo dlaczegóżby nie miało współpracować? K100D nie ma czujnika TTL i pomiar światła błyskowego odbywa się w nim li tylko przez P-TTL czyli z wykorzystaniem matrycy aparatu, ale do tego potrzebna jest również lampa, która ten tryb posiada, a metz takich lamp nie ma i narazie mieć nie będzie. Nie zmienia to faktu, że jak już wspomniałem cała reszta może spokojnie z K100D (jak również na ten przykład z moim DLem) współpracować a zdjęcia można robić na automatyce lampy (jeśli takowa istniej)
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Moge sie mylic, ale ze temat lamp byl mi bliski - na skutek wplywu poczytywania powiem tak, co wyczytalem. P-TTL jest systemem, gdzie lampa ma zaszyta wlasna inteligencje pomiaru - i wysyla przedblyski dla oceny sytuacji. Nastepnie zapodaje te informacje do korpusu, co daje konkretne nastawienie tegoz co do zdejmowania obrazu.
TTL dziala natomiast po staremu i prymitywnie - jest czujnik w korpusie - i korpus steruje lampa, kiedy ma zakonczyc blysk by bylo ok.
Niestety, K100/K110 nie maja juz czujnika do TTL'a.

Samsung GX1-S ma - i zakupiona przezmnie lampa TTL z liczba przewodnia 42 dziala jak na moje amatorskie potrzeby wysmienicie - zmierzylem jedynie napiecie na stopce w stanie wlaczenia i blysku - moja nie da wiecej jak 3V na stopce.

Konstrukcje Pentax DS ist nie wytrzymaja napiecia na stopce ponad 30V - ale nie ryzykowalbym wiekszego ponad 5V. Warto mierzyc...
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Konstrukcje Pentax DS ist nie wytrzymaja napiecia na stopce ponad 30V - ale nie ryzykowalbym wiekszego ponad 5V. Warto mierzyc...

a skad te dane ze nie wytrzymuja? nie to zebym mial ochote wstawiac w szyne lampe trzaskajaca 200v, ale tak z ciekawosci pytam. Wiadomo ze sie nie powinno, ale mi sie nie obilo o uszy ze nie wytrzymuja
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
mily napisał/a:
a skad te dane ze nie wytrzymuja?

swego czasu bylo na photo.net i dpreview oraz paru innych forach. Pytania do serwisow pentaxa w roznych krajach dawaly rozne odpowiedzi (wlasnie od niezbyt duzych by nie przekraczac 20V, poprzez info ze kilkadziesiat V bedzie ok i jakas infromacje ze DS wytrzyma ponad 100), ten temat dotyczy zabawy dslr roznych systemow z cala gama lamp, pamietam ze byla jakas fajna stronka (bodajze bozilla w nazwie) z tabelami typow lamp i ich napiec w stopce. Osobiscie uzywalem DS-a z lampami ktore mialy od 3 do 12V w stopce (w roznym stanie pracy), wszystko gralo, ofiar nie bylo.
pozdrawiam
kp
ps. do lamp z kilovoltami w stopce mozna zawsze optotriak wstawic
 

dialer  Dołączył: 03 Maj 2006
No to ja już zrobiłem jakiś czas temu test unomat'em B24CT
Zawsze stosuję tą lampę jako wyzwalacz Soligora (ma funkcję fotoceli) więc odruchowo podpiąłem strzeliłem kilka fotek i dopiero później zastanowiłem się co zrobiłem... napięcie na stopce ok 200 V ale wszystko do tej pory świetnie działa i UNOMAT ciągle służy za wyzwalacz :)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
aa mam takie pytanie - czy to napięcie można zmierzyć jakimkolwiek miernikiem? tzn. bo pytałem kumpla, który ma miernik, ale z wyświetlaczem LCD i stwierdził, że do takich celów to raczej potrzebny jest ze wskazówką :roll:
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
klimecki napisał/a:
byla jakas fajna stronka (bodajze bozilla w nazwie) z tabelami typow lamp i ich napiec w stopce.


http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html
 

dialer  Dołączył: 03 Maj 2006
sołtys napisał/a:
aa mam takie pytanie - czy to napięcie można zmierzyć jakimkolwiek miernikiem? tzn. bo pytałem kumpla, który ma miernik, ale z wyświetlaczem LCD i stwierdził, że do takich celów to raczej potrzebny jest ze wskazówką :roll:


To zleży z czym ta lampa ma pracować jak z aparatem cyfrowym to może być ten cyfrowy z wyświetlaczem lcd ale jak z jakimś analogiem to tylko ten ze wskazówką wchodzi w grę!
;-)
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Pomiar napiecia mozna smialo zmierzyc miernikiem LCD.
Wyglada to w ten sposob: http://tinyurl.com/jthee

Lepszym rozwiazaniem jest pomiar oscyloskopem z pamiecia - w wyniku przelaczenia jakim jest wyzwolenie lampy najwiekszym zagrozeniem sa impulsy np. znane ze zjawiska samoindukcji - ktore dla elektroniki aparatu moga okazac sie smiertelne - bo te piki napiecia moga miec i 300-600V - tyle ze ich czas trwania jest bardzo krotki. Stad, oscyloskop pomiarowy jest zdecydowanie lepszym rozwiazaniem. Ale ze przewaznie oscyloskopy sa trudniej osiagalne - nalezy przynajmniej zmierzyc napiecie pomiedzy srodkowym stykiem lampy w stopce a boczna blaszka styku - tak jak na tej fotografii z linku powyzej.

Dostepne obecnie w handlu chinskie analogowe mierniczki napiecia - beda gorszym rozwiazaniem - poniewaz mechanika takiego miernika wykazuje duza bezwladnosc reakcji i nie pokaza szybkiej zmiany napiecia - a impuls napiecia na stopce bedzie trwal bardzo krotko. Z drugiej strony profesjonalny miernik wskazowkowy ma te zalete, ze jezeli bezwladnosc mechaniczna nie bedzie jego problemem - taki miernik wychyli wskazowke do maksymalnego polozenia proporcjonalnego do wystepujacego napiecia - a wiec pokaze wartosc szczytowa napiecia.

Wniosek: nalezy mierzyc profesjonalnym miernikiem o ile jest :mrgreen:

Teraz odnosnie przedstawionych linkow - jako elektronik powiem tak. Przedstawiona przerobka lampy i zastosowanie zabezpieczenia z MOC moze dzialac tylko przy szczegolnej konstrukcji lampy - gdzie blysk wyzwala zwarcie do masy srodkowego pinu w stopce. W duzej wiekszosci lamp tego typu przerobka jak zaprezentowana powyzej, czy opisana w artykule http://tinyurl.com/obbg5
moze doprowadzic do uszkodzenia ukladu juz po kliku blyskach :mrgreen:
o ile zadziala. Duza czesc lamp czy aparatow steruje lampa nie przez zwarcie stopki do masy, ale rowniez impulsem z aparatu - i fakt pojawienia sie impulsu na stopce tak przerobionej lampy nie wywola zadnej reakcji. Idea dobra, ale gorzej z realizacja.

Najtanszym bezpiecznym rozwiazaniem dla K100 jednak po przeanalizowaniu ryzyka i grupy problemowej jest zakup lampy tyrystorowej, pracujacej w manualu, z gniazdem do wyzwalania zewnetrznego, by podlaczyc kabelek od fotoceli. Do takiej lampy mozna dokupic za 60 zl szyne pod aparat by na niej postawic obok lampe (calkiem profi bedzie wygladac :mrgreen: ) i np. za 49 zl profesjonalna polska inteligetna fotocele MIF. Gdybym nie trafil na swoja lampe - bym zlozyl sobie taki zestaw. Co prawda - tak wyzwalana przez fotocele lampa sluzylaby wylacznie jako wsparcie dla lampy wbudowanej i opanowanie takiego zestawu to tylko kwestia praktyki.

Na dzien dzisiejszy powiem tak - posiadanie solidnej lampy blyskowej jest bardziej wazne od posiadania lepszego obiektywu. Zdjecia w pokojach jakie robilem z lampa wbudowana zawsze byly niedoswietlone - wbudowana lampa jest bo jest - ale jest slaba by rownomiernie wszystko doswietlic. Teraz jest inaczej....na nowo odkrywam swiat :lol:
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Witam, a jaką lampka powinna mieć liczbę przewodnią, żeby doświetliła np. 2 plan w kościele czyli focenie przy słabym sztucznym świetle? Dodam że chcę lampę do K100D. Może polecilibyście jakieś konkretne modele?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
angelos, - zadales pytanie z gatudnku tych na ktore nie ma jedynej slusznej odpowiedz.....
1- czym swiecisz pierwszy plan?
2- jak zamierzasz doswietlic tylko 2gi plan ?
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Fafniak chodzi mi o to, że pstrykając obiekt np. z 4-5 m cała przestrzeń za obiektem wychodziła strasznie ciemna (doświadczenia z analoga). A przy odpowiedniej sile lampy i rozproszonym świetle możnaby było zminimalizować niedoświetlenie. Chodzi mi o lampę, z którą mogę się wybrać na taką uroczystość, ewentualnie doświetlić coś w plenerze. Jakie powinno być minimum żebym nie musiał się denerwować?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zeby sie nie denerwowoac :mrgreen: to od 50 do 70 :-P - sa takie mlotki metza....
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
funfel (który nie należy raczej do osób zmyślających) mówił, że robił kiedyś ślub w kościele i odbijał błysk od sufitu (czy jak kto woli "sklepienia") lampką coś ponad 50 - nie pytałem o szczegóły i jaki to był kościół - nie wiem czy to rzeczywiście możliwe, ale nie mam też podstaw żeby mu nie wierzyć. Ślubów już troszke przerobił (może nie imponującą ilość, ale nie jest tzw. pstrykaczem) i mówił, że przekonuje się coraz bardziej jak ważna jest mocna lampa - oczywiście wiedział o tym wcześniej ale tylko z teorii - teraz sprawdził to w praktyce (tak dla uzupełnienia dodam, że robi manualną minoltą i naprawde mu to wychodzi - zdecydowanie lepiej niż np. fotografowi, który robił zdjęcia na ślubie mojego brata F5 nikona i sporej części fotografów określających się jako 'profesjonalni fotograficy artystyczni' których galerie można przeglądnąć w necie). W każdym razie to co napisał Fafniak albo po prostu najmocniejsza na jaką Cie stać ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
angelos, receptą na jaśniejszy drugi plan jest czas naświetlania (jak najdłuższy) i wysokie używalne ISO, ewentualnie, jak napisali przedpiścy - rozproszenie błysku. Duża moc lampy nic Ci nie da - nigdy jednym błyskiem na wprost nie naświetlisz równo pierwszego planu i tła (no chyba, że będą naprawdę blisko siebie). Albo rybki albo akwarium, fizyki pan nie przeskoczysz.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, - mlotek metza skierowany w sufit daje sznase na dopalenie tla o te 1 EV :mrgreen:
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Tok'Ra napisał/a:
Duza czesc lamp czy aparatow steruje lampa nie przez zwarcie stopki do masy, ale rowniez impulsem z aparatu - i fakt pojawienia się impulsu na stopce tak przerobionej lampy nie wywola zadnej reakcji. Idea dobra, ale gorzej z realizacja.


Pomijając kwestie napięcia lampy, czy to oznacza, że dl nie odpali lampy przystosowanej na gorącą stopkę? Przez kabelek także?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
mlotek metza skierowany w sufit daje sznase na dopalenie tla o te 1 EV :mrgreen:


Takiego brauna to i 2EV :-D



(hint: LP 90 :-D )

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach