TomiBi  Dołączył: 23 Mar 2008
K20 AF AUTO/SEL/SPOT
Witam,

zwykle uzywalem AF-u centralnego (SPOT) i niestety czesto zdarza sie, ze aparat nie ustawia dobrze ostrosci mimo, ze jest potwierdzenie (z Tamronen 17-50 i Kitem jest to samo). Lepiej dziala, gdy punkt ostrosci jest dosyc kontrastowy. Jednak ostatnio bawilem sie AF na ustwieniu AUTO i gdy aparat ustawi punkt centralny (czesto sa 2 punkty, ale mi chodzi o sytuacje kiedy mam w koncu jeden centralny punkt, podobnie jak w SPOT) to zdjecie jest ostre. Czy ktos moze mi to wyjasnic ? Dlaczego na ustawieniu SPOT (centralny punkt AF) AF potwierdza ale nie trafia z ostroscia, a przy AUTO trafia ?

Aparat byl wlasnie w serwisie - wlasciwie niewiele sie poprawilo, ale zauwazylem, ze przy manualnej korekcie AF-u (custom settings) moge dawac korrekte dla objektywu jak rowniez dla aparatu, nie robilem jakichs dokladnych testow, to tylko wrazenie jakie mam po paru probach.


Pozdrawiam
Tomek
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
TomiBi napisał/a:
wlasciwie niewiele sie poprawilo, ale zauwazylem, ze przy manualnej korekcie AF-u (custom settings) moge dawac korrekte dla objektywu jak rowniez dla aparatu
Mam wrazenie ze instrukcja sie klania :evilsmile:
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
TomiBi napisał/a:
Dlaczego na ustawieniu SPOT [...] AF potwierdza ale nie trafia z ostroscia, a przy AUTO trafia ?


Może dlatego, że spot to nie ustawienie autofocusa, tylko pomiaru światła?
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
Kosior, przeczytaj z łaski swojej tytuł wątku, i pomyśl, o co Autor pyta...
 
TomiBi  Dołączył: 23 Mar 2008
Witam,

sorry jesli cos pomieszalem, SPOT - chodzi mi oczywiscie o ustawienie centralnego punktu AF a nie o sposob pomiaru swiatla.

@Fafniak, ja mialem na mysli, ze oba ustawienia jakby sie sumowaly, w instrukcji stoi, ze ustawienie dla objektywu anuluje ustawienie dla aparatu.

pozdrawiam
Tomek
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Czy jesteś pewien że na AUTO AF aprat trafia dokładniej,potwierdziłeś to większą ilością zdjęc?
Jakiej naprawy (regulacji) dokonał serwis,co napisali?

[ Dodano: 2008-10-18, 22:44 ]
Tak sobie mysle czy automatyczny wybór nie będzie lepszy od centralnego czujnika,czemu?A no temu że aparat sam wyszuka nalepszego miejsca na ustawienie ostrości,owszem może to zrobic całkowiecie w innym miejscu niż chcemy jednak zauważyłem że priorytet ma centralny czujnik,więc jeżeli pokażemy mu kontrastowy obiekt to najczęciej ustawia na centralny,gdy jednak kontrast jest zbyt mały łapie coś innego.Jeżeli jednak włączymy centralny to ustawi na to miejsce na ktore nie ustawił by przy wyborze AUTO AF, ustawi ale....muszę to dokładnie sprawdzic.
Czyli jeszcze raz,włączyc AUTO i pracowac jakby był włączony centralny,jeżeli złapie gdzie indziej to znaczy że nawet gdyby był włączony centralny i ustawił by ostrośc to i tak z błedem. Ale kombinuje :roll:
 
TomiBi  Dołączył: 23 Mar 2008
Witam,

@folab,
serwis: justowanie i kontrola.

Zrobilem sobie wlasnie testy i mam ok. 8 mm FF. Gdy ustawie korekte AF w aparacie na -10 to mam jakies 8mm do 6mm FF. Manualnie celuje w punkt. Oczywiscie testowalem bez stabilizacji, objektyw ustawiony na 2.8 i 50 mm (AF - centralny), test ze statywem itd. (przy swietle dziennym).
Jak juz wczesniej wspomnalem, zauwazylem, ze centralnie ustawiony AF jakos gorzej ostrzy niz jak mam ustawiony AUTO (i trafie w centralny punkt). Ciekaw jestem twoich testow, czy rowniez zauwazysz cos podobnego ?

Jutro wysylam objektyw do serwisu - mam nadzieje, ze cos zaradza.

Tomek
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Bez korekcji masz 8mm i po korekcji dalej 8mm?
Obiektyw z aparatem wyślesz oczywiście?Mam ten sam problem z Tamronem 17-50,ale korekcja w menu serwisowym -70 rozwiązuje problem jednak też będe musiał wysłac bo w przyszłości może nie starczyc tej skromnej skali jaką dają w nowych korpusach.
Jak wróci z naprawy napisz do mnie co i jak.
 
TomiBi  Dołączył: 23 Mar 2008
no wlasnie w serwisie pentaxa ustawili mi wszystko na zero "0" i podobno wgrali nowy soft (nie chodzi tu o firmware a o ich serwisowy soft) - jak mi gosciu powiedzial. Nie chcieli ustawiac wszystkiego pod nieoryginalny (nie pentaxowy) objektyw. Teraz wysle do serwisu tamrona, bo juz sam nie wiem, co jest zle ustawione :cry: aparat czy objektyw.

dam znac jak sie czegos wiecej dowiem.

pozdrawiam
Tomek

[ Dodano: 2008-10-21, 20:05 ]
Witam,

bylem dzisiaj w serwisie i w koncu ustawili mi AF tak jak powinno byc. Teraz to i kit i tamron dzialaja super. Tamrona musialem troche skorygowac -3 (custom settings). Ale to nie jak poprzednio bylo - czyli na maxa.

Podobno poprzednio ustawili mi AF-a zgodnie z matowka (mam katz-eye z klinem). Nie wiem, ale po zalozeniu oryginalnej matowki nie widzialem roznicy, czyli moglem ostrzyc manualnie dosyc dokladnie na obu matowkach. Przy tym jak opisalem wczesniej AF na AUTO ostrzyl tak dobrze jak ja manualnie, a na ustawieniu AF centralnego, na zdjeciu wychodzilo mydlo.

Teraz jest wszystko OK. Tym razem dalem aparat z czesciami oryginalnymi i kitem.


Pozdrawiam
Tomek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach