Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jak doswietlac osoby lampa zeby zmiekczyc swiatlo w plenerze
Witam, jak w temacie. Myslalem o StoFen nasadce ale lepiej chyba jakos odblysnik nad lampa miec, mam Metza 40MZ3i. Chodzi mi o portrety oraz ogolne doswietlenie pierwszego planu, glownie osoby, zachody slonca, sloneczny dzien itd. Osoba w cieniu.
Dzieki za sugestie
Alek
 

kiwaczek  Dołączył: 25 Kwi 2006
O! Temat spadł mi z nieba :D

Ja tak bardziej technicznie się podłączę - mam zestaw istD i af500ftz. Szykuje mi się fucha w postaci fotografowania komunii - kościół podobno jasny, ale wiadomo lampą doświetlić powinienem conieco doświetlić. No i dzisiaj kombinowałem chyba z godzinę. Jak wprowadzić w tym zestawie korekcję samego błysku? Już wiem, że naświetlanie na iso 800 nie ma sensu (prześwietla twarze na pierwszym planie), lepsze efekty daje 200 i 400. Ale czy jest jakaś systemowa metoda na zrobienie w tym zestawie korekcji?
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
hej
a nie ma korekcji na aparacie?DS ma
 

kiwaczek  Dołączył: 25 Kwi 2006
Korekcja ekspozyjcji jest. Tyle ze ja potrzebuje korekcje blysku. A jesli taka jest gdzies na aparacie to albo jestem slepy, albo nie mam pojecia, ze kryje sie pod ktoryms z przyciskow :D

Proby wprowadzenia korekcji ekspozycji koncza sie zmiana przeslony (lub czasu), a blysk jaki byl taki jest.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
w DS jest chyba korekcja blysku...jak nie masz to jest faktycznie tak jak pisales
Alek
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
taka prymitywna troche porada-jak nie wiesz jak zrobic, to na manual.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Spróbuj faktycznie w manualu - w analogowych Pentaxach korekcja wprowadzana w trybie M odnosiła się właśnie do korekcji błysku.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Maciek napisał/a:
Spróbuj faktycznie w manualu - w analogowych Pentaxach korekcja wprowadzana w trybie M odnosiła się właśnie do korekcji błysku.

O ile pamietam, to w *istD to nie bardzo dziala. No i niestety. TTL w cyfrze dziala marnie, stad Pentax powolutku wycofuje sie z obslugi TTL w cyfrankach. Nie wiem czy zostawia ten przezytek jeszcze w K10D, ale w K100D dali sobie spokoj. Moze czas Kiwaczku wymienic lampe na nowoczesniejsza AF540FGZ obslugujaca P-TTL?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Alek napisał/a:
hej
a nie ma korekcji na aparacie?DS ma


W Ds-ie jest korekcja ekspozycji błysku, ale chyba tylko dla lampy wbudowanej, nie mam przy sobie instrukcji. Wchodzi się do menu, katalogu Rec Mode na samym końcu.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Alek napisał/a:
w DS jest chyba korekcja blysku...jak nie masz to jest faktycznie tak jak pisales
Alek

Jest, ale w zwykłym TTL-u chyba nie działa, albo działa tak, że ja tego nie zauważam.
Ze swojego doświadczenia powiem, że największym problemem przy błyskaniu w dzień jest 1/180s (w DS). Często kończyło się przymykaniem do f16-22, co ma szereg wad:
- duża GO,
- mały zasięg błysku,
- wymagana czysta matryca,
- spadek jakości szkła

Natomiast sam rozpraszacz Stofena mi się sprawdzał całkiem dobrze.

Pamiętam jeszcze, że w analogu miałem spore problemy z prawidłowym oświetleniem lampą pierwszego planu (osoba), gdy tło było daleko i/lub mocno ciemne - np. hala sportowa z wygaszonymi głównymi światłami.

Cały czas piszę o TTL-u, lampa AF-500FTZ.

Teraz powoli zaczajam się na AF-540FGZ, ale zaniepokoił mnie jeden zapis w instrukcji. Wynikałoby z niej, że w P, Av i TV, nie można zmienić P-TTL na nic innego. Ani na TTL (przeboleję), ani na własną automatykę lampy, czy manual (to już niedobrze). Czy jest ktoś na sali, kto mógłby potwierdzić te informacje?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Wynikałoby z niej, że w P, Av i TV, nie można zmienić P-TTL na nic innego. Ani na TTL (przeboleję), ani na własną automatykę lampy, czy manual (to już niedobrze).


Też jestem tego ciekaw. Ale z reguły i tak walę palnikiem do góry, a wtedy chyba sie przełączy na TTL ?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
Wynikałoby z niej, że w P, Av i TV, nie można zmienić P-TTL na nic innego. Ani na TTL (przeboleję), ani na własną automatykę lampy, czy manual (to już niedobrze).


Też jestem tego ciekaw. Ale z reguły i tak walę palnikiem do góry, a wtedy chyba się przełączy na TTL ?


Na chłopski rozum - nie. Bo i dlaczego? Lampa nie będzie tylko wiedzieć, jaki ma efektywny zasięg błysku, bo nie wie, w co błyska. A pomiar przedbłysku matrycą będzie tak samo efektywny, jak przy palniku na wprost.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Na chłopski rozum - nie. Bo i dlaczego? Lampa nie będzie tylko wiedzieć, jaki ma efektywny zasięg błysku, bo nie wie, w co błyska


:oops: Masz racje
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
pisałem w innym wątku
"Tak troche poprzeglądałem sięć i doszedłem do wniosku że podczas pracy w TTLu nie może być uwzględnienia korekcji w mocy błysku. W p-ttlu po błysku pomiarowy automatyka wie jaki ma zrobić błysk, a wiec może uwzględnić korekcje. W TTLu określenie jak długi ma być błysk wyliczane jes na bieżąco."
Aby więcej wykorzystać światło zastane - to wystrczy ustawić właściwe parametry ekspozycji a lampa uzupełnić brakujące oświetlenie. Problem jest w działaniu czujnika TTL - jeśli błysk jest na pierwszą kurtynę to cujnik nie widzi światła zewnętrznego i lampa nam uzupełnieni całe światło. A co się stanie jeśli włączylibyśmy lampę na drugą kurtynę? Czyjnik TTL zarejestrował już całe światło wymagane do naświetlenia i lampą uzupełni tylko tą brakującą część.
No chyba że czujnik TTL działa tylko w czasie pracy lampy to ten pomysł nie zadziała. Zostaje ustawić którąś automatykę i lampę w manual na 1/16 mocy + ewebtualnie jakąś korektę na minus aby nie przepalać.

Pisz koniecznie o efektach bo mam DSa i myślę o zakupie 500FTZ
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin napisał/a:
pisałem w innym wątku
"Tak troche poprzeglądałem sięć i doszedłem do wniosku że podczas pracy w TTLu nie może być uwzględnienia korekcji w mocy błysku. W p-ttlu po błysku pomiarowy automatyka wie jaki ma zrobić błysk, a wiec może uwzględnić korekcje. W TTLu określenie jak długi ma być błysk wyliczane jes na bieżąco."


Niby tak, ale ja w swoim Z1p mam korekcję błysku, a on tylko TTLa ma.

Canin napisał/a:

No chyba że czujnik TTL działa tylko w czasie pracy lampy to ten pomysł nie zadziała.


Chyba właśnie tak jest i zmiana lamelki nic tu nie da.

Canin napisał/a:

Pisz koniecznie o efektach bo mam DSa i myślę o zakupie 500FTZ


Jeśli masz doświadczenie z filmem, to na matrycy będzie bardzo podobne. Tzn. dobrze.
Dobrze działa na wprost, a przy odchyleniu palnika i/lub stosowaniu rozpraszaczy/kartoników lubi trochę niedoświetlić. Robię w RAW, więc strasznie mnie to nie boli.
Swoją już oddałem w dobre ręce - ale przede wszystkim dlatego, że teraz chcę kupić lampę z HSS i korekcją błystku (Sigma 500 Super, lub AF-540FGZ).
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
A instrukcję do lampy 500FTZ czytał?

"Daylight sync flash
When the background of your photo is brighter then your subject, a backlit situation occurs. Under these condition, your subject will be underexposed and appear darker if you take pictures according to the value of exposure meter indicates. If you allow the camera to compensate the exposure automatically, overexposure may occur. To compensate for this condition, your subject needs additional illumination to be balanced against the background. Using Daylight Sync Flash in the Programmed TTL Auto flash mode supplies the need light for a beautifully balanced subject."


Czyli wystarczy że włączysz tryb Daylight Sync Flash i będziesz miał piekne zdjęcia. Szkoda tylko że nie napisali gdzie się to włacza :)

ps. gdzie można w polsce kupić pentaxowy kabel do lampy i adapter F (Fg)
 

kiwaczek  Dołączył: 25 Kwi 2006
Czytałem. Dawno temu. Nawet gdzieś jest w domu. Ino po przeprowadzce większość dobytku w kartonach spoczywa. I nawet nie mam pojęcia w którym szukać. A na eftepie instrukcja tylko po angielskiemu, znaczy niestrawna zupełnie.

Nie ma ktoś przypadkiem w jakimś pdf-ie w ludzkim jezyku? Że już nie wspomnę, że ktoś w Łebie mi pdf-a z instrukcją do ista D obiecywał. Po polskiemu! Ale nie pamiętam kto...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja w sprawie formalnej.
Otóż czytam obie właśnie na Fotopolis test Samiego GX-1L i tam właśnie piszą o lampie SEF-36PZF - z tego co pamiętam, to jest odpowiednik naszej "360".
Czy ktoś może orientuje się gdzie i w jakiej cenie jest toto dostępne?
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
ja korygowalem z Metzem w TTL i byla roznica, ustawialem w aparacie np -1EV i dziala spoko

[ Dodano: 2006-05-30, 18:50 ]
Nie jest tak zle wiele osob na dpreview ma DS i metza 40MZ3 i uwaza ze dziala b dobrze, inni uzywaja lamp Pentaxa i tez jest ok, oczywoscie sa tez tacy co narzekaja ale i na Sylwiuszy wielu BARDZO narzeka na .....i TTL i ETTL II z uwagi na przedblyski, ludzie oczy zamykaja itd.....:) dosc o tym glosno ostatnio...wiec nie jest tak najgorzej, powinnien Pentax dac opche wyboru w K10D
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Alek napisał/a:
w DS jest chyba korekcja blysku...jak nie masz to jest faktycznie tak jak pisales
Alek

Jest, ale w zwykłym TTL-u chyba nie działa, albo działa tak, że ja tego nie zauważam.
Ze swojego doświadczenia powiem, że największym problemem przy błyskaniu w dzień jest 1/180s (w DS). Często kończyło się przymykaniem do f16-22, co ma szereg wad:
- duża GO,
- mały zasięg błysku,
- wymagana czysta matryca,
- spadek jakości szkła

Tutaj wlasnie klania sie HSS, czyli synchro z czasami krotszymi od normalnej synchronizacji - dostepny tylko wraz z TTL-em :-)

Natomiast sam rozpraszacz Stofena mi się sprawdzał całkiem dobrze.

Cytat
Teraz powoli zaczajam się na AF-540FGZ, ale zaniepokoił mnie jeden zapis w instrukcji. Wynikałoby z niej, że w P, Av i TV, nie można zmienić P-TTL na nic innego. Ani na TTL (przeboleję), ani na własną automatykę lampy, czy manual (to już niedobrze). Czy jest ktoś na sali, kto mógłby potwierdzić te informacje?

Mysle, ze bedzie to dzialac tak samo jak w AF360 i tak tez wynika z instrukcji AF540FGZ. Tj. w czasie kiedy wskazania swiatlomierza sa aktywne - mozna sie przelaczac tylko miedzy P-TTL a SB (tryb tylko wpomagania AF wzorkiem, bez blysku). W momencie kiedy wskazania w aparacie sie wylaczaja mozna sie przelaczyc w dowolny tryb, z tym ze niestety M przelaczy z powrotem do P-TTL. Za to po przelaczeniu sie przy wylaczonych wskazaniach w aparacie w A mozemy go potem uzywac bez problemu az do wylaczenia aparatu. Pomiar wbudowany lampy dziala bardzo dobrze z cyfra. Lampe bez problemu da sie ustawic w tryb M jesli aparat bedzie tez w manualu - jest w tym nawet troche logiki ;-)

[ Dodano: 2006-05-30, 20:26 ]
Alek napisał/a:
Nie jest tak zle wiele osob na dpreview ma DS i metza 40MZ3 i uwaza ze dziala b dobrze, inni uzywaja lamp Pentaxa i tez jest ok, oczywoscie sa tez tacy co narzekaja ale i na Sylwiuszy wielu BARDZO narzeka na .....i TTL i ETTL II z uwagi na przedblyski, ludzie oczy zamykaja itd.....:) dosc o tym glosno ostatnio...wiec nie jest tak najgorzej, powinnien Pentax dac opche wyboru w K10D

Fotografuje sluby i wiecej z tymi przedblyskami biadolenia, niz praktycznej przeszkody :-) A ostatecznie wszystkie wspolczesne lampy Pentaxa maja wlasna automatyke, ktora sprawuje sie lepiej niz klasyczny TTL na cyfrankach, nie widze wiec sensu zabawy w stary system pomiaru blysku :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach