waski  Dołączył: 28 Lip 2008
[waski] atak spawacza
Nie wiedziałem jaki tytuł nadać bo chyba wszystko było. Po przejrzeniu forum i przebywania trochę na nim zamieszczam kilka zdjęć z mojej kadyszki. Proszę o słowo krytyki. Co źle a co w miarę. Używałem kita i heliosa 44.

1.


2.



3.



4.



5.




6.



Z dołu dzieki
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
waski napisał/a:
Proszę o słowo krytyki.

No dobra, niech będzie, że to ja będę ten ZŁY i będę marudził.
Takie ogólne pytnaie: co chciałeś pokazać?
Ad 1. Wakacyjne na nasza-klasę. Jako takie znośne. No bo artyzmu jakiegoś ukrytego nie ma?
Ad 2. No niby coś tu się dzieje, tylko ja nie wiem co. Czy ten ptak, czy drzewom czy niebo? Za dużo chyba naraz i przez to wszystko się robi mało ciekawe.
Ad 3. Mam nadzieję, że się pomyliłeś i wkleiłeś to przez przypadek..
Ad 4. Co chciałeś pokazać? Strukturę donicznki, ziemii? Roslinki? Ja wiem, że zabawa GO jest fajna, ale tu nie ma nic poza tym.
Ad 5. Przyknięte oczy, straszne światło, ostrość na spodniach (?), otoczenie... ten cień od tej rurki...
Ad 6. a tu mi się akurat podoba ta zabawa kreskami.
 

GeloPa  Dołączył: 26 Mar 2008
tylko 6 mnie zaciekawiła
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Oglądam na nieskalibrowanym i lekko szemranym monitorze akurat, ale te zdjęcia wydają mi się niedoświetlone. Ale po kolei:
1) Nic specjalnego. Kadr nienaljepszy, postać nie wyeksponowana, jakieś coś włazi w zdjęcie od prawej strony. Po co?
2) To ma być zdjęcie ptaka? Bo on się w gąszczu konarów i patyków schował i słabo cokolwiek widać. Zwłaszcza na ciemnym dość tle. Słabo.
3) Nic. Nie widzę, nie rozumiem, do mnie nie przemawia. IMHO kosz.
4) O! Zabawa z GO i kolorami, ale nie do końca udana. I to zielone jest zbyt centralnie, jeśli miało być głównym motywem zdjęcia. A chyba miało, bo jak nie ta roślinka to co?
5) Poprawne, choć chyba ostrość nie do końca tam, gdzie powinna. No i wypadałoby się chyba pobawić ze światłem, bo pół twarzy ginie.
6) Interesujące formalnie. Ale chyba niedoświetlone trochę? W kązdym razie na razie najlepsze, jak dla mnie.

[ Dodano: 2008-10-23, 13:47 ]
O! Widzę że w międzyczasie Arti już pokrytykował ;-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
waski, nie przejmuj się bardzo Artim (zobacz napis nad jego avatarem)
Zwracaj bardziej uwagę na to, czy nie wchodzi Ci coś w kadr co może potem odwracać niepotrzebnie uwagę jak np w zdjęciu nr1 i nr3. Jeśli chodzi o focenie dziewczyny heliosem czy jakimkolwiek innym manualnym szkłem, poproś ją o cierpliwość i zrób kilka zdjęć pod rząd delikatnie korygując ostrość, czasem Ty się lekko pochylisz a czasem ona, i bez powtórzeń może się okazać, że jedyne zdjęcie jest nie ostre, a tak masz większą szansę na idealne trafienie ;-)

[ Dodano: 2008-10-23, 13:49 ]
No i.. generalnie centralne kadry są nudne.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
No to ja będę ten trochę mniej ZŁY niż Arti.

01. Kadr jest nieciekawy – następnym razem może spróbuj zastosować zasadę złotego podziału i umieść horyzont w 2/3 lub 1/3 wysokości zdjęcia. Może spróbuj zmienić perspektywę, czy zdjęcie było by ciekawsze gdyby leząca modelka była powyżej linii wody? Cień kładzie się na twarzy modelki i nie wygląda to najciekawiej. Generalnie pamiątka z wakacji, ale o wartości jedynie sentymentalnej.
02. Co miało być tematem tego zdjęcia? Konary drzewa? Ptak? Postaraj się, przed pstryknięciem, zastanowić, co chcesz pokazać i co ma na zdjęciu zobaczyć osoba oglądająca fotografię.
03. Kompletnie wyjadane niebo i linia drzew, ale co ma przedstawiać to zdjęcie? Brakuje mi tu jakiegoś klimatu czy tematu. Wygląda jak przypadkowy kadr.
04. Zabawa GO? Nie bardzo wiem jak skomentować to zdjęcie inaczej niż Arti.
05. IMHO ten portret może mieć dla Ciebie i osoby sportretowanej wartość uczuciowa, ale dla postronnej osoby chyba nie przedstawia nic ciekawego. Portret to IMHO jedna z trudniejszych rzeczy w fotografii, tym razem poległeś, ale nie zniechęcaj się i próbuj dalej. Postaraj się uchwycić, albo jakiś moment, pozę, minę, cos, co będzie miało jakiś wyraz będzie przykuwało do zdjęcia.
06. Bardzo proste ascetyczne, zabawa formą – może się podobać, mnie się nie podoba.
PS te komentarze nie maja Cie zniechęcić czy też być przejawem złośliwości. Rób dalej zdjęcia. Staraj się kadrując zastanawiać, co chcesz pokazać i jakie uczucia ewentualnie wywołać u odbiorcy zdjęć. Zdjęć, które maja być tak po prostu pamiątka z wakacji na zasadzie tu byłem niech rodzina zobaczy, nie pokazuj zostaw dla rodziny.
No i zachęcam komentuj zdjęcia innych forowiczów.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Eldred, muszę ciężko pracować na swoją reputację... ;-)

[ Dodano: 2008-10-23, 13:58 ]
Żaba napisał/a:
Rób dalej zdjęcia. Staraj się kadrując zastanawiać, co chcesz pokazać i jakie uczucia ewentualnie wywołać u odbiorcy zdjęć. Zdjęć, które maja być tak po prostu pamiątka z wakacji na zasadzie tu byłem niech rodzina zobaczy, nie pokazuj zostaw dla rodziny.

Jeśli pozwolisz to ja się tylko podpiszę... lepiej bym tego nie ujął.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Żaba napisał/a:
Zdjęć, które maja być tak po prostu pamiątka z wakacji na zasadzie tu byłem niech rodzina zobaczy, nie pokazuj zostaw dla rodziny.

A tu pozwolę sobie się z tym nie zgodzić. Nie, żebym od razu namaiał do pokazywanie lato-fotek, ale...
nie każdy musi być Fotografem przez wielkie F. Nie każdy musi być artystą i w ogóle. Większość (zdecydowana zapewne) osób tu piszących i czytających to amatorzy, któych celem jest robienie po prostu dobrych zdjęć, i to zazwyczaj właśnie pamiątkowo-rodzinnych. A przynajmniej w wuększości takie zdjęcia robi. Zaś wątki do oceny to nie tylko wątki, gdzie się człowiek chwali swoimi osiągnięciami fotografricznymi, ale także - a może nawet przede wszystkim - szuka porady, pomocy, nauki dla siebie. By robić zdjęcia lepsze. Także te pamiątkowo-rodzinne.
Bo zdjęcie pamiątkowo-rodzinne też może być bardzo dobre, interesujące, "wciągające" itd. I zrobienie takiego zdjęcia, ktróe nie będzie tylko sentymantalną pamiątką dla krewnych i znajomych, ale miało jeszcze jakieś walory dla postronnych oglądaczy, jest nie lada wyzwaniem. I warto się z takim wyzwaniem zmierzyć. A efekty zmagania się z nim pokazać.
A nawet jeśli jakiegoś szczególnego artyzmu w tych zdjęciach ędzie brakować, to dla cześci osób przecież nawet konstruktywna krytyka korygująca czasem może dość podstawowe błędy będzie przecież pomocna. Bo potem będą robić lepsze zdjęcia, nie?
No przecież pamiętamy choćby pierwsze zdjęcia dtoxa 8-)
 

waski  Dołączył: 28 Lip 2008
Dzieki bardzo Panowie ;) właśnie o to mi chodziło tzn tego typu komentarz i rady. Jak mówia 'życie to nie je bajka' ;) większość tych zdjęć została zrobiona od razu po wyjęciu kadyszki z pudełka ale co ja bedę się tlumaczył. Nie ma kiedy, nie ma kiedy sie podszkolic...
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
matb zgadzam się z Tobą, moja wypowiedz była zbytnim uproszczeniem. Za co przepraszam. Po prostu uważam, że kazdy musi sam podzielić zdjęcia na dwie grupy. Te prywatne, tych nie pokazywać (jak ładnie to określiłeś lato-fotek)i te na bazie, których chce się uczyć (którymi tez chce się pochwalić) i te pokazywać.

[ Dodano: 2008-10-23, 14:27 ]
waski napisał/a:
Nie ma kiedy, nie ma kiedy sie podszkolic...
waski Imho nie masz do końca racji w tym co piszesz. Podszkalasz się robiąc kolejne zdjęcia, myśląc gdy je robisz i oglądając własne prace. Dobrą metoda nauki jest tez ocenianie / oglądanie zdjęć cudzych. Nie ograniczałbym się tu tylko do wielkich fotografów (których i tak warto oglądać ;-) ), ale też do zdjęć na forum, widząc i pisząc co inni robią źle, nie tak, sam tez będziesz się potem tego wystrzegał i tym samym robił lepsze zdjęcia.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
matb, masz trochę racji, ale z drugiej strony ile razy można powtarzać "prawdy objawione". Ja bym wolał, żeby każdy jednak przed prezentacja odrobił minimun zadania domowego, trochę techniki i podstaw liznął. Zrobił wstępna selekcję, poczytał, pooglądał.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Arti napisał/a:
Ja bym wolał, żeby każdy jednak przed prezentacja odrobił minimun zadania domowego, trochę techniki i podstaw liznął. Zrobił wstępna selekcję, poczytał, pooglądał.


Święte słowa - tak ogólnie, nie konkretnie do tego przypadku.
 

ojek  Dołączył: 03 Lis 2007
6. do wątku "pary" ;-)
 

waski  Dołączył: 28 Lip 2008
Dawno mnie tu nie było... trochę czasu mnięło, a ja dalej z pentaxem:) Do oceny...

7.


8.


9.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
9.

Dlatego nienawidzę oglądać zdjęć na moim laptopie, lekka zmiana kąta pochylenia ekranu i całkiem inne zdjęcie. Z niecierpliwością czekam na zasilacz do stacjonarnego.

Seria całkiem ok.
 

kinek  Dołączył: 14 Paź 2008
7. Mnie rozprasza ta galazka zaslaniajaca wieze....
8. W sumie chyba ok jak dla mnie, choc mam wrazenie ze leci w lewo
9. tak jakos przygnebia mnie, niby radosc tego pana a jednak zdjecie smutne ale to tylko odczucie takie;)
 

carrie  Dołączyła: 30 Gru 2008
7. bardzo fajny widoczek ale niestety przeszkadzają te wszystkie gałęzie w kadrze.
8. bardzo fajna, ale jak to zauważył kolega troszkę leci w lewo.
9. hmm...zdjęcie niby dobre ale jakoś mam mieszane uczucia;)
Czekam na więcej ;-)

 

kinek  Dołączył: 14 Paź 2008
carrie napisał/a:
ale jak to zauważył kolega troszkę leci w prawo

w lewo :-P w sensie lewy bok w dol :mrgreen:
 

carrie  Dołączyła: 30 Gru 2008
kinek napisał/a:
carrie napisał/a:
ale jak to zauważył kolega troszkę leci w prawo

w lewo :-P w sensie lewy bok w dol :mrgreen:

dokładnie tak, pisząc już myślałam jak to wyprostować.:-)
 

waski  Dołączył: 28 Lip 2008
Dzięki za komentarze:) w 7. jakby nie było gałązek było by to zupełnie inne zdjęcie. 8. hmmm plac był okrągły, może dlatego tak leci w lewo. Jak bym wyprostował to wojacy by się poprzewracali w prawo ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach