japcok  Dołączył: 05 Sty 2008
Matryca vs sprezone powietrze
Witam
mam pytanie odnosnie czyszczenia matrycy,a ze dmuchanie gruszki nic nie dalo,to nasuwa sie pytanie czy mozna psiknac sprezonym powietrzem? czy mozna czy sie cos uszkodzi
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy jesteś pewny, że to sprężone powietrze nie jest zanieczyszczone i że przy rozprężaniu nie nałapie wilgoci?
 
japcok  Dołączył: 05 Sty 2008
tu chodzi o takie powietrze w spray'u ja kw komputerowych sklepach sprzedaja
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
No to nie próbuj nawet. Nieźle mrozi. ;-)
 

A610  Dołączył: 15 Sie 2007
Kiedyś użyłem spraya do przedmuchania klawiatury, lubiło dmuchnąć wilgocią! Kupiłem gruchę do lewatywy - rozmiar 11 (większych nie było) -- przedmuchiwam (właściwe słowo wyświetla gwiazdkami!) aparat przed zmianą obiektywu.
 
japcok  Dołączył: 05 Sty 2008
ja juz tak dmucham tam gruszka ze mneireka boli i zadnego efektu nie widac,moze sprobowac paleczkami do uszu i ajkims plynem?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
japcok, po swoich doświadczeniach odradzam. ;-)
 

A610  Dołączył: 15 Sie 2007
japcok napisał/a:
ja juz tak dmucham tam gruszka ze mneireka boli i zadnego efektu nie widac,moze sprobowac paleczkami do uszu i ajkims plynem?

poszperaj po różnych forach, kiedyś czytałem o takich technologiach
 

chrzaszcz  Dołączył: 16 Sty 2008
japcok napisał/a:
a ze dmuchanie gruszki nic nie dalo


mój sposób, chociaż nie wiem czy dobry
1. parę razy dmuchnąć gruszką,
2. na palec wskazujący nawijam czyściutką ściereczkę do optyki (okularów) tak, że na końcu palca robi się taki czubek ze ściereczki i jadę po matrycy (bez mocnego dociskania, z wyczuciem)
3. znowu gruszka
4. jest czyściutko
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
japcok, a masz trzepaczkę?

Mi się kiedyś coś przyczepiło - grucha, trzepaczka, grucha, trzepaczka.... i tak dobrych parę minut. Aż się uporałem.

(proszę nie wrzucać tego do cytatów tygodnia... :-? )
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
chrzaszcz napisał/a:
2. na palec wskazujący nawijam czyściutką ściereczkę do optyki (okularów) tak, że na końcu palca robi się taki czubek ze ściereczki i jadę po matrycy (bez mocnego dociskania, z wyczuciem)

Średni format może bym tak wyczyścił ale do APSC to bym musiał palec przystrugać
 

chrzaszcz  Dołączył: 16 Sty 2008
plwk napisał/a:
to bym musiał palec przystrugać

fakt, trochę ciasno :-D
 

miodzik  Dołączył: 19 Lut 2008
a czy ktoś z Was używał albo może powiedzieć coś na temat zestawów do czyszczenia matryc ale mam tu na myśli dość drogie zestawy do czyszczenia na "mokro" nie te uniwersalne z gruchą, tylko ze specjalnymi patyczkami nasączynymi jakąś chemią?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
miodzik, poszukaj tutaj http://pentax.org.pl/view...zczenie&start=0 , chyba coś było na ten temat.
 

miodzik  Dołączył: 19 Lut 2008
Zdano, dzięki ;-) już czytam :-) co prawda 11 stron ale chyba warto ;-)
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
japcok napisał/a:
tu chodzi o takie powietrze w spray'u ja kw komputerowych sklepach sprzedaja

Broń Cię BOŻE !!!
To co jest w tym Spray-u nie ma nic wspólnego z powietrzem, na moje oko to gaz typu propan/butan.
Sam zrobilem doswiadczenie (nie polecam) - wzialem zapalniczke i dmuchnalem na dworzu tym (niby) powietrzem w plomien, efekt ... zapalilo sie (buchnelo plomieniem) jak przy dezodorancie.
Do tego sam zaobserwowalem (przy komputerach) ze to "cos" w puszce lubi pozostawic osad.
Do tego wydobywajacy sie gaz (jak w zapalniczkach) powoduje skraplanie sie oraz gwaltowne oziebiebie.

Teraz mam butle nurkowa ze sprezonym (atmosferycznym) powietrzem, do tego byla niezbedna redukcja cisnienia (z 200 ATM do ok 6 ATM) , i jeszcze pistolet z odpowiednia dysza i jest Git :)
Ale dmuchac tez trzeba z daleka i z wyczuciem bo mozna cos urwac przy silnym strumieniu powietrza ;)
 

vito157  Dołączył: 28 Maj 2008
Kiedys mialem problem z kurzem na matrycy i nie dmuchalem, tylko... wyssalem go przy pomocy odkurzacza. Problem zniknal, aparat dziala. Czyli osiagnalem to, co zaplanowalem.
 
teo73  Dołączył: 06 Sty 2008
ja też odsysałem za pomoca odkurzacza i spoko, daje rade tylko mi sie odkleiła taka gabeczka w komorze, ale ja przykleiłem i jest git
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
miodzik napisał/a:
a czy ktoś z Was używał albo może powiedzieć coś na temat zestawów do czyszczenia matryc ale mam tu na myśli dość drogie zestawy do czyszczenia na "mokro" nie te uniwersalne z gruchą, tylko ze specjalnymi patyczkami nasączynymi jakąś chemią?


Witam!
Mam i używam Delkin Devices. Zestaw zawiera miniaturowy odkurzacz zasilany z USB lub z załączonego zasilacza na 4 paluszki, oraz patyczki do czyszczenia+płyn do tego. Patyczki mają szerokość węższego brzegu matrycy, przecierają matrycę idealnie od brzegu do brzegu. Pierwsze czyszczenie wspominam tragicznie: po przejechaniu nasączonym patyczkiem po matrycy zostały na niej smugi i plamy jakbym ją czyścił ścierą do podłogi. Dopiero po jakimś czasie zorientowałem się, że matrycę należy przetrzeć na mokro i po chwili suchym patyczkiem wytrzeć resztki płynu i wtedy jest ok. Odkurzacz używam głównie dla spokoju własnego sumienia: jeżeli gdzieś wokół matrycy są jakieś paprochy to odkurzacz je wyciągnie i nie spadną one na sensor w późniejszym czasie.
Ogólnie po nabraniu wprawy bardzo się cieszę z tego zakupu. Jestem w stanie wyczyścić dowolny brud z matrycy i częściej niż raz na pół roku nie muszę tego zabiegu powtarzać. Czytanie postów o różnych eksperymentach na matrycy tylko mnie w tym przekonaniu utwierdza.
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
I również ja używam odkurzacza. Regulator na LOW, i rura idealnie pasuje do otworu w body. Tip, Top.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach