NibyNikt  Dołączył: 23 Paź 2008
Pentax K20 wątpliwości
Cześć

Znajomy powiedział że moge tutaj znaleźć grono ludzi którzy chętnie udzielą mi pomocy.
A więc zebrałem już znaczną sumę na sprzęt fotograficzny.
Byłem na 100% przekonany że chce Fuji S5 do momentu aż wróciłem ze sklepu fotograficznego (zresztą mojego znajomego) Przez jakieś 2 godziny namiawiał mnie na K20. Wziąłem go do ręki i szczerze mówiąc na poczatku nie wiedziałem jak zrobić zdjęcie.

Tak więc moje doświadczenie.
Fuji S6500 2 lata - kompletnie opanowany
Nikon D80 1 rok - fajna puszczka ale chce zmienić

W planach miałem
Fuji S5 pro z Sigma 10-20 potrzebuje szeroko plus 24-70 mm Sigme 2.8 bo moge miec po dobrej cenie. Do tego grip itd statyw.
Powiedzmy ze mam jakieś 5 tys zlotych na początek.

Druga opcja to
D90 i szukać po okazji 17-55mm jeżeli nie znajde to tylko tokine 11-16 2.8

Co fotografuje
budynki,architekture czasem ludzi i często przyrode.

Napisałem ten post ze wzgledu na K20 myślecie że to będzie najrozsadniejszy wybor?? w Polsce jest po 2.5 tys body wiec cena przystepna. Bardzo prosze o konkretne i szczere opinie. Zalezy mi na ostrych zdjeciach i przede wszystkim baarwach:-)
Przeraża mnie Pentax jak i cała jego optyka o której nie mam pojęcia. Z testów wygląda że jest na niego straszna nagodonka, podobnie jak z obiektywami.
Mam dwóch znajomych którzy pstrykają K10 i bardzo chwalą jakość zdjęć też jakaś taka bardziej żywa

Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieje ze nie złamałem regulaminu:-)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Kup sobie Canona 5D to obecnie najbardziej opłacalny zakup.
Przy Sigmie 10-20 będziesz tyle właśnie miał a nie 15-30.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
W sumie to jeśli nie fotografujesz sportu i ptaków w locie to się nie zawiedziesz, uszczelnione solidne body z 14 megową matrycą, czego można więcej chcieć od aparatu służącego do uprawiania jakiejkolwiek innej dziedziny fotografii?
Mogę tylko dodać, że stabilizacja w aparacie może znacznie ułatwić fotografowanie architektury, nie trzeba się wszędzie pakować ze statywem, a optyczna nie występuje chyba w szerokich szkłach (co najwyżej od 17mm w 17-55).

[ Dodano: 2008-10-23, 12:02 ]
Kfan, lol, przecież sigma 10-20 nie jest pełnoklatkowa, będzie kołowa winieta, nie pisz takich rzeczy jeśli nie jesteś w 100% pewien bo narażasz ludzi na spore straty finansowe! :-?

Z drugiej strony 5d + sigma 12-24 (już pełnoklatkowa) to chyba najszersze co można obecnie dostać na cyfrze. Ale 5d to wielki stary grzmot, do tego nie uszczelniany i nie posiadający ani stabilizacji matrycy ani korekcji BF-FF
 

kale  Dołączył: 02 Lip 2008
wlasciwie to ja nie widze sprecyzowanych watpliwosci...
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
kale napisał/a:
wlasciwie to ja nie widze sprecyzowanych watpliwosci...
często tak bywa, że ma się jakieś wątpliwości ale nie koniecznie sprecyzowane. Ma się po prostu za mało wiadomości na dany temat.
 

kale  Dołączył: 02 Lip 2008
Eldred napisał/a:
często tak bywa, że ma się jakieś wątpliwości ale nie koniecznie sprecyzowane. Ma się po prostu za mało wiadomości na dany temat.

hmm
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Eldred napisał/a:
Ale 5d to wielki stary grzmot

a do kompletu z sigmą 12-24 (też wielki stary grzmot to będzie - wielki stary grzmot do kwadratu :mrgreen:

NibyNikt napisał/a:
Nikon D80 1 rok - fajna puszczka ale chce zmienić

Wyjdź od tego - dlaczego chcesz zmienić? czego ci brakuje? Czy d20 ma to czego mi brakuje? Obsługi nauczysz się w dwa dni, przyzwyczaisz w tydzień.
 
NibyNikt  Dołączył: 23 Paź 2008
Czyli powiedzmy ciągle zostaje przy modelu

Fuji S5 /K20 / D90

Napisałem ten post ze wzgledu na znajomego który opowiadał mi o odwzorowaniu barw na Pentaxie . Np Fuji wiem że rawy będe musiał poprawiać i to znacznie bo są ,,blade" z D90 nie miałem styczności ale poprawili dużo z poprzednika .

A jak wygląda optyka Pentaxa na 17-55?
Iso z reguly nie wychodze poza 800...

Mi zalezy na cieniach konstraście żebym nie musiał spędzić 30 min z photoshopem.
Co do Canona to niestety nie jestem przekonany i tutaj wiem ze sie nie zdecyduje:-)

D80 uderzyłem około 40 tys fotografi. Moją siostre bardzo zainteresował ten kierunek więc jej podarowałem swój sprzęt:-) Co mi brakowało hmmm w sumei to nic wiem że to głupio zabrzmi. Stabilizacja by sie faktycznie przydała.
Poza tym ja chciałem zmiane. Chce nowy sprzęt nową puche ale nie wiem czy koniecznie zmieniać optyke.

A co sadzicie o S5? na forum fuji nie pytam bo tam ten aparat to herb:-) (nie ma w tym nic złego)

 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Eldred, weź sobie porównaj wymiary K20D i Canona 5D. To są aparaty o dość zbliżonych wymiarach.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Też jestem ciekaw dlaczego chcesz zmienić d80, wygląda mi całkiem ok.

[ Dodano: 2008-10-23, 12:22 ]
LDevil, niestety w MM k20d można pomacać ale 5d jest za szybką.

NibyNikt, z fuji jest trochę inna bajka, tam jest specjalna matryca (dwuwarstwowa?) której część pixeli ma domyślną dużo niższą czułość niż reszta, i to daje możliwość odzyskania prześwietleń/naświetlenia cieni bez obaw o prześwietlenia w jaśniejszych miejscach.
Niestety na chwilę obecną nie dzieje się to automatycznie w puszce tylko trzeba właśnie dłubać w ich specjalnej wywoływarce rawów.
Może to też oznaczać że rawy z Fujika nie będą otwieralne w innych programach jak lightroom czy rawtherapee z uwagi na ich zupełnie inną filozofią (są jakby dwa zdjęcia w jednym).

Trochę się o tym naczytałem i mi przeszło a też byłem napalony na "super tonalność na cyfrze". Gdyby to było takie jak byśmy chcieli to duużo więcej by było użytkowników Fuji S5

[ Dodano: 2008-10-23, 12:24 ]
Robiąc na "niemaksymalnych" czułościach spokojnie wyciągniesz tonalność jednym/dwoma suwakami w raw therapee chociażby (darmowy program posiadający suwaki shadow/highlight takie jak w photoshopie).
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Eldred napisał/a:
Też jestem ciekaw dlaczego chcesz zmienić d80, wygląda mi całkiem ok.

NibyNikt napisał/a:
Moją siostre bardzo zainteresował ten kierunek więc jej podarowałem swój sprzęt:-)

czyli nieodwracalny przepadek mienia?

Fajnie by było gdyby Fafniak tu wpadł i rzekł coś o 14-24 f/2.8 skoro już jesteśmy przy nikonie. To zdecydowanie nie tak tanio jak sigma 10-20 ale warto pomyśleć.

[ Dodano: 2008-10-23, 12:41 ]
a wracając do Pentaxa to brałeś pod uwagę nasze flagowe szerokie szkło czyli 12-24 f/4?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Tak dorzucę jeszcze, że z szerokim kątem bym poczekał chwilkę, na dniach ma się pojawić tamron 10-24/3.5-4.5 i jeśli jest chociaż porównywalny do s10-20 to będzie hit (w tej chwili zapowiedzi w polskich sklepach w okolicach 1300zł)
 
NibyNikt  Dołączył: 23 Paź 2008
heh :-) no własnie czytałem o nim:-) I jeżeli zdecyduje sie na system pentaxa zaczne od szerokiego. Później dokupie coś miedzy 20-60mm i w zasadzie zakres ogniskowych które używam jest pokryty.

Cytat
tamron 10-24/3.5-4.5 i jeśli jest chociaż porównywalny do s10-20 to będzie hit (w tej chwili zapowiedzi w polskich sklepach w okolicach 1300zł)


Dla mnie od obiektywu szerokątnego zaczyna się moja dziedzina fotografi.
Bardzo ci dziękuje bo mi to umkneło:-)

 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
NibyNikt napisał/a:
A co sadzicie o S5? na forum fuji nie pytam bo tam ten aparat to herb:-) (nie ma w tym nic złego)


Mnie się podoba jej zakres tonalny. Przydałoby się mieć takie coś.

NibyNikt napisał/a:
Dla mnie od obiektywu szerokątnego zaczyna się moja dziedzina fotografi.


Tym bardziej nastawiałbym się na zwiększenie zakresu tonalnego kupując S5. Dużo mniej manipulowania krzywymi będziesz miał w obróbce.
Szczegółami (patrz posty niżej) aż tak bym się nie przejmował - spokojnie Ci ich wystarczy.

 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
A mi się wydaje że zakres tonalny w architekturze mniej Ci się przyda niż rozdzielczość. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do biegania ze statywem to zawsze masz bracketing a rozdzielczości z rawa w którym jej nie ma nie wyciągniesz. Takie moje 3 grosze ;)
W fotografowaniu mniej i bardziej ożywionej przyrody rozdzielczość też wydaje się być istotniejsza od tonalności i tu kolejny argument za nie braniem S5 pro. Zresztą nawet jak przyroda jest całkiem żywa i szybko zwiewa co uniemożliwia bracketing to S5 pro i tak będzie na to wolny.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Alyjen, S5 pro nie ma podwyższonej tonalności na zasadzie bracketingu, poczytaj co napisałem wyżej.
 

Alyjen  Dołączył: 31 Sie 2008
No przecież wiem, mówię że aparat z klasyczną matrycą może próbować wyciągać wyższą tonalność na zasadzie braketingu (zwłaszcza jak fotografujesz coś dużego, martwego i nieruchomego), a S5 pro utraconych przez konstrukcję matrycy detali nie odzyska ;) Wbrew pozorom przeczytałem posty do których się odnoszę.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
NibyNikt napisał/a:
D80 uderzyłem około 40 tys fotografi. Moją siostre bardzo zainteresował ten kierunek więc jej podarowałem swój sprzęt:-) Co mi brakowało hmmm w sumei to nic wiem że to głupio zabrzmi. Stabilizacja by sie faktycznie przydała.

Jeśli siostra mieszka gdzieś niedaleko, to trzymaj się Nikona/Fuji, a to dlatego, że sporo obiektywów używa się od czasu do czasu, więc jak się ma z kim wymieniać, to wychodzi taniej. Każde z was potrzebowałoby standardowego zooma, np. 18-70 VR, ale już ty mógłbyś inwestować np. w szerokokątne obiektywy dobrej jakości, a twoja siostra w tele i makro. Dobrą i mocną lampę też warto mieć, ale z niej za często się nie korzysta, tak więc lepiej mieć ją do wspólnego używania przez 2-3 osoby.
Ja tak bym zrobił, czyli brał D90 w twoim wypadku.
No chyba, że siostra chce zostać przy obiektywie kitowym i zadowala ją użycie wbudowanej lampy. To wtedy nie mają sensu takie rozważania.
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
Dzisiaj wieczorkiem ma być test d90 na optyczne.pl ciekawe jak wyjdzie ta matryca, czy jest ta sama co w d300 i jak ocenią AF ponoć z poprawionym algorytmem.

Wprawdzie to apteczni, ale ich test może ci coś rozjaśnić :-/
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Matryca w D90 to nie jest ta sama matryca co w D300, nawet inaczej wyglądają:
D300: http://img.imaging-resour...300/ZSENSOR.JPG
D90: http://img.imaging-resour...90SENSOR_LG.JPG

Obie matryce produkuje Sony :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach