68h4d  Dołączył: 14 Gru 2009
pyciar napisał/a:
68h4d, Aby przyspieszyc działanie programu RT zrobiony jest tak że nie wszystkie zmiany suwaków są wyświetlane (zwłaszcza te działające na poziomie pikselowym - korekcja aberracji, wyostrzanie, mikrokontrast, odszumianie...). Jeśli chcesz zobaczyć realne efekty musisz ustawić powiekszenie na minimum 100% albo użyć "lupy" (ten taki kwadracik z plusem obok 50%)


Dzięki widzę że kolory usuwa, tylko chyba w starszych wersjach można było ustawić skale 1:1 a pracować 1:x, teraz już to jest nie możliwe? Trochę to jak zgadywanka albo malowanie pod mikroskopem ;)

@wallace
nie ma najnowszej wersji 32bit

-----------
Praktycznie cały obszar mam kluczowy jak forsuje zdjęcie, kompaktowa matryca szumi jak morze, faktycznie długo eksportuje, wolałbym aby pokazał ostateczny podgląd w jakiejś małej rozdzielczości, ale będę próbował jeszcze. :-?

 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
68h4d, w starszych wersjach (mam na myśli 2....) też tak było - przy mniejszym przybliżeniu też nie wszystko wyświetlało albo wyświetlało w uproszczeniu stosując np najprostszą metodę demozaikowania. Najwygodniej (i najszybciej) jest włączyć widok bez powiększania (ew 20-50%) a w kluczowych miejscach ustawić lupę (można włączyć kilka lup) aby precyzyjnie kontrolować obróbkę. Poza tym warto zadtosować siędo zaleceń i takie zadania jak usuwanie aberracji czy "kontrast by details" włączać dopiero na sam koniec obróbki bo bardzo pożerają zadoby i obciażają komputer
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
Mógłby ktoś mi pomóc przy stawianiu RT w linuxie Ubuntu 12.04? Mam poinstalowane wszystkie pakiety, niezależnie czy wybiorę kompilowanie ręczne czy za pomocą skryptu wywala mi błąd z jakiegoś cmake

Cytat
-- The C compiler identification is GNU
-- The CXX compiler identification is GNU
-- Check for working C compiler: /usr/bin/gcc
-- Check for working C compiler: /usr/bin/gcc -- works
-- Detecting C compiler ABI info
-- Detecting C compiler ABI info - done
-- Check for working CXX compiler: /usr/bin/c++
-- Check for working CXX compiler: /usr/bin/c++ -- works
-- Detecting CXX compiler ABI info
-- Detecting CXX compiler ABI info - done
-- CMAKE_BUILD_TYPE: Release
CMake Error at CMakeLists.txt:159 (message):
The paths has to be absolute or use -DBUILD_BUNDLE=ON


-- Configuring incomplete, errors occurred!


edit:
dodałem parametr DBUILD BUNDLE ON i następny błąd wygląda tak (po poleceniu make install)
Cytat

jakub@jakub-Inspiron-N5010:~/rt-build$ make install
Scanning dependencies of target AboutFile
[ 0%] Creating the about file
-- hg command found: /usr/bin/hg
[ 0%] Built target AboutFile
Scanning dependencies of target rtexif
[ 1%] Building CXX object rtexif/CMakeFiles/rtexif.dir/rtexif.cc.o
In file included from /usr/include/glibmm-2.4/glibmm.h:87:0,
from /home/jakub/rawtherapee/rtexif/../rtengine/procparams.h:22,
from /home/jakub/rawtherapee/rtexif/rtexif.h:29,
from /home/jakub/rawtherapee/rtexif/rtexif.cc:28:
/usr/include/glibmm-2.4/glibmm/thread.h:46:18: fatal error: glib.h: Nie ma takiego pliku ani katalogu
compilation terminated.
make[2]: *** [rtexif/CMakeFiles/rtexif.dir/rtexif.cc.o] Błąd 1
make[1]: *** [rtexif/CMakeFiles/rtexif.dir/all] Błąd 2
make: *** [all] Błąd 2
 

korniszon  Dołączył: 02 Mar 2012
diegotm, zainstaluj/reinstaluj CMake
W repo RT nie ma? U mnie jest...
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
diegotm napisał/a:
Mógłby ktoś mi pomóc przy stawianiu RT w linuxie Ubuntu 12.04? ..

Specjalnie ,aby sprawdzić :zainstalowałem(przed chwilą) RT na Ubuntu 12.04. ,chodzi i dizała ,oczywiście jak jakaś stara ociężała krowa-więc wywlam :!: ,Są lepsze programy.Co do pomocy:pomagam czyli doradzam: nie licz na pomoc tylko przekop wszystkie fora ,najlepiej zagraniczne i DIY, dasz rade :-P
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
zamach, co polecasz zamiast RT?
Czy to że mam zainstalowane RT3 za pomocą Centrum Oprogramowania Ubuntu może przeszkadzać w skompilowaniu?
CMake dopiero co instalowałem, ale zreinstaluję

[ Dodano: 2012-10-16, 22:21 ]
Ach, zapomniałem nadmienić, że RawTherapee z repozytoriów ubuntu, czyli wersja 3.006 mnie nie zadowala, moje pytanie odnosi się do wersji 4 którą trzeba kompilować :)
 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
diegotm napisał/a:
zamach, co polecasz zamiast RT?

- polecam ,to za dużo powiedziane,
używam kilku programów do pracy z fotkami a każdy ma inne cechy i zastosowanie.
Najchętniej używam AfterShotPro wcześniej Bibblie Pro :szybki,łatwy,skuteczny z rewelacyjnym noise ninja,,
uważam ,ze warto zapłacić.
Z darmowych bardzo zbyteczne fotoxx oraz pinta-to w zasadzie wytarcza,a jak nie to GIMP -ten leży u mnie w zamrażarce :-P
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
diegotm, paczki z czwórki sa spokojnie dostępne na Ubunciaka i Debiana - wejdź na http://rawtherapee.com/downloads

No chyba że zależy Ci na tym 0.093% przyroście wydajności, ale wówczas lepiej na Gentoo :-D
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
tomekkarol, mam te paczki i nie mogę ich skompilować :)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Które dokładnie paczki chcesz skompilować?
:roll:
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
diegotm, nic nie kompilujesz, ściągasz paczkę *.deb, wklepujesz:

sudo dpkg -i adres/paczuszki.deb
[u mnie: sudo dpkg -i /home/tomek/RT405.deb]

i cieszysz się nowym RawTherapee bądź serią pięknych blędów zależności, jeśli masz niezaktualizowany system :mrgreen:
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
tomekkarol, no, udało się. Ściągnąłem .deb dla Debiana i weszła :) wprawdzie wersja tylko 4.8 ale zawsze lepiej niż 3 :)
 

eMZet  Dołączył: 29 Lip 2009
Nie ma potrzeby niczego kompilować, czy też instalować "na boku". RT ma bardzo fajny dział downloads. Na górze okienka można wybrać sobie system operacyjny, "architekrurę" (nie lubię takiego sformułowania, ale większość tak mówi i pisze), czy też sekcję.
Dla ostatniego ubuntu podaje:
Cytat
Repositories:
Repositories provide pre-built packages. You have to add the repository address as a package source first and later every time a package is changed in the repository you'll be notified by the Update Manager.
Salvadhor's PPA repository:
Open Applications → Ubuntu Software Center → Edit → Software Sources and select tab Other Software
Click Add and paste this address to APT Line:
deb http://ppa.launchpad.net/dhor/myway/ubuntu natty main
Click Add Source, then Close. You'll be asked to type your password. After that your software list is automatically updated.
Search for rawtherapee as you would for any other software and install the desired version.

Ma to tę przewagę nad instalowaniem "na boku", że pilnuje aktualizacji. Poza tym w ppa dhor-a znajdziesz jeszcze sporo innych ciekawostek (np. photivo).
 

pe72  Dołączył: 13 Paź 2010
diegotm, jak już eMZet napisał dodaj sobie repozytorium dhor-a i po kłopocie, będziesz miał dostęp zawsze do świeżej wersji
generalnie jako regułę przyjmij aby korzystać z oprogramowania dostępnego w repozytoriach, kompilacja programu obecnie większego sensu nie ma, no chyba że korzystasz z gentoo), albo że jesteś programistą i sam piszesz programy:-)
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
pyciar napisał/a:
co do RT to natknąłem sie ostatnio na stronkę (niestety po angielsku ale łatwo można wszystko zrozumieć): http://scribble-jpc.blogs...apee%20tutorial
autor pokazuje jego możliwości w zakresie wyostrzania i odszumiania (zwłaszcza najnowszych wersji) co jeszcze? na razie nie wiem ale planuję zagłębić się w nią mocniej.


Pyciar, czy te wykresy szumu z tego tutoriala są z RT 4.0? jak je wyciągnąć na powierzchnie?
 

korniszon  Dołączył: 02 Mar 2012
pe72 napisał/a:
kompilacja programu obecnie większego sensu nie ma, no chyba że korzystasz z gentoo

możesz to o Gentoo bliżej opisać? Bo ja wiem, że pliki Gentoo są prekompilowane i właśnie w tej dystrybucji nie ma potrzeby ich kompilowania. O czymś nie wiem?

 

BAN zamach  Dołączył: 21 Paź 2010
Dla Ubuntu Raw Terapi leży w repozytoriach ,v4.0.9,instaluje się i działa bezproblemowo,nie ma potrzeby trudzić się instalacją przez terminal :-P
 

pe72  Dołączył: 13 Paź 2010
korniszon, faktycznie z Gentoo przesadziłem, ale to miał być żart...
istotne w tym wątku jest jednak to, że pytający wyżej zupełnie niepotrzebnie kombinuje z kompilacją, ściąganiem paczek na boku zamiast dodać repo i pociągnąć program poprzez apt-a dzięki czemu dociągną mu się wszystkie zależności (o ile ich nie ma w systemie) i będzie miał bezpośredni dostęp do nowszych wersji... ale to już chyba się wyjaśniło
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
przemi, jak masz na myśli wykresy gdzie widać urywek twarzy z "kreską" testującą szum to koleś robi czymś innym (prawdopodobnie imageJ KLIK ale ręki nie dam sobie uciąć)
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
Tak o to mi chodziło, to dobrze że to jakiś zewnętrzny program, bo już myślałem, że jestem na tyle ograniczony że nie ujawniłem tego do tej pory w RT :) .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach