Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Kiedy po dłuuuugim czasie sciągnąłem sobie ostatnią wersję RT, wystraszyłem się ilością zakładek i suwaków - szok. Mam nadzieję, że wiele z nich się dubluje i można opracować szybki, indywidualny tryb obróbki. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, ze najnowszy RT może być lepszy niż używany przeze mnie Camera Raw 4.6 (w PS3). Ktoś polecił w wątku samsungowym RT dla rawów z NXów i faktycznie wyświetlają się o wiele ładniejsze kolory i nie wiem czemu ale w światłach jest dużo więcej danych, odcieni np. błękitu. Czy to tylko kwestia ustawień? Wyświetlam bez zaznaczonego odzyskiwania świateł, suwaki na swoim miejscu, więc jakim cudem?
 

pe72  Dołączył: 13 Paź 2010
Ekajana, co prawda teraz nie korzystam z RT tylko z darktable, ale gdy korzystałem po przesiadce z ACR miałem podobne doświadczenia, okazywało się że ze zdjęcia w RT dało się wycisnąć dużo więcej... pewnie to kwestia zastosowania innych algorytmów - nie znam się.
Podobne wrażenia mam przy pracy z darktable, już samo otwarcie RAW-a przy domyślnych ustawieniach przewidzianych dla pentaxa powoduje zwiększenie nasycenia kolorów, bez ruszania suwaków
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Ekajana, polecam stronkę którą linkowałem na 12 stronie (KLIK )
Co do ilości suwaków - odkąd mam RT 4.0.9 ruszam tylko kilkoma i wystarczy - reszta domyślnie jest całkiem sensownie ustawiona. Te podwójne krzywe działają całkiem fajnie ale jak wolisz zrobić tradycyjne S na jednej to po prostu drugiej nie ruszasz
Na początku miętoszenia rawa warto wyłączyć korekte aberracji i "kontrast wg precyzji" bo to mocno spowalnia.
To co się pojawiło w zakładce szczegóły i co potrafi zrobić ze zdjeciem... mususz sam spróbować :-D ja np ostatnio ponownie obrabiam stare rawy z ISO 800 i więcej nie mogąc się nadziwić
Polecam sprawdzić opcje "Tone Maping" + "jaskrawość"(z zakładki kolory) - dostaniesz HDRa w 20s :)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
pyciar, Ciekawa strona. Póki co, po pierwszej próbie odszumienia iso6400, stwierdziłęm, że nadal nie jest to rawer do wysokich czułości. Stareńki Camera Raw poradził sobie lepiej. Ale być może to kwestia poznania programu. Wiele rzeczy robię w pracy, póki co i to pewnie długo jeszcze nie będę mógł zmienić PSa czy kupić lightrooma, a jak spróbowałem nowego LR na starych zdjęciach z K10D przy iso 800 i 1600 to zdjęcia z ciemnego pomieszczenia wyszły mi jakbym je zrobił K-5, gładkie i pełne szczegółu. Nie mogłem się nadziwić. Coś mi się wydaje, że RT daleko w tyle (chyba, że się mylę) Ale do krajobrazy, czy wogóle niskiego iso git.

[ Dodano: 2012-10-30, 09:19 ]
Mapowanie tonów działa chyba lepiej niż zwykłe wyciąganie cieni. Na światła chyba też ciut.
 

wallace  Dołączył: 08 Maj 2010
Ja jestem wniebowzięty odszumowaniem w najnowszym RT. Takich wyników w Camera Raw nie udało mi się osiągnąć. Natomiast np. wyostrzanie pojedynczych zdjęć to już GIMP z pluginem GIMC.
Czego w RT mi brakuje? Stempla do wycinania zabrudzeń... dziwię się, że taka prosta funkcja, przydatna bardzo czasami, a jej nie ma :/
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Ekajana, a próbowałeś tak ekstremalnych wartości jak koleś z tego wątku? na początek wyłącz wszystkie opcje wyostrzania (USM, Detale, Mikrokontrast itd ale to chyba wiesz) bo one niestety wyciągają szum. Dla duzego iso włącz "impulse noise reduction" na jakieś 60-80, warto też sprawdzić inne sposoby demozaikowania (ja używam tylko AMAZE i DCB - są szybkie i dają super efekty).
Inna sprawa to na pewno "poznanie" programu i nauczenie się jego możliwości, mocnych i słabych stron oraz oczywiście raw wejściowy - czasami można w nieskończoność machać suwakami i nic to nie da... z pustego i Salomon... ;-)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
pyciar napisał/a:
na początek wyłącz wszystkie opcje wyostrzania
Aaaa tak, to na początku oczywiście.
Nie doszukałem się w tych wszystkich cudach panelu do obróbki czarnobiałej. Znaczy się jest tam cos co przerobi na bw ale nie wiszę suwaków do poszczególnych kolorów. Podobnie jak nie widzę żeby nasycenie lub jasność poszczególnego koloru ustalić. Nie chodz mi o chanel mixer. A jest spolszczenie do tego RT?
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
Gdzieś jest bo ja mam w polskiej wersji, ale skąd to wziąłem to nie pamiętam, co do kolorów to pod mikserem kanałów masz korektor HSV i krzywe do ustalania osobno R,G, lub B, nie wiem czy o to Ci chodzi.
Tu jest chyba wersja polska
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
pyciar napisał/a:
na początek wyłącz wszystkie opcje wyostrzania (USM, Detale, Mikrokontrast itd ale to chyba wiesz) bo one niestety wyciągają szum

To jest właśnie najbardziej fatalne rozwiązanie, przez które porzuciłem RT - wyostrzanie idzie w kolejce operacji przed odszumianiem. Totalnie nie kumam, dlaczego przez tak długi czas autor tego po prostu nie zmienił.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
nie wiem jak jest w 3 i 4 ale wg starego "internal workflow" (klik ) wyostrzanie "dzieje się" między odszumianiem luminancji i koloru.
Mi bardziej chodziło o to żeby wyłączyć wyostrzanie po to aby widzieć efekty odszumiania i dopiero wtedy próbować doostrzać
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
Proszę uczonych w piśmie kolegów o pomoc, a mianowicie, po zapisaniu obrabianego zdjęcia nagle pojawiają się na nim dość spore czarne kwadraty czy prostokąty. W RT ich nie widać ani na podglądzie całego kadru ani na widoku 1:1. Ma to związek po mojemu z kontrastem lokalnym. Co to za czort, jak to wypatrzyć przed zapisem pliku, i jak temu przeciwdziałać, bo szkoda czasu na kilkakrotną obróbkę tego samego zdjęcia.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Hmmmm... Nie kojarzę - może jakiś zrzut ekranu dla zobrazowania problemu mógłbyś wrzucić?
 

wallace  Dołączył: 08 Maj 2010
przemi ... zaktualizuj RT do najnowszej wersji. Ostatnio po drodze któraś z wersji miała tak objawiający się błąd w którejś z funkcji, nie pamiętam już dokładnie.
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
RT mam najnowszy, a wygląda to tak:

albo sieje po całości



albo daje kilka kształcików
 

wallace  Dołączył: 08 Maj 2010
U mnie występowały kwadraciki takie jak na drugim zdjęciu w miejscach mocno kontrastowych. U Ciebie to tak losowo występują.
W sumie na razie trzeba chyba metodą doświadczalną odkryć która funkcja powoduje takie błędy (albo poszukać info na forum RT) i czekać na aktualizację.
Widzę, że na dniach była aktualizacja pod linuxy, pewnie na win też wkrótce się pojawi (przypominam, ze aktualnie najnowsza pod win7/8 64 jest tutaj ).
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
przemi, wyraźnie to wada którejś z funkcji działajacej na lokalnych kontrastach. spróbuj wyłączyć wszystkie a następnie uruchamiać tylko po jednej funkcji i moze tak do tego dojdziesz.
sprawdź po kolei:
- odzyskiwanie prześwietleń (wszystkie opcje)
- tone maping
- krawędzie
- mikrokontrast (obie opcje)
- moze zmień opcje demozaikowania?
wiem że to chwilę zajmie ale tylko tak dojdziesz co jest nie tak. a potem podeślij informację o problemie na stronę rawtherapee

Zauważ że to się dzieje albo w cieniach albo w miejscach gdzie zadziała odzyskiwanie świateł - jakieś połyski itp
 
przemi  Dołączył: 03 Gru 2010
pyciar napisał/a:
przemi, . . .

Zauważ że to się dzieje albo w cieniach albo w miejscach gdzie zadziała odzyskiwanie świateł - jakieś połyski itp


Tak to właśnie wygląda, chociaż raz to się robi właśnie pomiędzy dużymi kontrastami, a raz na jednostajnej powierzchni. W obu przypadkach odzyskiwanie świateł nie było używane, używany był natomiast kontrast lokalny. Wkurza mnie, że nie widać tego cholerstwa przed zapisem zdjęcia, wyskakuje dopiero po zapisie, i kawał roboty może iść do kosza.
 
diegotm  Dołączył: 17 Lut 2011
pyciar, pisałeś wcześniej o świetnym odszumianiu RT, w jakiej wersji? mam 4.9.50 i jest fa-tal-ne. Ledwie radzi sobie z szumem na iso400. Próbowałem wszystkiego. Może mi ktoś podpowie jakąś metodę, bo zaczynam wątpić w darmowe oprogramowanie...

[ Dodano: 2012-12-23, 19:51 ]
edit: znalazłem jakąś wersję 4.9.135, oczywiście nie było jej na oficjalnej stronie. No, i to można już prawie nazwać odszumianiem. iso3200 w moim K-x znowu jest używalne :>
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Z ISO 3200 nie zrobisz obrazka jak ISO 200 nawet w lightroomie (również programy typowo odszumiające typu noiseware, noiseninja nic nie dadzą).
na 12 stronie jest link do strony http://scribble-jpc.blogspot.com/ gdzie jest pokazany tutorial (po angielsku ale łatwe słownictwo) gdzie autor pokazał jak doszedł do optymalnych ustawień. bardzo ważny jest obrazek wejściowy a każdy kadr jest inny - dobrze naświetlone wysokie iso nawet bez odszumiania dobrze wygląda. Ja mam taki problem że często na gotowym obrazku w ciemnych miejscach pojawiają się ogromniaste niebieskie plamy (CCD z k-m)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Czy można coś zaktualizować w RT aby wyświetlał poprawnie pliki ARW z mojej nowej zabawki sony rx100? Muszę przerabiać na DNG a chciałbym ten krok mieć pominięty.
Mam wersję RT 4.0.9.50

[ Dodano: 2013-01-14, 15:07 ]
Właśnie wywołałem zdjęcie z PS3 (ACR) i najnowszym RT. Raw Therapee w oddaniu szczegółów pobił PS-a na głowę, aczkolwiek struktura szumu bardzo nieprzyjemna . Porównywałem bez odszumiania. Kolorystyka, cienie i jakieś takie ogólne wrażenie wyszło mi lepiej w PS. Ale te szczegóły.... Będę potrzebował wydruk tego zdjęcia o wymiarach ponad 2/3 m. więc albo jeszcze popracuję nad kolorysyką i odszumianiem w RT, albo poświęcę kolorystykę na rzecz detali.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach