mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
RT w wersji 4.0.9.157 potrafi użyć profile aparatów w formacie dcp czyli z ACR/Lightroom.
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
Tylko sposób ich użycia jest zagadkowy, jedynym odrawiaczem poza Adobe który poprawnie wykorzystuje te profile jest chyba tylko Zoner Pro. Na razie oczywiście...Tyle że muli strasznie na słabszych kompach.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Efekt jest zauważalny a rzecz sprowadza się do wybrania profilu aparatu w zakładce dot. koloru/barw. Profile aparatów rozprowadzane z Photivo (format icc) również są obsługiwane przez RT (wybór w tym samym miejscu).
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
a próbowaliście profili szkieł (pliki LCP)? Bo mi się po prostu wywala jak tylko wskażę ten profil :roll:
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
U mnie dla kilku zoomów DA działa poprawnie (RT 4.0.9.50) czego nie można powiedzieć o kilku innych funkcjach typu Tone Mapping, ale to chyba już wina braków sprzętowych :cry:
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
mr.ra66it napisał/a:
Efekt jest zauważalny a rzecz sprowadza się do wybrania profilu aparatu w zakładce dot. koloru/barw.

Ok, mam kilka profili do tego samego aparatu (.dcp) w katalogu gdzie RT je trzyma, każdy profil ma swoją nazwe pliku i oczywiście twardo wbudowaną swoją nazwę. A wybrać to wiadomo co mogę sobie wybrać... jakieś bzdety o prefrowanym oświetleniu podczas gdy każdy mój profil profil jest dual i to już soft sam powinien sobie wybrać na podstawie deklarowanego WB zdjęcia. Efekt jeśli nawet jest zauważalny to zupełnie nieadekwatny do planowanego przy tworzeniu profilu. Dlatego napisałem że to zagadkowa obsługa tych profili i w takim kształcie zupełnie niepotrzebna. Pewnie to znacznie poprawią bo program jest całkiem ok, może poza strukturą szumu ale to może to też kwestia umiejętności doboru parametrów.
 

eMZet  Dołączył: 29 Lip 2009
RawTherapee Portable Version 4.0.9.50 for Windows
Od czasu do czasu zaglądam na strony PortableApps, bo sporo tam ciekawych narzędzi do pracy.
Ostatnio znalazłem tam RawTherapee Portable Version 4.0.9.50 for Windows.
Odpaliłem na wirtualnej maszynie (WinXP) i... u mnie działa ;)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
eMZet, dobrze rozumiem że masz *nixa i na nim wirtualną z XP po to żeby odpalić RawTherapee? jeśli to u ciebie hula to dowód na to że RT nie ma dużych wymagań sprzętowe :-P :mrgreen: :evilsmile:
z 2 strony po co sie tak bawić skoro RT jest dostępne praktycznie na każdą dystrybucję (nie wiem jak z BSD) ?
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
U mnie jest odwrotnie. W 64-bitowym Windows 7 jest uruchamiana wirtualna maszyna z 64-bitowym Ubuntu, w którym uruchamiany jest m.in. Raw Therapee 4.0.9.15x. Wersje na Linuksa są troszkę nowsze i poprawione w stosunku do wersji 4.0.9.50 dostępnej dla Windows. Jeżeli w maszynie wirtualnej użyć współdzielonych folderów, to w RT i Ubuntu można pracować na RAW-ach z wybranego katalogu Windows a wyniki oglądać np. w IfranView w Windows.

Wersja portable RT jest 32-bitowa ze wszystkimi wynikającymi z tego ograniczeniami.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Czy w RT da się skorygować dystorsję falistą Samyanga 14 ?
Skąd można pobrać odpowiedni profil do tego obiektywu?
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Jedyne znane mi gotowe narzędzie, które chwali się, że obsługuje Samyang 14mm to PTLens (http://www.epaperpress.co...hirdPartyLenses). Działa jako wtyczka np. do PS czy PSE. Daje się również uruchomić w trybie standalone ale widzi wtedy tylko pliki JPG lub TIFF (DNG czy PEF ignoruje). Koszt licencji $25 (The license is valid for a single user, will remain valid for all future releases, and may be used on all your computers (Mac or PC).).

RT 4.0.9.150 obsługuje profile dcp od ACR/Lightroom (obiektywy i aparaty). Nie sprawdzałem czy działa z profilami od AFP Corela.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
PT Lens wiem że dobrze to koryguje :-)
Chciałem tylko spróbować czy w RT może być równie dobrze...
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
mr.ra66it napisał/a:
Wersje na Linuksa są troszkę nowsze i poprawione

dlatego ja korzystam z wersji "półoficjalnych" umieszczanych na http://www.visualbakery.c.../Downloads.aspx (obecnie 4.0.9.185)

Co do korekcji to można użyć darmowego Hugin-a i zrobić samodzielnie profil (ale też bedzie działał raczej tylko na jpg/tiff) kto wie czy nie da się zrobić w nim profilu do uzycia z RT?
 

eMZet  Dołączył: 29 Lip 2009
pyciar napisał/a:
eMZet, dobrze rozumiem że masz *nixa i na nim wirtualną z XP po to żeby odpalić RawTherapee? jeśli to u ciebie hula to dowód na to że RT nie ma dużych wymagań sprzętowe :-P :mrgreen: :evilsmile:
z 2 strony po co sie tak bawić skoro RT jest dostępne praktycznie na każdą dystrybucję (nie wiem jak z BSD) ?


Akurat RT uruchomiłem bardziej dla sprawdzenia jak w wersji portable się zachowa.
RT używam rzadko pod Debianem. Częściej korzystam z Darktable.

Najważniejsze w moim wpisie było zagadnienie PORTABLE.
Jak wspomniałem korzystam z kilku narzędzi, np. Gimp, LibreOffice, XnView, i sobie bardzo chwalę możliwość przenoszenia ich na gwizdku w różne miejsca i uruchamiania na innych komputerach, bez potrzeby ingerowania w ich zawartość (czego często nie życzą sobie ich właściciele).
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Pliki z korekcją obiektywów mają rozszerzenie LCP.
Można je znaleźć na dysku na którym zainstalowany jest Lightroom 4.
Niestety ale nie mam 64 bitowego systemu operacyjnego... :-(
Może ktoś użyczy i udostępni paczkę profili do szkiełek Pentaxowych i Samyanga...
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
Poniższy program może się okazać wystarczający. Na pewno działa na 32bit XP.
Adobe Profile Lens Downloader
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
jitt napisał/a:
Poniższy program może się okazać wystarczający

chyba jednak nie, bo to są jakieś profile tworzone przez community.
Zdecydowanie lepiej pobrać DNG Converter http://www.adobe.com/supp....jsp?ftpID=5519 który ma wszystkie oficjalne profile.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
 
bombel  Dołączył: 04 Lis 2010
Profile Lens Downloader był w zamyśle świetnym pomysłem, ale okazało się, ze jest za popularny. Gdyby znajdowały się w nim wyłącznie profile robione na poważnie, zgodnie z prawidłami rzemiosła - byłby nieoceniona pomocą.

Niestety można nim znaleźć cała kupę radosnej twórczości domorosłych majsterkowiczów, którzy chcąc pomóc, ale nie mając ku temu ani wystarczających możliwości, ani pewnie też cierpliwości robią jakieś cuda, zamiast rzetelnych profili. Żeby było jasne - nei zarzucam im złej woli, o nie! Po prostu zrobienie porządnego profilu jest proste do zrozumienia, ale trudne - bo bardzo pracochłonne - do wykonania. Nie mówiąc o tym, że trzeba dochować naprawdę dużej staranności.

W tej sytuacji - wiem z autopsji - należałoby raczej ostrzegać przed korzystaniem z tych profili.





Markus napisał/a:

Może ktoś użyczy i udostępni paczkę profili do szkiełek Pentaxowych i Samyanga...


Ja mam system 64bitowy, mam LRa 4 (konkretnie 4.3), ale profili Samyanga nei widzę. Pentaxa oczywiście są, więc w razie potrzeby...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Dzięki za linki zagłębię się w temat i może coś znajdę..
Jeden z linków to profil dla Canon więc z GX-20 może być słabo skuteczny...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach