matb  Dołączył: 02 Lis 2006
sześć na siedem
Biorąc pod uwagę ilość zdjęć, jakie wykonuję doszedłem do wniosku, że pora się przesiąść na średni format. I chyba jednak 67 a nie 645, choć tego jeszcze nie jestem pewien...
Ale mam pewną niewiedzę. Po pierwsze, czym się różnią body 6x7 i 67 raz 67 II?
Jaki jest z kasetkami do tego? I z pomiarem światła?
No i jakie obiektywy: szeroki, standard oraz "portretowe"?
I jeszcze czy taki zwykły statyw jak Sherpa 600 / 750 da radę czy zapomnieć?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
matb napisał/a:
Po pierwsze, czym się różnią body 6x7 i 67 raz 67 II?

6x7 staruszek. 67 ma mirror lockup. Oba full manual jak MX. 67II jest zelektryfikowany i ma rozne autmatyki, wyswietlacze i inne takie.

matb napisał/a:
Jaki jest z kasetkami do tego?

Nie ma kasetek. Ladujesz normalnie, prawie tak samo jak w lustrzance 135.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
matb napisał/a:
Po pierwsze, czym się różnią body 6x7 i 67 raz 67 II?

6x7 staruszek. 67 ma mirror lockup. Oba full manual jak MX. 67II jest zelektryfikowany i ma rozne autmatyki, wyswietlacze i inne takie.
.


Nowsze modele 6x7 też mają MLU.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No właśnie - czasem piszą, że 6x7 mają MLU. I czasem też piszą, że ma kasetki 120 lub 220. A jak jest z pryzmatami? Są takie z TTLem i takie bez tak?
I naprawdę waży to 2 kg samo z siebie, bez szkła?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
matb napisał/a:
No właśnie - czasem piszą, że 6x7 mają MLU. I czasem też piszą, że ma kasetki 120 lub 220. A jak jest z pryzmatami? Są takie z TTLem i takie bez tak?
I naprawdę waży to 2 kg samo z siebie, bez szkła?


chyba 1,5-7kg bez szkła - Bez paska na ramię nie ma opcji używać ;-)

Pryzmaty są i z TTL i bez, te z TTL też się dzielą na starsze - kilka rodzajów do 6x7 im nowsze tym lepszy pomiar, potem to samo do 67 i całkiem nowe do 67 II.

Z tyłu sobie w ściance płytkę dociskającą przesuwasz i masz albo 120 albo 220.

Z tego co czytalem, to pryzmaty do 6x7 są słabe pod względem pomiaru, zresztą pomiar światła nie jest tutaj zbyt ważny, nie strzela się tym jak cyfrą, więc czasu wystarczy żeby coś pomierzyć zawsze ;-)

http://www.photoethnograp....html~mainFrame
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
matb, mam chyba instrukcję w .pdf do 67 i 67II, a może 6x7. Sprawdzę jutro (bo z nieswojego kompa korzystam teraz) i jeśli mam i jeśli chcesz, wyślę Ci via mail.

[ Dodano: 2008-07-14, 00:47 ]
Sprawdziłem -mam instrukcje do 645n, 645nII, 67 i 67II -widać 6x7 mnie nigdy nie interesował.

Instrukcje oczywiście po angielsku.
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
Hej matb! Tak się składa że mam oba, tzn. stareńkiego 6x7 oraz 67 II. Mimo że oba korpusy wizualnie są nawet podobne to w rzeczywistości to 2 skrajnie różne maszyny. Co do 67 II:
1. rzecz dla mnie chyba najważniejsza, ma fantastyczny grip pod prawą dłoń, ten aparat się trzyma!!!
2. matówka kryształ!!!
3. rzeczywiście poprawili w nim i to istotnie legendarne kłapanie lustrem, strzelanie z ręki przy czasach 1/30 z jakimkś szerokim kątem to nie problem!!!
4. pryzmat z pomiarem działa bezbłędnie!!!, ponadto oferuje pomiar matrycowy - centralno ważony i spot!!!
5. fakt! sam korpus nie jest najtańszy korpus, jednak biorąc pod uwagę śmieszne ceny szkła to jest to system o najlepszym stosunku ceny do jakości!!!
6. cholera!!! taka jakaś ogólna kultura pracy!!! no brak mi słów!!!
7. jak się troche obudzę to coś jeszcze dorzucę!!!
pzdr.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Lipa napisał/a:

5. fakt! sam korpus nie jest najtańszy korpus, jednak biorąc pod uwagę śmieszne ceny szkła to jest to system o najlepszym stosunku ceny do jakości!!!


Jest i tak bardzo tani można powiedzieć. Za 1,5-2 tys. myślę, że można na ebay'u wyrwać coś ze szkłem już ;-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
guerilla napisał/a:
pomiar światła nie jest tutaj zbyt ważny, nie strzela się tym jak cyfrą, więc czasu wystarczy żeby coś pomierzyć zawsze


Tak, ostatnio pstryknalem rolke mierzac sobie zewnetrznym, punktowo - coz za frajda i misterium :mrgreen: Statyw, na nim klocus... Ty sobie wiszacym na szyji swiatlomierzem pykasz kilka punktow... Potem ustawiasz parametry, chwytasz wezyk i srrrruuuu - ten dzwiek... :evilsmile: :lol:

Pzdr
Spinner
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
To w temacie pomiaru światła w pryzmacie z TTLem. Mam wrażenie, że dziś sobie całą rolkę zmarnowałem (a może jeszcze i pół poprzedniej - jeszcze slajdów nie wywołałem) - bo zamiast mierzyć czymś innym to się zdałem na pomiar integralny. I coś mi się widzi, że będzie źle :-( Porównując (po fakcie) wskazania z pryzmatu (taki do 6x7 - jakoś rozpoznać który jest "nowszy" a który "starszy"?) ze wskazaniami MZ6 przy podobnych kątach widzenia (105mm vs 50 na małym obrazku) to mi wychodzi, że w tym 6x7 mam jakoś 1,5-2EV niedoświetlone. Choć wydaje mi się, że jak kiedyś porównywałem te wskazania to było mniej więcej OK. Czy stan wyczerpania baterii może mieć wpływ na pomiar światła? Bo może to po prostu pora baterię wymienić?
Kurde, a staremu Svierlovskowi jakoś jednak nie ufam zupełnie :-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
matb napisał/a:

Kurde, a staremu Svierlovskowi jakoś jednak nie ufam zupełnie :-P


ja mam 4ke i mierzy slajdy w punkt. idealnie w punkt. Pomiar padającego. W 90% przypadków jest idealnie, tylko w sytuacjach jak ci coś się nie mieści zupełnie w dynamice to trzeba kombinować. Ale mi się nie zdarzyło ;-)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
To jeszcze pytanie o MLU. Czy jest jakaś opcja, że jak się już lustro podniesie, to je potem opuścić? Bez zwalniania migawki, znaczy bez zrobienia zdjęcia?
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Oj, matb, nie czytasz ty tej instrukcji, nie czytasz :-)
Stoi tam, że niestety, pozostaje tylko pstryknąć. Ale możesz zakryć deklem obiektyw, dać mały czas, dużo przysłonić. A potem naciągnąć migawkę, ale bez przesuwania filmu - jakbyś chciał zrobić wielo-ekspozycję*

* Przynajmniej tak jest w moim II.
P.S. U mnie ponadto żere prąd, kiedy lustro jest podniesione.
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
6x7 nie ma "wieloekspozycji"
Niestety :-(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach