pczarnul  Dołączył: 15 Lut 2007
Witam,
Interesuję się ptakami (i nie tylko) i wykonałem zdjęcia, które można obejrzeć tutaj:
http://fox.eti.pg.gda.pl/...irds/index.html
Osobiście zaczynałem z Sigmą 70-300 APO DG i ten obiektyw był o tyle dobry, że przekonałem
się, że to mnie interesuje. Jednak jakościowo jest dobry tylko z niewielkiej odległości i dobrym świetle.
np.:
http://fox.eti.pg.gda.pl/...s/imgp1544.html
Jest bardzo duża różnica między 70-300 a kolejną klasą czyli:
Sigma 100-300/4+TC 1.4, FA/DA 300, FA 400/5.6, Sigma APO Tele Macro 400/5.6


Obiektywy 70-300/4-5.6 mają ten problem, że są kiepskie przy 300/5.6 co wymusza 300/8,
a to już przepaść w porównaniu do 300/4, które są ostre na pełnej dziurze. Tym samym TC z 70-300 odpada.

Polecam serwisy www.fotoprzyroda.pl oraz www.fotoptaki.art.pl

Paweł

 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Marzenia o bardzo długim tele to typowy błąd początkującego ptasiarza. Też go popełniałem :) A wcale nie musi być zaraz lufa ponad 300mm! Zależy co się chce robić - jeżeli klasyczne foty gdzie mały/średni ptak wypełnia ponad 60% kadru, wtedy i 500 czy 600mm bywa krótkie... Obiektywem ok. 135-300mm (ale nie zoom, o stałkach mówię) też można robić piękne ujęcia, tzw. środowiskowe, tj. takie, gdzie widać całe otoczenie a ptak nie wypełnia nawet 30% kadru i do takich ujęć zachęcam, bo tych klasycznych są już tysiące, i to bardzo, bardzo dobrych więc cholernie ciężko jest zrobić cokolwiek lepszego... Przy małym budżecie trzeba szukać szkieł z gwintem M42 (Takumar, Zeiss, a nawet Tair), a liczy się przede wszystkim jasność szkła! Najlepiej z zakresu 2.8-4.5 bo przy 5.6 ciężko będzie coś zrobić nawet w jasny dzień (z konwerterem jasność spadnie nam wtedy aż do f8-11) a ptaki robi się w 99% przy permanentnym niedoborze światła - o świcie, zachodzie, w cieniu lasu, zarośli etc. Niekoniecznie zawsze z czatowni/ukrycia, środowiskowe foty ptaków można śmiało robić z samochodu, podchodu itd. PS - a jak ktoś woli klasycznie, to mogę rozważyć rozstanie się ze swoją 500-ką.. (jak w stopce).

[ Dodano: 2008-11-09, 06:41 ]
pczarnul napisał/a:

Polecam serwisy www.fotoprzyroda.pl oraz www.fotoptaki.art.pl


Wysoki poziom prezentują www.fotografia-przyrodnicza.art.pl oraz www.foto-ptaki.pl (jest tam też kilka moich zdjęć - W. Krasowski)
 
quasi  Dołączył: 08 Kwi 2008
Przykładowy artykuł dot. obiektywów do fotografowania ptaków:
http://www.foto-ptaki.pl/...d=51&Itemid=101
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Polecam książkę National Geographic Ptaki.
 

KITT  Dołączył: 28 Lip 2008
Ja jakoś radzę sobie z ogniskową 135 :mrgreen:


 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
KITT, do pary ;) Jeszcze z Canona G5
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
Zamiast szukać bielików i innych takich na początek dobrze potrenować na czymś bardziej powszechnym.

K200D +Pentacon 4/200
 
quasi  Dołączył: 08 Kwi 2008
djack napisał/a:
Zamiast szukać bielików i innych takich na początek dobrze potrenować na czymś bardziej powszechnym.

Najlepiej przy obiedzie :-P :-B
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
"W kaczki, mój synu. W kaczki." :mrgreen:
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
quasi napisał/a:
Najlepiej przy obiedzie
Śmiejesz się. Żarcie to najlepszy sposób, żeby zachęcić ptaki do zbliżenia się.
 
quasi  Dołączył: 08 Kwi 2008
djack, spoczko.
Nie smieję się - również ludzie pływają za jedzeniem np: do Anglii/Irlandii.
Po prostu lubię drób...mniam mniam.
Sam mam kury i kaczki w obiektywie :-)
 

PS  Dołączył: 11 Cze 2008
Witam. Nie do końca bym się zgodził co do „marzeń” z kolegą Valdi99 - są bardzo potrzebne :-) bez nich trudno cokolwiek zrealizować a i są niejako motorem napędowym do twoich działań i realizacji. Lecz faktycznie nie od r ;-) azu trzeba się „rzucać” na jasne i długie szkła z górnej półki, aczkolwiek byłaby to idealne rozwiązanie (niestety są drogie trudno dostępne). Można jednak swoja przygodę zacząć od trochę ciemniejszych i krótszych obiektywów (do Luhso) lecz w tym wypadku niezbędne jest wybudowanie czatowni i doskonałe zamaskowanie siebie i sprzętu, wg mnie jest to 70% sukcesu, reszta jest w sprzęcie. Mam kolegę, który fotografuje m.in obiektywem 70-300/5,6 czyli wydawałoby się nic z tego dobrego nie będzie a wykonuje piękne zdjęcia i wygrywa sporo prestiżowych konkursów fotograficznych o tematyce przyrodniczej i dzisiaj należy do czołowych polskich fotografów ptaków. Cała jego tajemnica tkwi w topieniu się w krajobraz oraz duża wiedza o zwyczajach i biologii poszczególnych gatunków ptaków które chcesz sfotografować. Dla początkujących polecam wybudowanie karmnika w lesie z wygodną czatownią a gwarantuję iż bardzo ładne zdjęcia można wykonać obiektywami średniej klasy do 300mm. Jednak trzeba pamiętać, że wówczas trzeba regularnie dokarmiać ptaki przynajmniej do wiosny z racji iż wiele ptaków pozostanie przy nim i nie odleci na zimowisko a tutaj w środku mroźnej zimy bez regularnego dokarmiania sobie nie poradzą. Ale w nagrodę będą systematycznie odwiedzać twoją stołówkę a wówczas będziesz miał je na odległość od 0,5m do 4m (tutaj długie obiektywy mogą się nie sprawdzić z powodu ograniczeń ostrzenia). Ja osobiście zaczynałem fotografowanie z obiektywem 28-200/3,5-5,6 i byłem zadowolony. Oczywiście do pewnego czasu. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, chęć poprawy jakości zdjęć i komfortu fotografowania wymusza szukania jaśniejszych dłuższych obiektywów lecz lepiej wcześniej sprawdzić czy pociąga cię wstawanie w środku nocy (lub nocowanie w terenie), marznięcie w czatowni, częste przeczekiwanie w deszczu i powrót niejednokrotnie bez zdjęć… Lecz polecam - warto spróbować tej dziedziny fotografii, która wg mnie jest jedną z najbardziej czasochłonną, najtrudniejszą, a zarazem najpiękniejszą. Pozdrawiam

PS.
Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się ze stroną www.foto-ptaki.pl (do kol. Valdi99 – gratuluję piękne zdjęcia i artykuł a co nie bez znaczenia na tym forum wykonane Pentaxem :-) ) oraz lekturą FOTOŁOWY Rostislawa Stacha
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
PS, witam Jaworznianina - to moje rodzinne miasto, więc może się czasem mijamy tam na ulicach, albo polach pod Grodziskiem :-)

Ps. Link na onephoto nie funguje.
 

PS  Dołączył: 11 Cze 2008
Działa, tyko jest chwilowa awaria serwera
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
PS napisał/a:
Witam. Nie do końca bym się zgodził co do „marzeń” z kolegą Valdi99


Nie, no jasne że marzyć wolno i trzeba! Chciałem tam rzec coś w stylu: "nie od razu Kraków zbudowano"... I w pełni popieram sprawdzenie przed wydaniem fortuny na długie tele - czy nam się chce wstawać po nocy :lol: oraz regularne i konsekwentne dokarmianie! Nagłe zaprzestanie wykładania padliny dla drapoli (czy choćby słoninki dla sikorek) może spowodować, że po pewnej mroźnej nocy ptak już się nie obudzi...

PS
Dzięki za gratulacje :-D
 

PS  Dołączył: 11 Cze 2008
Kolega screwdriver pokusił się zaprezentować zdjęcie przy lęgach :mrgreen:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
I ja przez chwilę robiłem zdjęcia ptaków, tamronem 70-300, nie był zły, ale miałem taki nawyk, że robiłem zdjęcie na 300mm a potem próbowałem podejść na tyle, żeby zrobić zdjęcie na ogniskowej poniżej 250mm jeśli model zwiał, no to trudno, miałem przynajmniej zdjęcie na 300mm, a jeśli nie to miałem trochę lepszej jakości.
np takie:
 

voorjaarman  Dołączył: 13 Sie 2008
Prawie Hitchcock ;-)

 
Żart  Dołączył: 28 Wrz 2008
Trochę poruszone ...

 

jocker  Dołączył: 26 Lis 2008
Fajny wątek. Mam Sonnara 180 mm i czekam teraz na puszkę to będzie jakieś 270mm, zobaczymy jak będzie to działało. Zastanawiam się tylko jak wkręcę konwerter x2, jakie będę miał światło i jaką ogniskową, czy arytmetyczna?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach