akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
jesień idzie, rady na to ni ma :)
żurawie odlatują...
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
akagi66 - świetne zdjęcie - gratulacje !

A ja tym razem proponuję coś z Bieszczad - orzeł przedni w utarczce z krukami / crop /.



ptaki

Sławek
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
Sławko - mi to wygląda na myszołowa :)
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Wygląda na myszołowa czy jest nim na pewno ? To zdjęcie zamieszczałem na Forum Przyroda a tam jest wielu specjalistów od drapoli ale nikt mnie nie poprawiał odnośnie nazewnictwa.

Sławek
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
fotopentax napisał/a:
orzeł przedni w utarczce z krukami / crop /


Ja też sądzę że to jest myszołów choć trzeba przyznać że to zdjęcie nie pozwala na jednoznaczną identyfikację.

Przejrzałem zdjęcia orła przedniego z linka którego podałeś i na pewno zdjęcie:
http://www.odziwo.budhelp...039x.jpg&var2=1
nie przedstawia orła tylko myszołowa.

Edit. Widziałem też na Twojej stronie zdjęcia piecuszka. Mam pytanie jak odróżniłeś go od pierwiosnka? :-P
 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
ZbyszekB napisał/a:
fotopentax napisał/a:
orzeł przedni w utarczce z krukami / crop /


Ja też sądzę że to jest myszołów choć trzeba przyznać że to zdjęcie nie pozwala na jednoznaczną identyfikację.

Przejrzałem zdjęcia orła przedniego z linka którego podałeś i na pewno zdjęcie:
http://www.odziwo.budhelp...039x.jpg&var2=1
nie przedstawia orła tylko myszołowa.

Edit. Widziałem też na Twojej stronie zdjęcia piecuszka. Mam pytanie jak odróżniłeś go od pierwiosnka? :-P


Oba ptaki , ten ze zdjęcia z linku :
http://www.odziwo.budhelp...039x.jpg&var2=1
oraz ze zdjęcia powyżej , wyglądają bardzo podobnie. Jeśli to rzeczywiście myszołowy to wniosę odpowiednią poprawkę.
Odnośnie piecuszka to pomogli mi w oznaczeniu tego ptaka koledzy z Forum Przyroda.
Sławek
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
fotopentax napisał/a:
Oba ptaki , ten ze zdjęcia z linku :
http://www.odziwo.budhelp...039x.jpg&var2=1
oraz ze zdjęcia powyżej , wyglądają bardzo podobnie. Jeśli to rzeczywiście myszołowy to wniosę odpowiednią poprawkę.

Jestem przekonany że na zdjęciu z linka to nie orzeł ale myszołów. Jeśli chodzi o to zdjęcie powyżej to ten ptak ma nieco inne ubarwienie (może jeden z nich to młody) ale też mi się wydaje że to myszołów ale nie dam sobie "ręki uciąć". ;-)

fotopentax napisał/a:
Odnośnie piecuszka to pomogli mi w oznaczeniu tego ptaka koledzy z Forum Przyroda.
Sławek

Z piecuszkiem i pierwiosnkiem to jest zawsze bardzo poważny problem. Te ptaki są niemal identyczne, ornitolodzy aby je na 100% odróżnić muszą takiego delikwenta wziąć do ręki. Różnią się one głownie kolorem nóg i ilością lotek drugo- albo trzeciorzędowych. Natomiast jeśli chodzi o kolor upierzenia to różnice są tak niewielkie że dwa osobniki tego samego gatunku mogą się miedzy sobą więcej różnić niż pomiędzy osobnikiem drugiego gatunku. Często te dwa gatunki są podawane jako przykład niezwykłego podobieństwa między gatunkami.

Na koniec dodam że jest jeden bardzo dobry sposób żeby je odróżnić (przynajmniej samce) i jest to śpiew. Jak zobaczysz takiego ptaszka i usłyszysz jak śpiewa to nie będziesz miał wątpliwości. ;-)
 

gamic1  Dołączył: 29 Sie 2009
to ja dodam coś od siebie:
1)
2)
3)
4)
5)
6)
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
Jednak masz rację - to dorosły orzeł przedni. Wszystkie, które do tej pory widziałęm miały lotki ułożone w taki sposób , że widać było "palce" - to mnie zmyliło. Gratuluję i zdjęcia i samej obserwacji...
fotopentax napisał/a:
Wygląda na myszołowa czy jest nim na pewno ? To zdjęcie zamieszczałem na Forum Przyroda a tam jest wielu specjalistów od drapoli ale nikt mnie nie poprawiał odnośnie nazewnictwa.
 
michalb  Dołączył: 11 Paź 2010
fotopentax napisał/a:
orzeł przedni w utarczce z krukami
akagi66 napisał/a:
mi to wygląda na myszołowa :)
fotopentax napisał/a:
Wygląda na myszołowa czy jest nim na pewno ?
ZbyszekB napisał/a:
Ja też sądzę że to jest myszołów choć trzeba przyznać że to zdjęcie nie pozwala na jednoznaczną identyfikację.

Dopiero teraz zobaczyłem to zdjęcie. Panowie, zapomnieliście o jednej rzeczy, która przesądza sprawę. Myszołów i kruk są tej samej wielkości (jeśli chodzi o rozpiętość skrzydeł, kruk jest nawet większy pod względem długości ciała), natomiast drapieżnik na zdjęciu jest o wiele większy niż widoczny za nim kruk! Rozmiar od razu, bez patrzenia na inne aspekty jak upierzenie czy sylwetka, pozwala wykluczyć myszołowa i większość innych europejskich drapieżników.

To orzeł przedni, wielkie gratulacje i wyrazy zazdrości ;-)

PS. A co do piecuszka/pierwiosnka to zwykle różnią się jeszcze kolorem nóg: picuszek jasne, pierwiosnek ciemne, tylko łatwo powiedzieć, trudniej wypatrzeć :-) Rzeczywiście głos jest podstawowym kryterium, a wiosną one ciągle śpiewają, pierwiosnek to w zasadzie też później, nawet jesienią.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
michalb, a skąd wiesz jaka była odległość pomiędzy orłem a krukiem ? I czy jak raz nie trafiły się duży myszak i mały kruk ? 8-)
 
michalb  Dołączył: 11 Paź 2010
akagi66 napisał/a:
michalb, a skąd wiesz jaka była odległość pomiędzy orłem a krukiem ? I czy jak raz nie trafiły się duży myszak i mały kruk ? 8-)


Wydaje mi się że widać, nawet uwzględniając "skrót" na zdjęciu, że ptaki były dość blisko siebie. Musiałyby to być myszołów-gigant i kruk-noworodek ;-)

Zresztą samo upierzenie (chociaż to bardzo zmienna cecha, ale np. myszołów chyba nigdy nie ma takiego ogona, zawsze są prążki) i sylwetka (m.in. szerokie skrzydła, dość długi ogon) też wskazują na orła przedniego.

Do autora: a gdzie dokładnie w Bieszczadach zrobiłeś to zdjęcie? Będę się tam musiał wybrać następnym razem :-)
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
a ja myślę, że nie widać skrótu perspektywy. Perspektywa robi niejedno złudzenie - wszystko zależy jak blisko obiektywu był orzeł i jak daleko od orła kruk. Co do cech diagnostycznych - pełna zgoda
 
michalb  Dołączył: 11 Paź 2010
akagi66 napisał/a:
a ja myślę, że nie widać skrótu perspektywy. Perspektywa robi niejedno złudzenie - wszystko zależy jak blisko obiektywu był orzeł i jak daleko od orła kruk. Co do cech diagnostycznych - pełna zgoda


Hmm, "orzeł przedni w utarczce z krukami" sugeruje że wyglądało to tak jak zwykle w takich sytuacjach, czyli ptaki krukowate nękające drapieżnika podlatując bardzo blisko. Poza tym w kadrze ten drapieżnik jest grubo ponad dwa razy większy niż kruk, musiałby być sporo bliżej obiektywu żeby skrót aż tak zadziałał. Jak duża musiałaby wtedy być głębia ostrości żeby oba ptaki były w miarę ostre? Chyba jednak można ocenić względne rozmiary tych ptaków na podstawie zdjęcia.

gamic1, ładne te fotki z zielonym. Tutaj na pewno nie będzie dyskusji kto jest na zdjęciu ;-)

 

fotopentax  Dołączył: 05 Wrz 2006
Zdjęcie orła o którym mówimy, zostało zrobione w połowie sierpnia na łąkach w okolicy Lutowisk w Bieszczadach. Poza tym cała akcja rozegrała się pomiędzy kilkoma krukami i parą orłów, no i trwała kilka minut . Całą akcję zobaczyłem jadąc ze znajomymi samochodem, pech chciał że właśnie oglądałem zdjęcia w aparacie aby do końca zużyć baterię , która właśnie padała. Zanim zmieniłem baterię to większość ciekawych kadrów niestety uciekła, zwłaszcza że utarczka ptaków początkowo rozgrywała się bardzo blisko mnie. Szkoda !
Orzeł przedni w utarczce z krukami oznacza , że kruki podlatując bardzo blisko orla , usiłowały go przegonić tak więc musiały być w locie bardzo blisko siebie.
Dla porównania gabarytów podejrzanych - dołączam jeszcze następne fotki.





PS. Wszystkie fotki w tym wątku to spore cropy i klikane staroświeckim Pentaxem K-10.

Sławek

 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
niezłe zdjęcia i fajna akcja. Plus zachęta do nauki oznaczania gatunków na podstawie zdjęć.
 

pentajar  Dołączył: 12 Mar 2011
akagi66 napisał/a:
jesień idzie, rady na to ni ma :)
żurawie odlatują...


Jak dla mnie to zdjęcie wymiata.

Nieśmiało dodam coś od siebie

nr 1


nr 2


Mam nadzieję, że nie dostanę po głowie za to, że ptaki z zoo, ale ptaki to ptaki...
 

gamic1  Dołączył: 29 Sie 2009
to jeszcze jedno ode mnie - strzelone z balkonu.

Nie mam pojęcia co to za ptaszorek ;-)

 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
Wygląda mi na pliszkę żółtą
 

Voukodlak  Dołączył: 10 Mar 2010
akagi66 napisał/a:
Wygląda mi na pliszkę żółtą

No właśnie to zdjęcie zabiło mi totalnie ćwieka. Generalnie wygląda pliszkowato. Czarny śliniak ma pliszka górska, ale ona ma inna głowę. Pliszka żółta ma białą brewkę.Ta na zdjęciu ma żółtą. Za cienki jestem i za mało widziałem, żeby dać ostateczną odpowiedź. W sumie na przelotach różne cuda można zobaczyć. A i pliszki żółtej jest kilka podgatunków. Jest jeszcze pliszka cytrynowa, ale nie ma czarnego śliniaka. Może to jakiś młody niewypierzony osobnik. Hmmm....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach