szymon_h  Dołączył: 04 Lis 2008
mz-s - kilka niejasnosci
witam.
czy w pentaxie mz-s mozna ustawic synchronizcje z druga kurtyna dla wbudowanej lampy? w instrukcji jest to dosc niejasne... czy jest to mozliwe tylko z dedykowana lampa?

zastanawia mnie jeszcze czy jest mozliwosc uruchomienia trybu av z obiektywem bez pierscienia przyslony?

pozdrawiam
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
czy w pentaxie mz-s mozna ustawic synchronizcje z druga kurtyna dla wbudowanej lampy? w instrukcji jest to dosc niejasne... czy jest to mozliwe tylko z dedykowana lampa?

Hmmm - zajrzałem do instrukcji i faktycznie mocno tam namieszane a przyznam, że nie eksperymentowałem z taka opcją z lampą wbudowaną...

szymon_h napisał/a:
zastanawia mnie jeszcze czy jest mozliwosc uruchomienia trybu av z obiektywem bez pierscienia przyslony?

Wg mnie nie - ten tryb uruchamia się przez ustawienie pierścienia przysłon w pozycji innej niż A a gdy takiego pierścienia nie ma to niejako pozycja A jest ustawiona na stałe.
 

szymon_h  Dołączył: 04 Lis 2008
dzieki za odpowiedz
na wypadek jeszcze jakis niejasnosci bede pytal:) tyle w nim opcji ze poczatkujacy fotoamator po p30n i praktice bc-1 moze sie troche pogubic ;-)

a tak przy okazji... ile moze byc wart uzywany mz-s z gripem? na allegro ostatnio poszedl za ok 1350zl... mi udalo sie dostac minimalnie taniej (takze gripem) z tym ze (jezeli licznik filmow nie przeszedl juz przez 999, a stan wizualny aparatu raczej na to nie wskazuje) to ma on wypstrykane jedynie 110 filmow. jego stan techniczny wydaje mi sie nie naganny, natomiast wizualnie ma doslownie jedna ledwo widoczna ryske na korpusie. malo tych korpusow jest i ciezko jest mi obiektywnie ocenic jego wartosc... pytam sie gdyz cena wydaje mi sie bardzo wysoka, ale zakupu jak narazie nie zaluje :mrgreen:

pozdrawiam
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cena jest wg mnie ok - MZ-Sy trzymają cenę. Samego gripa z drugiej ręki teraz już prawie nie da się dostać (ubolewam bo kupując aparat na gripie musiałem przyoszczędzić i mi teraz go brakuje) co podnosi wartość zestawu.
 

baukan  Dołączył: 24 Maj 2008
Maciek napisał/a:
szymon_h napisał/a:
zastanawia mnie jeszcze czy jest mozliwosc uruchomienia trybu av z obiektywem bez pierscienia przyslony?

Wg mnie nie - ten tryb uruchamia się przez ustawienie pierścienia przysłon w pozycji innej niż A a gdy takiego pierścienia nie ma to niejako pozycja A jest ustawiona na stałe.

A nie ma sterowania przysłoną z body, jak w cyfrach?
 

szymon_h  Dołączył: 04 Lis 2008
wlasnie niestety nie mozna samemu ustawic wartosci przyslony z body, szkoda bo troche ogranicza to kompatybilnosc z nowszymi obiektywami bez pierscienia.

co do gripa - aparat bardzo dobrze lezy z nim w rece a moim zdaniem prezentuje sie tez duzo ladniej :mrgreen: na gripie zalezalo mi tez ze wzgledu na uniwersalne zasilanie(paluszki AA)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: mz-s - kilka niejasnosci
szymon_h napisał/a:
witam.
czy w pentaxie mz-s mozna ustawic synchronizcje z druga kurtyna dla wbudowanej lampy? w instrukcji jest to dosc niejasne... czy jest to mozliwe tylko z dedykowana lampa?

Tylko z dedykowana lampa. Tj. wbudowana bedzie blyskac na druga kurtyne pod warunkiem, ze sie podlaczy dedykowana lampe obslugujaca te funkcje ;-)
 

szymon_h  Dołączył: 04 Lis 2008
to jeszcze jedno pytanko...

czy korpus jest uszczelniony tak jak np. k200 czy raczej lepiej uwazac na deszcz itp.

pytam raczej z ciekawosci gdyz nie fotografuje w ekstremalnych warunkach, a z instrukcji wywnioskowalem ze korpus jest magnezowy ale o uszczelnieniu nic nie znalazlem(chyba ze to wina mojego angielskiego :-P )
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie wiem czy jest tak samo uszczelniony jak K200 ale uszczelniony jest. Nigdy nie miałem z nim żadnego problemu z powodu wilgoci (innych zresztą też nie).
http://pgf.beep.pl/compon...&g2_itemId=1311
warunki:
http://pgf.beep.pl/compon...&g2_itemId=1297
http://pgf.beep.pl/compon...&g2_itemId=1299
 
Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
Tego za 1350, to ja łyknąłem ale niestety był bez gripa :cry:
Co do uszczelnień, to kiedyś tam przed laty, gdy się ukazał była seria artykułów w Foto chyba. Porównywali tam co ciekawe modele Z1p, LX-a i MZ-S-a, dowodząc iż podobna była filozofia budowy w/w korpusów - profi lub też semi profi, wg. niektórych.
Jak pamiętam pisali, iż uszczelnienie jest.
Potwierdzam też info o braku możliwości sterowania przysłoną z korpusu, jak to piszli przedmówcy.
Ja fotografuję na full manualu i stwierdzam, iż podobnie jak w Z1p dobrze jest nie doświetlić negatyw. Uzyskujemy wtedy głębokie wysycenie negatywu. Tak mi wyszło po próbach :)
pozdrawiam
Jeśliby Kto miał na zbyciu grip, ZDECYDOWANIE KUPIĘ .
 

szymon_h  Dołączył: 04 Lis 2008
odgrzebie stary watek...

ostatnio zauwazylem na gripie jakis przelacznik (wczesniej tez go widzialem ale nigdy nie zastanawialo mnie po jaka cholere tam jest :-P ) przelacznik w formie koleczka z dwiema pozycjami Li oraz LR6

domyslam sie ze chodzi o rodzaj zasilania... i teraz pojawia sie pytanie... kiedy co ustawic... uzywam tylko eneloop'ow oraz jakis akumulatorkow ni-mh...

Li to chyba przy litowych wiec zostawic na LR6?

pozdrawiam szymon ;-)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Raczej w pozycji LR AFAIR :-)
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
No to tym razem ja się pobawię w archeologa - tym razem z drugiej strony czyli pytającej. Nie mam szans żeby teraz znaleźć instrukcje od MZ-Sa a i tak nie wiem czy znajdę tam odpowiedzi więc pytam tu.

1. Czy można w jakikolwiek sposób uzyskać w tym aparacie taki scenariusz
- ustawienie AF / ręczne ustawienie ostrości
- wstępne podniesienie lustra
- wyzwolenie migawki na żądanie?
Z tego co wiem to w jakichś Canonach było coś takiego - ostatni punkt realizowało się przyciskiem z wężyka - pozwala to wykluczyć drgania od lustra i równocześnie panować na momentem ekspozycji.

2. Czy wężyki CS-105 i CS-130 różnią się czymś poza długością przewodu? Jakieś funkcje oferują poza AF, wyzwolenie i blokadą czasu B?

3. Jaki symbol miał ten fikuśny wężyk z interwałometrem?

4. Jakiego pilota używa się z gripem BG-10?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Maciek napisał/a:
- wstępne podniesienie lustra
- wyzwolenie migawki na żądanie?
Nie mam mojego przy sobie, instrukcję mam w pdf-ie i mogę Ci przesłać. Z tego co pamiętam lustro mozna podnieśc tylko samowyzwalaczem (2 sek) więc dowolny moment wyzwolenia migawki raczej odpada. Wężyków uzywam własnej roboty, a gripa noie mam, czyli na resztę pytań nie odpowiem.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie wiem czy przewertowanie instrukcji tyko od aparatu odpowie nam na moje pytanie we wszystkich kombinacjach sprzętowych stąd pytanie bardziej do praktyków.
Ale zaciekawiłeś mnie tymi wężykami - skąd wziąłeś wtyczkę do MZ-S'a?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
A zrobiłem panocku. :-P Jak się ma trochę złomu elektronicznego, to wszystko da się zrobić. W tzw. międzyczasie przejrzałem instrukcję i tylko tyle pisze, że PF14 pozwala na zmianę samowyzwalacza z 12 na 2 sek. w celu " mirror lock-up". Jak chcesz tą instrukcję, to jakiś mail byłby potrzebny.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Instrukcję już sobie ściągnąłem (swoją drogą szkoda, że nie na każde szukanie/sprzątanie ta metoda działa) i też nic więcej nie znalazłem.
Muszę tą twoją samoróbkę koniecznie kiedyś obejrzeć.
 

szymon_h  Dołączył: 04 Lis 2008
Maciek napisał/a:

1. Czy można w jakikolwiek sposób uzyskać w tym aparacie taki scenariusz
- ustawienie AF / ręczne ustawienie ostrości
- wstępne podniesienie lustra
- wyzwolenie migawki na żądanie?


z tego co mi wiadomo wstepne podnoszenie lustra dziala tylko przy samowyzwalaczu.

Maciek napisał/a:

2. Czy wężyki CS-105 i CS-130 różnią się czymś poza długością przewodu? Jakieś funkcje oferują poza AF, wyzwolenie i blokadą czasu B?


raczej nie... posiadam tylko ten krotszy - cs-105. nie ma on nic ponad to co wymieniles(jest jeszcze tylko otwor w ktory mozna wcisnac zaslepke z gniazdka wezyka:-P )

Maciek napisał/a:

3. Jaki symbol miał ten fikuśny wężyk z interwałometrem?


ts-110

pozdrawiam ;-)

[ Dodano: 2011-07-12, 16:36 ]
a tak przy okazji... przypomnialo mi sie teraz czytajac ten watek... zauwazyliscie w swoich mz-s'ach ze przy pomiarze matrycowym, bez zadnych korekcji ev mz-s ma sklonnosc do poprawnego naswietlania cieni, nawet tych bardzo ciemnych miejsc w kadrze, przez co czesto jasne obszary sa zdecydowanie przeswietlone? czasami gdy mi sie spieszy, albo do byle gniotkow, uzywam av i matrycowego pomiaru - wowczas zauwazam taka sklonnosc, w innych przypadkach oczywiscie pomiar swiatla jest w porzadku. na slajdach sprawa ma sie podobnie, wiec to raczej nie wina labu i skanowania.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
W moim nie zauważyłem. Używam w zasadzie tylko matrycowego pomiaru, robię zasadniczo tylko slajdy i za wyjątkiem baaardzo kontrastowych scen, naświetlenie jest co najmniej poprawne. Nie przypominam sobie, żebym miał jakoś drastycznie prześwietlone zdjęcia.
 

szymon_h  Dołączył: 04 Lis 2008
wlasciwie to moze ja jestem jakis przewrazliwiony... pozatym wole zdjecia w nieco ciemniejszej tonacji...

no i fakt faktem najczesciej zauwazalem to (to przeswietlenie) przy dosyc kontrastowych scenach - np. gdy tlem jest zachmurzone, biale niebio.

tak wiec podejrzewam ze wszystkie zatrzezenia wynikaja tylko z mojej nieznajomosci na robieniu zdjec ;-)

i tak mz-s jest najlepsiejszy, hehe :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach