nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Mam mały problem. Chciałem spróbować średniego więc pożyczyłem od jednego kolegi Pentacona od drugiego pryzmat TTL i tu mały problem. Do pryzmatu jest potrzebna jakaś archaiczna bateria PX 13 :roll: Czym to zastąpić albo skąd wyczarować? :-|
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Ja mam PX625A dociśniętą filią aluminiową i działa.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Dzięki :-> sprawdzę :-B
 
Zbyszek W.  Dołączył: 04 Cze 2008
Pentaconsix jest świetny za tą ceneę, za którą go można kupić. Szkła ma też świetne pod warunkiem, że używamy osłony p-słonecznej. Ma tylko jedną wadę fabryczną: naciąg migawki szwankuje. Przy intensywnym używaniu - wysiada. Ludzie przerabiali go w ten sposób,że wycinali z tyłu okienko i zwalniali blokadę naciągu. Ziwi.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Zbyszek W. napisał/a:
Pentaconsix jest świetny za tą ceneę, za którą go można kupić. Szkła ma też świetne pod warunkiem, że używamy osłony p-słonecznej. .


Nieprawda, za cenę dobrego! body P-sixa można dostać Pentaxa 6x7 czy jakiekolwiek inne co się zamarzy - Broniki i Mamiye. Wystarczy trochę poszukać. A szkła są świetne, jeśli się robi z osłoną w cieniu i bez żadnego nieba w kadrze. Psix w polsce ma wyjątkowo wysokie ceny..

A ceny szkieł to już w ogóle jakiś żart jest -po 400pln za biometara 120 2.8 na przykład.. brr. Każdy rozsądny fotograf powinien się trzymać od tego z daleka ;-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
guerilla, gdzie kupiłeś swojego 6x7? Po ile tam szkła stoją?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
dobre pytanie.. szukam średniego od jakiegoś czasu i na alledrogo nic lepszego za te pieniądze zwyczajnie nie ma.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
na ebay'u kupiłem amerykańskim.

Szkła za oceanem stoją b.tanio a w europie po prostu tanio ;-)

Jak na szkła do 6x7 formatu porządne oczywiście.

matth nie ma nad czym się zastanawiac, tylko trzeba przeszukiwać cały czas europe i usa w ebay'u, okazje leżą na ulicy, wystarczy troszkę poczekać ;-)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
No fajnie, ale nie mam żadnego paypala ani kart kredytowych żeby tam za coś zapłacić. Poza tym ryzyko dostania szrota w paczce z usa jakoś mnie odrzuca.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Mam pytanie dotyczące pryzmatu do Pentacona. W moim egzemplarzu jest trochę "przydymiona" soczewka (ta najbliżej oka). To normalne?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Raczej nie. Masz pryzmat zwykły, czy z pomiarem ? Często w tych z pomiarem występuje wykruszenie szkła na podstawie pryzmatu, ale z przydymieniem się jeszcze nie spotkałem.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Mam z pomiarem. Pryzmat jest ukruszony, ale to mi nie przeszkadza. Ostatnia, plastikowa soczewka, mam wrażenie, że nie jest tak przejrzysta, jak być powinna :roll: .
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
Stachu, slawoj z korex.net.pl wspominał kiedyś o rozklejających się soczewkach w Pentaconach - to zdecydowanie może spowodować takie "przydymienie".
 

pawel_swinarski  Dołączył: 06 Lis 2008
mam psixa i mam taki problem , że nakłada mi klatki.. jak sobie z tym radzicie? (bo to dość częsta przypadłość podobno)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
serwis...
 
Rava
[Usunięty]
sołtys napisał/a:
ja swoje pierwsze 6x6 robiłem wynalazkiem polskiej myśli technicznej czyli AMI66

..
Ami, tak to był sprzęt.
zalety:
duży format 6x6 (błona zwojowa typ 120)
korpus lekki, z materiałów syntetycznych (polistyren)
optyka szklana, achromatyczna (75 mm F8/F16)
migawka centralna! (1/50 sek.)
budowa niezbyt skomplikowana, a obsługa intuicyjna
celownik lunetkowy z dużą głębią ostrości
estetyka na wysokim poziomie- obiektyw w stylu op-art podkreślający oryginalny design z lat 60.
możliwość podłączenia przez gniazdo synchronizacji (i szynę) dedykowanej lampy Amilux (spaleniowej)
pasek skórzany (z prawdziwej skóry)
dobrze leży w ręce, nawet bez gripa (nie byl produkowany)
marka kultowa
wady
Przy tylu zaletach trudno mówić o wadach.
;-) [/b]
 

temol  Dołączył: 01 Cze 2007
pawel_swinarski napisał/a:
mam psixa i mam taki problem , że nakłada mi klatki.. jak sobie z tym radzicie? (bo to dość częsta przypadłość podobno)


Można jeszcze wyciąć dziurkę w tylnej ściance - dzięki temu będziesz mieć podgląd na numeracje klatek. W trakcie naciągania filmu pilnujesz aby numerek wyświetlił się w okienku.
Takie rozwiązanie jest dobre jeżeli używa się filmów 120, przy 220 jest już problem - brak taśmy papierowej.

Tomek.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Rava napisał/a:
pasek skórzany (z prawdziwej skóry)

Ja mam z jakiegoś ciężko-zginalnego plastikopodobnego czegoś :-/ kicha, oszukali mnie. Tzn mojego dziadka.

Ale mimo paska zdjęcia zrobił fajne.
Jakieś pierwsze z niego
Jakieś drugie z niego

 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
espresso napisał/a:
Problem polega na tym że six był zaprojektowany pod grubsze błony i papier ochronny, współczesne sa ciensze, dlatego jak szpula nawija, nie staje się odpowiednio grubsza. Jedynym rozwiązaniem jest nawinięcie na szpulkę kilku zwoi jakiegoś podłoża na stałe i wycięciu w nim miejsca w szpuli na wprowadzenie błony.


Jesteś pewien? Wyczytałem gdzieś, że za odstępy między klatkami odpowiedzialny jest taki chudy, metalowy wałek z ząbkami. W tym przypadku grubość chyba nic nie zmienia... :roll:
Poza tym, robiłem Pentaconem na Fomie (dość gruby i sztywny papier) i na Neopanie (cienka folia, czy coś) i nie zauważyłem różnicy w odstępach.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
mój pentacon z kolei rozciąga klatki :-) znaczy się na jedną błonę wchodzi 8 :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach